MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách
Otázky a diskuse Seznam Diskuse

Svazomasaj – mýtus, vyhynulá bytost, každodenní realita?

Čím víc se potuluju kolem vody nebo na mrku, tím víc si říkám, že to takto nejde donekonečna. Zavzpomínám-li na moje lovy ryb před 25-30 lety a porovnám-li to se současností, tak je to v podstatě neporovnatelné. V podstatě v každé louži se tenkrát třel lín i candát, pod každou druhou větví stála 15cm kudla, bílé ryby bylo tak akorát, občas se objevil karas obecný. Nepitval bych stav kaprů, kapr vždy byl a vždy bude všude (rým).
Myslím, že na většině vod je dnes hojný převážně jen kapr násaďák (větší kapři odjeli na soukromáky nebo do udírny) a pak ještě přemnožený a zakrnělý cejn (díky absenci dravců). Ostatní ryby často známe pouze týden po vysazení a nebo z atlasu. Můžeme zde namítnout, že za všechno mohou přehradní hráze a teplota vody (ano, na řekách částečně ano) a pak taky, že za všechno může nepůvodní karas stříbřitý. Ale bavme se o běžných rybnících 1-10Ha.
Osobně to vidím zcela jinak a to především v lidech. Když zavzpomínám na moje zkušenosti za posledních 191 docházek v minulém roce, tak český člověk je v podstatě tak nenažraný, nenechavý a často i hloupý, že po něm zůstává pouze spoušť. Kromě toho, že všechny mírové ryby pečlivě poválí po zemi, přeměří a uloží do saku, tak bohužel i dravce na rybku když už nezmasí, tak podměrečné aspoň nechá zažrat a pak s nadávkami a trojhákem v jícnu háže zpět do vody. Často se vyplatí i hluboko zažraný trojhák vyoperovat rezavým peánem, není to totiž levná záležitost. Tito svazomasaji často nemají ani podběrák a když ano tak takový, co trhá ploutve, nepoznají některé druhy ryb a jako nástražní používají jeseny, ouklejky a další. Kromě neznalosti základních druhů ryb se stále bavíme o činnosti lovců v mezích pravidel, pytláci jsou zanedbatelné procento škůdců. V podstatě je jim všechno jedno a jediným hnacím motorem je levné maso. Poměrně početnou podskupinou svazomasajů tvoří tací, co pronásledují náklaďák a jezdí na revíry těsně po vysazení kaprů (pracovně jim přezdívám trambusáci) a tito mají mozek stejně velký jako ostatní, akorát dokážou navíc i telefonovat kamarádům. Drtivá většina svazomasajů nepřemýšlí a v podstatě i ryby, které už nikdy nikdo v revíru nenahradí, nekompromisně končí v mrazáku nebo hospodě. Dalším, snadno pozorovatelným faktorem, je absence mozků i při tak jednoduché činnosti, jakou je odnesení si nepořádku od vody. Asi nemá význam tu vypisovat kolik se válí okolo revírů plechovek, petek, cívek od vlasců a sáčků od krmení. Určitě to tam všechno nechali koupači, slýchávám.
Nicméně toto všechno zajisté znáte, někteří z vlastní zkušenosti, někteří moudřejší to třeba jen vnímají v okolí. Často tady čteme okřídlenou formulaci, že beru ryby jenom občas (občas=všechny mírové ) nebo že 50kg /rok je zcela normální a adekvátní množství. No, každého vizitka. Škoda jen, že tito lidé bez mozků si neuvědomují, že tu nejsou jediní, schovávají se za to svoje „občas“ a jen pláčou, jak je málo kaprů.
Dostaňme se konečně i k otázce a tou je, zda vůbec někdo vnímá určité množství zmasených ryb jako nějaký ještě únosný kompromis, který je adekvátní k tomu, kolik stojí povolenka a co vše za tu směšnou cenu svaz nabízí? Z mého pohledu při směšné ceně roční povolenky na stovky revírů a tedy jedné vycházky kolem 5Kč (kdo chodí méně často – jeho mínus) v podstatě už nemáme nárok na nic, kromě několika kaprů případně duháků za rok (snadno nahraditelných). Tedy obecně řečeno do 10kg masa/rok. Vše ostatní nad tento limit je normální masařina a k tomu většina svazomasajů ještě ryby rozdává, protože je nemají šanci zužitkovat sami. Abych nekázal vodu a nepil víno, tak minulý rok jsem odnesl 2 kapry do 45cm a 15 plotiček nástražných. Z mnou ulovených mnoha desítek dravců nebyl ani jeden zažraný.
A druhá otázka: Známe-li chování „taky rybářů“ u vody, tak má význam usilovat například o prodloužení doby lovu, má význam jim ještě radit formou článků, videí, detailních informací na netu nebo v časopisech?
Podle mého ne a kdyby bylo podle mého i to ostatní tak bych zdražil povolenky, přijal opatření omezující počty přisvojených ryb, rozšířil hájení, hned poté, místo vagónu kaprů do každé kaluže, zaplatil funkční RS a možná bychom se po letech opět dočkali toho, že se i v návesním rybníčku 1Ha bude třít lín s candátem. Možná by po pětinásobném zdražení povolenky a omezení vysazování kaprů už ta RS do dvou let ani nebyla potřeba.

