Staré zapomenuté tůně, rybaření a život v nich

Kategorie: Všeobecné

Není to moc daleko, jen kousek od místa, kde bydlím. V krásné přírodě, asi 40 km od mého domova se nachází v lesích dvě staré tůně. Začal jsem sem znovu po deseti letech jezdit se odreagovat a chytat ryby na plavanou. Za tu dobu se tu nic nezměnilo. Břehy jsou zarostlé rákosím a různými druhy vodních rostlin, ve kterých se ukrývá spoustu druhů živočichů, a to jak vodního ptactva, tak také různí obojživelníci a hmyz. Z vodního ptactva tu lze pozorovat kachny divoké březňačky, lysky černé, volavky popelavé a hodně dalších druhů ptactva hnízdícího v rákosí a v torzech spadlých starých stromů. Ty se tu hojně vyskytují i pod hladinou vody. Kolem břehů se rozléhá orchestr skokanů zelených, kteří neúnavně pějí svou píseň. Narazil jsem zde i na čolky a různé druhy vážek, dokonce i na užovky, které krásně plavou po hladině vody, když hledají potravu.


Jedna z tůní schovaná v lese

Právě sem chodím velice rád lovit ryby. Jsou tu krásní líni, kapři, karasi a perlíni. Jak už jsem zmínil, jezdím sem lovit pouze na plavanou nebo na polotěžko. Pruty používám matchové s vrhací zátěží 10-30 g v délce 4 m. K tomu menší navijáčky s vlascem o průměru 0,18 mm a 0,20 mm a průběžné splávky do 4 g. Velmi dobře se mi zde jako nástraha osvědčili masní červi, hnojáci, rousnice a kukuřička Bonduelle. Dlouho mi sice trvalo, než jsem se prochytal k větším rybám, ale díky vám kolegům zde na MRKu, kteří mi poradili co a jak, jsem se zbavil záběrů malých línů a kaprů.

Za to vám všem, kdo jste mi tady radili a pomohli mi, moc děkuji. Vašich rad si cením a vážím. Teď si užívám lov větších kousků, ale samozřejmě i tak občas ulovím i ty menší. Chytil jsem tu však svého největšího lína - 38 cm.Je tu ještě druhá tůně. Takový malý rybník. Má také své kouzlo. Fauna a flóra jsou tu prakticky stejné jako u té první. Liší se ve dvou věcech - prvním rozdílem je, že tady je možné chytat na těžko nebo na feeder; druhým je to, že jsou zde krásní okouni a cejni.

Když sednu k rybám tady u této vody, chytám na dva pruty. Na jeden chytám plavanou a na druhý na těžko se dvěma návazci. Osvědčilo se mi dát na spodní háček jako nástrahu rohlíkové boilie o průměru 14 mm a na druhý háček rousnice. Cejni se pak mohou zbláznit. S prutem na těžko házím téměř až ke druhému břehu do takové zátoky. Na obou vodách používám jako návnadu směs od StarFish Carp, kterou míchám s vařenou pšenicí nebo konopným semínkem, případně řepkovým semínkem. Do této směsi přidávám kukuřičný šrot a konzervovanou kukuřici Bonduelle a směs zalívám vlastnoručně vyrobeným dipem s příchutí česnek chilli. Někdy tak chytám na oba pruty.


Na obou dvou vodách je velké množství krásných ryb a pokaždé se těším, až zde opět usednu a strávím tu spoustu krásných chvil a zažiju hromadu krásných zážitků v tak krásném prostředí. Myslím, že každý máme takové své místo, kam se chodíme odreagovat a přijít na jiné myšlenky, a já se s vámi chtěl podělit o to své.


Přeji všem kolegům zde na MRKu mnoho krásných chvil strávených u vody, mnoho krásných zážitků a hodně radosti i z tak mála, jako je i jen čas strávený u vody bez záběru. Jak řek Jan Werich: čas strávený na rybách se do života nepočítá.

 
Jurek - 14.7.

Diskuse k miničlánku

Nmascha - Profil | Út 4.8.2020 15:18:15

Paráda fotky voschlejch ryb, jen tak dál :-D

NPěn_a - Profil | St 15.7.2020 12:47:33

Moc pěkné místo. Taky jich pár znám. Ale jezdím tam hlavně kvůli klidu, který tam panuje a pěkná ryba je už jenom takový benefit. Zatím se ještě dají najít, ale rychle jich ubývá .....