Je RS oprávněna zadržet povolenku k lovu?

Pokud RS používá měřidlo (metr) které nemá atest od příslušné zkušebny údajně porušuje zákon a vyhlášku. Co vy na to???
Autor diskuse: kakr - Profil , 10.8.2020 všeobecné - RŘ, MO, svazy

N1568 - Profil | So 5.9.2020 11:12:24

kakr >> Důkazní břemeno leží na RS. Pokud. RS předloží necertifikovaný měřidlo, prohraje.

    Nsven - Profil | So 5.9.2020 11:12:13

    nofish >> Ale ty přece u soudu nemusíš nic obhajovat ani dokazovat :-)
    Ty jako obžalovaný můžeš lhát až se hory zelenají a stejně tak i tvůj advokát..
    Čím lépe a věrohodněji umí advokát lhát, tím víc je vnímán jako úspěšnější a potažmo dražší ...
    Narozdíl od RS která není účastníkem řízení ale pouhým svědkem a tedy musí vypovídat pouze pravdivě, jinak se dopustí tr.č. křivé výpovědi.
    A jak může být výpověd svědka věrohodná, když nedokáže věrohodně prokázat, že použil zákonem předepsané měřidlo a tedy sám upadá v podezření z přestupku či tr.č. proti zákonu ?
    Advokát si ho namaže na chleba k svačině :-)

      Nkakr - Profil | So 5.9.2020 11:03:14

      1568 >>
      Jak soud pozná, zda míra RS byla certifikovaná či nikoli.

        N1568 - Profil | So 5.9.2020 11:00:49

        nofish >> Tak tomu klidně věř. Pokud bude ryba i o 10cm kratší, změřená necejchovaným metrem, a dojde k soudu, vyhraješ. Soudce zajímají zákony, nikoliv subjektivní pocity.

          Nnofish - Profil | So 5.9.2020 10:55:11

          sven >> cejchovaný metr není problém koupit, to vím. možná by mě zajímalo, jestli by mi někdo ocejchoval můj, váhy se dělají na každém rohu, tu potřebuješ taky, pro dodržení limitu.
          Všechno se dá, ale nevěřím tomu, že vyloženě podměrečnou rybu u soudu obhájíš tím, že metr nebyl cejchovaný.

            Nsven - Profil | So 5.9.2020 10:51:20

            nofish >> O čem se tu vlastně celou dobu bavíme ?
            https://www.thelektro.cz/products/certifikovany-svi​novaci-metr-festa-5m/
            Pokud je některý z členů RS natolik insolventní, že nemá sedm pětek na certifikovaný metr, jsem ochotný, mu z kolegiality přispět :-)
            No žeru... spíš se bavím :-) Vo tom tu přece je, žejo :-)
            Nikdy se nemá házet flinta do obilí předem... onehdy jsem vyhrál správní řízení proti čtyřem policistům, pro údajný dopravní přestupek.. nebudu pitvat ale chlapci
            dojeli na svou příliš sebevědomou bohorovnost a improvizaci v oblasti zákona a služebních předpisů :-)

              Nnofish - Profil | So 5.9.2020 10:41:59

              sven >> Neboj, tak na to teď dojde, mrk poradil, že si můžeme brát ryby jaké chceme, protože málo kdo má cejchovaný metr. Tak uvidíme, kolik povolenek se bude vracet.
              Moc to žereš, 90%+ lidí ví co provedlo, když něco provede a uznají to. A těch 10% ať se soudí, pak uvidíme.

