- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Výklad zákona 99/2004 Sb - Zákon o rybářství
A mám jeden dotaz, respektive prosbu, zda sem nechodí i nějaký právník, který by mi osvětlil jeden problematický bod. Prosím o zdržení se uvádění názorů, jak by to mělo být, rád bych slyšel, jak to opravdu je.
Podle zákona 99/2004 Sb, paragrafu 2, je ve vymezení pojmů, které jsou relevantní pro celý zákon, lov specifikován v bodě i následovně:
Pro účely tohoto zákona se rozumí lovem činnost směřující k ulovení ryby nebo vodního organizmu v rybníkářství anebo ulovení a přisvojení si ryby nebo vodního organizmu při výkonu rybářského práva za podmínek stanovených tímto zákonem
Tedy buď v rybníkářství provádím činnost směřující k ulovení ryby, nebo jinde, třeba na řece nebo přehradě, se lovem rozumí ulovení a přisvojení si. Tedy abych splňoval definici lovu na řece, musím rybu chytit a přisvojit si ji. Pokud si ji nepřisvojím, podmínka definice lovu, tedy "ulovení a přisvojení si" není splněna a lov neprovádím. Předpokládám, že u spojky "a" mezi ulovením a přisvojením se jedná konjunkci, kdy se má vyjádrit, že predpokládaný právní následek (konsekvent) nastane pri soucasném splnení (kumulaci) dvou nebo více podmínek (antecedentu).
Je to tak správně?
A dostávám se v tom samém zákoně k paragrafu 30, bodu i, tedy Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že neoprávněně chytá ryby.
Ovšem pojem chytání ryb není nikde specifikován. Hledal jsem tedy dále a pan Lubovský z Ministerstva zemědělství napsal práci SPRÁVNÍ TRESTÁNÍ NA ÚSEKU RYBÁŘSTVÍ. Tam jsou jednotlivé body rozepsány a bod i, tedy neoprávněně chytá ryby, je tam rozepsán poměrně podrobně a je tam uveden i výklad, cituji část:
Zákon o rybářství termín „chytat ryby“ zmiňuje pouze jednou, a to v ustanovení § 13 odst. 2 písm. b), kde uvádí, že „je zakázáno chytat ryby na šňůry, do rukou a do ok“. Logicky se tak nabízí nesprávný výklad, že ustanovením § 30 odst. 1 písm. i) se myslí toto chytání a nikoliv lov bez rybářského lístku jak to bylo myšleno v zákoně o přestupcích.
Tedy podle tohoto dokumentu podepsaného právníkem z MZE je ve smyslu tohoto zákona má být bod i, neoprávněné chytání ryb, vykládáno jako lov bez rybářského lístku.
A tedy se dostávám k tomu nejpodstatnějšímu - vše v rybářském zákoně, kde se mluví o nutnosti lístku a povolenkách, je spojeno s lovem. Včetně kontrol rybářské stráže, která smí kontrolovat pouze osoby provádějící lov. Po přečtení celého rybářského zákona včetně výkladu z MZE, se však naskýtá výklad, že pokud někdo ryby opět pouští a nepřisvojuje si je, tak neloví a nepotřebuje lístek ani povolenku.
Je tu tedy někdo, kdo může bod j paragrafu 2 zákona 99/2004 Sb. vyložit přesně? Podle mého názoru je při posuzování nutnosti RL a povolenky potřeba rozlišovat způsob chytání a místo, kde chytám. Pokud si chci ryby brát, potřebuji RL a povolenku vždy, pokud si je brát nechci, potřebuji RL a povolenku jen v rybníkářství (viz definice pojmů ve výše uvedeném zákoně).
Jak to tedy je?
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám...
10x v oblíbených a 12x v ignorovaných.
sven - Profil | So 31.1.2015 13:55:33
http://www.rozhlas.cz/plzen/jazykovykoutek/_zprava/322944
Anýzový dědek - Profil | So 31.1.2015 13:47:21
§13 odstavce1,7,9 zákona č.99/2004Sb.
