- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Svazomasaj – mýtus, vyhynulá bytost, každodenní realita?
Myslím, že na většině vod je dnes hojný převážně jen kapr násaďák (větší kapři odjeli na soukromáky nebo do udírny) a pak ještě přemnožený a zakrnělý cejn (díky absenci dravců). Ostatní ryby často známe pouze týden po vysazení a nebo z atlasu. Můžeme zde namítnout, že za všechno mohou přehradní hráze a teplota vody (ano, na řekách částečně ano) a pak taky, že za všechno může nepůvodní karas stříbřitý. Ale bavme se o běžných rybnících 1-10Ha.
Osobně to vidím zcela jinak a to především v lidech. Když zavzpomínám na moje zkušenosti za posledních 191 docházek v minulém roce, tak český člověk je v podstatě tak nenažraný, nenechavý a často i hloupý, že po něm zůstává pouze spoušť. Kromě toho, že všechny mírové ryby pečlivě poválí po zemi, přeměří a uloží do saku, tak bohužel i dravce na rybku když už nezmasí, tak podměrečné aspoň nechá zažrat a pak s nadávkami a trojhákem v jícnu háže zpět do vody. Často se vyplatí i hluboko zažraný trojhák vyoperovat rezavým peánem, není to totiž levná záležitost. Tito svazomasaji často nemají ani podběrák a když ano tak takový, co trhá ploutve, nepoznají některé druhy ryb a jako nástražní používají jeseny, ouklejky a další. Kromě neznalosti základních druhů ryb se stále bavíme o činnosti lovců v mezích pravidel, pytláci jsou zanedbatelné procento škůdců. V podstatě je jim všechno jedno a jediným hnacím motorem je levné maso. Poměrně početnou podskupinou svazomasajů tvoří tací, co pronásledují náklaďák a jezdí na revíry těsně po vysazení kaprů (pracovně jim přezdívám trambusáci) a tito mají mozek stejně velký jako ostatní, akorát dokážou navíc i telefonovat kamarádům. Drtivá většina svazomasajů nepřemýšlí a v podstatě i ryby, které už nikdy nikdo v revíru nenahradí, nekompromisně končí v mrazáku nebo hospodě. Dalším, snadno pozorovatelným faktorem, je absence mozků i při tak jednoduché činnosti, jakou je odnesení si nepořádku od vody. Asi nemá význam tu vypisovat kolik se válí okolo revírů plechovek, petek, cívek od vlasců a sáčků od krmení. Určitě to tam všechno nechali koupači, slýchávám.
Nicméně toto všechno zajisté znáte, někteří z vlastní zkušenosti, někteří moudřejší to třeba jen vnímají v okolí. Často tady čteme okřídlenou formulaci, že beru ryby jenom občas (občas=všechny mírové ) nebo že 50kg /rok je zcela normální a adekvátní množství. No, každého vizitka. Škoda jen, že tito lidé bez mozků si neuvědomují, že tu nejsou jediní, schovávají se za to svoje „občas“ a jen pláčou, jak je málo kaprů.
Dostaňme se konečně i k otázce a tou je, zda vůbec někdo vnímá určité množství zmasených ryb jako nějaký ještě únosný kompromis, který je adekvátní k tomu, kolik stojí povolenka a co vše za tu směšnou cenu svaz nabízí? Z mého pohledu při směšné ceně roční povolenky na stovky revírů a tedy jedné vycházky kolem 5Kč (kdo chodí méně často – jeho mínus) v podstatě už nemáme nárok na nic, kromě několika kaprů případně duháků za rok (snadno nahraditelných). Tedy obecně řečeno do 10kg masa/rok. Vše ostatní nad tento limit je normální masařina a k tomu většina svazomasajů ještě ryby rozdává, protože je nemají šanci zužitkovat sami. Abych nekázal vodu a nepil víno, tak minulý rok jsem odnesl 2 kapry do 45cm a 15 plotiček nástražných. Z mnou ulovených mnoha desítek dravců nebyl ani jeden zažraný.
A druhá otázka: Známe-li chování „taky rybářů“ u vody, tak má význam usilovat například o prodloužení doby lovu, má význam jim ještě radit formou článků, videí, detailních informací na netu nebo v časopisech?
Podle mého ne a kdyby bylo podle mého i to ostatní tak bych zdražil povolenky, přijal opatření omezující počty přisvojených ryb, rozšířil hájení, hned poté, místo vagónu kaprů do každé kaluže, zaplatil funkční RS a možná bychom se po letech opět dočkali toho, že se i v návesním rybníčku 1Ha bude třít lín s candátem. Možná by po pětinásobném zdražení povolenky a omezení vysazování kaprů už ta RS do dvou let ani nebyla potřeba.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám...
