- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Je RS oprávněna zadržet povolenku k lovu?
- Zobrazit zápisy s fotkou.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám... - Zobrazit jen s poděkováním.
- Zobrazit nejlépe hodnocené.
10x v oblíbených a 7x v ignorovaných.
NMrKos - Profil | Út 1.9.2020 11:20:56
Jak jsem napsal, porušování zákonů už jen hezky zapadá do toho ostatního.
Nkakr - Profil | Út 1.9.2020 11:15:04
Dost pamatuji a mám hodně rybářské literatury, včetně RŘ a podmínek k lovu ryb. Ani za císaře pána, první republiky, ani za komančů nebyl ze zjišťováním délky ryb problém, musel jsi přijít ty a problém nastolit. Zřejmě se chceš před ukončením členství naposledy zviditelnit.Měl by jsi se zachovat jako řádný občan a na porušování zákona upozornit příslušné orgány. Stačí zajít na služebnu PČR ,jsou povinni se tím zabývat.
MRK nic nevyřeší.
NMrKos - Profil | Út 1.9.2020 11:08:01
Pokud přijde RS k nebohému členovi s měřidlem bez tohoto označení, nebo dokonce pokud si bude chtít půjčit měřidlo od samotného člena (to je obzvlášť vtipná varianta), tak je to lidová tvořivost a RS jednoznačně porušuje zákon 505. Jednoduché, jasné, tečka.
Jinak souhlasím a osobně jsem nikdy neměl v saku rybu na hranici minimální míry nebo pod mírou. Ani se to nikdy nestane. Zároveň svým příspěvkem neříkám, že RS jsou opice nebo něco horšího. Stále se bavíme pouze o tom, že existují určité požadavky zákonů a tyto požadavky svaz a RS prostě neplní.
Nmascha - Profil | Út 1.9.2020 10:47:50
Jen osobní poznámka: byl jsem několikrát svědkem přeměřování ryb a vždy to probíhalo tak, že RS vyzvalo rybáře, aby si rybu přeměřil sám svým náčiním. Pokud chyběly milimetry, tak RS dalo jen varování (a pokud byla ryba živá, tak požadovalo puštění). Až při citelném porušení se řešil další postup. Dlužno říci, že vždy šlo o kontrolu víceméně normálních lidí, žádných programových zmrdů.
NMrKos - Profil | Út 1.9.2020 9:52:51
A platí to, co jsem napsal na začátku této diskuze a tím je skutečnost, že svaz (jeho členové RS) vesele porušují zákony této země. Ovšem asi jim to nevadí.
můj dotaz a následující odpověď
Vaše jméno/organizace: Marek Votava
Váš e-mail: marekvot@seznam.cz
Váš dotaz:
Dobrý den,
jsem členem rybářské organizace (dnes pobočný spolek) a narazili jsme s kolegy na takovou nejasnou věc. Kontrolu dokladů a dodržování pravidel lovu rybářů provádí Rybářská stráž. Ta stejná Rybářská stráž provádí kromě kontroly formální také kontrolu a měření přisvojených ryb. Na základě měřené délky ryby může odebrat povolenku k lovu, následně odeslat záznam o tomto měření na příslušný úřad a tam je rybáři udělena ještě pokuta. Může následovat kárná komise a odebrání povolenky do konce roku a nebo ještě na delší dobu. Stejný postup platí pro kontrolu hmotnostního limitu přisvojených ryb. Dle zákona má každá ryba předepsanou spodní míru a také je limit 7kg ryb na den. Nejmenší možnou sankcí je zápis zjištěné neshody do povoolenky, další sankcí je odebrání povolenky a následuje pokuta.
Z uvedeného se domnívám, že kontrola délky nebo hmotnosti ryby spadá do kategorie dle zákona 505/1990 sb, část I, paragraf 3, odstavec (3), písmeno b). Dle výsledků tohoto měření/vážení a zjistění přestupku je ve většině případů udělena sankce. Logicky by z toho mohlo plynout, že budeme muset členy Rybářské stráže vybavit Stanovenými měřidly a to jak metrem, tak i váhou. A v návaznosti na to nastavit a hlídat periodu ověření dle vyhlášky. Velmi orientačně máme na JM více než 100 spolků a v každém působí více než dva členové RS.
Zároveň se nabízí myšlenka, zda uvedené sankce jsou natolik významné, aby bylo nutné používat Stanovená měřidla.
Prosím váš odborný názor na tuto problematiku. A předem děkuji za váš čas.
Marek Votava
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Vážený pane Votavo,
význam vážení a měření, tak jak ho popisujete, tedy kdy mimo jiné výsledek přestupkového řízení závisí na naměřených hodnotách, skutečně odpovídá ustanovení § 3 odst. 3 zákona č. 505/1990 Sb., o metrologii, resp. povinnosti pro taková měření použít stanovená měřidla v době planosti ověření. Nemám představu o četnosti vedených řízení pro porušení hmotnostního limitu nebo spodní míry, ale v řízeních o přestupcích z jiných oblastí, ze kterých také dostáváme množství žádostí o odborné vyjádření, vůbec nepřipadá v úvahu, že by pachatel přestupku byl uznán vinným na základě měření měřidlem nestanoveným ( či bez platného ověření).
