Seznam článků - Obecné

Zlatá hodinka

Někdo chodí na ryby brzy ráno, jiný odpoledne a jsou rybáři, kteří nedají dopustit na noční lov. Spousta z nás chodí kdykoli, kdy prostě máme čas bez ohledu na počasí a roční dobu.

Studium drsné i krásné! SŠRV Třeboň

Rybářství a vodohospodářství jsou unikátní obory, které vyžadují stejně unikátní žáky, jež si dokáží poradit se vším.

Jak se točí video

Ryb byla spousta, jenže malých. Pro mě zklamání, kameraman to neřešil. Říká, že má spoustu hezkých záběrů, že je to v pohodě, voda se mu líbila, ale mě tu prostě ta lepší ryba chybí.

Tomáš Flajzar je zpět - hlásiče Flacarp

Tomáš Flajzar, bývalý majitel a zakladatel značky FLAJZAR, který tuto firmu před šesti lety opustil, se rozhodl pro návrat do oboru.

Proč tak široce?

Někdo chytá výhradně kapry, jiný se věnuje pstruhům. Jsou rybáři, kteří upřednostňují jen jednu jedinou rybolovnou techniku, a jsou takoví, jejichž záběr rybářských technik je podstatně širší.

Nešťastné kapří huby

Čím dál častěji se setkávám na svazových revírech s kapry, kteří mají velmi těžce poraněné tlamy, a podobnými obrázky se to na sociálních sítích jen hemží.

Malé vodní elektrárny - dobro, nebo zlo?

Už mnohokrát jsem viděl pod elektrárnami ryby všemožných druhů nasekané na kousky anebo hodně poničené lopatkami turbín. Taková podívaná vždycky zarmoutí pohled rybáře, a zvláště pak, když se jedná o ryby vzácné nebo o větší kusy.

Olovo

Pojďme se podívat blíže na kov, který je v poslední době velice diskutovaným tématem, a to především v souvislosti s toxicitou a možným zákazem jeho používání rybáři a myslivci.

Říční torpéda

Trošku nakrmím, nahodím a sotva se posadím, na levý prut přichází záběr. Špička se prudce ohne a setrvá v oblouku. Konečně je to tady.

Království rybářů s.r.o.

Prodejna se hned po svém vzniku stala velmi oblíbenou, protože nabízí ve dvou podlažích na čtyřech stech metrech čtverečních vše, co rybář potřebuje.

Největší třídenní rybářská akce na jihu Čech

Letos se speciálním hostem - rybářem a dobrodruhem Jakubem Vágnerem

Vystačím si i s málem

Jsou rybáři, kteří zcela spoléhají na sílu vnadění a mají za to, že stačí pořádně nakrmit a ryby se prostě sjedou jak slepice. Jenže ono to tak vždycky být nemusí.

Pod bivakem

Řekl bych, že rybáři jsou už z podstaty věci rádi v přírodě a někteří chodí spíše prostě ven k vodě než na ryby. Tedy alespoň to tak vypadá

Na bahňáku II.

O mnohých vodách se šíří všelijaké zkazky, a to jak v pozitivním, tak v negativním smyslu, a často jsou to skutečně jen pohádky bez reálného základu.

Jsou teleskopy přežitek?

Prut prostě nedělá rybáře tím, čím je, a i s teleskopickým prutem můžete zažít u vody chvíle, o jakých se nikomu ani nesní…

Výlovy 2019

Výlov je rozhodně zajímavá podívaná a proto tam můžete potkat i mnoho svých známých a to nejen z řad rybářů.

Myslet jako ryba

Vyslechl a přečetl jsem za svůj život tisíce pouček o tom jak a kde hledat ryby a musím konstatovat, že ne vždy fungují.

Pobřežní rybolov v Portugalsku

Je to několik dní, co jsem se vrátil z Lisabonu, kde jsem měl tu vzácnou příležitost vyzkoušet si pobřežní rybolov v Atlantiku a přilehlých brakických vodách.

Když se nebe kaboní

Oblačnost už je hodně potrhaná a stáčí se k severu a vypadá to, že nás to tady zase jen tak lízne a možná nespadne opět ani kapka, ale rozhodně je to příležitost.

OP Rybářství 2014-2020 16. výzva

V Operačním programu Rybářství 2014-2020 má české produkční rybářství k dispozici zhruba 1 miliardu korun. Dosáhnout na dotace je přitom jednodušší, než by se při prvním pohledu mohlo zdát.

Abeceda mladého rybáře - Hmyz

Rybáři v minulosti však nehledali vhodné nástrahy k lovu jen v domácích potravinách, ale zejména ve volné přírodě. A zde se otevírala celá paleta živočišných nástrah, které šly dobře použít při lovu mnoha druhů ryb.

Začalo to špendlíkem

Rybáři si dnes nemohou naříkat, že by si neměli z čeho vybírat, přesto jsou stále s něčím nespokojení. Stěžují si, že se háčky rychle tupí nebo že při zdolávání ryby některé občas prasknou.

Příliš mnoho železa

Už nestačí klasické nastražení na vlasový přívěs. Nebo to není dostatečně in? Asi ne, když se hledají další způsoby.

Opravdu není nad žížalu?

Když někdo řekne, že žížala je prostě top nástraha a že nad ni není, pak mu přikývnu. Musím se ale přiznat, že naprosto bezvýhradně si to nemyslím.

Mlsní karasi

Karas rozhodně miluje žížalky, také jen málokdy pohrdne masnými červy a samozřejmě rád mlsá sladká žlutá zrnka měkké kukuřice.

Chytám tam, kde krmím

Mnoho rybářů se hodně potýká se vzdáleností, v jaké loví, a odhad některých rybářů je úplně tragický. Často slýchám, jak někdo hází běžně okolo sta metrů, ale realita je až směšná.

