Seznam článků - Plavaná

Návrat k rybaření na jižní Moravě N

Nějakou dobu jsem začal upřednostňovat přívlač a doba čekání na 16. červen mi začala být příliš dlouhá, a tak jsem se rozhodl si pořídit pstruhovou povolenku.

Se splávkem za rybami podél břehu N

Mnoho rybářů loví se splávkem i na řece celkem staticky. Prostě si vyhlédnou nějaké místo, tam navnadí, nebo také ne, a pak vodí splávek v zakrmené stopě.

Rybaření s bičem během zimy N

V zimě rád vyrazím na říčku jen tak nalehko s bičem, krabičkou masných červů a kouskem napařeného bílého toustového chleba.

Čas třešní znamená pro rybáře čas tloušťů N

Tloušti se kdysi chytali po celý rok a bylo pravidlem, že jakmile se objevily první třešně, byl ten správný čas chytit si nějakého pořádného břichatého macka.

Stromové ryby N

Pak se dostávám do úseku, kterému se všichni vyhýbají. Jednak je tu vysoký a nepřístupný břeh, mělká část vody u břehu je zarostlá rostlinami, a navíc je na místě, kde se dřív dalo chytat, ve vodě spadlý strom.

Je lín naše nejhezčí ryba? N

Sametově zelené tělo, dva nenápadné vousky, zaoblené ploutve nebo specifická červená duhovka oka. Jistě tušíte, jakou rybu mám na mysli.

Horké dny a ryby na hladině N

Mám-li si vybrat, jestli zimu, nebo teplo, zvolím rozhodně teplo, ale čeho je moc, toho je příliš.

Kolik musím chytit kaprů, abych dostal tlouště N

Zatímco dříve byl úlovek pěkného kapra v řece vzácný, dnes je mnohem vzácnější tloušť, který byl dříve zcela běžnou rybou.

Výroba splávků z balzy N

Mým cílem je, aby splávek vydržel co nejdéle. To se dá ovlivnit asi třemi faktory.

Na rybách s dikobrazem N

Najdu si místečko mezi starými olšemi tak, že mám slunce po levé straně, takže mě nebude oslňovat. Hlavně jsem si ale toto místo vybral proto, že je tady jediné, kde dno padá u břehu trochu prudčeji.

Když nechce, cejna vám nedá N

No nic, tak snad je cejnek konečně předzvěstí cejna. obr. 7 A není. Další ulovenou rybou, která na sebe nenechala dlouho čekat, je karas stříbřitý.

Mikulášští tloušti N

Dnes se podívám, zda se dá na tomto místě uspět se splávkem. Plavanou mám rád a i svou první rybu v životě jsem chytil se splávkem.

1. MS LRU plavaná v kategorii Masters 2.část N

První vyrolování, pomalé potopení sestavy a nic. Soupeři mrskají miniaturní plotičky na biče nebo krátké topsety a můj splávek sedí jako kachna. Naštěstí ale jen čtyřicet sekund.

1. MS LRU plavaná v kategorii Masters 1.část N

Každý v rámci svého úkolu zkoušel najít něco, co by fungovalo nejlépe. Já jsem nakonec přibral Petra Kazatele a zkoušeli jsme na krátké biče nachytat v blízkosti břehu co nejvíc drobných rybek.

Půlkiloví obři N

Vždycky se mi líbily hezké filmy z Anglie, kde rybáři v řekách dostávají plotice těžší než jeden kilogram a chytají je se splávkem v čistých řekách

Lov se splávkem vyváženým jen těstem N

Někdy se vrhnu do chytání naprosto po hlavě a dravě (někteří to tak mají pořád), jindy na to jdu s naprostým klidem, rozvahou a chci u vody hlavně jen v klidu pobýt bez ohledu na výsledek, který pro mě začíná být čím dál méně důležitý

Hra s centimetry… N

Já pořád věřím, že tvrzení, že „v jednoduchosti je síla“ platí nejčastěji. Možná budu muset během lovu něco změnit, ale proč si komplikovat život hned od začátku?!

Nástraha mimo háček při plavané N

To, co bylo kdysi zcela nemožné až bizarní, je dnes naprosto běžná praxe a zcela to změnilo lov kaprů.

Rváči z potoka N

Teď stojím s krátkým prutem a splávkem u hlubší tůně na malé říčce. To je něco úplně jiného než rozsáhlá vodní plocha, kde se oko nemá čeho chytit.

Velká radost s malým splávkem N

Nakonec se rozhoduji pro splávek. Mám trošku výčitky, že jsem právě tuhle techniku v poslední době tak trochu zanedbával

Den s boloňkou N

Lov se splávkem mám tak nějak v sobě od malička, protože první ryby jsem chytil právě na plavanou, a proto se ke splávku při každé vhodné příležitosti vracím.

Cejni jsou tu pěkní N

Samozřejmě pokaždé očekávám pěkné ryby a v duchu si maluji, jak to bude skvělé, protože každá voda, kam se chystám, je samozřejmě skvělá.

