- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Akvaristika
Dále moderuje: strejka Profil
Jaké dno (hrubost) v akváriu používáte?
A) 1-2 mm19%
B) 2-4 mm43%
C) 4-8 mm15%
D) 8 - 15 mm6%
E) Aquaclay nebo podobný pálený jíl4%
F) nemám dno13%
Od 2.1.2017 hlasovalo 47 čtenářů.
- Zobrazit zápisy s fotkou.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám... - Zobrazit jen s poděkováním.
- Zobrazit nejlépe hodnocené.
171x v oblíbených a 19x v ignorovaných.
NBéza1 - Profil | Ne 20.10.2024 10:41:33
NBéza1 - Profil | Ne 6.10.2024 13:08:03
Nrybomil - Profil | Po 22.7.2024 21:23:53
NG.Moolis - Profil | St 19.6.2024 18:03:21
Npepa-č - Profil | St 19.6.2024 17:37:08
Nstormandnature - Profil | Po 3.6.2024 13:10:10
Nkoralovec1 - Profil | Po 3.6.2024 8:12:48
Nstormandnature - Profil | Po 3.6.2024 7:43:03
Nkoralovec1 - Profil | Po 3.6.2024 7:25:27
NParma♥ - Profil | Út 28.3.2023 21:56:55
NParma♥ - Profil | Út 28.3.2023 21:51:47
NPedro1 - Profil | Po 27.3.2023 19:10:14
Na co si dát pozor - vychytávky a tak, obecné info mám načerpané.
Děkuji
Npepa-č - Profil | So 15.5.2021 10:54:55
Kdyby je někdo chtěl, napište mi.
Nnovas32 - Profil | Pá 5.2.2021 13:25:27
nehodila by se nekomu pod akvarium nebo terarium konstrukce kancelarskeho stolu, viz foto?
Unosnost myslim hodne velka, 300 kg to podle me s prehledem da. Je to pro konferencni stul, vyrobce Techo.
Pricky i nohy jsou jednoduse demontovatelne, vzdalenost nohou i pricek nastavitelna.
Vali se mi to doma bez uzitku, nekomu z Prahy nebo Pha zapad, kdo by si prijel, to rad dam. Event.po dohode privezu.
NMAXXSKATER - Profil | Út 28.7.2020 15:51:56
Osobní předání v Chrudimi ...
N1Mara - Profil | Čt 11.6.2020 18:58:10
Nsimonsen - Profil | Čt 11.6.2020 18:26:20
Nfajanek - Profil | Čt 13.2.2020 10:48:01
Nheriman - Profil | Čt 13.2.2020 9:26:56
Připadají mě už dost velcí. Ryby mám ve 400l.
Nfajanek - Profil | St 12.2.2020 20:25:34
Nheriman - Profil | St 12.2.2020 20:02:41
NFRANK71 - Profil | St 12.2.2020 11:44:22
https://www.noplanaria.cz/
Nladis09 - Profil | Út 11.2.2020 19:17:42
NFlicek - Profil | Út 14.1.2020 20:45:07
NCiffik - Profil | Čt 15.8.2019 9:24:06
Hnojivo do dna v uvažovaném setupu (nižší intenzita osvětlení) bych nedával. Jak psal Nerf, uvedené rostliny je vhodnější navázat na dekorace (kameny/kořeny).
Co se krevet týče, určitě zůstaň u rodu Neocardina, jedno v jaké barevné variantě. Z rodu Caridina můžeš akva doplnit o pár ks Caridina japonica - relativně velká krevetka, nenáročná, nekřížící se s Neocaridinami. Ostatní z Caridina jsou pak velmi náročné krevetky. Z plžů klasika - piskořka, okružák, levatka - trojkombinace, která mi po prvním měsíci fungování akva „zajíždí" každou nádrž. Přemnožení je jen výsledkem překrmování a zanedbání údržby. Ampulárku do tak malého objemu rozhodně ne!
Jinak i z mechů, játrovek, kapradin a anaubiasů/příp. bucek (uznávám jsou drahé - ale náročnost nulová - obdobně jako u anubiasů) se dá vytvořit nádherné akva. Pokud si pohraješ s rozložením kamenů/dřeva, rostlinky vhodně navážeš a rozmístíš...