(1) Lov ryb a vodních organismů smí být prováděn v rybářském revíru zpravidla lovem na udici NEBO JINÝM ZPŮSOBEM LOVU, který stanoví příslušný rybářský orgán; v rybářském revíru může jednotlivá OPRÁVNĚNÁ osoba provádět lov nejvýše na 2 udice.
je to hned na str.3 BP lovu
nofish - Profil | So 31.1.2015 13:41:27
FRANK71 - Profil | So 31.1.2015 13:41:19
tuzemak - Profil | So 31.1.2015 13:37:18
kakr - Profil | So 31.1.2015 13:37:08
Pěkně jsi tu fundovaně objasnil, že zákon č.99/2004 Sb vznikl pro to , by se legalizovalo chyťapusťáctví......
Když si koupíš roční šalinkartu (kupon opravňující k jízdě MHD), tak je jen tvůj problém, zda jezdíš imrvére 24 hod denně nebo si šalinkartu necháš zarámovat a koukáš se na ni doma.
Když jsi tak pilně studoval zákon č. 99/2004Sb. tak se ještě koukni na §16. - Oprávnění RS.
Až jej proštuduješ, tak zase něco napiš.
tuzemak - Profil | So 31.1.2015 13:35:53
Anýzový dědek - Profil | So 31.1.2015 13:31:12
Martin02 - Profil | So 31.1.2015 13:21:45
JOP - Profil | So 31.1.2015 13:20:48
MoldyFish - Profil | So 31.1.2015 13:15:15
MrKos - Profil | So 31.1.2015 13:11:55
nicméně souhlasím s tebou v tom, že svazomasaji by mohli platit více... ovšem vymahatelnost a kontrolu si dost dobře představit nedokážu a skončilo by to tím, že by všichni měli povolenku CaR , ale masili by o stošest
Nachos - Profil | So 31.1.2015 13:10:05
MoldyFish - Profil | So 31.1.2015 13:09:59
MrKos - Profil | So 31.1.2015 13:04:07
Nachos - Profil | So 31.1.2015 13:02:26
zdevac - Profil | So 31.1.2015 13:01:01
Ono je to i logické, že by k chyť a pusť neměla být povolenka nutná. Když si někdo ryby bere, chápu, že hospodář musí mít přehled o tom, co se s vodou a jejím vytížením děje. Kolik bylo vyloveno, kolik se má doplnit... A chápu, že ryby nejsou zadarmo.
Ale nechápu, proč, když si budu chtít jít zavláčet na Labe a ryby tam nechám, bych za to měl platit. A vlastně i co je komu do toho? Chápu to u rybníkářství nebo soukromých revírů a podobně. Ale platit za dvě hoďky třeba na Orlíku, jako někdo, kdo se pak chlubí, jaký byl ten candát na másle dobrý?
Chápu, že se to rybářskému svazu nelíbí, ztratil by tím část svů výlučnosti, ale je v mnou uvedeném něco, co se neslučuje se zákonem? Zatím mi každý napsal a řekl, že jsem blbej, že lístek potřebuji a hotovo. Ale aby mi to vysvětlil s odvoláním na platné zákony a uvedl, v čem se pletu, to ne.
Takže jsme zpět u zákonné definice lovu. Definice lovu zde byla citována úplně přesně. A otázka stále zůstává - pokud si třeba na Labi rybu nepřisvojím, splňuji definici lovu podle platného rybářského zákona?
zdevac - Profil | So 31.1.2015 12:49:37
Zákon jasně říká, cituji:
Pro účely tohoto zákona se rozumí lovem činnost směřující k ulovení ryby nebo vodního organizmu v rybníkářství anebo ulovení a přisvojení si ryby nebo vodního organizmu při výkonu rybářského práva za podmínek stanovených tímto zákonem.
Kdyby to bylo tak, jak říkáš, proč by tam byla formulace "ulovení a přisvojení", když by bylo jedno, zda si ji přisvojím, nebo ne? Upozorňuji, že díky spojce a musí být splněny obě podmínky, tedy ulovení i přisvojení. Jestliže si rybu nepřisvojím, podmínka definice lovu splněna není.
