MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách
Otázky a diskuse Seznam Diskuse

Ryby, které mizí z našich vod.

Slunka obecná ~ Karas obecný. Přátelé a kolegové, co si o tomto problému myslíte?

ZÁKLADNÍ URČOVACÍ ZNAKY pro prvotní (orientační) určení druhu karasa (100% jistotu dává vzhledem k možné hybridizaci pouze test DNA) - ke stažení ZDE. rozpracováno


Autor diskuse: 1Mara ®
Dále moderují: cormoraan ® + b.gun ® + Pěn_a ®
Zařazeno do: všeobecné - ostatní, 19.2.2014


Co s karasem stříbrným?

A)Dát mu pusu a pustit zpět do revíru 37%
B)Nepouštět zpět do revíru 54%
C)Je mi to jedno, nezáleží mi na našich původních druzích ryb 9%

Od 2.11.2015 hlasovalo 122 čtenářů.

Moderátorem vybraný zápis - stále nahoře.
N 1Mara - ® Ne 11.11.2018 21:25:03
.

Nemůžete zapisovat do této diskuse, protože nejste zaregistrován nebo přihlášen.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 291 | Vybrat stránku | Starší >> | Konec ]

N Amurkiller - ® Po 12.11.2018 20:36:14
kubah >> jasný,jen se to moc hrotí
N kubah - ® Po 12.11.2018 20:35:33
Amurkiller >> prosím Tě - když nevíš, netušíš - nepiš ...................
N Amurkiller - ® Po 12.11.2018 20:32:33
Proboha můj svatý ty to vidíš?!Oni se tu hadájí kvůli 10KO z 10000....To fakt tý populaci ublíží,achjo ekoteristi jsou všude,i na MRKu,štika si aspoň pochutná zase na něčem jiném...
N rover - ® Po 12.11.2018 20:27:44
Rádoby srdcař, který se bije v prsa jak je dobrý v záchraně určitého druhu ryby, a zároveň jí napíchne na háček, aby na ní ulovil jinou rybu na jídlo, to nemá v pořádku v hlavě, a jednoznačně to není ani rybář. Nic víc, nic míň.
N Honza7 - ® Po 12.11.2018 19:47:11
Pěn_a >> Domnívám se, že by mělo být křížení KO a KS bez problémů, ale nemám to čím podložit.
Myslím si, že je velká ostuda ČRS, že skoro nic nedělá v rámci zachování původních druhů ryb počínaje KO a třeba hlavatkou konče.
N Lasskoun - ® Po 12.11.2018 12:34:22
Pěn_a >> ... na druhou stranu buďme rádi, že KO není ze zákona stanoven jako ohrožený druh, jelikož to by pak mařilo nebo alespoň velmi komplikovalo jakékoliv takovéto snahy o záchranu jeho populace (byť by to pak Bohoušovi zabránilo napíchnout si karáska na štiku ";-)))) ...
... navíc, nebudeme si nic nalhávat, i pokud by KO byl vyhlášen ohroženým druhem, tak materiální podpora ze strany státu by nejspíše byla podobně mizivá, jako je teď ... nehledě na to, že již teď je možno čerpat různé dotační tituly, např. na vytváření "Chráněných rybích rezervací" (ať již ze státního nebo z místního fondu), kde může být KO chován, tím pádem i legálně chráněn, což se jeví jako mnohem schůdnější cesta, přičemž navíc nijak nebránící našim ostatním snahám a akcím prováděným takříkajíc "na divoko" ...
N Pěn_a - ® Po 12.11.2018 10:56:13
Honza7 >> Mám několik lokalit, kde jsou spolu KO i KS a ve vzorku poslaném na testy DNA nebyl žádný kříženec. Ti jsou velice vzácní a pravděpodobně se nemohou dále rozmnožovat. Otázka rozmnožování hybridů ještě nebyla zkoumaná, uvidíme jestli se na to vědci v budoucnu podívají. Zatím KO nikoho nezajímá a ještě pořád není ve vyhlášce uvedený jako ohrožený druh.
N 1Mara - ® Po 12.11.2018 10:32:35
Pěn_a >>jj. dříve jich bylo všude kvanta .-)
N Pěn_a - ® Po 12.11.2018 10:10:37
1Mara >> Karasa obecného jsem před mnoha lety párkrát jedl (ryby o velikosti 30-35cm) a chuťově byli výborní :-). Tužší a lepší maso jako kapr. Tenkrát jsme ochutnali kde co.
http://karasobecny.cz/wp-content/uploads/2015/12/11​_KO.jpg
Podle letopočtu v rohu rok 1981. To bylo KO všude spousta.
N 1Mara - ® Po 12.11.2018 9:55:34
petrikveprik >> Vůbec nic, všechno je v naprostém pořádku......................... nech to být.
N petrikveprik - ® Po 12.11.2018 9:51:16
1Mara >> a jaký rozdíl prosím Tě? Když ho píchne na štiku nebo sní, tak bude ve vodě o jednoho karasa míň. Ano můžu napsat ať sežere radši cejna než karasa....:-))

