- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Výklad zákona 99/2004 Sb - Zákon o rybářství
A mám jeden dotaz, respektive prosbu, zda sem nechodí i nějaký právník, který by mi osvětlil jeden problematický bod. Prosím o zdržení se uvádění názorů, jak by to mělo být, rád bych slyšel, jak to opravdu je.
Podle zákona 99/2004 Sb, paragrafu 2, je ve vymezení pojmů, které jsou relevantní pro celý zákon, lov specifikován v bodě i následovně:
Pro účely tohoto zákona se rozumí lovem činnost směřující k ulovení ryby nebo vodního organizmu v rybníkářství anebo ulovení a přisvojení si ryby nebo vodního organizmu při výkonu rybářského práva za podmínek stanovených tímto zákonem
Tedy buď v rybníkářství provádím činnost směřující k ulovení ryby, nebo jinde, třeba na řece nebo přehradě, se lovem rozumí ulovení a přisvojení si. Tedy abych splňoval definici lovu na řece, musím rybu chytit a přisvojit si ji. Pokud si ji nepřisvojím, podmínka definice lovu, tedy "ulovení a přisvojení si" není splněna a lov neprovádím. Předpokládám, že u spojky "a" mezi ulovením a přisvojením se jedná konjunkci, kdy se má vyjádrit, že predpokládaný právní následek (konsekvent) nastane pri soucasném splnení (kumulaci) dvou nebo více podmínek (antecedentu).
Je to tak správně?
A dostávám se v tom samém zákoně k paragrafu 30, bodu i, tedy Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že neoprávněně chytá ryby.
Ovšem pojem chytání ryb není nikde specifikován. Hledal jsem tedy dále a pan Lubovský z Ministerstva zemědělství napsal práci SPRÁVNÍ TRESTÁNÍ NA ÚSEKU RYBÁŘSTVÍ. Tam jsou jednotlivé body rozepsány a bod i, tedy neoprávněně chytá ryby, je tam rozepsán poměrně podrobně a je tam uveden i výklad, cituji část:
Zákon o rybářství termín „chytat ryby“ zmiňuje pouze jednou, a to v ustanovení § 13 odst. 2 písm. b), kde uvádí, že „je zakázáno chytat ryby na šňůry, do rukou a do ok“. Logicky se tak nabízí nesprávný výklad, že ustanovením § 30 odst. 1 písm. i) se myslí toto chytání a nikoliv lov bez rybářského lístku jak to bylo myšleno v zákoně o přestupcích.
Tedy podle tohoto dokumentu podepsaného právníkem z MZE je ve smyslu tohoto zákona má být bod i, neoprávněné chytání ryb, vykládáno jako lov bez rybářského lístku.
A tedy se dostávám k tomu nejpodstatnějšímu - vše v rybářském zákoně, kde se mluví o nutnosti lístku a povolenkách, je spojeno s lovem. Včetně kontrol rybářské stráže, která smí kontrolovat pouze osoby provádějící lov. Po přečtení celého rybářského zákona včetně výkladu z MZE, se však naskýtá výklad, že pokud někdo ryby opět pouští a nepřisvojuje si je, tak neloví a nepotřebuje lístek ani povolenku.
Je tu tedy někdo, kdo může bod j paragrafu 2 zákona 99/2004 Sb. vyložit přesně? Podle mého názoru je při posuzování nutnosti RL a povolenky potřeba rozlišovat způsob chytání a místo, kde chytám. Pokud si chci ryby brát, potřebuji RL a povolenku vždy, pokud si je brát nechci, potřebuji RL a povolenku jen v rybníkářství (viz definice pojmů ve výše uvedeném zákoně).
Jak to tedy je?
- Zobrazit zápisy s fotkou.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám... - Zobrazit jen s poděkováním.
- Zobrazit nejlépe hodnocené.
10x v oblíbených a 12x v ignorovaných.
Npepalov - Profil | So 31.1.2015 19:53:26
NMrknato - Profil | So 31.1.2015 19:43:54
NFRANK71 - Profil | So 31.1.2015 19:38:22
NFRANK71 - Profil | So 31.1.2015 19:33:12
Npepalov - Profil | So 31.1.2015 19:29:05
NMrknato - Profil | So 31.1.2015 19:27:49
zdevac ale neřeší, kdo může vykonávat rybářské právo (VRP).
Tedy ulovení a přisvojení ryby je lov v revíru. Do tohoto výkladu pojmu by mohly zasáhnout BP, ale žádné takové jsem nikde neviděl........
Podle mně to má možnou vazbu na zápis docházky k vodě, nebo kontrolu rybáře RS....... tady se mluví o lovících, nikoliv o lovu CaR bez povolenky.