Autor diskuse: MrKos ®
Zařazeno do: všeobecné - ostatní, 5.1.2013

Nemůžete zapisovat do této diskuse, protože nejste zaregistrován nebo přihlášen.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 31 | Vybrat stránku | Starší >> | Konec ]

N Petr64 - ® Ne 22.1.2017 10:02:19
MrKos >> Tak to je fajn.Mám první metu (na začátečníka dobrý)Jen ty body 1 a 10 jsou takový nedotažený.Katapultujou všechny na dosah průměrného masaje hned po pár docházkách k vodě.:-)
N MrKos - ® Ne 22.1.2017 9:48:30
Petr64 >> takový průměrný svazomasaj většinou dosáhne na tři až pět bodů. Více bodů zvládají jen ti nejlepší.
N kubas. - ® Ne 22.1.2017 9:41:17
MrKos >> Teď je třeba aktuální ten bod, že co nezvládnou sežrat kormoráni, dorazí bdělí svazomasaji :-).
N Petr64 - ® Ne 22.1.2017 9:31:52
MrKos >> Tohle jsem už někde viděl a je vidět,že na tom pracovalo hodně špičkových odborníků.:o)
Svazomasaj musí splňovat všechny body,nebo většinu bodů,nebo stačí jen jeden bod?Já jen,jestli se do téhle malé skupiny lidí už mám počítat,nebo ne.
Jinak dík za reakci.Teď jdu prostudovat zbývajících 12 stran.
N MrKos - ® Ne 22.1.2017 9:25:29
Petr64 >> nic nového, stav obsádek i mentality členstva je setrvalý. Snad jen, že nám už nestačí svazomasajské desatero, ale občas se vyklube nový bod. Už se mi do desatera všechny nevejdou.

1. Nedělám nic, co by mi BP (případne RŘ) neumožňovaly.

2. Když rybu nezmasím já, udělá to někdo jiný.

3. Pokud ryby berou, je potřeba jich vzít dostatek.

4. Fotkou zabité ryby ukazuji na skutečný stav rybařiny a tím vlastně plním osvětovou funkci.

5. Ryby pouštím, pokud nechytím nějakou pěknou na pekáč.

6. Na zásek dravce se musí po záběru počkat. Co kdyby mi spadla mírová ryba.

7. Ryby beru, protože povolenka se musí vyplatit a ani ten benzín není zadarmo.

8. Když nejdou kapř, tak aspoň vezmu bílou rybu pro slepice. Rybaření se musí vyplatit.

9. Těch pár dravců, co chytím za rok, určitě nikde chybět nebude.

10. Když se někomu nelíbí, kolik a jakých beru ryb, je to jasná známka, že mi závidí úspěch.
N Petr64 - ® Ne 22.1.2017 8:55:32
Je zima a tak by se hodilo trochu oživit jednoho dinosaura.:o)
Je něco nového ohledně ""Svazomasajů""? Nějaké nové definice,které ještě v roce 2013 ještě nebyly známy?Co se za ty 3 +něco změnilo?
Je škoda to tu nechat spát,když se téma stává aktuálnější a aktuálnější.:o))
N MrKos - ® Út 13.8.2013 14:01:02
Soulfish >> pětinásobek mi přijde málo, protože by to odradilo jen hrstku a zbytek svazomasajů by dále s nadávkami avšak vesele plundroval naše vody... líbil by se mi desetinásobek a věřím tomu, že slušnému chování ani poznávání plotice od jesena by lidi sice nenaučil, ale díky vysokému podílu odpadnuvších lovců bych možná měl chuť to ten zbytek začít učit i osobně

