- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Svazomasaj – mýtus, vyhynulá bytost, každodenní realita?
Myslím, že na většině vod je dnes hojný převážně jen kapr násaďák (větší kapři odjeli na soukromáky nebo do udírny) a pak ještě přemnožený a zakrnělý cejn (díky absenci dravců). Ostatní ryby často známe pouze týden po vysazení a nebo z atlasu. Můžeme zde namítnout, že za všechno mohou přehradní hráze a teplota vody (ano, na řekách částečně ano) a pak taky, že za všechno může nepůvodní karas stříbřitý. Ale bavme se o běžných rybnících 1-10Ha.
Osobně to vidím zcela jinak a to především v lidech. Když zavzpomínám na moje zkušenosti za posledních 191 docházek v minulém roce, tak český člověk je v podstatě tak nenažraný, nenechavý a často i hloupý, že po něm zůstává pouze spoušť. Kromě toho, že všechny mírové ryby pečlivě poválí po zemi, přeměří a uloží do saku, tak bohužel i dravce na rybku když už nezmasí, tak podměrečné aspoň nechá zažrat a pak s nadávkami a trojhákem v jícnu háže zpět do vody. Často se vyplatí i hluboko zažraný trojhák vyoperovat rezavým peánem, není to totiž levná záležitost. Tito svazomasaji často nemají ani podběrák a když ano tak takový, co trhá ploutve, nepoznají některé druhy ryb a jako nástražní používají jeseny, ouklejky a další. Kromě neznalosti základních druhů ryb se stále bavíme o činnosti lovců v mezích pravidel, pytláci jsou zanedbatelné procento škůdců. V podstatě je jim všechno jedno a jediným hnacím motorem je levné maso. Poměrně početnou podskupinou svazomasajů tvoří tací, co pronásledují náklaďák a jezdí na revíry těsně po vysazení kaprů (pracovně jim přezdívám trambusáci) a tito mají mozek stejně velký jako ostatní, akorát dokážou navíc i telefonovat kamarádům. Drtivá většina svazomasajů nepřemýšlí a v podstatě i ryby, které už nikdy nikdo v revíru nenahradí, nekompromisně končí v mrazáku nebo hospodě. Dalším, snadno pozorovatelným faktorem, je absence mozků i při tak jednoduché činnosti, jakou je odnesení si nepořádku od vody. Asi nemá význam tu vypisovat kolik se válí okolo revírů plechovek, petek, cívek od vlasců a sáčků od krmení. Určitě to tam všechno nechali koupači, slýchávám.
Nicméně toto všechno zajisté znáte, někteří z vlastní zkušenosti, někteří moudřejší to třeba jen vnímají v okolí. Často tady čteme okřídlenou formulaci, že beru ryby jenom občas (občas=všechny mírové ) nebo že 50kg /rok je zcela normální a adekvátní množství. No, každého vizitka. Škoda jen, že tito lidé bez mozků si neuvědomují, že tu nejsou jediní, schovávají se za to svoje „občas“ a jen pláčou, jak je málo kaprů.
Dostaňme se konečně i k otázce a tou je, zda vůbec někdo vnímá určité množství zmasených ryb jako nějaký ještě únosný kompromis, který je adekvátní k tomu, kolik stojí povolenka a co vše za tu směšnou cenu svaz nabízí? Z mého pohledu při směšné ceně roční povolenky na stovky revírů a tedy jedné vycházky kolem 5Kč (kdo chodí méně často – jeho mínus) v podstatě už nemáme nárok na nic, kromě několika kaprů případně duháků za rok (snadno nahraditelných). Tedy obecně řečeno do 10kg masa/rok. Vše ostatní nad tento limit je normální masařina a k tomu většina svazomasajů ještě ryby rozdává, protože je nemají šanci zužitkovat sami. Abych nekázal vodu a nepil víno, tak minulý rok jsem odnesl 2 kapry do 45cm a 15 plotiček nástražných. Z mnou ulovených mnoha desítek dravců nebyl ani jeden zažraný.