                Nsven - Profil | So 5.9.2020 10:41:30

                kakr >> Ahoj. Jsme ve shodě, pokud bude RS vybavena certifikovaným metrem svým zřizovatelem, tedy obcí s rozšířenou působností či Krajským úřadem.
                Pokud Rybářským svazem, mohlo by se jednat o korupční jednání.
                Osobně nevidím nejmenší problém v jednorázové investici v řádu několika desitek korun. Nakonec proč ne i z kapsy uživatele.. když už se tedy na to dal :-)

                  Nsven - Profil | So 5.9.2020 10:31:48

                  nofish >> Hoj. Nepřeháním :-)
                  Ad absurdum...( i když..)
                  Neschválené měřidlo - žádné měřidlo....neschválený radar-žádný přestupek...nezákonně získané důkazy-žádné důkazy...nedostatek důkazů - žádný trestný čin.. nenalezená mrtvola - žádná vražda...:-)
                  Ty se dohadovat ani nic dokazovat nemusíš...důkazní břemeno leží na straně žalující :-)
                  Ovšem není ji co závidět..
                  ČÁST VI
                  ÚHRADA A PŘESTUPKY
                  § 23
                  Přestupky
                  (1) Subjekt se dopustí přestupku tím, že
                  b) použil stanovené měřidlo bez platného ověření k účelu, pro který byl předmětný druh měřidla vyhlášen jako stanovený;

                  Za přestupek podle odstavce 1 lze uložit pokutu do 1000000 Kč.

                    Nkakr - Profil | So 5.9.2020 10:15:44

                    sven >>
                    Shodneme se, že by asi nebyl problém RS vybavit cejchovanými svinovacími metry, které navíc mají "doživotní" certifikaci.
                    Otázkou zůstává, kdo a jak může přímo u vody kontrolovat, zda míra RS je certifikována ,či nikoli.

                      Nnofish - Profil | So 5.9.2020 10:10:59

                      sven >> Hoj. Zas nepřeháněj :-) Když půjde o jeden centimetr, asi by mělo smysl dohadovat se o ověřenosti měřidla. Ale pokud je to o pět centimetrů, stejně soud prohraješ, až budeš daného člena RS a dozorčí komisi MO, žalovat :-)
                      Ale myslím, že už jsem to tu psal. Řeší se, že někdo vezme rybu, která nemá míru. Vsadím se, že ji nebude mít ve vezírku, tak nevím, jak by k přeměřování došlo. Stejně ji spíš ani nezapíše a hodí do křoví/auta/báglu a tam je to jasné, teda pokud ho při tom přistihneš.

                        Nsven - Profil | So 5.9.2020 9:54:08

                        Theendisnear >> Ano, přesně tak.

                          NTheendisnear - Profil | So 5.9.2020 9:53:27

                          sven >> OK. Jen bych tedy doplnil, že v tomto případě za stav RS není zodpovědný ČRS ani MRS, ale stát. Ten mám v kompetenci RS.

                            NTheendisnear - Profil | So 5.9.2020 9:45:54

                            kakr >> OK. Pokud je situace natolik vážná, nemá význam ji řešit zde. Kdo za situaci může? Ani ČRS ani MRS, ale stát, pod který RS spadá.

                              Nsven - Profil | So 5.9.2020 9:37:48

                              Theendisnear >>
                              Zde bych se autora diskuse kakra velmi zastal. Jeho otázka je zcela na místě a je dobře, že ji otevřel.
                              Jak už zde bylo osvícenými kolegy mnohokrát napsáno, každé úřední měřidlo musí mít platnou certifikaci.
                              Pro koho tato povinnost platí a pro koho ne, rovněž.
                              Tedy není třeba cokoli z této problematiky vysvětlovat "selským rozumem" ale je třeba se přidržet zákona 505/1990 Sb.
                              Rybářská rukovět zvaná RŘ opravdu není všeobjímající normou a není mu proto třeba přikládat větší váhu než pro jakou byly sepsány. Tedy pouze jako fundamentální pele mele pro široké masy...
                              Mimo to, v tom máš hokej, když neustále spojuješ brambory s hruškami...tedy rybáře a RS.
                              Tyto dvě instituce spolu mají společného asi tolik, jako řidič na silnici a policista za radarem..
                              Tedy zhola nic... ledaže ten druhý, je v obou případech, v kontrolním poměru k tomu prvnímu..