krůček po krůčku

v současnosti je to házení perel sviním a to doslova... navíc 9 z 10 lovců zajímá pouze vzácný kapr
N Soulfish - ® Út 13.8.2013 12:08:25
MrKos - >> Tak jak se má pětinásobné zdražení povolenky? Bude brzy mezi námi? Už i někteří šikovnější techničtí lovci jsou schopní přisednout ke svazomasajům technikům a nadávat s nima, že nenasypali a že neberou a že ani není, co by tam brát mohlo (teda až na pár zbývajících přeživších "smradláků" - na Svitavě termín používaný pro bílou rybu).
N Mr.Mepps - ® Út 12.2.2013 19:06:52
MrKos - >> No tady jeden potluk kterej jsem našel u jedné VČ svazovky ..(
N Soulfish - ® Čt 10.1.2013 22:26:09
hraji >> tak to je velká škoda
N hraji - ® Čt 10.1.2013 19:47:15
Soulfish >> především je potřeba vědět, že postihy za jednotlivé přestupky jsou uvedeny přímo v zákoně. Je to myslím § 30.
Co se týče trestů v rámci MRS, tam neexistuje žádný tarif trestů a jejich přiřazení k přestupkům. Kárná komise vždy hodnotí celý případ komplexně. Bohužel zejména v poslední době se začala z nepochopitelných důvodů řídit hodnocením závažnosti přestupků, které dostává od orgánů státní správy.
Neexistuje žádný postup, jak změnit výši trestů ukládaných v rámci kárného řízení ve svazu.
N JaČ - ® Čt 10.1.2013 19:20:58
Soulfish >> Podle mne záleží, jak moc je slyšet křik členské základny a jak důrazně se vyjadřuje její mluvčí.
Co se týče zákona, rozsah trestů od - do je v něm uveden. Pak je jenom na úředníkovi státní správy, jak je při ústním pohovoru s hříšníkem pevný v kramflecích, jak na něj tento zapůsobí a jak rychle chce s dotyčným diskutovat.
Věř, že někdy jsem žasl, jak "fundovaně" byl někdy přestupek řešen!
Jestli máš na mysli svazovou kárnou komisi - KK, tak tam fakt netuším, jestli si ta "ohodnocení" nejak losují, nebo na to mají šifrovací mřížku.
Myslím si, že to chce vyvolat jednání na příslušné úrovni - na MZE, nebo na vedení svazu. Donutit úředníky reagovat ( petice, otevřený dopis, tisk...)
Pokud tě to za pár týdnů někam dovede a nevzdáš to, je možné, že docílíš nějakého stanoviska. To je první stavební kámen. Bez podpory dalších to ale nepůjde. Pokud se ti podaří získat aspoň část komunity pro svůj názor, můžeš s něčím hnout.
Aspoň trochu.
Nebo aspoň já si to myslím.
N Soulfish - ® Čt 10.1.2013 17:18:09
tak pěkné téma a tak brzo umřelo?