Pořádný kus masa

Tloušť je má oblíbená ryba ve všech směrech a byla to má první větší říční ryba, o kterou jsem se jako kluk pokoušel, jakmile jsem na plavanou zvládal chytat plotice.

Je podložka opravdu nutná?

Rybářská podložka pod ryby je stále diskutované téma. Pro některé rybáře je to samozřejmost, pro jiné zbytečnost.

Perfektní uzel

Uzel na vlasci je rybářův největší nepřítel a současně i přítel. Na jednu stranu se bez uzlů neobejdeme, protože je potřebujeme, a na druhou stranu si uvědomujeme, že některé uzly výrazně oslabují vlasec

Pod nohama bez zátěže

Je velmi vzrušující sledovat ty pomalé záběry. Vlasec se napíná a někdy pomalu povoluje a ani ta nejjemnější špička se někdy vůbec nepohne. Záběr je vidět pouze na vlasci.

Abeceda mladého rybáře - Živočišné nástrahy

Žížaly jsou bezobratlí živočichové patřící, podobně jako například pijavice, do kmene kroužkovců. Na světě je známo přes 5 500 druhů žížal ve velikosti od 2 cm až do více než 3 m.

Morušoví tloušti v zimě

Už jsem zmínil, že budu lovit se splávkem a mám k tomu dobrý důvod. Tlouště budu muset trochu hledat a splávek mi to hodně usnadní.

Na druhý pokus

Snad tisíckrát jsem slyšel příběhy o tom, jak se štika opakovaně vrhala na vláčenou nástrahu nebo rybku a klidně se nechala i vytáhnout z vody, aby za chvíli zabrala znovu.

Zima na říčce

Čím teplejší jsou zimy, tím více rybářů okolo vody potkávám. Nebývalo tomu tak, ale doba se mění.

Abeceda mladého rybáře - Rostlinné nástrahy 2

Kdybychom se uměli posunout v čase jen o nějakých 30 let dozadu, zjistili bychom, že v té době při lovu kaprů a dalších nedravých ryb hrály prim poněkud jiné nástrahy, než je tomu dnes.

Vosí larva a jak s ní na ryby

ení přirozenější potravy pro naše ryby než různá stádia všelijakého hmyzu. Dostávají se do vody přirozenou cestou a mohou být skutečně vydatnými sousty.

Ryby ujíždí na česneku

A přišly. Špička se zachvěje, dvakrát krátce cukne a pak se ohne víc. Tohle nebude ani cejnek ani plotice. Přiseknu a na druhé straně cítím slušný odpor.

Beton kam se podíváš

I já jsem rád v hezkém prostředí, copak o to, ale vždycky pro mě bylo prioritou hlavně chytat ryby, a tak když prostě vím, že někde ryby jsou, příliš se na okolí neohlížím.

Třikrát jahoda

Trochu s nostalgií vzpomínám na dobu, kdy se na pultech našich obchodů objevilo první hotové boilie, ale také spousta různých mouček a ingrediencí, protože mnoho rybářů si válelo boilie doma.

Parmy a jejich chutě

Nejvíce parem se chytí na přirozené nástrahy. Žížaly jakéhokoli druhu a masní červi vždycky nějakou parmu přinesou.

Když okouni papají

Když sluneční paprsky pohladí okouna po bocích, přímo se rozsvítí jeho barvy. Ploutve jsou červenější, boky olivovější, pruhy na bocích hezky vystoupí, a když naježí hřbetní ploutev, je z okouna opravdový král.

Od skryté špičky po umělou hmotu

Nebylo pochyb o síle této zrniny. Díky ní rybáři konečně chytali velké kapry a skutečně se ji naučili používat. Z kukuřice se stala opravdová metla na kapry.

Pro české rybářství máme dalších 140 milionů

S podáním žádosti o podporu vám pomůže aktualizovaný průvodce OP Rybářství

Trpělivost, víra, smíření a odpovědnost

Pravý rybář se vyznačuje trpělivostí, silnou vírou a dovede se smířit s porážkou. Nikdy se však nevzdává, protože mu to prostě jeho víra nedovolí.

Novinky a klasika

Opět nové boilie, opět nové pelety… Člověk pomalu nemá šanci to sledovat, natož pak vyzkoušet.

Policajt na stráži

Když tak sedím u vody a hledím na špičku svého feederového prutu. Často se ohlédnu zpět do doby, kdy jsme o tomto způsobu lovu mnoho nevěděli, a pokud jsme chytali na položenou, používali jsme všelijaká čihátka, kterým se také říká „policajt“.

Na rybách s mrtvolkami

Sice se mrskat nebudou, ale fakt je, že ryby s mrtvými červy žádný zásadní problém nemají.

Ty nešťastné trojháčky

Jako dítě jsem si myslel, že trojháček je něco víc než obyčejný háček. Tři hroty přece dávají více možností zaseknout rybu než jeden.

Lov amurů na pšeničné zrno

Můj lov byl tedy úspěšný, ryby byly šetrně vráceny do vody a já dodnes rád vzpomínám na tyto dva dny plné zážitků, zápasů, překvapení a dalšího bližšího kontaktu s vodním světem a jeho pochopením.

Velké nástrahy v malých vodách

Na říčce už mi nějakou dobu nedají spát kapři. Zahlédl jsem je, jak projíždí z tůně do tůně přes prosluněnou mělčinu, a v údivu jsem zůstal stát.

Pokud máte nějaký svůj článek, velice rádi Vám jej zde na MRKu za honorář zveřejníme. Články posílejte na mrkmrk.cz. Děkujeme. Pravidla pro zveřejnění článku na MRKu