- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Svazomasaj – mýtus, vyhynulá bytost, každodenní realita?
Myslím, že na většině vod je dnes hojný převážně jen kapr násaďák (větší kapři odjeli na soukromáky nebo do udírny) a pak ještě přemnožený a zakrnělý cejn (díky absenci dravců). Ostatní ryby často známe pouze týden po vysazení a nebo z atlasu. Můžeme zde namítnout, že za všechno mohou přehradní hráze a teplota vody (ano, na řekách částečně ano) a pak taky, že za všechno může nepůvodní karas stříbřitý. Ale bavme se o běžných rybnících 1-10Ha.
Osobně to vidím zcela jinak a to především v lidech. Když zavzpomínám na moje zkušenosti za posledních 191 docházek v minulém roce, tak český člověk je v podstatě tak nenažraný, nenechavý a často i hloupý, že po něm zůstává pouze spoušť. Kromě toho, že všechny mírové ryby pečlivě poválí po zemi, přeměří a uloží do saku, tak bohužel i dravce na rybku když už nezmasí, tak podměrečné aspoň nechá zažrat a pak s nadávkami a trojhákem v jícnu háže zpět do vody. Často se vyplatí i hluboko zažraný trojhák vyoperovat rezavým peánem, není to totiž levná záležitost. Tito svazomasaji často nemají ani podběrák a když ano tak takový, co trhá ploutve, nepoznají některé druhy ryb a jako nástražní používají jeseny, ouklejky a další. Kromě neznalosti základních druhů ryb se stále bavíme o činnosti lovců v mezích pravidel, pytláci jsou zanedbatelné procento škůdců. V podstatě je jim všechno jedno a jediným hnacím motorem je levné maso. Poměrně početnou podskupinou svazomasajů tvoří tací, co pronásledují náklaďák a jezdí na revíry těsně po vysazení kaprů (pracovně jim přezdívám trambusáci) a tito mají mozek stejně velký jako ostatní, akorát dokážou navíc i telefonovat kamarádům. Drtivá většina svazomasajů nepřemýšlí a v podstatě i ryby, které už nikdy nikdo v revíru nenahradí, nekompromisně končí v mrazáku nebo hospodě. Dalším, snadno pozorovatelným faktorem, je absence mozků i při tak jednoduché činnosti, jakou je odnesení si nepořádku od vody. Asi nemá význam tu vypisovat kolik se válí okolo revírů plechovek, petek, cívek od vlasců a sáčků od krmení. Určitě to tam všechno nechali koupači, slýchávám.
Nicméně toto všechno zajisté znáte, někteří z vlastní zkušenosti, někteří moudřejší to třeba jen vnímají v okolí. Často tady čteme okřídlenou formulaci, že beru ryby jenom občas (občas=všechny mírové ) nebo že 50kg /rok je zcela normální a adekvátní množství. No, každého vizitka. Škoda jen, že tito lidé bez mozků si neuvědomují, že tu nejsou jediní, schovávají se za to svoje „občas“ a jen pláčou, jak je málo kaprů.
Dostaňme se konečně i k otázce a tou je, zda vůbec někdo vnímá určité množství zmasených ryb jako nějaký ještě únosný kompromis, který je adekvátní k tomu, kolik stojí povolenka a co vše za tu směšnou cenu svaz nabízí? Z mého pohledu při směšné ceně roční povolenky na stovky revírů a tedy jedné vycházky kolem 5Kč (kdo chodí méně často – jeho mínus) v podstatě už nemáme nárok na nic, kromě několika kaprů případně duháků za rok (snadno nahraditelných). Tedy obecně řečeno do 10kg masa/rok. Vše ostatní nad tento limit je normální masařina a k tomu většina svazomasajů ještě ryby rozdává, protože je nemají šanci zužitkovat sami. Abych nekázal vodu a nepil víno, tak minulý rok jsem odnesl 2 kapry do 45cm a 15 plotiček nástražných. Z mnou ulovených mnoha desítek dravců nebyl ani jeden zažraný.
A druhá otázka: Známe-li chování „taky rybářů“ u vody, tak má význam usilovat například o prodloužení doby lovu, má význam jim ještě radit formou článků, videí, detailních informací na netu nebo v časopisech?
Podle mého ne a kdyby bylo podle mého i to ostatní tak bych zdražil povolenky, přijal opatření omezující počty přisvojených ryb, rozšířil hájení, hned poté, místo vagónu kaprů do každé kaluže, zaplatil funkční RS a možná bychom se po letech opět dočkali toho, že se i v návesním rybníčku 1Ha bude třít lín s candátem. Možná by po pětinásobném zdražení povolenky a omezení vysazování kaprů už ta RS do dvou let ani nebyla potřeba.
- Zobrazit zápisy s fotkou.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám... - Zobrazit jen s poděkováním.
