Akvaristika

Patřím mezi ty šílence, kteří, nemohou-li být zrona u vody, potřebují se na ni koukat alespoň doma. Konečně jsem si tedy asi po roce špekulování koupil akvárium (170l, Juwel Panorama). Jsem naprostý amatér a předpokládám, že budu často stíhán rozličnými problémy. Z tohoto důvodu zadávám tuto otázku, ve které se budu (předpokládám, že nejen já) průběžně obracet na zkušenější kolegy s dotazy. První problém nastal při instalaci filtru (originál Juwel, vnitřní, 40 cm vysoký). Nevím do jaké výšky filtru má sahat hladina. Žádně rysky tam nejsou a já bych nerad hned z kraje spálil motorek. Předem děkuji všem budoucím dobrodušným rádcům.
Autor diskuse: strejka - Profil , 24.8.2003 všeobecné - ostatní
Dále moderuje: strejka Profil

Jaké dno (hrubost) v akváriu používáte?

A) 1-2 mm21%

B) 2-4 mm47%

C) 4-8 mm14%

D) 8 - 15 mm7%

E) Aquaclay nebo podobný pálený jíl2%

F) nemám dno9%

Od 2.1.2017 hlasovalo 43 čtenářů.

Npepa-č - Profil | So 15.5.2021 10:54:55

Děda namnožil ancistruse - samovolně bez snahy - ale jsou tam 1,5-2cm.
Kdyby je někdo chtěl, napište mi.

Nnovas32 - Profil | Pá 5.2.2021 13:25:27

Zdravim,
nehodila by se nekomu pod akvarium nebo terarium konstrukce kancelarskeho stolu, viz foto?
Unosnost myslim hodne velka, 300 kg to podle me s prehledem da. Je to pro konferencni stul, vyrobce Techo.
Pricky i nohy jsou jednoduse demontovatelne, vzdalenost nohou i pricek nastavitelna.
Vali se mi to doma bez uzitku, nekomu z Prahy nebo Pha zapad, kdo by si prijel, to rad dam. Event.po dohode privezu.

NMAXXSKATER - Profil | Út 28.7.2020 15:51:56

Kdyby někdo chtěl mech do akvárka, tak mu ho daruji. Zase se mi to strašně rozrostlo. :-)

Osobní předání v Chrudimi ...

N1Mara - Profil | Čt 11.6.2020 18:58:10

Nsimonsen - Profil | Čt 11.6.2020 18:26:20

Gekoman - 11.6. 2020 18:22:31 >> Ak sa nemýlim tak slnečnica

NGekoman - Profil | Čt 11.6.2020 18:22:31

Věděl by někdo co to je zač?

Nfajanek - Profil | Čt 13.2.2020 10:48:01

heriman >> Když budou ve společnosti jiných ryb tak je to v pohodě. Celkem jsou vidět. Calvus je celkem velký a netuším jak by vycházel s multifasciatus. Měl jsem je s většími druhy (tretocephalus, leleupi, nkambae, boulengeri...).

Nheriman - Profil | Čt 13.2.2020 9:26:56

fajanek >> Chtěl jsem je přidat do akva k multíkům a C. leptosomám které se množí dost rychle. Tak kvůli redukci. Nebo mám radši zvolit calvuse?
Připadají mě už dost velcí. Ryby mám ve 400l.

Nfajanek - Profil | St 12.2.2020 20:25:34

heriman >> Mám pro ně obyčejný šnečí a stačí to. Když dostanou větší tak se zlobit nebudou. Za mě to jsou ale nudný ryby pokud nejsou ve společnosti jiných ryb. Znova už bych si je nepořídil.

Nheriman - Profil | St 12.2.2020 20:02:41

fajanek >> A. Sumbu mám v plánu taky, stačí jim obyč šnečí ulity nebo potřebují něco většího?

Nfajanek - Profil | St 12.2.2020 15:30:48

heriman >> Šnekáči jsou fajn. Taky jich pár mám.

Nladis09 - Profil | Út 11.2.2020 19:17:42

Zdravím, chtěl bych poprosit o radu objevili se mi v akváriu, kde chováme krevetky a šneky, nějaký paraziti. Vypadají jako drobné bílé vlásky, měří cca 1 cm. Pak tam byla vidět také červená asi pijavka, tu jsem odchytil. Co se s tím dá dělat? Objevili se, když přestal fungovat filtr. Děkuji za radu, Láďa.