zajímalo by mě, co je potřeba pro to, aby se do postihů dostaly tvrdší tresty - neví někdo, z čeho všeho se takový proces od návrhu po začlenění do BP skládá?
N kakr - ® Po 7.1.2013 12:51:14
computerfish >>
Neuč orla létat.
Revír Ivanovický potok je jeden a stačí mi stisknout i.
U hafo revírů stačí první dvě písmena, neb jsou jedinečné.
Na a u Dyjí, Jihlav atd. se otevře první a kurzorem si bleskově najedu na ten správný, žádné číslo nepotřebuji, číslo slouží jen pro kontrolu zda rybolovec uvedl revír správně.
Je to brnkačka.......
N computerfish - ® Po 7.1.2013 12:34:29
kakr >>Dyjí, Jihlavek, Svitav, Morav máte hafo, tak stejně musíte upřesňovat číslem. Dvě písmena vám určit správně revír nestačí a jedno už vůbec ne. MORS znám, s autorem jsem jeden čas spolupracoval. Podrevíry jsou dobrá věc, pokud se revír skládá z nějaké množiny nezávislých rybníků.
N kakr - ® Po 7.1.2013 12:03:52
computerfish >>
V markrabství moravském dodržujeme tradice a sumář sólo je pozůstatek z ČRS. Také máme jiný tiskopis povolenky, pochopitelně schválený Mze a vejde se do něj víc docházek.
Revír lze do povolenky pochopitelně zapsat oběma způsoby, číslem i názvem. Osobně se domnívám, že název je kapánek lidštější než číslo. Za RS, která se Ti snažila na Vranclu nutit psát Dyje 15 se omlouvám, něco podobného se u nás stává maximálně 1x za 10 let.
Co se podrevírů týče, na ty si nehrajeme, slouží pouze pro potřeby hospodářů při násadách ryb. Sumarizuje se celý revír ánblok, neb podrevíry nemají svá čísla.
Sumáře zpracovávám již hodně dlouho,dokonce pamatuji doby prehistorické,kdy posledním výkřikem techniky byla tužka a papír.
V MRS máme na evidenci,platby i sumarizaci svůj program MORS. Pochopitelně revír lze zadat oběma způsoby,číslem i názvem, ale mám vyzkoušené, že název je pro mě přijatelnější, zadávám jen jedno či dvě písmena místo tří čísel. A mám současně vizuální kontrolu, neb se mi na monitoru ukáže název i číslo.
Systém je navýsost logický.....