Pro měření délky dle vyhlášky č. 345/2002 Sb., kterou se stanoví měřidla k povinnému ověřování a měřidla podléhající schválení typu, se jeví jako nejvhodnější měřická pásma uvedená pod bodem 1.1.2 přílohy vyhlášky. Výhodou kovových pásem je jejich stálost, ze které vyplývá doba platnosti ověření bez omezení. V praxi to znamená, že jednou zakoupený svinovací metr lze používat až do konce jeho životnosti bez potřeby periodického úředního ověřování. Je zapotřebí však používat jen měřická pásma či svinovací metry s příslušným značením, které osvědčuje jejich uvedení na trh jako stanoveného výrobku. Tím je například značka shody. V příloze naleznete přehled metrologického značení, značka shody na metru by měla odpovídat řádku 18, případně by mohl být označen dle směrnic tzv. „starého přístupu“ jak je zobrazeno na řádcích 20 a 21.
Pro měření hmotnosti připadají v úvahu zřejmě váhy třídy III, ve vyhlášce uvedené pod bodem 2.1.2 písm. a). Zde je stanovena doba platnosti ověření na dva roky. Certifikované váhy jsou označeny značkou shody, jenž se sestává ze symbolů uvedený na řádcích 15 a 16 přiloženého souboru. Pro vážení je možné použít měřidlo pracovní nestanovené (bez posouzení shody) pouze v případě, že neexistuje, resp. není na trhu měřidlo vhodné pro daný účel. Ve Vašem konkrétním případě je jasné, že váhy musí být pro použití členem stráže, který si veškeré vybavení musí nést s sebou, protože přístup na místo kontroly není vozidlem realizovatelný, dostatečně kompakní a umožňovat vážení na jakémkoli místě, když ne všude je k dispozici rovina bez sklonu vhodná k umístění pultové váhy. Mezi závěsnými typy vah lze nalézt vhodnější kandidáty pro použití, ale zřejmě nejsou příliš k dispozici certifikované modely, jejichž hmotnost by byla pod jeden kilogram. Takovéto a obdobné důvody by tedy mohly vést k tomu, že Vám nezbude, než využít měřidla nestanovená. I v takovém případě je ale zapotřebí co nejvíce ctít literu zákona a vyvinout veškerou snahu k dosažení jednotnosti a správnosti měření. V praxi by to znamenalo opatření se zaměřením na výběr měřidel s odpovídajícím rozsahem a přesností (alespoň třída III), pravidelné kalibrace (nejlépe v intervalech obdobných, jako u stanovených měřidel - tj. 2 roky pro váhy), systematické sledování stavu měřidel apod.
Budete-li mít zájem, můžeme otázku blíže prodiskutovat telefonicky.
S pozdravem
pan xy (jméno poskytnu na dotaz)
Úsek legální metrologie
ČMI
NCharley7 - Profil | Út 11.8.2020 22:35:09
Njeden3 - Profil | Út 11.8.2020 19:51:01
kdysi jsem mel take tu cest s mestapem ...nemohli pochopit,ze ostatni komunikace neni chodnik
takze mas pravdu
Nsven - Profil | Út 11.8.2020 19:06:41
Do jisté míry lze parkovací plochy sídlišť rozšířit i jaksi svépomocí :-)
A vzhledem k lokaci dění, by Tě to mohlo zajímat, o to více :-)
Ono ne vše, co se laické veřejnosti i místnímu úřadu jeví jako chodník, je skutečně chodník.. Jak vyplývá z judikátu Nejvyššího správního soudu :
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/urady-musi-pri-pokutach-za-parkovani-na-chodniku-prokazat-ze-jde-o-chodnik.A081003_154716_domaci_dp
Do té doby i u nás měšťáci pilně plnili obecní kasičku ale od té doby, jako když utne..
Katrastrální mapa totiž prozradila, co do té doby nikdo netušil..., že žádné chodníky nemáme a lze spekulovat, že to co se jeví jako chodník, je v reálu černá stavba bez kolaudace :-)
Ntomvec - Profil | Út 11.8.2020 18:54:42
NJaČ - Profil | Út 11.8.2020 18:42:34
Ale tohle je velice výstižné.
