Je RS oprávněna zadržet povolenku k lovu?

Pokud RS používá měřidlo (metr) které nemá atest od příslušné zkušebny údajně porušuje zákon a vyhlášku. Co vy na to???
Autor diskuse: kakr - Profil , 10.8.2020 všeobecné - RŘ, MO, svazy

NMrKos - Profil | Út 11.8.2020 9:35:12

kakr >> zákon 505 nepočítá s variantou měření pro vědecké ucely a zde je tedy možné měřit i vikem od kanálu. Případně prosím můžeš uvést které písmeno zákona 505 odkazuje na měření pro vedecke ucely?

A vyhláška 197 stanovuje pouze to, že se má znackovana ryba změřit. A to klidně vikem od kanálu. Protože ani zde nebude rybář rybu prodávat a nebo udělovat sankci.

    Nboticar - Profil | Út 11.8.2020 9:28:32

    MrKos >> Podle mého, kdyby skutečně došlo na lámání chleba, tak 1) obviněný ve správním řízení může tvrdit, že právě to jeho měřidlo je necertifikované. 2) Kdyby hraji použil metr svůj, tak by ho následně mohl porovnat s certifikovaným měřidlem a pokud by byly zjištěny malé nebo žádné odchylky, jako důkaz by to stačilo. Použité měřidlo rybáře však může být v době sptrávního řízení (řízení o odvolání, případně soudu) zničeno nebo pozměněno takovým způsobem, že nebude možno ověřit vůbec nic. Navíc, pokud by byl rybář nucen (doufám, že byl pouze požádán) k měření svého úlovku před úřední osobou, mohla by tato skutečnost být vnímána jako donucování k sebeobviňování.

      Nkakr - Profil | Út 11.8.2020 9:22:57

      MrKos >>
      Rád bych viděl, jak rybář měří víkem od kanálu značkovanou rybu.
      Vyh.č197/2004 Sb §15 praví :
      (2) Uloví-li osoba provádějící lov rybu, která je pro vědecké účely opatřena značkou, určí druh ryby, změří její délku a zjistí její hmotnost. Jde-li o rybu uvedenou v § 15 odst. 1, zaznamená tvar, barvu a popřípadě číslo značky a úlovek ryby spolu se zjištěnými údaji ohlásí uživateli rybářského revíru; v hlášení uvede dobu a místo ulovení. Nejde-li o rybu uvedenou v § 15 odst. 1, zapíše údaje o délce a hmotnosti ryby do povolenky k lovu; zjištěné údaje ohlásí uživateli rybářského revíru, v hlášení uvede dobu a místo ulovení a připojí značku.
      Co platí v MRS si přečteš na straně 8 BPVRP.

      Z tvého výkladu jasně vyplývá, že nejen RS, ale každý rybář musí mít certifikované měřidlo (víko od kanálu), aby dodržel zákonné opatření. Máš certifikovanou míru? Pokud ne ,porušuješ zákon.

        NMrKos - Profil | Út 11.8.2020 9:17:59

        hraji >> zde to vypadá, že jsi paragraf 3 zákona 505 četl poněkud nepozorně, ale já si ho nevymyslel, opravdu ne. Ovšem neznalost zákona neomlouvá.

        Metodiku měření pro délku ryby zákon neupravuje. Pokud nemáte jako svaz zavedený systém jakosti. Teprve potom bychom i o metodice mohli hovořit.

          Nhraji - Profil | Út 11.8.2020 9:12:11

          MrKos >> ještě si něco vymysli. Třeba nějaké zákonem nařízení školení RS v měření ryb se závěrečnou státní zkouškou a vydaným certifikátem. ;-) Vystupuješ tu, jako by tvůj výklad ustanovení vylášky byl jediný správný. Ale zákony a vyhlášky nevyhládá MRK, ale soud. A to ty opravdu nejsi. Tečka.

            NMrKos - Profil | Út 11.8.2020 9:10:57

            A když máme otázku o měření, tak v naší obci je jeden revír, přesně Svratka 5 , kde čilimníci do BP kromě jiného uvedli přesně toto, cituji: "
            Lov je zakázán:
            ..
            z přístavních můstků lodní dopravy DPMB, a.s. a ve vzdálenosti 50 m od nich"

            konec citace

            A jak to naši čilimníci mysleli, jde o umístění nástrahy ve vodním prostředí a nebo jde o místo k lovu, tedy lovce na břehu? Dle formulace to vypadá spíše na umístění nástrahy a potom bych rád věděl, jak takové opatření lze kontrolovat (měřit) a poté vymáhat.

              NMrKos - Profil | Út 11.8.2020 9:01:09

              hraji >> jestli scházel centimetr a nebo 5 cm, není z pohledu zákona žádný rozdíl a tedy ani argument. A použít k měření metr samotného rybáře je naprosto stejné porušení zákona, jako kdyby jsi kapra měřil prádelní šňůrou a nebo lískovým prutem. Ten rybář totiž kapra neprodává, ani neuděluje sankci, takže ho může měřit třeba víkem od kanálu. Ty jako RS už jsi dle zákona v poněkud jiné pozici a měl bys ten zákon dodržovat.

              Ještě bývá taková samolepka se stupnicí na rukojeti podběráků, ta je taky vynikající.

                NRudina - Profil | Út 11.8.2020 8:53:25

                1Mara >> Výhry budily odjakživa emoce, ale též konspirace a fámy. O losovacích pingpongových míčcích polepených čísly se říkalo, že jsou určitě cinknuté, a tak jednou začátkem devadesátých let vešli těsně před vysíláním do studia policisté z kriminálky, kteří si přinesli váhu a začali míčky vážit a přeměřovat.

