Je RS oprávněna zadržet povolenku k lovu?

Pokud RS používá měřidlo (metr) které nemá atest od příslušné zkušebny údajně porušuje zákon a vyhlášku. Co vy na to???
Autor diskuse: kakr - Profil , 10.8.2020 všeobecné - RŘ, MO, svazy

NMalab - Profil | Út 1.9.2020 14:10:18

MrKos >> kakr je kakr. o něm nemá smysl mluvit. Škoda každého zbytečného slova.

    Nkakr - Profil | Út 1.9.2020 14:07:17

    Knapík >>
    Přidal bych ještě teplotu, neb chladem se smrskne i ryba.
    Před hafo roky jsme řešili člena, který měl ve vezírku kapry, jako nástrahu na sumce. Problém byl, že byli o 2cm menší, než byla zákonná míra. Zcela vážně prohlásil, že ryby míru měly a vložením do chladné vody (Křetínka) se smrskly. Rybář je tvor vynalézavý....

      NKnapík - Profil | Út 1.9.2020 14:03:56

      kakr >> a nejlépe v každém stupni jinak !

        NKnapík - Profil | Út 1.9.2020 14:02:11

        kakr >> míra pro řadového rybáře není nijak přesně definovaná, může to být cokoli, klidně ten trojúhelník s nejdelší stranou 20cm. Smyslem ustanovení je, aby si rybář neponechal rybu podměrečnou a k tomu stačí jakékoli orientační měřidlo.
        A nevím o nikom, že by zapisoval míry přesně na milimetr nebo o tom, že by to svaz potažmo MO požadovaly. Možná, že si někdo vymění kapra 40,8cm za kapra 41,2cm, ale to opravdu nevidím jako problém. Pokud bys chtěl být opravdu přesný, musel bys počítat s nadmořskou výškou, tlakem, vzdušnou vlhkostí a dalšími proměnnými.

          Nkakr - Profil | Út 1.9.2020 13:59:47

          Rudina >>
          Rád si přečtu judikát, kde je tak rozhodnuto. Vše ostatní je jen mlácení prázdné slámy.
          Úplně po lopatě, rozhodnout může jen soud ne diskuze na MRKu.

            Nsven - Profil | Út 1.9.2020 13:40:29

            kakr >> Nikolivěk :-)
            Vztahuje se pouze na úřední osoby a právnické osoby.
            Pokud by podnikatel/živnostník v oboru rybářství prodával ryby "na míru", musí používat cejchované měřidlo.
            Pokud je prodává "na váhu" musí používat cejchovanou váhu. Tu každý obchodník běžně používá a nikdo se nad tím nepozastavuje.
            Sportovní rybář ani neprodává ani neprovádí kontrolní činnost ani z ní nevyvozuje sankce, tedy se na něj zákon nevztahuje.
            Mimo to, sportovní rybář nemusí dokazovat, že ryba zákonné míry dosahuje (je-li tato na hraně) ale že ji nedosahuje, musí prokázat kontrolní orgán.
            A jak jinak, než úředně schváleným, kalibrovaným a ocejchovaným měřidlem :-)

              NRudina - Profil | Út 1.9.2020 13:35:21

              kakr >> bože na to už tady máš milion odpovědí, proč, no proto, ach jo. Tak ještě jednou stručně, rybář nemá zákonnou povinnost měřit cejchovaným metrem. Když si rybu změří metrem co ukazuje o 20 cm víc než je skutečnost a pak mu je ryba přeměřena, tak samozřejmě nese odpovědnost za ponechání si podměrečné ryby. Ale kdo má povinnost cejchovaný metr mít, ti tady už hodně lidí napsalo.

                Nkakr - Profil | Út 1.9.2020 13:18:43

                sven >>
                Problematika zjištění délky ryb se vztahuje na všechny rybáře ne jen RS.
                Jak může rybář neocejchovanou mírou zjistit délku značkované ryby což mu ukládá zákon?

                  Nhydrolog - Profil | Út 1.9.2020 13:10:22

                  sumec 1950 >> v dnešní době se často premeruji nastrazni rybky a řekl bych že víc prohřešku je tady než u k40, někteří RS Jsou drsnaci a nechají stáhnout i zavezene sumcobojky na což samozřejmě mají právo.