A vůbec - jaký je rozdíl píchnout na štiku místo karasa plotku (které mimochodem je taky čím dál tím méně - nemyslím si že je jich jak hnoje cos psal níže..).
Přeci když má plný rybník karasů a neví kam s nimi, tak by bylo asi hodně divné, že si půjde chytat nástražní plotky, cejny, perlíny, když má tolik vlastních rybek.... nevidím na tom vůbec nic špatného, když je probere a něco hodí....určitě když se zabývá chovem, tak neprodrbe na štikách všechny generačky..

Sleduji to tu dlouho, ano před rokem dvěmi to vypadalo s karasem (asi) špatně...tak chápu, že psal, že by ho nepíchl.....dneska když je situace jiná a má jich plný rybník...tak změnil názor,....a co je na tom špatného?
N 1Mara - ® Po 12.11.2018 9:40:16
petrikveprik >> je přeci rozdíl, vzít si rybu na jídlo a nebo jí jen tak napíchnout na dravce........
N 1Mara - ® Po 12.11.2018 8:57:19
Bušák >> Ano, pro záchranu KO jsi udělal hodně, to jsem ti psal skoro pokaždé, když jsi sem dal skoro jakýkoliv zápis a taky jsem ti psal, že aby ses připravil na to, že jich budeš mít hodně, nikde ti nic nevyčítám, jen jsem napsal svůj názor a pohled na věc, to že si se urazil či jsi to vzal jinak už není můj problém Bohouši. Já si zatím, co jsem ti na to napsal stojím a nevidím v tom zase já nic špatného. Nevzal jsem to ani nějak citlivě, jen jsi mě tímto hodně překvapil a dál se v tom nebudu pitvat, x-krát jsem ti napsal, že to jsou tvé ryby, tvá věc a tvé rozhodnutí, jsi dospělí chlap a tak jsi dělej co chceš.
N Honza7 - ® Po 12.11.2018 8:44:33
Pěn_a >> Promiň, ale u kříženců se bude velmi těžce rozeznávat co je čistý KO obecný a nebo kříženec. To bez genetických testů nepoznáš. Tam kde jsou oba druhy v rámci zachovaní KO je taková snaha k ničemu.
Jediná cesta je nevysazovat KO tam kde je KS a nebo jejich kříženci. Spíš by to chtělo hledat lokality, kde to bude úplně bez karasů, pak tam vysadit KO a nedovolit tam lov na rybičku.
N Knapík - ® Po 12.11.2018 8:41:09
Ono to spíš bude stejné jako v jádru u Bušáka, kde mu Lasskoun velmi snadno dokázal že se mýlí a tady mu zas Mára jednoduše dokázal, že ještě vloni hlásil, že KO na štiku nikdy a najednou, proč bych ho tam nepíchnul ...

Mně je to jedno, zda na ně chytá nebo ne, ale není mi lhostejný, když se dospělej chlap dokáže urazit jen z toho důvodu, že mu někdo připomene, že ještě nedávno to měl nastavený úplně jinak. Chlap má mít kule a když něco "podělá", má se k tomu umět postavit a uznat chybu není srabáctví.

Nicméně na druhou stranu Bušákovu snahu oceňuju.
N petrikveprik - ® Po 12.11.2018 8:32:58
Bušák >> nebud nasrany a davej fotky dal. Mara to vzal zbytecne moc citlive... podle takove logiky muzem pak treba odepsat i potocaka62 ktery dela pro PO taky hodne, kdyz by se pak opovazil je lovit a jednoho treba killnul na veceri..
N Bušák - ® Po 12.11.2018 8:23:50
Pěn_a >> díky ,dál sem už nic dávat nebudu,lidi co mě znají vědí co jsem pro tyhle karasi obecný udělal,dá se říct že jsem i zachránil tuhle linii,ten lom je bohužel asi otrávený ale to jsem ti už myslím psal ,v Žabáku a nádrži budou žít dál a dál je budu i stále vysazovat ,to že si občas nějakého vezmu na dravce není nic špatného,jsem rybář ,fertik
N Pěn_a - ® Po 12.11.2018 4:49:36
Bušák >> Řekl bych, že závěr je takový, že použít KO na dravce když jich máš hodně (a o pár kusů míň to nevytrhne) klidně ano, ale nepsal bych o tom sem.
Tam odkud mám KO z Poodří je berou na štiky na Hartu zcela běžně a od KS je odlišují, na tmavej karas a světlej karas. Kdybych je začal kárat, že je nemají brát na dravce tak dostanu po hubě :-) Když jsem na podzim chytal v jedné lokalitě kde jsou KO i KS, tak jsem KS dával rybáři co tam chytal taky, ale když jsem chytil KO, tak jsem mu řekl, že toho mu nedám, ale pokud by on chytil KO tak ho na dravce určitě vezme. Buďme rádi že máme dostatečné zásoby vlastních KO a smiřme se s tím, že se občas na dravce podívají.
N petrikveprik - ® Ne 11.11.2018 22:56:00
Hoši musím se teda bušáka zastat...