Věci a činnosti můžeš nazývat, jak chceš. Ale v oficiálních případech rozhoduje definice činnosti staniovená zákonem. Takže děkuji za odpověď, ale jestliže nechytám v rybníkářství a nesplňuji jednu z podmínek, ketrou je definován lov, tak pro účely tohoto zákona přeci má činnost za lov považována být nemůže. Někomu se to může zdát jako slovíčkaření, ale u zákonů rozhodují často právě ta slovíčka.
Tedy za nejdůležitější považuji, jak je ze zákona definován lov. Chápeš podle zákonné definice lovu, jaký je rozdíl mezi rybníkářstvím a jinými plochami? V rybníkářství stačí činnost směřují k "ulovení" jinde k ulovení a přisvojení si. A to je to, oč tu běží. Možná ti to připadá jako slovíčka, ale jsou to zatraceně důležitá slovíčka.
MoldyFish - Profil | So 31.1.2015 12:48:30
Čtenáři této diskuse také sledují
Fóry59883
Čína - objednali ste uz nieco?15760
Brněnské jádro364683
Perly MRKu ...!1171
Gastrorožek aneb o jídle a všem okolo36023
Rybářsko-houbařské jádro .-)45013
Sranda bez nadsázky 🤘10867
Revíry MO Žďár nad Sázavou3532
Černá listina Bazaru - upozornění na podvodné či nefér jednání1517
Problémy se psy u vody553
Kde to žije - všechna témata
23:00ATTs hlásiče a ATTx příposlech 553
22:42Boilies TB baits- chytací řada 47
17:20Rybáři a vinařství 929
15:31Kde sehnat protisměrné válečkové ložisko na Daiwu fuego 0
13:41🔥 Grill a grilování 🔥 592
11:19Lov pod jezem v letních vedrech? 43
10:56Rybářský kniho - koutek 145
7:27471226 - Blatecký mlýn 1A 14
PáRybářské odznáčky ... 547
PáPřehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru (Bleskovka) 14
PáRybáři vs ochránci přirody 90
PáZkušenosti s pruty Scorpion od Mivardi 5
PáHlídač slev eshopů 752
ČtElektro tříkolka na ryby 40
ČtDivoký potočák nebo granulák? 63
Co je nového - všeobecné
ČtBleskovka: V Chrudimce hrozí račí mor: Ochranáři varují před vstupem do vody
StBleskovka: Přehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru
. . . Bleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
. . . Bleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . Bleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . Bleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
Akční nabídky
Prologic Boty Bank Bound Trek MH Camo | SLEVA 44%Za 1.199 Kč
Podšívka ze síťoviny. Bota je zesílena v oblasti paty a špičky pro větší výdrž. Protiskluzná gumová podrážka z EVA materiálu. Vyjímatelná vnitřní vložka. Velikosti 42 - 47. Akce pouze do vyprodání zásob.
NOVINKA - Spacák 5 Season Luxury Sleeping BagZa 2.330 Kč
Vysoce kvalitní spací pytel, který byl pečlivě vyvíjen a jeho vnitřní vrstva kombinuje, jemný microfleece a delší vlas, který imituje hřejivou ovčí srst.
Oznámení - obecné
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - obecné
27.6.Dětské rybářské závody Talian
10.7.Obsazeno Noční rybářské závody...
18.7.Dobřany - Noční rybářské závody
25.7.17. ročník rybářských závodů ...
25.7.Lovosický úhoř
1.8.Plavaná+Feeder Talian
1.8.Noční rybářské závody v Lišicích...
8.8.Letní rybářské závody Vranovská...
8.8.Noční závody dvojic
14.8."Noční Dešná"
Doporučujeme cestovku
CA Worldfishing
Specializujeme se na rybářské zájezdy do atraktivních destinací! Cestovní agentura World Fishing se zabývá...