                    Nsven - Profil | Út 1.9.2020 13:02:26

                    kakr >>Já Marka osobně neznám, bohužel.
                    Leč bych si tradičně dovolil přidat jednu poznámku :-)
                    Lze předpokládat, že právníci na MZE budou odborníky v oblasti práva, ovšem v oblasti metrologie, budou s pravděpodobností blížící se jistotě, naprosté lamy.
                    V této oblasti bych vsadil na nepoměrně větší fundovanost strojaře.
                    Ad právo:
                    Slovy klasika : „I skladník ve šroubárně, si může přečísti Vergilia v originále“
                    Je všeobecně známo, že např. největší vynálezce a genius všech dob, fenomenální malíř, sochař a vědec Leonardo da Vinci, získal veškeré své znalosti pilným samostudiem, nikoli odsezením ve školní škamně...
                    Narozdíl od řady současných držitelů akademických titulů, ziskavšich je s husou v podpaždí na plzeňské Sorbonně na pátý reparát, s odřenýma ušisky a jinými oudy...

                      NTibiik - Profil | Út 1.9.2020 12:55:25

                      sumec 1950 >> To je sice pravda,ale vyčůranost rybářů nezná meze,není to tak dávno kdy jsme přeměřovali zasakovaného kapříka,ztěží jsme mu naměřily "našim" metrem a metrem dotyčného 42 centimetrů,rybář se začal bránit že kaprovi chybí kus ocasní ploutve,což byla sice pravda(nějaké dřívější poranění)že jinak by míru měl,takže si domyslel vlastně chybějící část těla a byla míra na světě,povolenka mu byla samozřejmě zadržena..

                        Nkakr - Profil | Út 1.9.2020 12:40:30

                        eskymak Mrakomor >> petrikveprik - 1.9.2020 11:55:30 >>
                        Na rozdíl od tebe Marka znám osobně. Profesně je strojař, já také (bývalý).
                        Pouze tím naznačuji, že má o problému který vlastně problémem není vědomosti. Kdyby byl třeba pekař, tak by zase znal druhy mouky. Což mnozí diskutující neví, nic jiného za tím nehledej.

                          NRudina - Profil | Út 1.9.2020 12:19:59

                          eskymak Mrakomor >> petrikveprik - 1.9.2020 11:55:30 >> no to je přeci typické, než by se tedy problém vyřešil, tak, aby se liteře zákona udělalo zadobro, tak se raději budou urážet lidi a směr zájmu se zaměří jinam.

                            Nsven - Profil | Út 1.9.2020 12:17:01

                            sumec 1950 >> ty můžeš měřit kapra třeba školním trojúhelníkem :-)
                            To je v pohodě.
                            Povinnost používat cejchovaná měřidla má v tomto případě pouze úřední osoba, tedy RS.
                            Je to srovnatelné, jako kdyby ti policista dal dýchnou do alkoholtestu, který si soukromě koupil na Aliexpresu..

                              Nsumec 1950 - Profil | Út 1.9.2020 12:10:49

                              To je zase diskuze.Chytím kapra který má evidentně 50 cm a výš,změřím ho k vůli zápisu a má třeba 52 cm.tak napíšu 52 cm.Jestli má 51.8 cm nebo 52.3cm už neřeším. Kapr který má 40.2cm mě ani nezajímá. A porybný může klidně překousnout tužku.Tak si to nastavte taky tak,a nebudete se muset strachy klepat o papíry. Tečka!

                                NRobur - Profil | Út 1.9.2020 12:06:43

                                ještě by se měly certifikovat hodinky

                                  Nsven - Profil | Út 1.9.2020 11:57:36

                                  MrKos >> Ahoj. Dobrý počin ! Palec nahoru !

                                    Npetrikveprik - Profil | Út 1.9.2020 11:55:30

                                    kakr >> proč do toho jízlivě vtahuješ jeho pozici, zaměstnání.......jsi normální?

                                      NMrKos - Profil | Út 1.9.2020 11:48:07

                                      kakr >> neni žalobce, neni soudce. To platí už stovky let.

                                        Nkakr - Profil | Út 1.9.2020 11:41:36

                                        MrKos >>
                                        Je zajímavé, že na porušování zákona nepřišli ani právníci na Mze, ani úředníci státní správy.
                                        Musel přijít vedoucí OTK, vlastně dnes manager kvality a problém je na světě.

                                          Červené karty: cechura09