Mi ta ochrana ryb (jakýchkoli) teda připadá že spočívá hlavně ve vytváření vhodných podmínek pro jejich život a rozmnožování a ne v tom, že občas nějakou upotřebím (ať už jako nástražku či žrádlo).
N sindeji3 - ® Ne 11.11.2018 22:54:55 - SKVĚLÝ ZÁPIS, DĚKUJI!
Jo, mimochodem jsem před 14 dny na zimu vypouštěl jezírko u prarodičů na zahradě, kde jsem měl KO a slunky od Bušáka, protože do toho padá moc listí a jablek ze stromu a už to byl čaj. Máme s tím zkušenosti, že jakmile se ten čaj udělá tak do pár dní začnou ryby lapat u hladiny a ty slunky by to tam přes zimu nedaly. Takže jsem je vylovil a dal je k sobě na zahradu do většího jezírka, kde by měly v pohodě vydržet zimu, poběží tam čerpadlo, díky kterýmu tam bude v ledu díra. Děláme to takhle každej rok a v minulosti to plotice, kapři, okoun, ježdík vždycky dali. Foto nemám, dodám kdyžtak příští víkend (aspoň ilustrační). Na jaře to ale musím slovit, vyčistit a znova napustit, protože KO se už určitě budou třít a mám tam barevný KS, ale nechci hybridy, takže asi někdy v dubnu. Nevím, co tam všechno mám nechat za ryby, abych minimalizoval ztráty na potěru KO a slunky. Teď je tam lín, kapr, KS-půjde pryč, KO, plotice, perlín, hrouzek, slunka. Případně přemýšlím, jestli tam mám dát nějakou jemnou vodní rostlinu, aby se měli kam schovat. teď tam jsou akorát květináče se stulíkem, leknínem a potěr se schovává akorát do řas (žabí vlas), ale to je asi málo.
N sindeji3 - ® Ne 11.11.2018 22:31:34
1Mara >> Souhlasím, že prezentovat na MRKu "jdu napíchnout KO na štiku" je neštastný. Ale já se na to dívám z pohledu jestli se tím ublíží populaci těch ryb. Pokud neublíží => nevadí mi to. Člověku je jednoho druhu líto napíchnout (já bych nenapíchl lína, úhoře, KO a další) víc než jiného, čeho je "méně škoda". Dřív by se řeklo plevelný druh, pádel. Ale to s ochranou nemá nic společného. Před 50 lety nebyl problém jít do potoka s vidličkou na vranky a jít s nima vláčet potočáky (uřízla se hlava a tělíčko se napíchlo na háček, stejně jako dneska gumové nástrahy), dneska nemyslitelné. Mě je to ale líto, je to hezká rybička :)
N standas - ® Ne 11.11.2018 21:07:07
1Mara >> jasný Máro bojuj! 😎
N 1Mara - ® Ne 11.11.2018 20:47:43
standas >> jde o princip, když něco chráním, tak to chráním, je to Bohoušovo věc co s nimi udělá, jsou to jeho ryby a je jen na něm, jak s nimi naloží. Vezmi to z jiné stránky, tak jak to napsal, tak to už můžeme rozdávat pak i karasy lidem na dravce, protože jich máme hodně ? ještě loni by na blbou štiku nenapíchl karase, ale teď, že se mu rozmnožili tak je může klidně i dávat slepicím, vždyť jich má hodně ....... nebo jak tomu mám rozumět ? Vezmi si, že lidi, kterým Bohouš daroval své karasy na chov a oni by je brali jako nástražky , to by se asi Bohoušovi nelíbilo.

Já jsem k tomu už svůj názor napsal, nikomu nic nevyčítám, jak píše tady Bohouš, za mě já osobně bych nikdy nenapíchli KO na dravce....... Jsem z Bohouše zklamaný a je to jen můj pohled na věc, jinak ať si dělá co chce, jak jsem psal, jsou to jeho ryby a jeho věc. Více k tomu už psát nebudu a osobně dál budu bojovat pro záchranu KO .............
N standas - ® Ne 11.11.2018 20:31:46
No nemyslím si že by to byl až takový prohřešek ale veřejně to prezentovat by neměl.
N Lasskoun - ® Ne 11.11.2018 19:55:55
1Mara >> ... 👍👍👍 ...