                Obětí fámy se stal i Stanislav Talíř, náměstek Sazky zodpovědný za zpracování výsledků. Talíř byl, podobně jako Kozák, stálou tváří televizních vysílání, která končila jeho slovy: „Losování proběhlo v naprostém pořádku a vylosovaná čísla jsou platná pro oba tahy.“ Pak z obrazovky zmizel a lid začal spekulovat, co se s ním mohlo stát. Ještě v devadesátých letech muselo vedení Sazky vysvětlovat, že pan Talíř odešel jen kvůli konfliktu s jednou zaměstnankyní.

                Jedna verze fámy líčila, že Stanislav Talíř dokonce skončil ve vězení za podvod s mražením míčků v loterijní hře Mates. „Ve skutečnosti jen úplně obyčejně odešel do penze,“ hájí čest dnes již zesnulého kolegy Josef Kozák.

                Teorie o mražení míčků je podle něj absurdní: „Míčky se vkládaly do losovacího zařízení tři čtvrtě hodiny před vysíláním. Ve studiu pod světly bylo vždycky horko, takže buď by mezitím dávno zteplaly, nebo by musely být přinejmenším nějak orosené a buben by se nejspíš zamlžil. Je to zkrátka nesmysl,“ odmítá Josef Kozák.

                Zdroj: https://www.idnes.cz/finance/prace-a-podnikani/hist​orie-sportky-sazeni-loterie.A170504_134701_podnikan​i_kho

                  NMrKos - Profil | Út 11.8.2020 8:49:49

                  kakr >> přirovnání s topenářem je mimo mísu, protože topenáři neplatíš za jednotku změřenou měřidlem, ale za odvedené dílo jako celek, obvykle dohodnuto předem. Setkal jsem se například s tím, že podlahář účtující za odvedenou práci v metrech čtverečních měl cejchovaný metr. Ostatně metr za dvě stovky už ho nepoloží. Ovšem to neznamená, že všichni podlaháři mají cejchovaný metr za dvě stovky.

                  Nicméně zadaná otázka zněla, zda RS porušují zákon a odpoveď zní ANO, RS porušují zákon.

                    N1Mara - Profil | Út 11.8.2020 8:48:04

                    Tarn >> a i tam se podvádí .-)))

                      Nkakr - Profil | Út 11.8.2020 8:47:37

                      Tarn >>
                      Znovu opakuji, není to z mé hlavy, ale problém opakovaně nastínil kolega. Tak se ptám na názory dalších kolegů.
                      Jo a zdravý rozum do zákonů fakt netahej:-)))

                        NTarn - Profil | Út 11.8.2020 8:43:55

                        kakr >> a on pro své tvrzení použil jaké měřidlo ty principe ? :)) Princip je, že pravidla jsou daná s ohledem na zdravý rozum. Pokud to chce někdo ojebávat, vždy přijde reakce ve formě dalšího omezení pro všechny a tak dokola. nakonec budeme sedět u vody s notářem, který bude dohlížet na regulernost lovu, jak u losování sportky :))

                          NDodo677 - Profil | Út 11.8.2020 8:41:11

                          Rudina >> Vzhledem k míře Úhoře netřeba měřit... :D

                            NRudina - Profil | Út 11.8.2020 8:38:32

                            Dodo677 >> hlavně aby ti rybář nepřeměřil něco jiného než rybu :-)

                              NDodo677 - Profil | Út 11.8.2020 8:32:30

                              Když vidím ty "certifikovaný" metry.............tak bych rybu přeměřil klasickým metrem a v okamžiku kdy se rybář optá na měřidlo s atestem tak bych tím měřidlem přeměřil rybářa.... :D ...lepší jak rákoska.... :D

                                NRudina - Profil | Út 11.8.2020 8:30:37

                                1Mara >> nejlepší obrana je, když máš podměrečného kapra, tak ho při vytahování z vezírku hodit do vody, že ti vyklouzl :-)

                                  N1Mara - Profil | Út 11.8.2020 8:23:18

                                  Pro Hrajiho, co když to rybář odmítne znovu přeměřit a bude jen tvrdit, že to je v pořádku ? Jinak souhlas s tím co jsi napsal .-)

                                    NRudina - Profil | Út 11.8.2020 8:20:12

                                    Tarn >> no to nevím ,pohybujeme se na tenkém ledě a zase věcí třeba, možná, taková teorie. RS metr klidně ukážu, roztáhnu, ale dávat mu je do rukou? Já to mám jednoduchý, 20 let jsem si rybu nevzal. :-) Vím, tohle je diskuze o ........... :-) jen aby řeč nestála :-)

                                      Nhraji - Profil | Út 11.8.2020 8:18:14

                                      A jak to vypadá v praxi? Pokud mám podezření, že ponechané ryby nedosahují stanovené míry, požádám lovícího, aby je přede mnou vlastním metrem přeměřil. Nesahám na jeho metr, nepůjčuji si ho, jen zkontroluji a fotograficky zadokumentuji průběh měření. Už jsem v životě pár povolenek za podmírové ryby zadržel, a nikdy to nebylo tak, že scházel centimetr. Dovoluji si podotknout, že u vody probíhá naprostá většina kontrol zcela jinak, než popisují někteří kolegové na internetu. Opravdu zcela vyjímečně se stává, že že kontrolovaný rybář briskně argumentoval vyhláškou o měřidlech nebo nebezpečím přenosu nákazy. Většinou dost nesrozumitelně mumlá cosi o tom, že si nepřečetl BPVRP.

                                        Nkakr - Profil | Út 11.8.2020 8:15:09

                                        Tarn >>
                                        Nejde o šizení, jde o princip. Použil jsi měřidlo, které neodpovídá platné legislativě a vo tom to celé je.

                                          Červené karty: cechura09