A druhá otázka: Známe-li chování „taky rybářů“ u vody, tak má význam usilovat například o prodloužení doby lovu, má význam jim ještě radit formou článků, videí, detailních informací na netu nebo v časopisech?
Podle mého ne a kdyby bylo podle mého i to ostatní tak bych zdražil povolenky, přijal opatření omezující počty přisvojených ryb, rozšířil hájení, hned poté, místo vagónu kaprů do každé kaluže, zaplatil funkční RS a možná bychom se po letech opět dočkali toho, že se i v návesním rybníčku 1Ha bude třít lín s candátem. Možná by po pětinásobném zdražení povolenky a omezení vysazování kaprů už ta RS do dvou let ani nebyla potřeba.
- Zobrazit zápisy s fotkou.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám... - Zobrazit jen s poděkováním.
- Zobrazit nejlépe hodnocené.
20x v oblíbených a 11x v ignorovaných.
NMrKos - Profil | Ne 6.1.2013 10:52:25
ono je 50kg a 50kg, přičemž některé rybáře budu dotovat svojí "nevyčerpanou" kvótou rád a naopak jiné nikoliv... jsou revíry kde lze ulovit 5 mírových štik (candátů, línů, ostroretek) za vycházku a naopak reviry kde žije jediná a ta má 2cm přes míru ... podle mého dokázat odhadnout, jak dalece mi ta ryba za ten kus masa stojí a nebo jak dalece bude v té vodě scházet, je to co dělá rybáře rybářem
a to v dnešní době neumí skoro nikdo
NMrknato - Profil | Ne 6.1.2013 10:51:41
EDit : říkalo se ÚPPDKV...
NSaddám - Profil | Ne 6.1.2013 10:46:55
NMrKos - Profil | Ne 6.1.2013 10:45:51
to je právě o tom, při současné ceně a hrozícím postihu je jim to fuk
NMrknato - Profil | Ne 6.1.2013 10:45:42
Nnofish - Profil | Ne 6.1.2013 10:44:13
A ŕeknu ti jedno. Neblbni. Mám cca 50kg všeho za rok. Jen pro svou osobní potřebu. A přístup k rybařině? No nevím, musel bys mě asi snát a pak posoudit. Člověk nemůže soudit sám sebe.
Tohle je furt jenom hysterie. Já za rok seberu v lese deset híbků. Takže odt eď začnu ječet, že kdokoli kdo má víc, drancuje lesy a měli by mu zakázat tam chodit...
NMrknato - Profil | Ne 6.1.2013 10:42:39
NSaddám - Profil | Ne 6.1.2013 10:42:14
NMrknato - Profil | Ne 6.1.2013 10:40:52
Nnofish - Profil | Ne 6.1.2013 10:40:21
Mimochodem. Mi se txy v průměru řekněme 2000 Kč na rok nezdají moc. Otázka jenom je jestli ty brigády fakt nezrušit , ale ty prachy fakt nevybírat dál, třeba v ceně povolenky a pak je nějak nerozdlovat, podle skutečně potřebné práce. Ale nejsem ekonom ani nějaký manager, abych do tohohle mohl nějak fundovaně kecat.
NMrKos - Profil | Ne 6.1.2013 10:40:03
myslet si, že je tato otázka o vašich candátech je bláhové, to je otázka o zcela něčem jiném
obecně však v mých očích 50kg zmasených ryb na povolenku je již za hranicí reálného uvažování a svědčí o přístupu k rybařině... aspoň se ta povolenka vyplatila
NSaddám - Profil | Ne 6.1.2013 10:35:25
Nbremic - Profil | Ne 6.1.2013 10:33:45
NMrKos - Profil | Ne 6.1.2013 10:33:39
při startovném 500 na den někde na gulášovkách se sejde mrak závodníků, někteří se ožerou, většina nic nechytí, ale pravděpodobně ani jeden z nich neodhodí petku, nebo sedmičku od rousnic
při povolence 500 na den na soukromáku se tam sejde taky dost rybářů a až na velmi vzácné vyjímky se budou chovat tak jako v prvním odstavci
při povolence skoro zadarmo to vypadá tak jak to vypadá
primárně mi nejde o to, nalít do svazu více peněz, ale spíše o to, dostat lidi od vody... přičemž věřím tomu, že v tom co přežije, bude menší % grázlů (vždycky tam nějací budou)
jinak je to bez diskuze, odpovídající tresty, vymahatelnost atd. ... souhlas
Nnofish - Profil | Ne 6.1.2013 10:32:45
NMrknato - Profil | Ne 6.1.2013 10:28:34
Edit : ano ÚS bude skřípat zubama a až to udělá víc produkčních MO, nejen "pepici", tak si stáhne brigády pod sebe a vo to de.....