Nheriman - Profil | Út 11.2.2020 11:22:33

šnekáči

NFlicek - Profil | Út 14.1.2020 20:45:07

Ahoj chlapi,prosim vas mam ted v akvariu jako osvetleni klasicke zarivky(2 ks T8),chci je vymenit za Led osvetleni,ale nevim jestli teple barvy nebo studene?Je to jedno nebo bych mel zachovat stejnou barvu jako mam ted?

NDaty - Profil | Čt 15.8.2019 13:24:59

Ciffik >> diky moc za obsahle info

NCiffik - Profil | Čt 15.8.2019 9:24:06

Daty >> V podstatě už ti kolega Nerf odpověděl za mě. Pokud chceš na akva sáhnout jednou za měsíc, tak to musí být systém, který bude regulován množstvím světla. Určitě to však neznamená nesvítit !! Pokud bys ale svítil hodně (nemyslím délku periody svícení, ale intenzitu), a nedodával hnojiva příp. neměnil pravidelně alespoň částečně vodu, tak by patrně rychle došly potřebné živiny a kytky by chřadly = nástup řas. Omezením množství světla zpomalíš růst - nároky na živiny. S vhodnou obsádkou (nelze stanovit přesný počet - záleží od množství rostlin) se pak dá „hnojit" prostřednictvím krmení a občasné částečné výměny části vody.

Hnojivo do dna v uvažovaném setupu (nižší intenzita osvětlení) bych nedával. Jak psal Nerf, uvedené rostliny je vhodnější navázat na dekorace (kameny/kořeny).

Co se krevet týče, určitě zůstaň u rodu Neocardina, jedno v jaké barevné variantě. Z rodu Caridina můžeš akva doplnit o pár ks Caridina japonica - relativně velká krevetka, nenáročná, nekřížící se s Neocaridinami. Ostatní z Caridina jsou pak velmi náročné krevetky. Z plžů klasika - piskořka, okružák, levatka - trojkombinace, která mi po prvním měsíci fungování akva „zajíždí" každou nádrž. Přemnožení je jen výsledkem překrmování a zanedbání údržby. Ampulárku do tak malého objemu rozhodně ne!

Jinak i z mechů, játrovek, kapradin a anaubiasů/příp. bucek (uznávám jsou drahé - ale náročnost nulová - obdobně jako u anubiasů) se dá vytvořit nádherné akva. Pokud si pohraješ s rozložením kamenů/dřeva, rostlinky vhodně navážeš a rozmístíš...

Každý měsíc bývala na výstavišti v Ově aquaburza, tam seženeš vše a za nejlepší ceny. Na burzu pravidelně jezdí pan Skácel (https://www.akvarijnirostliny.eu/) - rostlinky lze předem na webu objednat a vyzvednout na burze. Je to profík a když se zeptáš, tak rád poradí. Jen u něj doporučuji zkontrolovat stav rostlin - už se mi stalo, že ne vždy byly v dobré kondici (několik případů z desítek obchodů - pan Skácel však vždy vyřešil všechny příp. reklamace k mé spokojenosti).

Perfektní kvalitu vykoupenou vyšší cenou mají rostlinky od Dennerle a Tropicy - tady však záleží na tom od koho kupuješ - v Hornbachu je to většinou děs, neb jim tam zpravidla už nějakou dobu leží, což se odrazí na jejich stavu.Tyto doporučuji brát v den naskladnění příp. od Adama Votavy https://www.akvaria-aquascape.cz/akvarijni-rostliny​/. Pak mě napadá ještě aqua daho nebo profiplants.

Ještě mě napadá, na webu www.rybicky.net jsou profily nádrží uživatelů - lze mezi nimi filtrovat dle zvolených parametrů. Kostky od Dennerle jsou docela oblíbené, bude jich tam hodně - zadej rozměry a uvidíš sám, co všechno a jak lze v daném akva mít... a když se ozveš tomuto uživateli https://rybicky.net/profil/12364 a řekneš že jsi od Ciffika, tak věřím, že za kafe na aquaburze najde ve svých nádržích spoustu z výše uvedených vhodných rostlin...