                              RS jistě dokáže zcela jednoznačně rozlišit, zda má ponechaný kapr velikosti 30cm zákonnou míru a přestupce si je rovněž zcela jistě vědom, že mu do míry 10cm chybí ale
                              pokud úřední osoba RS neprovede měření certifikovaným měřidlem a toto neuvede do záznamu o přestupku nebo příkazového bloku a přestupce není tupá ovce, nelze z tohoto přestupku vyvodit žádné sankce. To není omluva přestupce ale konstatování faktu.

                              To příkladně pochopil "selkým rozumem" i pražský magistrát a proto se raději nepouští do žádných větších akcí aby např. nedopadl jako nedávno varnsdorfský (apod.), který je v současnosti zavalen žalobami od "poškozených" řidičů..
                              Řidič si je plně vědom, že na 50km/hod. jede 100km/hod. ...kamera a MP za ní registruje, že řidič překročil rychlost o 50km/hod. ale protože radar nemá platnou certifikaci......
                              https://www.autorevue.cz/rychlostni-radary-praha-ka​mery-nemaji-certifikaci-prestupky-se-z-nich-neresi

                              Zákon č. 505/1990 Sb
                              ..."Subjektům a orgánům státní správy je stanovena povinnost používat základní měřicí jednotky, jejich označování, násobky a díly, a ostatní jednotky a jejich označování, definice, násobky a díly, přičemž všechny potřebné detaily této problematiky stanovuje prováděcí vyhláška č. 264/2000 Sb., o základních měřicích jednotkách a ostatních jednotkách a o jejich označování..."

                              "Prostředek sloužící k určení hodnoty měřené veličiny se nazývá měřidlo."

                              "Zákon o metrologii definuje pojem návaznost měřidel jako zařazení daných měřidel do nepřerušené posloupnosti přenosu hodnoty veličiny počínající etalonem nejvyšší metrologické kvality pro daný účel. Proces návaznosti etalonů a pracovních měřidel je nazýván kalibrací, proces návaznosti stanovených měřidel v podobě a rozsahu úkonu státní správy je nazýván ověřením"

                              "Ověřením stanoveného měřidla se potvrzuje, že stanovené měřidlo má požadované metrologické vlastnosti ..."

                              "Stanovená měřidla jsou měřidla, která Ministerstvo průmyslu a obchodu (ministerstvo) stanoví k povinnému ověřování s ohledem na jejich význam v závazkových vztazích (například při prodeji, nájmu nebo darování věci, při poskytování služeb, nebo při určení výše náhrady škody, popř. jiné majetkové újmy), pro stanovení sankcí, poplatků, tarifů a daní, pro ochranu zdraví, pro ochranu životního prostředí, pro bezpečnost při práci, nebo při ochraně jiných veřejných zájmů. Seznam druhů měřidel, která jsou podle tohoto zákona stanovenými a některá ustanovení s tím související naleznete ve vyhlášce č. 345/2002 Sb., kterou se stanoví měřidla k povinnému ověřování a měřidla podléhající schválení typu"

                              "Ověřením stanoveného měřidla se potvrzuje, že stanovené měřidlo má požadované metrologické vlastnosti..."

                              "Ověřovat stanovená měřidla jsou oprávněni ČMI a v rozsahu své autorizace (specifikovaném v rozhodnutí ÚNMZ o autorizaci) autorizovaná metrologická střediska (AMS). Ověřené stanovené měřidlo opatří ČMI nebo AMS úřední značkou nebo vydá ověřovací list anebo použije obou způsobů. Grafickou podobu úřední značky a náležitosti ověřovacího listu stanoví ministerstvo vyhláškou č. 262/2000 Sb. "

                              "Stanovených měřidel může být používáno pro daný účel jen po dobu platnosti provedeného ověření..."

                              "Subjekty (uživatelé stanovených měřidel) jsou povinny vést evidenci používaných stanovených měřidel podléhajících novému ověření s datem posledního ověření a předkládat tato měřidla k ověření."