Ndun - Profil | Út 11.8.2020 18:36:32
https://youtu.be/17o6zgULSnA
NOskarenko - Profil | Út 11.8.2020 18:23:26
Njeden3 - Profil | Út 11.8.2020 18:03:31
psal jsi o nakupu jednou tydne v kaufu....my jsme tak lehce stredne rozezrana rodina..ale tydenni nakup bych tedy netahl autobusem ani za nic /a to nekupiji domu ani balenou vodu ani basu piv kazdy tyden /
ja bych spise hledal problem tam kde skutecne je....kdyz se kdysi ty sidliste projektovaly,proste se pocitalo s tim,ze auto bude mit tak kazda druha rodina.....
a dnes neni vule na to si priznat,ze se proste parkovaci kapacity musi rozsirit,aby auta nestala uplne vsude......zrejme argument-nejsou prachy
treba u nas ve meste prijde na hokej tak cca 5000 lidi,postavit halu na hokej za stovky milionu nebyl problem,dalsi miliony dava na hokej mesto kazýdy rok/nemyslim mladeznicky hokejale vykonostni /
takze utratit cca miliardu z rozpoctu mesta ,aby melo 5000 lidi radost-zadny problem
rozsirit parkovaci plochy pro 20-30tisic lidi,co tu na sidlistich ziji-neresitelyn problem,nejsou penize...a tak je to dnes se vsim
NMrKos - Profil | Út 11.8.2020 17:37:26
Ntomvec - Profil | Út 11.8.2020 17:33:38
Na druhou stranu, je nutné, aby jedna rodina měla tři auta? Aby měl auto někdo, kdo s ním jede jednou za týden nakoupit do Kauflandu? Kdy je to o nutnosti dostat se do práce, když to jinak nejde, a kdy o vlastní lenosti a rozežranosti, že nechci jít do práce dvacet minut pěšky, nedej bože jet vlakem nebo busem, i když je to nakrásně dostupné?
PS: jsme dva, máme dvě auta, jezdíme do práce na opačné strany, já nemám jinou rozumnou dopravní obslužnost, drahá vozí plné auto věcí pro potřeby podnikání. Bydlíme v RD, zaparkoval bych tu i dva kamiony.
NMrKos - Profil | Út 11.8.2020 17:18:16
NMrKos - Profil | Út 11.8.2020 17:15:32
Například u nás na vsi, normální sídliště, hasiči neprojedou ani náhodou a sanitka projede jen po chodníku. Silnice, křižovatky, přechody apod jsou zasekané auty z obou stran. Co navrhujes?
Ntomvec - Profil | Út 11.8.2020 17:14:01
Ntomvec - Profil | Út 11.8.2020 17:08:08
Červené karty: cechura09
Čtenáři této diskuse také sledují
NUdírny a uzení51140
NFóry59868
NDokumenty z přírody kolem vody624
NRybářsko-houbařské jádro .-)45009
NZoologický koutek MRKu.33418
NGastronomická katastrofa aneb, jak vařím já.144795
NBrněnské jádro364683
NSranda bez nadsázky 🤘10857
NAkvaristika4245
NEpoxid..kov..dřevo fan klub693
Kde to žije - všechna témata
17:34NPovodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech (Bleskovka) 31
17:29NCandát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti (Bleskovka) 45
16:03NATTs hlásiče a ATTx příposlech 546
15:20NRybáři vs ochránci přirody 78
14:34NPoradna: Redakce MRK.cz 1766
10:11NStaré Česke rybářské vybavení 396
8:49NPoradna: Sumcařina 2572
2:11NHlídač slev eshopů 751
ÚtNDaiwa Whisker SS 2600 173
ÚtNKurz Teo Daška pro Otoše 305
ÚtNZkušenosti s pruty Scorpion od Mivardi 2
ÚtNÚprava chodu woblerů. 11
ÚtNPolsko, okolí Dunajce 6
ÚtNLabe fishing store 19
PoNNepromokavá bunda na boat a brození 66
Co je nového - všeobecné
PáNBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
StNBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . NBleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . NBleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
. . . NBleskovka: Záhada ryby, která žije 100 000 let bez samců, vyřešena!
. . . NBleskovka: Kvalitu vody v lipenské přehradě podle studie ovlivňuje fosfor z rašelinišť
Akční nabídky
-25% akce na FOX a FOX RAGEZa 48 Kč
FOX Weekend od čtvrtku 25.6. do pondělí 29.6.2026 (do půlnoci), akční ceny na celý sortiment vč. novinek. Stačí se zaregistrovat a zadat kód: G_FOX25. Více na www.chytil.cz
Suretti Spací Pytel Expert 4 Season | SLEVA 44%Za 699 Kč
Spací pytel Expert je vhodný od jara do podzimu, kdy vám poskytne pohodlí a teplo pro skvělý spánek. Rozměry 210x90 cm. Akce pouze do vyprodání zásob.
Oznámení - obecné
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - obecné
26.6.24h závod dvojic na Vojtově...
27.6.Dětské rybářské závody Talian
10.7.Obsazeno Noční rybářské závody...
18.7.Dobřany - Noční rybářské závody
25.7.17. ročník rybářských závodů ...
25.7.Lovosický úhoř
1.8.Plavaná+Feeder Talian
1.8.Noční rybářské závody v Lišicích...
8.8.Letní rybářské závody Vranovská...
8.8.Noční závody dvojic
Doporučujeme e-shop
www.chytil.cz
Firma Chytil byla založena v roce 2000 a od té doby vyrábí nejrůznější návnady a nástrahy pro lov nejen kaprovitých ryb....














