Je RS oprávněna zadržet povolenku k lovu?

Pokud RS používá měřidlo (metr) které nemá atest od příslušné zkušebny údajně porušuje zákon a vyhlášku. Co vy na to???
Autor diskuse: kakr - Profil , 10.8.2020 všeobecné - RŘ, MO, svazy

Nkakr - Profil | So 5.9.2020 12:45:09

MrKos >>
Na konci zákona 99/2004 je odkaz na více jak 30 různých zákonů, které s ním souvisejí. Odkaz na zákon 505 tam ovšem chybí........

    NRudina - Profil | So 5.9.2020 12:44:02

    kakr >> ano s tím souhlasim

      Nkakr - Profil | So 5.9.2020 12:39:47

      Rudina >>
      RS tě asi těžko bude kontrolovat doma v obýváku. Ustanovení v BP o povinnosti umožnit RS do povolenky zápis o kontrole je asi dostatečné.

        NMrKos - Profil | So 5.9.2020 12:39:15

        drvoštěp >> přesně tak to je a níže jsem dva roky uvedl. Ten zákon to popisuje docela jasně a vyhláška specifikuje kategorie měřidel, značení a u některých periodu ověřování.
        Setkal jsem se dokonce s tím, že stanovené měřidlo pro prodej zboží, nějaká váha, dostávalo tak na prdel, že bylo při opakované certifikaci vždy vyřazeno. Potom došlo k tomu jevu, že potřetí už subjekt používající měřidlo sám sobě zpřísnil výklad zákona a certifikoval jedenkrát za půl roku. Pro jistotu :-)

          NMrKos - Profil | So 5.9.2020 12:33:55

          Honza7 >> třeba zrovna u měření délky pomocí dřevěných měřidel se obvykle certifikuje 1x ročně předvším z důvodu otírání stupnice. Tam totiž poté dochází k jevu, že akreditovaná laboratoř při opakované certifikaci měřidlo prostě vyřadí a to bez ohledu na stálost délky. A že takových měřidel všude je. Namátkou kromě textilu v podobě metráže například tapety, kabely, koberce apod ve velkých obchodních řetězcích. Tam si to pečlivě hlídají i přesto, že se s nimi určitě kvůli decimetru drátu nikdo nikdy nesoudil. Podobný argument jsem zde v diskuzi taky zachytil, že se dosud nikdo kvůli kaprovi nesoudil.

          U plechových pásem hrozí něco podobného, protože u svého svinovacího metru jsem měl stupnici taky do dvou let ošoupanou. A přitom nepředpokládám, že by se nějak změnila délka.

            Nkakr - Profil | So 5.9.2020 12:29:38

            Rudina >>
            Na stránkách MRS je něco podobného.
            Ale jedná se pouze o metodické doporučení, které RS usnadní práci. Ale zákonnou oporu to fakt nemá a nelze ji u vody vynutit.

              Ndrvoštěp - Profil | So 5.9.2020 12:28:06

              MrKos >> Ještě k těm kovovým pásmům. Když kolega otevíral zahradnické centrum v Teplicích tak na každém měl samolepu s razítkem nějakého úřadu a každé 2roky musel mít novou samolepu. Včera jsme tohle téma probírali s klukama u piva a kámoš co dělá u rekultivací mi to taky potvrdil.

                Nkakr - Profil | So 5.9.2020 12:25:10

                sven >>
                Proč by si měl člen RS, který kontroly lovících provádí ve svém volném čase a zadarmíko vzít na svá bedra starosti s pokutovými bločky? Když by mu navíc u vody zaplatil tak jeden přestupce ze sta??

                  NHonza7 - Profil | So 5.9.2020 12:13:07

                  MrKos >> Děkuji za citaci. Zde je to upřesněno - vyjmuto kovové pásma. Díky

                    NMrKos - Profil | So 5.9.2020 12:07:48

                    Honza7 >> cituji:" Pro měření délky dle vyhlášky č. 345/2002 Sb., kterou se stanoví měřidla k povinnému ověřování a měřidla podléhající schválení typu, se jeví jako nejvhodnější měřická pásma uvedená pod bodem 1.1.2 přílohy vyhlášky. Výhodou kovových pásem je jejich stálost, ze které vyplývá doba platnosti ověření bez omezení. V praxi to znamená, že jednou zakoupený svinovací metr lze používat až do konce jeho životnosti bez potřeby periodického úředního ověřování. Je zapotřebí však používat jen měřická pásma či svinovací metry s příslušným značením, které osvědčuje jejich uvedení na trh jako stanoveného výrobku. "

                      NHonza7 - Profil | So 5.9.2020 12:04:54

                      MrKos >> Díky, takhle mi to stačí. Ten kdo bude úmyslně škodit se na tomto bude točit - recertifikace a nebo nový metr s platným certifikátem je cesta v rámci platné legislativy. To zas někteří nepojmou.

