Nabíjecí čelovka Fenix HM65R

Zařazení: Outdoorové vybavení, Fenix
Určeno pro: kaprařina, plavaná, feeder, muškaření, přívlač, sumcařina, mořský rybolov, všeobecná rybařina

Čelovka je dnes standardní výbavou snad každého rybáře a pokud ne každého, pak toho, kdo rád loví po setmění zcela jistě.


Přední části čelovky vévodí dva reflektory

Z mého pohledu rybáře mám ve věci jasno a už dávno jsem opustil levné výrobky se kterými jsem se kdysi víc nazlobil, než nasvítil. Ovšem čelovku samozřejmě využívám nejen při rybaření a dokumentování svých úlovků fotoaparátem v noci. Velmi dobře mi poslouží také při jiných aktivitách, především při kempování, ale hodí se mi i v dílně a autě. Samozřejmě ji můžete využít i při cyklistice, běhu, lyžování, hodí se i do podzemních prostor, pro turistiku, myslivost, dokonce i vodních sportech a mohl bych jmenovat spoustu dalších aktivit, kde najde kvalitní čelovka své místo. Zcela záměrně používám slovo „kvalitní“ jelikož při náročných autdoorových aktivitách za nepříznivých povětrnostních podmínek jen stěží obstojí každý výrobek.


HM65R je zabalena komplet v malé krabičce


Ovládací tlačítka a signalizace stavu baterie

Při svých činnostech se často pohybujeme venku za větru, deště, v mrazu a pak rozhodně oceníte čelovku s velkou výdrží, silným svitem a spolehlivě vodotěsnou. Čelovka Fenix HM65R v tomto ohledu splňuje opravdu vysoké požadavky, navíc neobtěžuje vysokou hmotností a má velké množství dobře využitelných funkcí.

Čelovka je vyrobena z lehké magnéziové slitiny, takže je asi o třetinu lehčí, než kdyby byla z hliníku. Vybavena je dvěma na sobě nezávislými reflektory, takže můžete skvěle využívat anebo mezi sebou kombinovat režimy dálkového a plošného svícení podle toho, co právě potřebujete. Dálkový reflektor nabízí čtyři stupně svícení a široký reflektor tři. Je skutečně super posvítit si hezky do dálky nebo na cestu a pak si přepnout na tlumenější a široké světlo, když potřebujete nahlédnout třeba do mapy nebo orientační ceduli. Maximální dosvit čelovky je 163 m při toku 1000 lumenů, což je naprosto dostačující. Dálkový reflektor má jasné světlo, trošku studené, ale ne ploché se zvýrazněný středem. Plošný reflektor má světlo měkčí, příjemné, nedráždící oči odrazem od světlých ploch. Kombinací reflektorů získáte příjemné světlo pro dobré osvícení blízkého i vzdáleného okolí.

K napájení čelovka používá jeden Li-ion akumulátor typu 18650 s kapacitou 3400 mAh, který je součástí balení a nabíjí se přes moderní USB-C konektor přímo v čelovce. V případě nouze lze čelovku napájet dvěma jednorázovými bateriemi CR123A.


Dobíjecí akumulátor je součástí balení

Zástrčka konektoru v zadní části čelovky

Zde je pár technických informací:
Max výdrž 280 hod
Napájení 2x CR123A, 1x 18650
USB dobíjení
Počet režimů 7
Vodotěsnost IP68 (ponor 2 m)
Barva světla Denní bílá (5500-6500 K), Neutrální bílá (4000-5000 K)
Světelný zdroj Cree XM-L2, Cree XP-G2
Hmotnost 147 g
Nárazuvzdorná pádům z výšky 2 metrů.
Rozměry čelovky: 4,0 cm x 5,5 cm x 8,0 cm
Tvrzená ultra čistá skleněná čočka s antireflexním povrchem

Parametry svícení:
Dálkový reflektor: 1000 lumenů (4 hodiny) -> 400 lumenů (22 hodin) -> 130 lumenů (42 hodin) -> 50 lumenů (90 hodin).
Široký reflektor: 400 lumenů (20 hodin) -> 130 lumenů (48 hodin) -> 8 lumenů (280 hodin).
Dálkový reflektor vytváří světelný kužel s dosvitem 163 metrů (6677 cd), široký reflektor svítí až do vzdálenosti 55 metrů (762 cd).