PS: ... k Bušákovi do vlákna mě kdys přivedla právě jeho snaha o záchranu a obnovu populace KO ... ":-//
N Bušák - ® Ne 11.11.2018 19:51:39
Kucí máte pravdu, nechtěl jsem dávat obecňáky ani slunky jen tak někomu ale pouze na další chov, myslím a jsem přesvědčen že jsem pro jejich záchranu udělal hodně, dal jsem je hodně lidem i rybářským organizacím co je snad budou dál rozšiřovat, stalo nás to i nemalý groš a spousty práce a času, tím že jsi v zimě vyrazím na pár dní s pár obecňáky na štiky jim opravdu nějak neubližím v dalším rozmnožování, to je můj osobní názor, vysadil jsem jich už jen já stovky spíž tisíce,docela jste mi zklamali tímhle přístupem že mi začnete takovou prkotimu vyčítat, za svoji práci a činy ohledně této problematiky se fakt stydět snad nemusím
N 1Mara - ® Ne 11.11.2018 19:40:24
Bušák >> No a ještě jedna věc, když jich máš tolik, že nevíš co s nimi, oslov ve středočeským kraji okolní MO a nabídni jim je na chov či vysazení. Myslím si, že se určitě najde MO, která by od tebe ročně xx kusů odebrala a klidně zadarmo .-)
N 1Mara - ® Ne 11.11.2018 19:23:57
Bušák >> No Bohouši, na rovinu, v roce 2014 a přelom 2015 jsi byl hodně smutný z toho, že nemůžeš sehnat KO, sháněl jsi KO do svého nového rybníčku právě na jeho záchranu a rozmnožování a jeho vysazení do vhodných lokalit, v té době kdyby před tebou někdo napíchl na dravce KO, asi bys mu při nejlepším vynadal, při nejhorším dal přes hubu, a teď ty tady sám na místo toho, aby jsi KO chránil, tak chceš na ně chytat ? Co tě prosím tě k tomu vede ? Ty nemáš nástražky, kde plotic, cejnů a perlínů je všude jak hnoje ? To musíš takhle plýtvat KO ? I kdyby jsi je pouštěl do Vltavy po tisících, tak dle mě je to pořád lepší, jak je zabíjet ! Ano je to jen a jen tvá věc, ale já bych tohle nikdy neudělal, žádný dravec mě nestojí za to, abych na něj napíchl rybu kterou se snažím jak chránit, chovat a rozmnožovat a vysazovat a vracet zpět do naší přírody, tak jak tomu bylo dříve.
Jen trochu připomenutí, co jsi onehdá psal tady nám klukům na diskusi....

Bušák - ® Pá 31.7.2015 8:24:17 - SKVĚLÝ ZÁPIS, DĚKUJI!
ahoj kucí ,taky klidně přidám nějakej ten grošík na záchranu K.O. ta rybka si pomoc zaslouží,no co tak si dám o pár Zlaťáků míň,mě to nezabije a záchraně K.Obecnýho to třeba pomůže

Bušák - ® Pá 15.12.2017 20:56:21
Pěn_a >> ahoj,už jsem tomu letos ani nevěřil,v Žabáku jich bude asi tisíce,příští rok dám lidem co to myslí dobře vždy po domluvě několik rybek co chytnu ,jen na chov to mi budou muset dokázat,žádný dáme si karáska na štiku
N Bušák - ® Ne 11.11.2018 17:37:36
Pěn_a >> jo na dravce, prubnu někdy štiky tak jich mám několik ve Vltavě v haltýři, nevidím na tom nic špatnýho, mám jich už hrozně moc a nevím kam už je furt vysazovat, pouštím je už i normálně u nás v zátoce do Vltavy
N 1Mara - ® Ne 11.11.2018 17:14:05
Bušák >> na dravce ???
N Pěn_a - ® Ne 11.11.2018 17:11:40
Bušák >> Na dravce ??? :-)
N Bušák - ® Ne 11.11.2018 16:33:31
Pěn_a >> všechny do vrše, čeřen jsem ani nepoužil , něco se vysadilo, něco na dravce

Červené karty: okoun11

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 291 | Vybrat stránku | Starší >> | Konec ]

[ otázky | všeobecné | ostatní ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniSada woblerů

Tyto sady nástrah byly koncipovány na jednotlivé druhy ryb jako štika, candát, pstruh, okoun. Každá sada je dodávána v plastovém boxu. Ideální Vánoční dárek!

akce, rybareniSet na škrábání ryb - ideální dárek pro rybáře k Vánocům!

Za 281
Velmi praktický set - skládací deska a škrabka na ryby v jednom. Originální set na škrábání ryb za skvělou cenu. Vynikající pomůcka pro kompletní čištění ryb.

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
Gammarus - Prostějov Gammarus - Prostějov

Prostějov, Wolkerova 10