20x v oblíbených a 11x v ignorovaných.
kakr - Profil | Ne 6.1.2013 8:46:31
Problém je ,že RS po něm šla jako "slépka po flusu" dlouhodobě, dostane ho a on je za pár měsíců vysmátej.
Pro další motivaci práce RS nemůže být nic horšího.
dun - Profil | Ne 6.1.2013 8:44:10
Saddám - Profil | Ne 6.1.2013 8:38:17
Abe - Profil | Ne 6.1.2013 8:28:02
kakr - Profil | Ne 6.1.2013 8:25:15
Asi jsme naladěni na stejné vlně. Právní nárok na vydání povolenky není. Taky ji "dacan"nedostane.
Má to ovšem háček, nedám já dostane jinde.....
Stačí přejít do jiné MO a zaplatit znovu zápisné, v MRS 1 000kč.
Klidně jej vezmou, neb není v trestu!!!
Saddám - Profil | Ne 6.1.2013 8:18:01
Když budeš každý rok vysazovat tříletou rybu, kontinuitu generací zachováš také. Tady jde o to , že 1000 dvoukilových kaprů doslova vyžere vodu, což 1000 půlkilových zdaleka tak nezvládne. Ostatní druhy ryb potom mohou trpět nedostatkem potravy a živočichové se při nedostatku potravy (na rozdíl od některých spoluobčanů) efektivně nemnoží.Zarybňovací plán se totiž musí dodržet v počtu kusů.Směrem nahoru se počty ryb nedělí, kdežto když zarybňuješ nižší věkovou kategorií, tak se násobí. Obecně snížená úživnost našich vod je daní za vyšší kvalitu vody. Cukrovary nejsou, pole se moc nehnojí, kdejaké hovno putuje na čističku. Doby, kdy se každé podjezí hemžilo rybami a u břehů se dělala taková ta organická bílá pěna, už jsou pryč.
Saddám - Profil | Ne 6.1.2013 7:56:48
mipa - Profil | Ne 6.1.2013 7:51:12
oni totiž "loví" i tak, že přijedou k řece se dvěma traktory, přes řeku natáhnou síť a jedou proti proudu ... po určité době síť vytáhnou a je "odloveno" ... zmasí vše, co tam uvízlo !!!
takováto "kratochvíle" by tu moc neobstála :-))))))))))))) i když uznávám, že řeky jsou tam jinak zarybněny ... ale to není zásluha Ukrajinců a jejich vztahu k rybám !
bremic - Profil | Ne 6.1.2013 7:35:02
bremic - Profil | Ne 6.1.2013 7:27:18
CarpHouser - Profil | Ne 6.1.2013 7:26:11 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
mipa - Profil | Ne 6.1.2013 7:15:01
... co není zakázáno je povoleno a co je nějakým způsobem omezeno, tak se dá obejít, vychcat s tím a proměnit ve svůj užitek, což tento národ výborně dokazuje již mnohá desetiletí :-)
... on nedomýšlí (a mnohdy nemyslí vůbec) důsledky svého konání, prostě přede mnou i po mě potopa, jako alibi mu stačí to, že je organizován a ti nahoře se přeci mají postarat (od toho tam vlastně jsou ...) o to všechno, aby vše fungovalo a měl z toho prospěch a pokud možno i užitek ... a pokud tomu tak není, nevadí, protože se to dá vždycky udělat tak, že ten užitek z toho nakonec bude ať to stojí co to stojí !!! ... a je mu vyloženě u prd*ele nějaké nařízení, řády, vztah k přírodě, pořádek či masení ryb, protože má přeci povoleno pomalu 720 ks "ušlechtilých" ryb a nebo 2500 kg "pelmelu" a on přeci nic nemasí, jen se pohybuje v mezích, co mu jsou povoleny a někým z hora přeci nastaveny a on nic, on muzikant !!! :-))))
rybařina má prostě jen tu smůlu, že je zábavou širokých mas, povolenku může získat s minimálními znalostmi za minimální peníze kdejaký ňouma ... a navíc to je činnost, kde je žrádlo zadarmo, tedy až od určitého množství kg - a těch v republice moc není !!!!!!!!!!!!! - dodržování zákonů a postihy se taky moc nenosí, změny s postupem času a vývojem společnosti taky žádné, na začátku zaplatí a celý rok nikdo s ničím neotravuje a se štěstím nepotká ani kontrolu ... a tak to je ideální "místo" pro různé kratochvíle v přírodě a činnost mnoha "nečinovníků" .... :-)))
a pak vznikne diskuse, kde nemnoho diskutujících projeví zájem o téma, se zanícením pro dobrou věc přispívá se svými názory a postřehy, již né tak často s návrhy na řešení ..... a drtivá většina těch "postižených", kvůli kterým to vzniklo, se směje ... a nejen za monitorem :-)))
závěrem jen jeden postřeh ... je jasné, že je to situace k neudržení, že se musí řešit pěkně z "globálu" se vší všudy ... ale ta členská základna bude "oříšek" a jeho rozlousknutí závisí na tom, kolik dobrého se dostane do hlav jednotlivců, jak se podaří pracovat s tou "nicotou" co mají mnozí v hlavě a jaké "ozdravné nástroje" se k tomu použijí ... prostě vše je o lidech a jejich přístupu k věci ....... a tak se vracím na začátek ... pozor jsme ČEŠI a ti si se vším omezujícím poradí a vyjebou s tím ... :-))))))))))
Saddám - Profil | Ne 6.1.2013 6:02:31
A jaký je můj recept?