Abeceda mladého rybáře - přívlač N

Přívlačí se lovilo už v hodně dávných dobách, vždyť byly nalezeny třpytky, které jsou téměř tisíc let staré.

Abeceda mladého rybáře - výbava na plavanou N

Řekli jsme si, že dnešní plavaná má mnoho různých variant vyžadujících odlišné náčiní, představili si základní typy plavačkových prutů a pověděli si něco více o roli splávku při chytání na plavanou.

Abeceda mladého rybáře - splávek N

Ať už chytáme na bič, nebo na děličku, na matchovku, nebo na boloňézku, jako signalizátor záběru nám bude prakticky vždy sloužit splávek.

Abeceda mladého rybáře - plavaná N

Současná plavaná je velmi široký pojem a skrývá se za ním množství variant lovu, při nichž se dá použít celá škála rozličných prutů a dalších rybářských potřeb.

Když se smůla lepí na paty N

Smůla se mi lepí na paty. Na dalším místě přicházím o rybu hned po záběru a pak zase dlouho, dlouho nic.

Tloušti a víno N

Pěkný tloušť! Zlaté šupiny v černém rámu, velká bílá huba, a jak praví klasik, červené kormidlo u prdelky.

Jednoduše a po svém N

Ve většině případů není vůbec nutné vymýšlet nějaké fígle, používat to nejnovější z nejnovějšího a všelijaké rafinovanosti.

Feeder, nebo plavaná? N

Když se u nás před lety objevily první zmínky o feederu, velmi brzy se vyrojily diskuze o tom, co je lepší ‑ jestli feeder, nebo plavaná?

Se splávkem na tlouště N

Lov tloušťů s toustovým chlebem je velmi nenáročná a přitom skvělá zábava, kterou mám skutečně rád.

Je skutečně třeba vnadit přesně? N

Z mé zkušenosti vyplývá, že například není dobré rozhazovat krmení na větší plochu v době, kdy ryby aktivně nevyhledávají potravu.

Okouni N

Zkoušejte i jiné vody. Zkoušejte i takové, o kterých se ve spojení s okouny vůbec nemluví.

Když se mouchy kuklí N

Kukla skutečně není jen nepotřebný odpad. Je to dobrá nástraha. Osobně si myslím, že jedna z nejlepších, ale má to háček.

Poslední mongolská výprava 4. část N

Po záseku jde tajmen většinou k hladině. Jeho síla je ve výskoku a v následné rotaci kolem své osy

Splávek nebo krmítko? N

Jednou je ve výhodě splávek, jednou zase boduje feeder.

Jsou líni líní? N

Když splávek takto tancuje, je třeba držet nervy na uzdě a čekat, až se splávek skutečně ponoří, a nebo se vydá nějakým směrem.

Dopoledne v podvodní džungli N

Už pár dnů jsem měl nutkání vypravit se na malou říčku a vyloženě si pohrát se splávkem.

Na potoky se splávkem N

Rybolov na plavanou na malých mimopstruhových potocích je velmi příjemná, zábavná a oddechová rybařina.

Holandské medailobraní – pokračování N

Na vyhlášení jednotlivců budou potřebovat tři české vlajky, a s tím opravdu nepočítali.

Holandské medailobraní N

Honza se na základě výsledků tréninku a informací z trati rozhodl, že postavíme naši taktiku na lovu velkých cejnů na dlouhou děličku.

Závodní plavaná N

Často se setkávám s dotazy, jak je vlastně možné začít závodit, jak se zapojit, kde se přihlásit, jak postupovat. Pokusím se nyní vysvětlit možný postup.

Rybaření s titulky 1. - příprava krmení N

Anglická videa s českými titulky, první část o přípravě, míchání a používání návnad při plavané a feederu.

Brko N

Zkušený rybář by řekl "šoulačka", ale já tomu říkám prostě "brko". Lov na brko je velmi starý způsob chytání a přesto si zachoval svůj půvab.

Malé rieky – veľké možnosti III. N

Stromy strácajú svoje posledné farebné lístie a ortuť teplomeru sa už pravidelne pohybuje pod desať stupňov. Je tu jeseň.

Malé rieky – veľké možnosti II. N

Konečne nastalo leto. Nastal čas, aby sme využili svoje skúsenosti. Ako na to?

Chov masných červů N

Návod pro domácí kutily- výroba malé chovné stanice na masňáky.

Krmení a komponenty pro domácí směs N

Sestavení vlastního levného krmení na plavanou.

Odkladačka - vedenie montáže N

Způsoby vedení sestavy při lovu na plavačkovou děličku.

Matchka ako z gumy N

Lov s anglickým splávkem s použitím amortizéru.

Pokud máte nějaký svůj článek, velice rádi Vám jej zde na MRKu za honorář zveřejníme. Články posílejte na mrkmrk.cz. Děkujeme. Pravidla pro zveřejnění článku na MRKu