Viz Západní čechy a jejich územní pětikilo.
Čtenáři této diskuse také sledují
NFóry59885
NBrněnské jádro364683
NRybářsko-houbařské jádro .-)45013
NGastrorožek aneb o jídle a všem okolo36030
NSprávný muž má v kapse nůž8082
NZoologický koutek MRKu.33424
NGastronomická katastrofa aneb, jak vařím já.144884
NUdírny a uzení51152
 Zahrada pro lenochy aneb zahradnicko-budovatelské jádro22077
NČína - objednali ste uz nieco?15760
Kde to žije - všechna témata
20:02NLabe fishing store 21
19:51NJezero Štít A , místo R1 5
19:34NPodběrák Solar Bow Loc Carbon Fibre 86
19:05NTrofeje - lín obecný 1
17:56NPřehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru (Bleskovka) 16
17:56NPoradna: Muškaření 3852
17:53NV Českém Krumlově skončil pokus o biologickou regulaci pijavic úhynem celé nasazené obsádky (Bleskovka) 2
17:42NRybáři a vinařství 933
15:57NLov pod jezem v letních vedrech? 47
15:43NČluny Raptor 805
14:16NKde sehnat protisměrné válečkové ložisko na Daiwu fuego 1
13:18NBoilies TB baits- chytací řada 50
8:43NATTs hlásiče a ATTx příposlech 554
SoN🔥 Grill a grilování 🔥 592
SoNRybářský kniho - koutek 145
Co je nového - všeobecné
16:24NBleskovka: V Českém Krumlově skončil pokus o biologickou regulaci pijavic úhynem celé nasazené obsádky
ČtNBleskovka: V Chrudimce hrozí račí mor: Ochranáři varují před vstupem do vody
StNBleskovka: Přehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru
. . . NBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
. . . NBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . NBleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
Akční nabídky
Chytil Method předvlhčená krmítková směs 750gZa 99 Kč
Naše předvlhčená krmítková směs je ideální volbou pro všechny rybáře, kteří chtějí šetřit čas, ale nechtějí dělat kompromisy v účinnosti.
KNL dipované boilie Labská švestka & Feferon 250ml / 20mmZa 149 Kč
Kvalitní dipované boilie určené pro cílený lov trofejních kaprů. Díky výraznému aroma a pečlivě vybraným surovinám si zachovává vysokou atraktivitu i při delším pobytu ve vodě. Ideální volba pro rybáře, kteří chtějí zvýšit své šance na záběr od opravdu velkých kaprů
Oznámení - obecné
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - obecné
10.7.Obsazeno Noční rybářské závody...
18.7.Dobřany - Noční rybářské závody
25.7.17. ročník rybářských závodů ...
25.7.Lovosický úhoř
1.8.Plavaná+Feeder Talian
1.8.Noční rybářské závody v Lišicích...
8.8.Letní rybářské závody Vranovská...
8.8.Noční závody dvojic
14.8."Noční Dešná"
15.8.Rybářské závody Hradčany u...
Doporučujeme cestovku
SAF
Nabízíme pronájem chat a lodí v atraktivních lokalitách středního Norska. Naše destinace jsou vhodné pro rybáře, aktivní...