Každý měsíc bývala na výstavišti v Ově aquaburza, tam seženeš vše a za nejlepší ceny. Na burzu pravidelně jezdí pan Skácel (https://www.akvarijnirostliny.eu/) - rostlinky lze předem na webu objednat a vyzvednout na burze. Je to profík a když se zeptáš, tak rád poradí. Jen u něj doporučuji zkontrolovat stav rostlin - už se mi stalo, že ne vždy byly v dobré kondici (několik případů z desítek obchodů - pan Skácel však vždy vyřešil všechny příp. reklamace k mé spokojenosti).
Perfektní kvalitu vykoupenou vyšší cenou mají rostlinky od Dennerle a Tropicy - tady však záleží na tom od koho kupuješ - v Hornbachu je to většinou děs, neb jim tam zpravidla už nějakou dobu leží, což se odrazí na jejich stavu.Tyto doporučuji brát v den naskladnění příp. od Adama Votavy https://www.akvaria-aquascape.cz/akvarijni-rostliny/. Pak mě napadá ještě aqua daho nebo profiplants.
Ještě mě napadá, na webu www.rybicky.net jsou profily nádrží uživatelů - lze mezi nimi filtrovat dle zvolených parametrů. Kostky od Dennerle jsou docela oblíbené, bude jich tam hodně - zadej rozměry a uvidíš sám, co všechno a jak lze v daném akva mít... a když se ozveš tomuto uživateli https://rybicky.net/profil/12364 a řekneš že jsi od Ciffika, tak věřím, že za kafe na aquaburze najde ve svých nádržích spoustu z výše uvedených vhodných rostlin...
Nnerf - Profil | St 14.8.2019 22:52:49
Jak říkám, budeš si to muset zkusit. Zkušenost nepřenositelná. Nicméně, pokud by tam OPRAVDU měly být JEN krevetky a anubiasy a mech, pak by ti možná ta sestava s jejich 11w lampičkou a nano eckfilterem (lepe xl) stacila.
Přeju dobrou volbu, víc ti asi neporadím.
NDaty - Profil | St 14.8.2019 22:24:43
Co znamená ne moc světla? Jaké kytky bys použil?
Bez hnojiva ve dně??? Ta přece neporostou v tom křmičitém písku.
Nnerf - Profil | St 14.8.2019 22:17:12
Pokud bych dělal znovu malé akva, tak nejspíš bez ryb. Bez hnojiva ve dně. A jen s nenáročnými kytkami. Ne moc světla.
Univerzální návod neexistuje. Musíš si to zkusit.
Edit: Nicméně většina nanoakvaristů ti řekne, že jim to funguje. Ale nejspíš tam perou co2, týdně mění vodu a údržbou tráví hodiny. A to já jsem nechtěl.
NDaty - Profil | St 14.8.2019 21:49:27
Nnerf - Profil | St 14.8.2019 19:36:47
NDaty - Profil | St 14.8.2019 16:38:08
Z uvedených jsem pěstoval jen Anubias barteri nana, rostl mi dobře, jen občas na na něm byla řasa, ale po koupeli v Savu vždy zmizela a kupodivou on to přežil.
To Microsorium na světle chytá řasu, to je důvod pro to nízké osvětlení? ale zase to si to akva moc neužiji... a upřímně více času a obdivování je v zimě, zbylý rok to tak nějak musí přežít :-)
Ty Bucephalandry to už mi radíš dost spešl kytky, ne?
Jsi pěstitel a odborník, nebyl by konkrétní tip na 3-4 kytky které zase nejsou náročné na pěstování )ne nutnost CO2) a porostou mi bez problému a bez řasy?
Tip na to, kde kytky kupovat?
NCiffik - Profil | St 14.8.2019 13:41:51
S tím filtrem to bylo myšleno tak, že za určitých specifických okolností lze fungovat i v takto malých nádržích bez něj. Nicméně pro běžného smrtelníka je určitě vhodný. Větší externí filtr by pomohl se stabilitou celého systému, ale lze fungovat i s vnitřním (jen z mého pohledu je to vážně škoda místa), příp. s filtrem závěsným, ale s tím mám jen minimum zkušeností.
