Seznam článků - Všechny články

Rybář Jarmil Koloušek a MRK.cz - ukázka z knihy Netipy + soutěž N

Jarmil Koloušek není prototypem uživatele sociálních sítí. Na Instagram je moc hnusnej a nepřitažlivej. Nemá vymakané tělo, a pokud by dal na Instagram třeba fotografii svého zadku v tangách, do několika hodin by v ulicích hořela auta. O tom jsem přesvědčen.

Polední ryby nejsou náhoda N

Co je ale pro rybáře a jeho úspěšnost nejdůležitější ze všeho? Není to doba, ve kterou lovíte, není to ani krmení ani nástraha, nemusí to být ani způsob prezentace nástrahy, ale vhodné spojení všech těchto faktorů dohromady, plus výběr vhodného místa, ale hlavně, hlavně je třeba chodit na ryby.

Rok cikády N

Čím větší šplouchnutí dopad mušky vyvolá, tím je větší šance, že upoutá pozornost letargických ryb, které jsou přežrané z hojnosti potravy.

Postupová Bytča - reportáž písaná „na oprátce“ N

Verili sme, že na koci ročníka budeme jedným z dvoch teamov, ktorí si vybojujú postup do najvyššej súťaže.

Letní lov kaprů na feeder s nástrahou na hladině N

Těžko se dočkáte záběru v hloubce několika metrů u dna, když jsou kapři u hladiny anebo postávají v polovině sloupce.

Nový Zéland - muškaření na moři N

Naviják ječí a podklad mizí před očima. Dotahuji brzdu na maximum a asi na sto metrech se mi daří rybu zastavit...

Šestnáctý červen s třešněmi N

Na začátku sezóny je to vždycky snazší. Ryby nejsou tak opatrné, ale lovit je později bude čím dál těžší. Tak je to rok co rok.

Nezapomenutelný víkend na rybách N

Když jsem mu řekl, že si jdu užít čas k vodě a ryby budou hezkým zpestřením tohoto času, on mi odpověděl: „Takové vycházky jsou nejlepší.“ A nemýlil se.

Co jsem nestačil tátovi říci N

Tátu si nikdo nevybírá. Některý je kliďas, jiný cholerik, jeden se synovi věnuje od rána do večera, druhý mu nechává volnost, ale u těch rybářských obvykle bývá mezi těmi dvěma jakési zvláštní vlákno, co je spojuje.

MS feeder klubů - Itálie 2022 N

Taktika bola nastavená na jemné, precízne odchytanie malej ryby v blízkosti brehu a verili sme, že nám do tohto prijdú bonuskovky v podobe väčších pleskáčov, prípadne cefala.

Zimní muškaření v Rakousku - Goiserer Traun N

Nutno podotknout, že zimní chytání není vůbec jednoduché. Jak pro rybáře vzhledem k nízké teplotě vody a vzduchu, tak i pro ryby.

Dánsko - muškárenie na mori N

To more, pobrežie, ten priestor, krásne západy slnka a naozaj pekná krajina človeka chytia za srdce.

Kolumbie - aneb čekal jsem to dobrý, ale… N

Nikdy byl nevěřil, že se mi tak budou klepat ruce.

Návrat k rybaření na jižní Moravě N

Nějakou dobu jsem začal upřednostňovat přívlač a doba čekání na 16. červen mi začala být příliš dlouhá, a tak jsem se rozhodl si pořídit pstruhovou povolenku.

Keď bodky nie sú v kurze N

Muškárenie je možné aj na revíroch, kde pstruhy a lipne nie sú vôbec alebo sú len veľmi okrajovo. Skúste to, naučte sa ponúknuť rybe vhodnú nástrahu a môžete byť veľmi prekvapení, čo vám to prinesie.

Leden bez sněhu, rybář na břehu a ve střehu N

Ryba z malé tůně mi rve vlasec z navijáku a maže dolů po proudu. Přeletí mělčinou a zastaví se v hlubší tůňce, kde měla být moje další zastávka.

Zimní feeder ‑ s krmením, nebo bez? N

Dříve se věřilo, že v zimě ryby nepřijímají potravu vůbec, a proto se v chladných měsících rybáři obávali vnadit. Takové obavy jsou samozřejmě oprávněné, avšak vnadění v přiměřeném množství je velkou pomocí i v zimě.

Poslední letošní líni N

Když mám lína v podběráku, je mi jedno že prší a mám rozmáčené ruce. Pěkný lín stojí za trochu toho nepohodí.