- Zobrazit nejlépe hodnocené.
20x v oblíbených a 11x v ignorovaných.
NOVAS - Profil | Ne 6.1.2013 19:11:46
MrKos - Profil | Ne 6.1.2013 17:49:58
ty například někoho takového znáš? já ne, ani jednoho
Mrknato - Profil | Ne 6.1.2013 17:33:51
Edit: jestli v tom zase nebudou nějaký špecifiká. Pomlčky, dvojdomky a tak.....
nofish - Profil | Ne 6.1.2013 17:04:22
Saddám - Profil | Ne 6.1.2013 16:47:37
aleš vavřina - Profil | Ne 6.1.2013 16:28:43
Další skutečností je fakt, že defacto nikdo neřeší znešištění vody vlivem hormonů, léčiv a řady jiných přípravků užívaných ve všech lidských činnostech. Některé již provedené výzkumné projekty dávají zcela alarmující výsledky.
Věřím, že i tyto faktory se velmi negativním způsobem projevují na úrovni zarybnění revírů, zejména pak juvenilními stadii ryb.
JaČ - Profil | Ne 6.1.2013 16:27:27
Jenže ty už jsi si ten bunkr vykopal a jen občas nadzvedneš dekl a plivneš jedovatou slinu do pléna.
Ale neboj, my víme, že tam jsi!
Jirka Rybka - Profil | Ne 6.1.2013 16:00:36
NOVAS - Profil | Ne 6.1.2013 15:59:54
hraji - Profil | Ne 6.1.2013 15:37:28
Mrknato - Profil | Ne 6.1.2013 15:11:59
Pokud způsob hospodaření stanovuje příslušný RO, je logické, že by měl řešit i vyjímky z tohoto hospodaření, tam kde jsou potřebné a neslouží jen členi k zábavě.
hraji - Profil | Ne 6.1.2013 15:00:03
1. Právníci se shodli, že svaz je oprávněn vydat BP, žádný soud to nezpochybnil, je tedy otázka, zda je vůbec na místě debata o tom, že BP jsou porušením zákona. Podle mého názoru nejsou.
2. Předpokládám, že se shodne většina rybářů na tom, že revíry jsou různé, liší se podmínky hydrologické, geografické a liší se i tlak na jednotlivé revíry. Neumím si představit zákon, potažmo vyhlášku, která by mohla pokrýt všechny nuance, které je potřeba u jednotlivých revírů řešit.
Nebo stanovíme všude míru kapra 35 cm, štiku 50 cm a ostroretku 25 cm a budeme se bít v prsa, že tak je to nejlepší? Není. Zkušenosti například z našeho revíru ukazují, že například zavedení zvýšené míry ostroretky vede k tomu, že se zásadním způsobem zvýšil počet ryb, které jdou každý rok do tření a jako ryby s hmotností kolem 0,5 kilogramu mají rozhodně mnohem víc jiker, než ostroretka s kusovou hmotností 200 gramů. Stejně takse nám osvědčil úplný zákaz ponechání parmy. To všechno by zrušením BP zaniklo, nebo si někdo dokáže představit vyhlášku, kde bude napsáno, že se na Svitavě 1 zvyšuje míra ostroretky? A plošné zavedení míry 35 cm taky nemusí nic řešit.
3. Podobný systém, kdy si subjekt hospodařící na konkrétní vodě stanovuje svá dodatečná pravidla se používá v mnoha rozvinutých zemích, a nijak to nekoliduje s platným zákonem o rybářství (Anglie, Německo, Holandsko například.).
4. Diskuze je potřebná, jen by se měla ubírat směrem, který něco přenese.
MrKos - Profil | Ne 6.1.2013 14:55:11
MrCement - Profil | Ne 6.1.2013 14:53:38
Mrknato - Profil | Ne 6.1.2013 14:53:09
honzin2236 - Profil | Ne 6.1.2013 14:50:05
gx1 - Profil | Ne 6.1.2013 14:49:58
Mrknato - Profil | Ne 6.1.2013 14:40:15
Vytloukání klínu klínem může někdo vnímat jako "akční", ale vede k daleko větším tragédiím. Dnešní rybařinu, její směr řídí sekretariáty. Nalévat tady do někoho optimismus, že parta správných týpků přemůže partu "bratrstva kočičí tlapty", je hodno dětské literatury, p. Foglara.
Jestli jako členi ještě něco můžeme, tak vyžadovat po uživateli a státu dodržování stanov a zákona spolu s vyhláškou. Popíráním zákona a vyhlášky pomoci čarovných BP se pak řadíme k těm, které kritizujeme.