Nnerf - Profil | St 14.8.2019 22:52:49

Daty >> Na podobný dotaz ti už níže odpovídal Ciffik. Za mě - světlo do 0,2w/l. Anubiasy, microsorium, mechy. Tyhle kytky zadne hnojiva ve dne nepotrebuji. Stejne se umistuji na koreny a kameny. Na kobercovky bez co2 a hnojení do dna (třeba mě někdo poopraví) můžeš zapomenout.

Jak říkám, budeš si to muset zkusit. Zkušenost nepřenositelná. Nicméně, pokud by tam OPRAVDU měly být JEN krevetky a anubiasy a mech, pak by ti možná ta sestava s jejich 11w lampičkou a nano eckfilterem (lepe xl) stacila.

Přeju dobrou volbu, víc ti asi neporadím.

NDaty - Profil | St 14.8.2019 22:24:43

nerf >> A to já taky nechci, žádné CO2, pokud možno bez zásahu více jak 1x za měsíc. Ryby oželím, pár krevet a nějakého zajímavého šneka (co se nemnoží :-), nevím ale zda je ještě něco jiného, než ampulária, která je asi veliká do nano).

Co znamená ne moc světla? Jaké kytky bys použil?
Bez hnojiva ve dně??? Ta přece neporostou v tom křmičitém písku.

Nnerf - Profil | St 14.8.2019 22:17:12

Daty >> Nefungovalo mi to, protože jsem nedokázal udržet rovnováhu. Nejsem žádnej profík, takže ti nepovím, co přesně jsem zvoral. Někde jsem měl něčeho moc. Nadbytek živin ve sloupci způsobenej smísením vrchní vrstvy písku a zásobního substrátu. Lepší popis situace asi nezvládnu.

Pokud bych dělal znovu malé akva, tak nejspíš bez ryb. Bez hnojiva ve dně. A jen s nenáročnými kytkami. Ne moc světla.

Univerzální návod neexistuje. Musíš si to zkusit.

Edit: Nicméně většina nanoakvaristů ti řekne, že jim to funguje. Ale nejspíš tam perou co2, týdně mění vodu a údržbou tráví hodiny. A to já jsem nechtěl.

NDaty - Profil | St 14.8.2019 21:49:27

nerf >> Hele, ty máš 3 letou zkušenost, tak mi buď řekni ,že se na to mám vykašlat (nota bene v polovičním akva), nebo lépe prozraď, proč si myslíš, že ti to nefungovalo... Teorie je mi k ničemu, praxe, to je tu oč tu běží. Normální velké akva ti hádám funguje, že?

Nnerf - Profil | St 14.8.2019 19:36:47

Daty >> Vše musí být v rovnováze. Dodáš li hodně světla, musíš dodat i hodně živin (co2, hnojení do sloupce, hnojivo ve dně, hnojení rybí osádkou atd. Vše v závislosti na četnosti a kvalitě údržby, na rybí osádce, na zamýšlených rostlinách. Udržet rovnováhu ve větší nádrži je snažší kvůli tomu, že je tam prostě víc vody, která by se musela zkazit. Nicméně je dost lidí, kteří nanoakvária provozují úspěšně. Ale bez času je to velmi obtížný. Můj názor.

NDaty - Profil | St 14.8.2019 16:38:08

Ciffik >> Co znamená nízká intenzita? Proč? Kvůli řasám? A porostou rostliny bez světla? Kolik hodin denně? Vždy jsme v akva svítil kolem 10-12 hod, s nějakou přestávkou a i dnes čtu, že to u nano akva doporučují kvůli růstu rostlin.

Z uvedených jsem pěstoval jen Anubias barteri nana, rostl mi dobře, jen občas na na něm byla řasa, ale po koupeli v Savu vždy zmizela a kupodivou on to přežil.
To Microsorium na světle chytá řasu, to je důvod pro to nízké osvětlení? ale zase to si to akva moc neužiji... a upřímně více času a obdivování je v zimě, zbylý rok to tak nějak musí přežít :-)
Ty Bucephalandry to už mi radíš dost spešl kytky, ne?