N*Shimi* - Profil | So 31.1.2015 19:21:35
"Pro účely tohoto zákona se rozumí lovem činnost směřující k ulovení ryby nebo vodního organizmu v rybníkářství anebo ulovení a přisvojení si ryby nebo vodního organizmu při výkonu rybářského práva za podmínek stanovených tímto zákonem"
Nschrek - Profil | So 31.1.2015 19:21:01
NAnýzový dědek - Profil | So 31.1.2015 19:18:26
Ber ho jako místní kolorit.... :-)
Nderata - Profil | So 31.1.2015 19:15:37
Nderata - Profil | So 31.1.2015 19:13:36
EDIT: druhou čast jsem ani nečetl když jsem videl že zřejmě špatně pochopil tu první.
Nschrek - Profil | So 31.1.2015 19:13:29
Jinak k tematu, myslim si ze ten pojem LOV je nestasne prejaty ze zakona o myslivosti, prote kdyz vystrelis na zver, tak se pocita stim, ze ji usmrtis a tudis privlastnis (hlavne me netahejte me za slovicka, dobre vite jak to je s privlasnenim v myslivosti) a nejhde jak u ryb pocitas s variantou chyt a pust.
To je jen takova uvaha odemem :) cus
Nnofish - Profil | So 31.1.2015 19:09:41
Btw: Ale normálně jsem se první hodinku a půl bál, že sem Mrknato nevleze a neotočí celou diskuzi svým oblíbeným směrem. By mě zajímalo, jestli napsal někdy zápis o něčem jiném.
NMrknato - Profil | So 31.1.2015 19:09:01
NMrknato - Profil | So 31.1.2015 19:02:18
Nderata - Profil | So 31.1.2015 18:57:32
Jestli ale chytá, tak to je pak z obliga samozřejmě :D
NFRANK71 - Profil | So 31.1.2015 18:54:22
Nderata - Profil | So 31.1.2015 18:51:56
Myslím že je zcela jasne že lov ryb je to že lovíš a pouštíš třeba nebo lovíš a bereš, ta tvoje konjunkce tam je ale před tím je ještě disjunkce.
Takže tak :)
Čtenáři této diskuse také sledují
NFóry59885
NČína - objednali ste uz nieco?15760
NBrněnské jádro364683
NPerly MRKu ...!1171
NGastrorožek aneb o jídle a všem okolo36030
NRybářsko-houbařské jádro .-)45013
NSranda bez nadsázky 🤘10868
NRevíry MO Žďár nad Sázavou3532
NČerná listina Bazaru - upozornění na podvodné či nefér jednání1517
NProblémy se psy u vody553
Kde to žije - všechna témata
19:05NTrofeje - lín obecný 1
17:56NPřehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru (Bleskovka) 16
17:56NPoradna: Muškaření 3852
17:53NV Českém Krumlově skončil pokus o biologickou regulaci pijavic úhynem celé nasazené obsádky (Bleskovka) 2
17:42NRybáři a vinařství 933
16:24NBleskovky: V Českém Krumlově skončil pokus o biologickou regulaci pijavic úhynem celé nasazené obsádky 1
15:57NLov pod jezem v letních vedrech? 47
15:43NČluny Raptor 805
14:16NKde sehnat protisměrné válečkové ložisko na Daiwu fuego 1
13:27NJezero Štít A , místo R1 3
13:18NBoilies TB baits- chytací řada 50
8:43NATTs hlásiče a ATTx příposlech 554
SoN🔥 Grill a grilování 🔥 592
SoNRybářský kniho - koutek 145
SoN471226 - Blatecký mlýn 1A 14
Co je nového - všeobecné
16:24NBleskovka: V Českém Krumlově skončil pokus o biologickou regulaci pijavic úhynem celé nasazené obsádky
ČtNBleskovka: V Chrudimce hrozí račí mor: Ochranáři varují před vstupem do vody
StNBleskovka: Přehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru
. . . NBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
. . . NBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . NBleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
Akční nabídky
Shimano šňůra Kairiki 8 Mantis Green 150mZa 449 Kč
Inovovaná šňůra Shimano Kairiki 8 je splétána z 8 nosných vláken, vyrobených v Japonsku, pomocí nové techniky VT.
Chytil Method předvlhčená krmítková směs 750gZa 99 Kč
Naše předvlhčená krmítková směs je ideální volbou pro všechny rybáře, kteří chtějí šetřit čas, ale nechtějí dělat kompromisy v účinnosti.
Oznámení - obecné
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - obecné
10.7.Obsazeno Noční rybářské závody...
18.7.Dobřany - Noční rybářské závody
25.7.17. ročník rybářských závodů ...
25.7.Lovosický úhoř
1.8.Plavaná+Feeder Talian
1.8.Noční rybářské závody v Lišicích...
8.8.Letní rybářské závody Vranovská...
8.8.Noční závody dvojic
14.8."Noční Dešná"
15.8.Rybářské závody Hradčany u...
Doporučujeme e-shop
www.chytil.cz
Firma Chytil byla založena v roce 2000 a od té doby vyrábí nejrůznější návnady a nástrahy pro lov nejen kaprovitých ryb....