Invazivní druhy ryb v našich vodách 2 - Sumeček americký N

Sumeček americký má velmi dobře vyvinutý čich. Na hlavě má osm vousků. Čtyři stejně dlouhé jsou na spodní čelisti a horní čelist je osazena také čtyřmi vousky.

Zlobiví sumci - ryby, kterých je dnes místy až moc N

Byly doby, kdy jsem na oblíbeném místě chytal hlavně cejny, plotice a cejnky. Také podoustve, kapříky a parmy. Teď je hlavním úlovkem sumec, parma, velký cejn, kapr a to obvykle v tomto pořadí.

Fanatik – absolutní novinka N

Rybaření je zábava! To je známá skutečnost. Věříme, že i vy rádi zkoušíte nové produkty a experimentujete. Připravte se na bláznivé a jedinečné vzory.

Labské rybaření v červnu N

No nic, budu bojovat. Jak? Dá se s tím vůbec něco dělat? Upřímně řečeno, nedá. Jediné, co vám zbývá, je obrnit se trpělivostí a čekat na ojedinělé záběry, protože nikdy neodjedou úplně všechny ryby.

Úlovky tloušťů při rybaření s peletami N

V tomto úseku řeky v létě často chytám na Halibut pelety a mívám s nimi docela úspěch. Podle velikosti, které použiji chytám i ryby. Na drobné šestky a osmičky podoustve, karasy, cejnky a cejny, na dvanáctky a patnáctky větší cejny, tlouště, parmy i kapry.

Jednoduchý lov ryb bez krmení N

Na úplném začátku svého rybářského života jsem chodil k vodě s velmi skromnou výbavou. Vystačil jsem si s jedním prutem, krabičkou s háčky, bročky a samozřejmě s věcmi, které mi ukládal rybářský řád.

Nenechte se spoutat „pravidly rybaření“ N

Pravidla jsou dobrá věc, fungují, ale ne vždy. Například jedna z mnohých pouček říká, že kapři rádi postávají u úkrytů a popadaných větví. To je lety ověřený fakt, tisíckrát vyzkoušená věc.

Invazivní druhy ryb v našich vodách 1 – Karas stříbřitý N

Ať už „stříbrňáka“ máte rádi, nebo ho nenávidíte, jednu věc si musíte přiznat. Karase se v našich vodách jen tak nezbavíme.

Náhodné úlovky velkých ryb N

Ono to sice není až tak neobvyklé, když vám při lovu drobotiny zabere slušná ryba, ale ne vždy se vám ji podaří zdolat. Většinou to skončí utrženým háčkem ještě dříve, než to ve skutečnosti začne.

Lov ryb na dírkách 2. část N

Chytání na dírkách je skvělý způsob, jak si zkrátit čekání na novou sezónu. Pokud se na dírky vydáte, když bude tloušťka ledu slabší, vezměte si lano jako povinnou výbavu.

Rybaření na mělčině v noci i ve dne N

Většina rybářů se snaží lovit ryby spíše v hloubce, protože jsou přesvědčení o tom, že na mělčinách nemají příliš dobré vyhlídky. Mají prostě nějak zafixováno, že velká ryba rovná se velká hloubka.

Lov ryb na dírkách 1. část N

Doufám, že příští rok bude dostatečný led a budeme mít možnost si opět na ledu zachytat. Je to velmi silný zážitek a každá ryba při něm udělá radost.

Tloušť, ryba milovaná i nenáviděná N

Tloušť je ryba, která v mém životě zaujímá zvláštní místo. Byl to právě tloušť, kterého jsem vítězoslavně přinesl babičce a chtěl jsem, aby ho tepelně upravila.

Něco málo o háčcích na ryby N

Už dávno vím, že i ten nejvychvalovanější háček může selhat, a není to proto, že byste zvolili špatný typ nebo velikost, ale prostě jen proto, že ryba nástrahu nenasála správně

Začíná mrznout aneb pro rybáře nejsložitější období roku N

Samozřejmě je mnoho rybářů, pro které začíná sezona až na jaře nebo minimálně, jakmile se trošku více oteplí, a těch se toto období vůbec netýká.

Se splávkem za rybami podél břehu N

Mnoho rybářů loví se splávkem i na řece celkem staticky. Prostě si vyhlédnou nějaké místo, tam navnadí, nebo také ne, a pak vodí splávek v zakrmené stopě.