Jsi pěstitel a odborník, nebyl by konkrétní tip na 3-4 kytky které zase nejsou náročné na pěstování )ne nutnost CO2) a porostou mi bez problému a bez řasy?

Tip na to, kde kytky kupovat?

NCiffik - Profil | St 14.8.2019 13:41:51

Daty >> Čtu si to teď po sobě a opravdu, jak by to prase psalo...

S tím filtrem to bylo myšleno tak, že za určitých specifických okolností lze fungovat i v takto malých nádržích bez něj. Nicméně pro běžného smrtelníka je určitě vhodný. Větší externí filtr by pomohl se stabilitou celého systému, ale lze fungovat i s vnitřním (jen z mého pohledu je to vážně škoda místa), příp. s filtrem závěsným, ale s tím mám jen minimum zkušeností.

Co se tvé představy o nádrži s minimální údržbou týče, tak to reálné je. Takové akva bych stavěl na nízké intenzitě osvětlení. Z rostlin pak Anubiasy, Microsoria, Bucephalandry, mechy, játrovky. Hnojení v podstatě jen skrz krmení krevetek. Pak by teoreticky stačilo dolévat vypařenou vodu. V takto fungujících nádržích však běží většina procesů (nejen fotosyntéza) relativně pomalu. Stejně tak každý boj s příp. řasami bude trvat (a to i přesto, že budeš v boji proti nim postupovat správně) dlouho.

NDaty - Profil | St 14.8.2019 12:02:27

nerf >> Moc takové zvraty nechápu. říkal mi to ale prodavač v akva taky, že měl nano 3 roky a pak neví proč a pic a katastrofa....To si v akva které dlouhodobě prosperuje nedokážu představit, a pokud by se to stalo, tak ho překopu a za měsíc musí zase fungovat...
JE to nějaké specifikum těch malých nádrží?

NDaty - Profil | St 14.8.2019 11:54:27

Ciffik >> Čau, díky za obsáhlé info. Akva jsem vždy měl, ale cca 120 l a to dlouhodbě prosperuje samo. Bojím se, že 30 l )nebo 20l) je jiný svět...

Lukáši, jak mám rozumět tomu rozporu, kdy na začátku píšeš, že bude funkční i bez filtrace a pak, že je potřeba externí MAX filtr?

Já rozumím, že čím víc, tím lépe. A v akva jsem měl vnitřní juwel filtr a nic mne neštvalo tak, jako nutnost odpojit kabely světla, sundat kryt a čistit ho tak, že všude teče voda z něj. Ale u toho NANO nebudu mít prostor na nějakou skřín pod ním, tak to s externím nevidím moc schůdně. Nebo je nějaký kompaktní a vzhledný?

Moje ideální představa by bylo nano dlouhodbě prosperující s minimem nutné údržby. S vnitřním fitrem, který můžu čistit co nejméně :-). Představa by byla ideálně jednou za měsíc výměna části vody. I za cenu minima krevet - třeba 5-10 ks jen a 0 ryb. Nějaký plž třeba. Je to SciFi ?

Jak je to vlastně u zcela rostlinných akvárii? Těm se mění taky voda? Jak často?

Světlo mi doporučovali i toto:
https://www.aquael.pl/produkty/akwarystyka/nowosci/​leddy-slim-duo/

Nnerf - Profil | St 14.8.2019 11:30:22

Daty >> Čím menší objem, tím těžší je v něm udržet stabilitu. Nádrž jsem měl celkem zarostlou, rybek minimum (12ks neonka modrá, několik otíků). Světlo slabší, filtraci jak výkonem tak objemem a kvalitou médií naddimenzovanou. Měnit vodu týdně jsem fakt nechtěl. Fungovalo to cca půl roku, jakmile jsem poprvé likvidoval přemnožené helanthium bolivianum, tak se mi během trhání rostlinek do vodního sloupce dostalo trošku zásobního substrátu a od té doby jsem se řasy nezbavil...

Tím neříkám, že to nejde. Ale já to nedokázal.

Edit: nicméně s krevetkami by to mohlo být jednodušší než s rybami. Krevetky tolik nenadělají.

Červené karty: flokovic