                        NRudina - Profil | So 5.9.2020 12:02:28

                        Připadá mi to stejně jako, ze já mám umožnit RS zápis do povolenky, ale nikde není napsaná povinnost, že tak musím učinit u vody. Prostě všechno nejde sepsat, od toho tu je ten zmiňovaný selský rozum.

                          NHonza7 - Profil | So 5.9.2020 12:01:24

                          nofish >> Kamile, rozumný člověk rozhodně nemůže napsat, že RS je k ničemu. Já za tu už pěkně dlouhou dobu jsem narazil pouze na jednoho jedince z RS, který si přišel honit ego, ostatní byli v pohodě a v mnoha věcech poradili.
                          Ten kdo ví co se děje u vody, většinou sám přizná, že by bylo zapotřebí, aby RS chodila častěji.

                            NMrKos - Profil | So 5.9.2020 12:00:42

                            Honza7 >> vzhledem k velmi nizke četnosti a způsobu použití lze uvažovat v té rovině, že jednou zakoupené certifikované měřidlo by mohlo opravdu fungovat doživotně. Ma to ale jeden velký háček, stačí, aby na měřidle starším dvou let (zákonná povinnost lhuty dalšího overeni) hříšník napadnul například čitelnost stupnice měřidla a soud mu může dát za pravdu. I proto jsou zde dva roky lhůta a recertifikace. U některých měřidel dokonce jen rok.
                            Odkaz nemám, ale najdu a hned pošlu vyjádření kvalifikovaného odborníka z CMI. Zmiňoval to tam.

                              NRudina - Profil | So 5.9.2020 11:57:06

                              kakr >> na stránkách CRS je uvedeno. Aby toto šetření mohlo proběhnout, sepisuje stráž takzvanou hlášenku ("Oznámení o zjištěném přestupku na úseku rybářství") – na té jsou uvedeny nacionále lovícího, rybářské stráže, případných svědků a popis toho, proč má strážný podezření na porušení pravidel. Lovící má v této hlášence rovněž možnost se k situaci vyjádřit. Hlášenka je vyhotovena ve čtyřech kopiích – pro přestupce, pro rybářskou stráž, pro uživatele revíru na kterém byl přestupek spáchán a pro příslušný rybářský orgán státní správy.

                              Pochybuji, že by sis vzal prestupce k sobě domů, aby jsi hlasenku sepsal, nechal ho se k přestupku vyjádřit a dal mu kopii. Ale nevím, jak je to na Moravě.

                                NHonza7 - Profil | So 5.9.2020 11:55:08

                                MrKos >> Ahoj, Karel tady uvedl, že existuje metr s doživotním certifikátem - má to mít od tebe z nějakého odkazu.
                                Osobně si myslím, že nic takového není - může mi ten odkaz ještě jednou poslat.
                                Díky.

                                  Nnofish - Profil | So 5.9.2020 11:53:08

                                  Honza7 >> Věřím. Hlavně, naše zákony nejsou zákony, ale sepsaná přání lobistů, takže se nedivím ničemu, co se dovím.
                                  Zatím, se poslední dobou dovídám, že RS nemá u vody vlastně co dělat, je to banda neschopných blbů a pokud náhodou odhalí přestupek, tak to nemají řešit, protože se vždycky najde něco, kvůli čemu za to budou mít problémy :-)
                                  Jdu raději dělat oběd, rozumnější zábava na sobotní poledne.

                                    Nsven - Profil | So 5.9.2020 11:52:29

                                    nofish >> ale no tak.... :-) Stále se jenom bavíme... sice by to bylo u piva lepší ale co se dá dělat, když nás dělí pár stovek km :-)

                                      NMrKos - Profil | So 5.9.2020 11:49:02

                                      kakr >> Ono totiž zakoupením/používáním certifikovaneho metru povinnosti RS zdaleka nekončí. A dostáváme se k paragrafu 18 zákona 505.
                                      Při takto vysokem počtu prakticky stejných měřidel to bude docela veselá historka. Řešení bych si dokázal představit například v podobě patřičného označení, číslování a přiřazení ke jménu RS. Bez toho můžeme pouze odhadovat, jak by se k tomu soud postavil.

                                        NHonza7 - Profil | So 5.9.2020 11:48:08

                                        nofish >> Ahoj Kamile, jedna věc je běžná praxe, druhá je legislativa. Já se tím svého času živil ve zdravotnictví a pro jistotu ani psát nebudu s čím jsme se museli vypořádat, poněvadž to už by jste si mysleli, že jsem se úplně zbláznil.
                                        Stačí uvádět výsledek měření s nejistotou.

                                          Červené karty: cechura09