- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Zabít nebo nechat žít?
Ale skutečně si myslíte, že občasné ponechání si úlovku pro konzumaci, je špatné? A proč? Rozumím veganům, pro které znamená maso na talíři smrt nevinných zvířat. Nerozumím ovšem rybářům, kteří odsuzují kolegu za to, že si dovolí třikrát do roka vzít domů kapra. Přitom ti samí „ochránci ryb“ chytají celý den dravce na živou rybku a večer si doma s rodinou ugrilují kusy „nevinného selátka“.
Vždy jsem žil v domnění, že pokud se chovám u vody slušně, mám rád přírodu, s ulovenými rybami zacházím tak, jak mi dovoluje řád, mohu si s čistým svědomím i občas rybu sníst. Kolik rybářů zastává názor „vždy chytit a pustit“? A jak se chovají na pstruhové vodě, když chytí štiku nebo tlouště?
Dále moderuje: pouštěč Profil
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám...
10x v oblíbených a 8x v ignorovaných.
MrKos - Profil | Út 26.6.2012 13:35:15
pravda, candátů je jak šafránu, minulej týden jsem dva jedlé pustil a snad na ně svazomasaj nenarazí
Rytíř - Profil | Út 26.6.2012 13:31:46
pista85 - Profil | Út 26.6.2012 13:24:16
MrKos - Profil | Út 26.6.2012 13:24:15
V praxi to často vypadá tak, že drtivá většina rybářů klepne po hlavě 50-90% ulovených mírových ryb (kapr, štika, candát) a je to v jejich očích pořád „občas“ i proto, že častěji takovou rybu nedokážou chytit. V podstatě chodí k vodě primárně pro to maso, často to schovávají za fomulaci „že si jdou odpočinout“ nebo „máme rádi přírodu“ , ale jakmile se při tom odpočinku ryba jedlá splete, tak dostane za uši, odpočinek, neodpočinek, příroda, nepříroda. Ta ryba se v tom okamžiku stává jen kusem masa. Důsledek tohoto jednání je takový jaký na svazovkách dnes a denně vidíme, rybáři kočují za trambusem přivážejícím kapry, dravce v rybníku aby jeden pohledal a přemnožený cejnek už se do vody skoro nevejde. Pořád je za tím to okřídlené „občas“. Rybáři jsou sprostí, hrubí, často bohužel i tupí a když se zadaří, vysazená ryba bere, tak se nezdráhají naplnit mrazák, podarovat rodinu a za každou cenu z té vody brát vše co se dá. Pořád se bavíme v rovině že dodržují limity. Tradiční svazomasaji využívající na maximum co využít jde, taková pěkná česká vlastnost. A to svazomasařské maximum můžou být klidně jenom 4 kapři/rok + dvě štiky/rok. Víc toho totiž za ten rok ani chytit nedokážou.
Osobně si myslím že při současném stavu rybářské obce, při počtu rybářů a ekonomické situaci, která mezi nimi panuje je třeba v první řadě dostat lidi pryč od vody, jak to udělat nevím, možná razantně zdražit povolenku a zavést další omezení, protože náš lid to potřebuje jak koza drbání. To mi nikdo nenamluví, že celkový počet rybářů je k rozloze našich vod adekvátní.
Abych se vrátil k otázce: sám ryby nežeru a jsem rád když je můžu jenom chytit, trochu úchyl, přiznávám. Nezazlívám nikomu když si rybu vezme pro vlastní potřebu (má na to právo), jen mi vadí že lidi nepoužívají mozek. Potom jen slyším nářek jak ve vodě nic není a smutně pozoruju kočovníky stěhujíc se za trambusem o dům (o vodu) dál. To jsme to dopracovali.
rybačka - Profil | Út 26.6.2012 13:23:57
Krvulii - Profil | Út 26.6.2012 13:19:10
šmudla007 - Profil | Út 26.6.2012 13:14:51
Juknu do ML a "každý zápis" končí slovy "plave zpět, vše puštěno ..." a který zápis končí rybu sem si vzal tak tam je odstraněná fotka a miliarda nelíbí :)
Podle mě když někdo pustí trofejní rybu tak se tím nemá chlubit kde ji chytil(pustit a potají). Rybáři si to mezi sebou rozkřiknou a nájezdy na tu trofejní puštěnou rybu zlikvidují i ty ostatní ryby v rybníku který měli doposud celkem klid.
Za mě osobně bych nikdy nepustil žádnou velkou rybu, leda že bych ji opravdu neměl jak zpracovat nebo dopravit domů(a to vím že se nestane).
Takových rámcově dvacet třicet kilo ryb měsíčně když jdou tak se dá vcelku rozumně využít, když to "nejde" tak deset kilčo měsíčně(5 kaprů na nedělní oběd).
Ovšem musí se trošku vybírat a nebrat každou rybu, která má míru (to bych měl odchytané limit na celý měsíc za pět vycházek k vodě).
A k otázce: to je na každým rybářovi co s vytáhnutou rybou udělá, porcovat se dá jen ryba v poděbráku, dokud se třepe ve vodě tak není nic jistýho :)
Domo - Profil | Út 26.6.2012 13:11:31
Krvulii - Profil | Út 26.6.2012 13:01:41
Domo - Profil | Út 26.6.2012 12:57:56
CarpHouser - Profil | Út 26.6.2012 12:55:50
CarpHouser - Profil | Út 26.6.2012 12:54:55
Krvulii - Profil | Út 26.6.2012 12:54:35
retrívr - Profil | Út 26.6.2012 12:51:20
Woohooo - Profil | Út 26.6.2012 12:50:10
Pavel Z - Profil | Út 26.6.2012 12:42:18
Kovis - Profil | Út 26.6.2012 12:36:29
Krvulii - Profil | Út 26.6.2012 12:28:57
Kde to žije - všechna témata
0:02Zkušenosti s pruty Scorpion od Mivardi 1
PoÚprava chodu woblerů. 10
PoNepromokavá bunda na boat a brození 66
PoATTs hlásiče a ATTx příposlech 537
PoLabe fishing store 18
PoStaré Česke rybářské vybavení 392
PoŽermanky a bivakovani 4
PoPoradna: Sumcařina 2570
PoCandát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti (Bleskovka) 39
PoRybáři vs ochránci přirody 42
PoZměna fungování SZ na MRKu - chcete Whatsapp styl místo "emailovych" SZ? 177
PoKurz Teo Daška pro Otoše 301
PoVýber signalizátorů 2+1 ATTS, Flacarp X7, FOX Mx 145
PoJakou věc by jste si už nikdy nekoupili ...... 87
NeHlídač slev eshopů 750
Co je nového - všeobecné
PáBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
StBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . Bleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . Bleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
. . . Bleskovka: Záhada ryby, která žije 100 000 let bez samců, vyřešena!
. . . Bleskovka: Kvalitu vody v lipenské přehradě podle studie ovlivňuje fosfor z rašelinišť
Oznámení - obecné
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - obecné
26.6.24h závod dvojic na Vojtově...
27.6.Dětské rybářské závody Talian
10.7.Obsazeno Noční rybářské závody...
18.7.Dobřany - Noční rybářské závody
25.7.17. ročník rybářských závodů ...
25.7.Lovosický úhoř
1.8.Plavaná+Feeder Talian
1.8.Noční rybářské závody v Lišicích...
8.8.Letní rybářské závody Vranovská...
8.8.Noční závody dvojic
Doporučujeme e-shop
GScarp.cz
Rádi Vás kdykoli uvítáme na našem internetovém obchodě rybářské potřeby a nově i v naší kamenné prodejně. V našem...