N Batuta - ® Po 7.1.2013 12:01:45
computerfish >> Kamarád má celorepublikovou, tak raději píše čísla revírů i v MRS a neměl s tím problém.
N computerfish - ® Po 7.1.2013 11:40:59
honzin2236 >> Aha, tak to jsem nevěděl. Mně na Vranově porybný vyčinil, že jsem psal číslo. Má se prý psát název Dyje 15. A ostatní rybáři to tak měli. Mám celorepublikovou a povolenku mám ve verzi ČRS tedy jednopapírovou.
N honzin2236 - ® Po 7.1.2013 11:24:27
computerfish >> číslo revíru můžeš napsat přímo i do povolenky. Je jen na tobě, jestli si u vody zapíšeš 123456 nebo Řeka 5A
N honzin2236 - ® Po 7.1.2013 11:23:04
dun >> Ale než to vidíš černé na bílém, tak je to akorát jedna babka povídala. Když mi strejda u vody řekne, že má 100 kaprů za rok, tak si o tom třeba můžu myslet svoje. Za mě je dobře ukázat, jakou členskou základnu máme.
N computerfish - ® Po 7.1.2013 11:22:35
kakr >> Hezky vyvedené záznamy o docházce, děkuji za ně. Už jsem zřejmě pochopil tu ptákovinu a důvod proč musí být dva papíry. Na povolence píšete název revíru a do sumáře musí rybář psát číslo revíru. Proboha proč to? Proč nemůže napsat číslo revíru přímo i do povolenky? A kam by namačkal eventuálně podrevír (pokud je máte)? Když to bude rybářský cestovatel který obejde za rok 60 revírů a na konci roku bude psát sumář, pak potom chudák dohledává k názvu revíru zase číslo. Pokud někdo zpracovává sumáře, pak je pro něj logicky výhodnější zápis z čísla revíru. Systém postrádá logiku.
N dun - ® Po 7.1.2013 11:18:51
kakr >> Nemyslím si,že by rybářskému lidu nesloužili smysly a neviděl co se u vody děje.Je to tvůj boj.Ignor není třeba,všechny patrony už jsou vystřílený.
Edit:Obávám se že mě už nějaký sumář nerozhodí...
N kakr - ® Po 7.1.2013 11:14:28
dun >>
Lid rybářský má právo vidět, že ne všichni jsou pouštěči, máme i rybožrouty.
Jedná se o špičku ledovce valná většina sumářů vypadá jinak. Ty ovšem nejsou zajímavé........
Když ze sumářů s nějakým metráčkem kaprů dostáváš kopřivku, hoď si otázku do ignoru:-))
N dun - ® Po 7.1.2013 11:03:06
kakr >> Komu prospívají tyhle každoroční sumářový exhibice?
N Rváč - ® Po 7.1.2013 10:55:11
aleš vavřina >> Co dodat, naprostý souhlas s tebou. Jen k bodu č.1. V poslední době jsem se začal zajímat i o myslivost. Po zjištění co všechno budu muset absolvovat než půjdu poprvé s flintou do lesa, mě polil studený pot. Každopádně pokud to budu chtít dělat, tak mi nic jiné nezbude. Totéž kdyby bylo u rybařiny, tak si dovolím tvrdit, že chytá cca 25-35% stávajících (především slušných) rybářů
N PTR - ® Po 7.1.2013 9:36:34
kakr >> A píšou to opravdu jen na 1 desetinné místo? U nás stále dost lidí na 2, a to jim to člověk říká pořád :-)
N PTR - ® Po 7.1.2013 9:35:21
hraji >> Tak to máš naprostou pravdu. Peněz se vybere opravdu dost, spíš je potom problém s jejich přerozdělením. Jinak já mám cca 70 docházek, 15 ryb cca 20 kg (tak to jsem asi taky masař : - ) z toho "sežrán" 1 ks )
N hraji - ® Po 7.1.2013 9:18:39
Batuta >> zvenku je na té povolence vidět, že je používaná, taky jsem ji měl v průběhu roku v ruce ;-)
N MrKos - ® Po 7.1.2013 9:14:12
kakr >> kolega s krasopisnou docházkou zmasil za pouhé čtyři dny po sobě 5 pstruhů a 3 kapry... dobrej oddíl
N Batuta - ® Po 7.1.2013 8:57:33
hraji >> Tak třeba vypadá na první pohled ta níže vložená, ale vzhledem k zapsaným kontrolám se lze domnívat, že falšovaná nebude...
N hraji - ® Po 7.1.2013 8:54:13
Batuta >> správně, i moje povolenka vykazuje při více než stovce docházek stopy používání, o to překvapivější je, když pak dostaneš povolenku bez poskrvny, opravdu jako čerstvě vydanou a v ní zapsáno desítka docházek a desítky ryb. A všechny ryby trofejní kusy. žádní násaďáci
N Batuta - ® Po 7.1.2013 8:51:24
hraji >> O stavu povolenky na konci roku se nemá cenu bavit, to každý zjistí, že na rybách piju kafe, nejsem chyť a pusť a potím se... :-)
N kakr - ® Po 7.1.2013 8:44:19
computerfish >>
Naši rybolovci musí psát záznamy krasopisně, jsou k tomu metodicky vedeni. Sumář jsi viděl, povolenka je tu...

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 31 | Vybrat stránku | Starší >> | Konec ]

[ otázky | všeobecné | ostatní ]

Co je nového - všeobecné
Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Odcizení?

Zdravím. chtěl jsem se zeptat jestli někomu z Pardubic nebo okolí, nebylo odcizeno rybářské pouzdro na pruty, značky :SEMA RAPTOR...

Poděkovani

Timto chci moc poděkovat uživateli s nickem jova12- Josefu Vašinovi,ktery mě a synovi pujčil na jarni Toačovske 24cte uzavřeny deštnik,protože jsem podcenil matku přirodu,Ještě jednou velke dik,Pepa...

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniPodložka pod ryby JRC High Care XL 114x60cm

Za 2949
podložka pod ryby jrc high care xl 114x60cm


akce, rybareniPrologic Swinger Micro Hanger Kit (SLEVA 57%)

Za 259
Swinger od firmy Prologic má v sadě pět výměných tělíček různé barvy (bílou, modrou, černou, červenou a žlutou). Takže si každý rybář může zvolit svou oblíbenou a nebo si barvy měnit dle své nálady.


Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
Kaprňák - rybářské potřeby Petr Havlíček Kaprňák - rybářské potřeby Petr Havlíček

Kutná Hora, Na Spravedlnosti 134