1. Zdražit a hodně. Tak, jak správně píše Malamut, ryby chytá kdejakej vandrák.
2. Dodržovat pravidla a jejich porušování bez výjimky tvrdě trestat.
3. Hospodařit na revírech a ne se tunami dvoukilových kaprů podbízet členské základně.
4. Tlačit na státní správu, aby dělala, to co má a uměla svou činnost také odborně zdůvodnit.
5. Zvolit Pavla Gregoru (Mrknato) předsedou ČRS (nebo aspoň šéfem NKÚ).
Saddám - Profil | Ne 6.1.2013 4:38:17
JaČ - Profil | Ne 6.1.2013 2:42:17
Pife vysvětli mu to, já jdu spát.
P!F - Profil | Ne 6.1.2013 2:34:26
Mrknato - Profil | Ne 6.1.2013 2:16:26
P!F - Profil | Ne 6.1.2013 2:13:44
Svazomasaj so samosekom, to je presne ta svina co by mala skoncit na hranici so spanielskymi cizmami.
Čtenáři této diskuse také sledují
Fóry59887
Brněnské jádro364683
Rybářsko-houbařské jádro .-)45015
Gastrorožek aneb o jídle a všem okolo36032
Správný muž má v kapse nůž8082
Zoologický koutek MRKu.33425
Gastronomická katastrofa aneb, jak vařím já.144894
Udírny a uzení51155
Zahrada pro lenochy aneb zahradnicko-budovatelské jádro22079
Čína - objednali ste uz nieco?15760
Kde to žije - všechna témata
23:27ATTs hlásiče a ATTx příposlech 557
23:17Lov pod jezem v letních vedrech? 48
22:52Skladovanie a preprava nástrah na prívlač 9
22:17Podvodni zabery na Šírave - sumce, kapre a zubáče (Video) 1
22:03V Českém Krumlově skončil pokus o biologickou regulaci pijavic úhynem celé nasazené obsádky (Bleskovka) 3
21:29Rybářská videa: Podvodni zabery na Šírave - sumce, kapre a zubáče 1
21:08Jezero Štít A , místo R1 7
20:41Podběrák Solar Bow Loc Carbon Fibre 87
20:02Labe fishing store 21
17:56Přehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru (Bleskovka) 16
17:56Poradna: Muškaření 3852
17:42Rybáři a vinařství 933
15:43Čluny Raptor 805
14:16Kde sehnat protisměrné válečkové ložisko na Daiwu fuego 1
13:18Boilies TB baits- chytací řada 50
Co je nového - všeobecné
16:24Bleskovka: V Českém Krumlově skončil pokus o biologickou regulaci pijavic úhynem celé nasazené obsádky
ČtBleskovka: V Chrudimce hrozí račí mor: Ochranáři varují před vstupem do vody
StBleskovka: Přehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru
. . . Bleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
. . . Bleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . Bleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
Akční nabídky
Chytil Method předvlhčená krmítková směs 750gZa 99 Kč
Naše předvlhčená krmítková směs je ideální volbou pro všechny rybáře, kteří chtějí šetřit čas, ale nechtějí dělat kompromisy v účinnosti.
NOVINKA na CHYTIL.cz - plovoucí kouřové boiliesZa 179 Kč
Plovoucí boilies SMOKE POP-UP o pr. 15 mm, které po dopadu do vody okamžitě vytváří silný kouřový, mrakující efekt. Ten funguje jako vizuální magnet a dokáže pracovat až 24 hodin. 3 barvy - 6 příchutí. Více na www.chytil.cz
Oznámení - obecné
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - obecné
10.7.Obsazeno Noční rybářské závody...
18.7.Dobřany - Noční rybářské závody
25.7.17. ročník rybářských závodů ...
25.7.Lovosický úhoř
1.8.Plavaná+Feeder Talian
1.8.Noční rybářské závody v Lišicích...
8.8.Letní rybářské závody Vranovská...
8.8.Noční závody dvojic
14.8."Noční Dešná"
15.8.Rybářské závody Hradčany u...