Co se tvé představy o nádrži s minimální údržbou týče, tak to reálné je. Takové akva bych stavěl na nízké intenzitě osvětlení. Z rostlin pak Anubiasy, Microsoria, Bucephalandry, mechy, játrovky. Hnojení v podstatě jen skrz krmení krevetek. Pak by teoreticky stačilo dolévat vypařenou vodu. V takto fungujících nádržích však běží většina procesů (nejen fotosyntéza) relativně pomalu. Stejně tak každý boj s příp. řasami bude trvat (a to i přesto, že budeš v boji proti nim postupovat správně) dlouho.
NDaty - Profil | St 14.8.2019 12:02:27
JE to nějaké specifikum těch malých nádrží?
NDaty - Profil | St 14.8.2019 11:54:27
Lukáši, jak mám rozumět tomu rozporu, kdy na začátku píšeš, že bude funkční i bez filtrace a pak, že je potřeba externí MAX filtr?
Já rozumím, že čím víc, tím lépe. A v akva jsem měl vnitřní juwel filtr a nic mne neštvalo tak, jako nutnost odpojit kabely světla, sundat kryt a čistit ho tak, že všude teče voda z něj. Ale u toho NANO nebudu mít prostor na nějakou skřín pod ním, tak to s externím nevidím moc schůdně. Nebo je nějaký kompaktní a vzhledný?
Moje ideální představa by bylo nano dlouhodbě prosperující s minimem nutné údržby. S vnitřním fitrem, který můžu čistit co nejméně :-). Představa by byla ideálně jednou za měsíc výměna části vody. I za cenu minima krevet - třeba 5-10 ks jen a 0 ryb. Nějaký plž třeba. Je to SciFi ?
Jak je to vlastně u zcela rostlinných akvárii? Těm se mění taky voda? Jak často?
Světlo mi doporučovali i toto:
https://www.aquael.pl/produkty/akwarystyka/nowosci/leddy-slim-duo/
Nnerf - Profil | St 14.8.2019 11:30:22
Tím neříkám, že to nejde. Ale já to nedokázal.
Edit: nicméně s krevetkami by to mohlo být jednodušší než s rybami. Krevetky tolik nenadělají.
NDaty - Profil | St 14.8.2019 11:05:22
Zařizuji novou pracovnu ,tak si říkám že něco malého, "bezúdržbového" by bylo fajn...Oželel bych ryby (jen krevety) a myslel, že rostliny porostou bez řas....
NCiffik - Profil | St 14.8.2019 10:29:45
Co se vybavení týče:
Sklo - od Dennerle mohu jen doporučit, na rozdíl od polské diversy a aquaelu po roce nepoteče =)
Světlo- co se světla týče, za sebe doporučuji https://www.ebay.com/itm/Chihiros-A-Series-Aquatic-Aquarium-Fish-Tank-5730-LED-Lamp-12-39W-Light/382666619991?_trkparms=ispr%3D1&hash=item5918b53c57:m:mDprlJjNEFufg4-x3vS4HHw&enc=AQAEAAAB4BPxNw%2BVj6nta7CKEs3N0qWqxGxjEF2AiCKGAfISQhosocgVpjvL3bmDid3LnEeubRGu3B%2B19TgqT3y6w9W7SLWEXGpiFwFX9RsehOtgAwjfsnDprXcdfA4i3c2BKxXQwkTsuinpA%2FS7fjRe6xVjCFfZpVucNUck8OTSIqNNb9b7lXcizdXZdDUZDdOdyEIV7LWC3QSZv12hrcZjbKOpSDT3k4bCI3Euom%2Bj38LmAJIErXCnI1srBZvs7bPx5LQmLJVYdtOs72tIvizSdgkNsExwIwwloOJWPkJYMnjhiX3NDC9zwAK3uxvIp0D%2F8VE0REF4QE%2FplXk5fevpXelYhAZaOqIgHMoNXCfI5XR1wbpp2nSUYn1HZnE6gyvMtHidrKntkeuSh3ICu0oTUPLntEi%2FlNtOyXm69nVgi8ipHquQ5l5j0VHDPEeI0nyaGoIQ24I%2FTtz4U4Stgv7GWi694J4VyEau47%2F5lWeJos5qjrJsP946GvUYb%2F1Il8vVlSWcBOhQAKyiYnOAXivYJmNgWpE8IXtyeYP2HQtKcT%2BRJ69CJNeoMQJbu2THyjSveFWHLOucbQdAdJ7v%2F152i0YtcVSHLUMzRlB%2BQifn56lxRg5YZrOyizWdxgPoXXuPFLj6ew%3D%3D&checksum=38266661999161f824f62e984ea98dd713d085bcdb67 koupíš ho i u nás, ale za dvoj/trojnásobnou cenu. Měl jsem jich několik x let a s žádným nebyl problém. Obrovskou výhodou daného světla je regulace, takže se dá množství světla krásně regulovat dle aktuálních podmínek. Pokud jsi rostlinkář libůstkář a peníze nejsou problém, tak doporučuji Chihiros WRGB.