Čelovka je nárazuvzdorná a ustojí bez problémů pád ze dvou metrů. Současně je naklápěcí v několika krocích, prachuvzdorná a vodotěsná do dvou metrů. Velmi dobrou vychytávkou je funkce prodloužení výdrže, kdy při delším použití jednotlivých světelných režimů čelovka postupně v malých krocích snižuje svůj výkon, aby bylo dosaženo co nejdelší doby svícení, což se hodí zejména při dlouhodobém pobytu venku bez možnosti dobíjení baterie. Po vypnutí si čelovka pamatuje poslední použitý režim, pokud ale zamkneme tlačítka, po odemčení svítí široký reflektor v minimálním režimu. To ale nevidím jako problém. Pokud během svícení začne blikat indikátor stavu baterií, je akumulátor téměř vybitý. Bohužel, tohle při umístění čelovky na hlavě nevidíte, ale už dávno před tím to poznáte postupným snižováním výkonu čelovky, které však není dramatické, takže i to je v pohodě.

Dalším plusem čelovky je indikace stavu nabití akumulátoru a možnost uzamknutí vypínačů proti náhodnému zapnutí v zavazadle.Součástí balení je Li-ion akumulátor Fenix 18650 3400 mAh, popruhy na hlavu, nabíjecí kabel USB-C, náhradní o-kroužek. K čelovce lze dokoupit pro maximální pohodlí a využitelnost držák na helmu, pouzdro, adaptér do sítě, adaptér do auta, adaptér podporující rychlonabíjení, barevný USB-C kabel a také sadu černých popruhů bez reflexních prvků pro maximální nenápadnost.

Čelovka Fenix HM65R podle mého skromného názoru rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co se dá na našem trhu sehnat. Oceňuji na ní spoustu věcí, především nízkou hmotnost, jednoduché ovládání, výborný výkon, vodotěsnost, kvalitu popruhů, rychlé nabíjení, a především volbu mezi dvěma reflektory případně jejich kombinací. Stejně tak oceňuji snadnou údržbu, neboť při většině mých činností dochází často k docela silnému znečištění čelovky. Co se ceny týká, myslím, že zcela odpovídá kvalitě výrobku a ten mohu doporučit i hodně náročným uživatelům.
Video - Nabíjecí čelovka Fenix HM65R

Odkazy
O značce

Dodavatel: Kronium.cz, Římská 20, Praha 2

 
Autor: Milan Tychler, 24.6.2022

Hodnocení uživatelů

NCaldas - Profil | Po 19.12.2022 20:39:54

Moje hodnocení:

Odolnost vůči vodě

Odolnost mechanická

Dlouhá vydrž baterie

Rychlé dobíjení

Velká svítivost

Baterie uvnitř světla - NE na zátylku hlavy

Štelovaní délky popruhu na hlavě

Chybějící jiná barva světla

Chybějí štelovaní světla do kuželu, svítí příliš do stran a ne do dálky.

Zahřívá se

Mám nepřímou verzi HM65R-T

NGTdpcfix - Profil | Po 19.12.2022 9:05:49

Moje hodnocení:
Absence červeného světla je při rybařině velké mínus ....

Nsamotm - Profil | Čt 18.8.2022 13:43:44

Když nemá UV a červené světlo, tak je na rybaření dost na nic.

NKony94 - Profil | So 9.7.2022 10:22:44

Svítivost

Vydrz

Kvalita provedení

Servis

Vyšší cena

Skvělá celovka, když jsem ji před rokem kupoval lidi kolem mě si tukali na čelo, dneska už ji mají skoro všichni :D

NBuffalo1969 - Profil | Čt 7.7.2022 21:51:56

Moje hodnocení:

Parádní osvětlení lovného místa. Výdrž baterie.

Docela se hřeje a pochopitelně cena. Ale věděl jsem do čeho jdu, protože ji syn používal jako jeskyňář.

Nákupu rozhodně nelituji, protože čelovku používám prakticky denně v práci.