                                NMrKos - Profil | So 5.9.2020 9:13:42

                                Theendisnear >> našel by jsi nám prosím ve vyhlášce o provozu na pozemních komunikacích definici toho, jak mají policisté postupovat při měření rychlosti a jaký mají použít radar?

                                A podobných příkladů jsem schopen vyjmenovat mnoho. Ve všech oblastech platí, že je upravuje několik zákonů a musíš dodžovat všechny. Asi těžko můžeme očekávat, že do zákona o rybářství někdo zahrne vše.

                                  Nkakr - Profil | So 5.9.2020 8:54:19

                                  Theendisnear >>
                                  Milý mladý kolego,
                                  že MRK nic nevyřeší vím už od doby, kdy jsi tahal kačera. Téma jsem nevymyslel já, ale kolega který tu opakovaně psal i píše, že dle nějakého zákona musí mít RS cejchované měřidlo. Možná je to pravda, možná ne. Diskuze která se tu rozproudila pouze ukazuje stav ve kterém se nachází naše společnost, nejen rybářská. Nejsem žádný představitel MRS, pouze obyčejný hospodář pobočného spolku. Takových je 12 do tuctu.
                                  Pokud máš s tématem otázky problém, tak fakt nechápu proč ni reaguješ.
                                  S legislativním procesem ve tvém podání je to jako pohádka o pejskovi a kočičce když vařili dort.

                                    NTheendisnear - Profil | So 5.9.2020 8:04:48

                                    Bacha San >> Neberu to nějak zle. Jak jen vystihnout "selský rozum". Osobně to chápu tak, že v danou chvíli by to mělo být optimální řešení, které nejvíce bude vyhovovat dané situaci. Tedy že se bude přihlížet např. k zákonu, nařízení, ale zároveň se může jít lehce za hranu, neboť v tu danou chvíli je to nejlepší možné řešení. Tedy u toho měření ryb. Máme manuál v RŘ jak rybu změřit. Budu vycházet z toho, že rybář i RS mají neocejchovaný metr. Ještě jsem neviděl takové měřidlo, které by se rozcházelo s druhým o více jak 1 cm. Kup si jich třeba 20 a uvidíš. Tedy pokud si např. rybář ponechá kapra 71 cm, kde je K70, těžko najdeš zakoupené měřidlo, které by ukazovalo 69.90cm. Blbě se to vysvětluje, u piva bychom to rozebrali lépe. Tedy v tomto případě jde o "selský rozum", neboť předpokládáš, že měřidla nevykazují takové odchylky. Pokud tedy nejde o nějaké pofidérní měřidlo, co si někdo vyrobil sám doma. Nicméně zadavatel této otázky se musí těžce nudit, když vymyslí takové téma. Je to o to smutnější, že je to představitel MRS a MO. Tady totiž vyřeší úplné houno, pokud má pochyby, může podat návrh na úpravu RŘ a jasnou definici Zákona o rybářství ohledně měření ryb. Ale to by bylo moc práce, a tak prudí na MRKu již několik let. :-)

                                      Nnofish - Profil | Pá 4.9.2020 21:37:55

                                      Sifon69 >> Věř tomu, že tohle jsou jen blbé kecy z mrku, víc ryb není ani měřených, než těch, kdy ji rybář měří, aby nahnal ten centimetr na víc. Jen hloupé řeči... Všichni všechno ví. Pokud někdo ví, že ryba nemá míru, spíš ji hodí do báglu/auta/křoví, než aby vymýšlel jak j o centimetr natáhnout.....Ale mrk ví vše....

                                        NSifon69 - Profil | Pá 4.9.2020 21:25:30

                                        Čím víc RS tím lépe. A pokud někdo neumí měřit metrem jeho problém. Pokud má rybář a RS rozdílnou délku metru:D tak je na místě snad domluva :)

                                          Červené karty: cechura09