Pár důvodů proč nechodit v zimě na ryby

- Milan Tychler

Zima většinu rybářů vyžene od vody, ale myslím, že je nás celkem dost, co se jen tak lehce nevzdáváme. Pravda ale je, že se musím někdy také trošku přemlouvat, a pak hledám důvody proč být raději doma v teple. Jaké jsou ty nejčastější?


Na řece se vždycky nějaké místo najde

Všude je led

Když je opravdu zima, říkám si, že stejně bude všude led, tak co bych tam hledal. Muselo by ale pořádně mrznout, aby zamrzly všechny úseky říčky, kam v zimě chodím, a to se v posledních letech moc neděje. I když je na rybníce led, říčka zamrzá jen výjimečně, a když, tak je to jen nad jezem a nebo v těch nejpomalejších partiích. Na většině míst se dá bez problémů chytat. Dokonce mám pocit, že se většina ryb stahuje právě do těch otevřených míst, protože pod ledem se jim být nechce. Asi chtějí spíše světlo než tmu a možná v tom sehrává roli i nějaký instinkt, zvláště pak v mělkých úsecích. Výmluva na led tedy nepomáhá, a tak hledám dál…


Berou menší ryby, ale to nevadí

Záběrů je málo a chytají se malé ryby

Zima je období, které lovu velkých ryb, tedy spíše bych měl říct kaprů, moc nepřeje. To je fakt. Záběrů je mnohem méně, bere spíš jen nějaká ta drobotina. Jenže to není vždycky pravda. Mírné zimy dokážou často nemožné, a když se kolikrát trefím třeba do ostroretek, mám pocit, že to někdy jde lépe než v létě. V zimě také často narazím na pěkné plotice a i s nimi je zábava. Když to pak zpestří ještě nějaký pěknější tloušť nebo třeba okoun, nemá to chybu. Takže vlastně nevím, nač si stěžuji. Po většinu roku se bavím s těmito rybami a na kaprech toho moc nenasedím. Obvykle vláčím nebo chytám na plavačku a feeder, což znamená menší ryby, a občas se k nim přimotá i něco zajímavého, což se může stát i teď. Na řece dostávám první kapry i v lednu. Tak tento důvod si moc neobhájím. Zkusím jiný…


Tato nástraha je dostupná vždy

Nemám nástrahy

Nemám červy ani hnojáky, tak na co budu chytat? Bez červů to přece nemá cenu! Tady si musím říct, že to cenu má. Když není možnost si červy koupit a nebo je zrovna nemají, mohu sáhnout po pařené housce nebo pařeném toustovém chlebu. Tohle je doma vždycky. A stejně tak mám vždycky v rezervě plechovku měkké kukuřice. Pařená houska, to je přece zimní klasika, na kterou zabere snad každá kaprovitá ryba. Je snadné sáhnout do krabičky pro masného červa, ale ani na přípravě pařené housky nic není. Trvá to jen pár minut a je hotovo. Jen nebýt líný. Měkká kukuřice sice nepatří mezi klasické zimní nástrahy, ale musím říct, že ve spojení se splávkem mě překvapuje čím dál víc. Často chytám jen na vymáčknutou slupku, ale v zimě mi tato nástraha přinesla víc kapříků než jakákoli jiná. Teď si vzpomínám, že mám malé porcičky masných červů ještě v mrazáku. I ti by se dali použít. Takže v nástraze to nebude. Nástrahy prostě mám, takže důvod si musím najít jinde…


Trošku krmení namícháme i doma

Nechci míchat krmení

Už jsem si tak nějak zvykl, že během lovu vnadím. Vnadím i v zimě. Sice málo, ale přece. Trošku zakalit, maličko povzbudit rybí chutě, to není nikdy na škodu. Ale venku je zima a pak budu mít zmrzlé ruce. Do toho se mi fakt nechce. Jenže jsou tu dvě možnosti. Buď prostě nebudu krmit a se budu o to víc snažit hledat ryby na vhodných místech, nebo si prostě tu trošku krmení na pár kuliček nebo do krmítka namíchám jednoduše doma. Už jsem ztratil předsudky o tom, že voda z vodovodu není dobrá. Mockrát jsem si vlhčil krmení doma dopředu a záměrně ho míchal doma pro zimní lov a ryby braly jako jindy. V tom to není. Když už tedy vnadit chci, klidně můžu míchat doma. U vody stačí jen maličko doladit. A většinou to ani není třeba, protože v zimě krmení tolik nevysychá, takže je všechno prostě OK. Už to vypadá, že budu muset vyrazit, ale ještě budu chvíli hledat výmluvy…