CzechoSlovakia feeder team, aneb spolu jsme silnější!!! (1. část) N

A jelikož nás závody opravdu baví a máme rádi výzvy, rozhodli jsme se přihlásit do slovenské divize. Dali jsme si jednoduchý, ale velmi ambiciózní cíl: postoupit do druhé ligy a následně do nejvyšší slovenské první ligy.

Rybářské retro okénko nejen o knihách N

Pod dojmem, že na Vranovské přehradě jsou krásní a velcí kapři, jsem zaplatil rodině dovolenou přímo ve Vranově. Hnal jsem se pak najít nějaké vhodné místo k rybaření, ale ouha - u hráze bylo moc hluboko a jinak byly břehy hodně strmé.

Drahý nebo levný prut pro rybaření? N

Jisté je jedno. Žádný prut na světě vám sám ryby nenachytá a tajemství úspěchu tkví úplně někde jinde.

Dají se ryby chytat v proudu i v zimě? N

Na říčce, kam chodím, mám několik oblíbených a osvědčených zimních míst, která jen málokdy zklamou. To už musí být, abych tam „nevyškrábnul“ nějakou tu plotici, cejnka, nebo cokoli jiného.

Pár důvodů proč nechodit v zimě na ryby N

Zima většinu rybářů vyžene od vody, ale myslím, že je nás celkem dost, co se jen tak lehce nevzdáváme. Pravda ale je, že se musím někdy také trošku přemlouvat, a pak hledám důvody proč být raději doma v teple.

Kráľovské bodky na muškárku N

Tento príbeh začal oveľa skôr ako v novembri, lebo už dávno pred týmto mesiacom som sa

Rybaření v zimě - je třeba ubrat a zpomalit N

Ať chceme, nebo ne, zima je prostě tu. Jsou roky, kdy na sebe nechává dlouho čekat, což mi vyhovuje, a byly i roky, kdy prostě přišla znenadání a držela se jako klíště.

Rybaření s bičem během zimy N

V zimě rád vyrazím na říčku jen tak nalehko s bičem, krabičkou masných červů a kouskem napařeného bílého toustového chleba.

Kaprovité ryby ulovené na přívlač N

Když vyrazíte k řece s přívlačovým prutem, očekávání jsou celkem jasná. Vaše pozornost se obrací zejména k nějakým zubatým čelistem a nebo jdete s menšími nástrahami třeba na tlouště.

100 let vodňanské rybářské školy N

V září roku 1920 usedli první studenti do lavic nově zřízené Rybářské školy Vodňany. Škola byla první rybářskou školou v Evropě s prezenční výukou a dodnes je unikátní nejen v rámci naší republiky.

Rybaření s wobblery imitujícími hmyz N

Pokud si chcete takový lov vyzkoušet, s výběrem loviště si nemusíte dělat velkou hlavu. Uspět můžete na jakékoli vodě.

Rybařina na Ebru v dnešních pochmurných časech N

Je polovina října a na mé milované Jižní Moravě právě probíhá povodeň a zaplavuje mé nejmilejší místní revíry. Tak mám pár dní čas napsat několik řádků o tom, jak jsem strávil tři týdny ve Španělsku ne řece Ebro na přehradě Mequinenza.

Říční rybaření na konci prázdnin N

Řeka tu teče klidně, hloubku má maximálně do dvou metrů a dno je tvrdé jako mlat. Už jsem tu delší dobu nebyl, ale na tom nezáleží. V tomto úseku mnoho rybářů nechytá, i když jich to zkouší čím dál víc.

Nový e-shop na trhu se zajímavými akcemi N

U nás si vybere každý rybář, v nabídce máme 350 rybářských značek a 30 000 výrobků pro všechny způsoby lovu. Součástí nabídky jsou také naše služby. Nabízíme odborné poradenství i nabídku alternativních produktů, pokud není skladem to, co si zákazník vybral.

Velké ryby na malé nástrahy N

Zažil jsem u vody spoustu dnů, kdy ryby braly na velké nástrahy i ty, kdy třeba i půlmetroví cejni nechtěli nic většího dva masné červy nebo jednoho červa s kuklou a nic jiného.

Pokud máte nějaký svůj článek, velice rádi Vám jej zde na MRKu za honorář zveřejníme. Články posílejte na mrkmrk.cz. Děkujeme. Pravidla pro zveřejnění článku na MRKu