Možná si to nepřipouštíš, ale do komunity členi se dostávají rybáři nečleni, cizinci, čilimnici bez povolenky, členi, kteří za svaz považují svůj brčálník, dnes soukromou vodu a ne územní revíry společného rybolovu, závodníci, kteří chtějí imrvére lovit aby vítězili, lidi co chtějí u revírů bydlet v biwi, aby mohli lovit 24hod., lidi, kteří chtějí, aby se kvanta kapř jen pouštěla, protože kapr je kamarád, lidi, kteří si chtějí ryby odnášet domů na pánev, lidi, kteří chtějí s majetkem svazu podnikat a svaz jim garantuje pokrytí ztrát, lidi, co chtějí z RS udělat ozbrojené milice, aby mohly lynčovat lidi přímo u vody.
Co tedy z toho chceš ještě změnit? Zaslechl jsem, že pro sekretariáty svazu jsou členi klienty, pro které oni vytvoří ideální podmíky, podle všech jejich přání. Tak proč se vlamovat do otevřených dveří?
JaČ - Profil | Ne 6.1.2013 14:09:05
Pár desítek lidí se tady snaží dát dohromady nějaké řešení jak věci změnit a tobě je ze všeho smutno, všechno je nezákonné, všechno je kontraproduktívní...
Nebo tě při tvé jedinečnosti jen neskonale obtěžuje zápach těch lejn, co se všude okolo tebe převalují a ruší tě při meditaci ve vyšším levlu bytí?
Kromě tvých paragrafových exhibic, kterým tady stejně polovina ani nerozumí, jsem nezaznamenal jedinou konstruktívní větu.
Situace, do které jsme dospěli, je tady a je reálná.
Změníme ji jen tím, že budeme mít vůli ji změnit.
Jak důrazné prostředky k tomu použijeme, je na společné vůli komunity.
A jestli budeme pořád řešit následky a ne příčiny, nikam se nikdy neposunem.
Čtenáři této diskuse také sledují
NFóry59885
NBrněnské jádro364683
NRybářsko-houbařské jádro .-)45013
NGastrorožek aneb o jídle a všem okolo36030
NSprávný muž má v kapse nůž8082
NZoologický koutek MRKu.33424
NGastronomická katastrofa aneb, jak vařím já.144884
NUdírny a uzení51152
NZahrada pro lenochy aneb zahradnicko-budovatelské jádro22077
NČína - objednali ste uz nieco?15760
Kde to žije - všechna témata
14:37NLov pod jezem v letních vedrech? 45
14:16NKde sehnat protisměrné válečkové ložisko na Daiwu fuego 1
13:27NJezero Štít A , místo R1 3
13:18NBoilies TB baits- chytací řada 50
8:43NATTs hlásiče a ATTx příposlech 554
8:32NPřehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru (Bleskovka) 15
SoNRybáři a vinařství 930
SoN🔥 Grill a grilování 🔥 592
SoNRybářský kniho - koutek 145
SoN471226 - Blatecký mlýn 1A 14
PáNRybářské odznáčky ... 547
PáNRybáři vs ochránci přirody 90
PáNZkušenosti s pruty Scorpion od Mivardi 5
PáNHlídač slev eshopů 752
ČtNElektro tříkolka na ryby 40
Co je nového - všeobecné
ČtNBleskovka: V Chrudimce hrozí račí mor: Ochranáři varují před vstupem do vody
StNBleskovka: Přehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru
. . . NBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
. . . NBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . NBleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . NBleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
Akční nabídky
JRC Lehátko Cocoon II Flatbed Wide | SLEVA 33%Za 5.249 Kč
Velmi pohodlná silná polstrovaná matrace. Vnitřní matrace je vyjímatelná, což usnadňuje její čištění. Super pevný ocelový rám na 8 nohách. Nohy odolné proti blátu s otvory pro kolíky. Úložný vak se zipem. Včetně popruhu se sponou pro snadnou přepravu. Rozměry: 220x100x40-55 cm
SPRO kufřík Power Catcher Lure TowerZa 598 Kč
Díky kompaktním přepravním rozměrům a integrovanému madlu se snadno přenáší a je ideální na cesty. Věž obsahuje 4 průhledné plastové krabičky na nástrahy a navíc velký horní úložný prostor, který je ideální pro uložení nářadí nebo většího příslušenství.
Oznámení - obecné
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - obecné
10.7.Obsazeno Noční rybářské závody...
18.7.Dobřany - Noční rybářské závody
25.7.17. ročník rybářských závodů ...
25.7.Lovosický úhoř
1.8.Plavaná+Feeder Talian
1.8.Noční rybářské závody v Lišicích...
8.8.Letní rybářské závody Vranovská...
8.8.Noční závody dvojic
14.8."Noční Dešná"
15.8.Rybářské závody Hradčany u...
Doporučujeme e-shop
PÁRYSŮV RYBÁŘSKÝ RÁJ
Rybářské potřeby pro všechny, kteří propadli kouzlu rybařiny. Díky unikátnímu věrnostnímu systému nakupujete neustále se...