Termoska s čajem je skvělá

Je brzy tma

Jak se tak pořád zdráhám vyrazit k vodě, čas kvapí. Je odpoledne a stmívá se brzy. Má cenu se někam štrachat na tu chvíli? No, v zimě je u vody nejlépe přes poledne. To sluníčko hřeje nejvíc, ale s rybami to nebývá slavné. Nejvíc záběrů mívám spíš až před setměním. Nevím, čím to je, ale je to prostě tak. Navíc dokonce čím je později, tím větší ryby obvykle chytám. Pořád vyrážím k vodě tak brzy, jak to jen jde, avšak to podstatné se děje většinou až chvíli před tím, než se zase chystám odejít už hezky promrzlý domů. Vždycky si pak říkám, proč jdu k vodě tak brzy, ale nemůžu si pomoct, zvlášť když je hezky. Raději se jdu pomalu chystat. Ale teplota je jen tak tak na nule a brzy se to zhoupne do mínusu. Budou problémy…


Tohle je nepříjemné

Zamrzají očka

Minusové a hraniční teploty okolo nuly budou v zimě vždycky problém, hlavně z toho důvodu, že na prutech zamrzají očka. Moc řešení to nemá. Pokud mám ve výbavě prut s většími očky, trochu to pomůže. Nezamrznou tak rychle. Někdo zkouší očka pomazat vazelínkou, jelením lojem nebo něčím podobným. Je to jen na chvíli a navíc to ulpívá na vlasci. Některé takové látky by vlasec mohly narušovat, takže to také není úplně ideální. Zkoušel jsem vlasec namazat vodoodpudivou vazelínou používanou do vodních čerpadel. Ne moc, jen prostě vlasec protáhnu mezi mastnými prsty. Nějakou dobu to vydrží. Teplota je vážně problém, ale co čekat v zimě, že? Dá se s tím žít. Pomalu mi dochází argumenty. Snad ještě něco najdu…


Malá procházka okolo vody neuškodí

Venku mě čeká nepohodlí a chlad

No jistě, na zemi je sníh a na strmějších březích to bude klouzat. Také bude chladno a na místo budu muset šlapat kus pěšky, protože autem se tam teď nedostanu. Projdu se pořádný kus okolo vody. Co s tím? Rada je jednoduchá – extrémní podmínky (i když tohle má do extrému fakt daleko, protože jsem si zachytal na dírkách i při mínus dvaceti) vyžadují dobré oblečení, kvalitní boty, čepici a rukavice. Nemá smysl nabalit se jak sněhulák, protože než se dostanete k chytání, můžete se pořádně zapotit a to je úplně špatně. Prochladnete tak mnohem dřív, než byste chtěli. Vyplatí se investovat do kvalitního oblečení a termoprádla, které odvádí vlhkost. Také je lepší nevysedávat na jednom místě, ale okolo vody se pohybovat. Zkoušet více míst se v zimě vyplácí, i když vím, že jsou místa, která jsou dobrá vždycky. To pak nemá cenu se stěhovat a je lepší počkat si v klidu na dobu, kdy se dají ryby do pohybu a budou žrát. Lepší než sedět je stát. Jen tam, kde to působí rušivě, bude lepší držet se při zemi, takže někde se lehká nízká skládací stolička uživí. Já v zimě nejraději chytám na plavanou a rád bych si vyzkoušel více míst, takže by to mohlo být v pohodě. Přibalím ale ještě termosku s čajem. Ta dokáže divy…


Každý úlovek je vítán

Nějak se mi nepodařilo přemluvit se k tomu, abych zůstal doma, a jsem tomu rád. Pobyt venku mi jen prospěje a možná mě ryby naučí zase něčemu novému. Zima přináší překážky a lov nám nijak neusnadňuje. Úspěch proto těší dvojnásobně. Když si dobře zachytám a nebo se jen tak s prutem projdu okolo oblíbené říčky, je to vždycky fajn. Pro mnoho rybářů platí, že ulovená ryba je u vody až to poslední a tady to platí dvojnásob. Krátkou vycházku k vodě s minimem náčiní a bez všeho, co zbytečně obtěžuje, mohu jen doporučit. Takže dost řečí a já letím, protože dnes určitě budou brát…

Autor: Milan Tychler - ®

Diskuse k článku (19 reakcí)

Přečteno: 11 791x
Průměrná známka: 1.09

NLeden bez sněhu, rybář na břehu a ve střehu

Ryba z malé tůně mi rve vlasec z navijáku a maže dolů po proudu. Přeletí mělčinou a zastaví se v hlubší tůňce, kde měla být moje další zastávka.

NZimní feeder ‑ s krmením, nebo bez?

Dříve se věřilo, že v zimě ryby nepřijímají potravu vůbec, a proto se v chladných měsících rybáři obávali vnadit. Takové obavy jsou samozřejmě oprávněné, avšak vnadění v přiměřeném množství je velkou pomocí i v zimě.