Filtrace - zvláště v tak malém objemu, je lepší jít do vnějšího filtru. Nebát se velikosti, průtok se dá většinou bez problému přiškrtit. Filtr bych doporučil od fa JBL, narval bych jej funkčním médiem s velkým povrchem (keramika, substrat pro apod.). Tuhle část techniky bych nepodceňoval - velkou měrou pomůže se stabilitou.
Dno - za mě osobně ke krevetkám a rostlinkám liapor frakce 1-4 mm nebo jiný pálený jíl. Vypadá fantasticky, rostliny v něm krásně rostou a krevetky se v něm rády přehrabují. Akorát je lehký - chce to trochu zručnosti a nervů při sázení a chce trochu času jej připravit.
Rostlinky - tady se nevyplácí šetřit. Čím více, tím lépe. Ze začátku rychlerostoucí nenáročné plevele typu Limnophila sesiliflora, Hygrophila polysperma, Hygrophila difformis do popředí např. Saggitaria subulata, při trochu lepším světle i Hydrocotyle tripartita - moc krásná rostlinka. Postupně po zajetí akva lze měnit stávající/přidat Anubias barteri var. nana, bonsai, mini. Micorosorum windelow/trident. Mechy či játrovky (krevetky je milují) - Monosolenium tenerum, Fissidens fontanus nebo mé oblíbené Bucephalandry.
Ale o tomto bychom se mohli bavit hodiny - krevetky a rostlinky mi zaplatily studium na VŠ. Když tak sz. Škoda, že jsi neřekl cca před rokem a půl. To jsem kvůli stěhování likvidoval několik nádrží, několik desítek rostlinných druhů a několik barevných variant krevetek (Neocaridin).
Nnerf - Profil | St 14.8.2019 9:09:16
Nnerf - Profil | St 14.8.2019 9:01:45
NDaty - Profil | St 14.8.2019 8:34:25
má zde někdo delší dobu nano akvárium? Jelikož není čas a prostor, uvažuji o něčem malém, předpokládám aspoň Dennerle 30l.
Myslel jsem si na ten komplet set, ale v prodejně jsem byl varován, že Němci začali šetřit a dávají do toho mizerné světla a že je lepší koupit nádrž a komponenty zvlášť. Má někdo toto akva a jak to řešil?
Tip na světlo?
Předpokládám rostliny a krevety. Tip na vyzkoušené rostliny do nano které nebudou potřebovat CO2 a porostou?
Jak často v tom nanu je potřeba měnit vodu? Dá se to dělat i jen jednou za 2-3 týdny, nebo častěji?
Díky
Nnerf - Profil | Po 8.4.2019 11:20:28
Prodám komplet sestavu kostky od Dennerle - 60l. V sestavě je - nádrž, krycí sklo, externí filtr Eheim 2213 (ještě vice než rok v záruce), veškeré hadice, rozstřikovací rampa, ventily, filtrační hmoty, navíc 1l Eheim Substrat Pro, náhradní molitanové vložky, dále světlo Tommi Led LFL-CL 450 12w, manuální stmívač, digitální spínací hodiny, škrabka na sklo, odkalovač, nůžky a pinzeta, teploměr, nějaké krmení, nějaká základní chemie, čtyři kořeny 20-30cm, a asi ještě nějaké další drobnosti, na které jsem si nevzpomněl. Pouze osobní předání v Praze. Cena dohodou. Pavel
NRobert123 - Profil | St 3.4.2019 8:29:11
Nnerf - Profil | So 30.3.2019 7:38:48
N1Mara - Profil | Ne 10.2.2019 12:14:43
NPetr Z. Vedro - Profil | Pá 8.2.2019 21:02:47
Červené karty: flokovic
Čtenáři této diskuse také sledují
NFóry59868
NUdírny a uzení51140
NRybářsko-houbařské jádro .-)45009
NZahrada pro lenochy aneb zahradnicko-budovatelské jádro22049
NČína - objednali ste uz nieco?15715
NKulinářský kroužek aneb vše co se dá uvařit z ryb5794
NZoologický koutek MRKu.33418
NKoi a zahradní jezírka6733
NDokumenty z přírody kolem vody624
NRybářský retro bazar.16777
Kde to žije - všechna témata
19:31NBečva Vsetinská 4a Nový hrozenkov 0
19:03NCandát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti (Bleskovka) 46
17:34NPovodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech (Bleskovka) 31
16:03NATTs hlásiče a ATTx příposlech 546
15:20NRybáři vs ochránci přirody 78
14:34NPoradna: Redakce MRK.cz 1766
10:11NStaré Česke rybářské vybavení 396
8:49NPoradna: Sumcařina 2572
2:11NHlídač slev eshopů 751
ÚtNDaiwa Whisker SS 2600 173
ÚtNKurz Teo Daška pro Otoše 305
ÚtNZkušenosti s pruty Scorpion od Mivardi 2
ÚtNÚprava chodu woblerů. 11
ÚtNPolsko, okolí Dunajce 6
ÚtNLabe fishing store 19
Co je nového - všeobecné
PáNBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
StNBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . NBleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . NBleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
. . . NBleskovka: Záhada ryby, která žije 100 000 let bez samců, vyřešena!
. . . NBleskovka: Kvalitu vody v lipenské přehradě podle studie ovlivňuje fosfor z rašelinišť
Akční nabídky
Prologic Mikina Mirror Carp Hoodie | SLEVA -40%Za 599 Kč
Je vyrobena z měkkého materiálu – kombinace polyesteru a bavlny. Na přední straně má decentní obrázek ikonického lysce a logo Prologic na paži a na hrudi. Břečťanově zelená barva je ideální pro diskrétnost a nenápadnost na břehu, ale skvěle vypadá i při domácí pohodě nebo procházkách po městě.
Prologic Boty Bank Bound Trek MH Camo | SLEVA 44%Za 1.199 Kč
Podšívka ze síťoviny. Bota je zesílena v oblasti paty a špičky pro větší výdrž. Protiskluzná gumová podrážka z EVA materiálu. Vyjímatelná vnitřní vložka. Velikosti 42 - 47. Akce pouze do vyprodání zásob.
Oznámení - obecné
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - obecné
26.6.24h závod dvojic na Vojtově...
27.6.Dětské rybářské závody Talian
10.7.Obsazeno Noční rybářské závody...
18.7.Dobřany - Noční rybářské závody
25.7.17. ročník rybářských závodů ...
25.7.Lovosický úhoř
1.8.Plavaná+Feeder Talian
1.8.Noční rybářské závody v Lišicích...
8.8.Letní rybářské závody Vranovská...
8.8.Noční závody dvojic
Doporučujeme e-shop
Saccon Carp
Rybářský e-shop se zaměřením na moderní kaprařinu. Máme dlouholeté zkušenosti, na trhu úspěšně působíme přes 10 let....


























































