- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Zabít nebo nechat žít?
Ale skutečně si myslíte, že občasné ponechání si úlovku pro konzumaci, je špatné? A proč? Rozumím veganům, pro které znamená maso na talíři smrt nevinných zvířat. Nerozumím ovšem rybářům, kteří odsuzují kolegu za to, že si dovolí třikrát do roka vzít domů kapra. Přitom ti samí „ochránci ryb“ chytají celý den dravce na živou rybku a večer si doma s rodinou ugrilují kusy „nevinného selátka“.
Vždy jsem žil v domnění, že pokud se chovám u vody slušně, mám rád přírodu, s ulovenými rybami zacházím tak, jak mi dovoluje řád, mohu si s čistým svědomím i občas rybu sníst. Kolik rybářů zastává názor „vždy chytit a pustit“? A jak se chovají na pstruhové vodě, když chytí štiku nebo tlouště?
Dále moderuje: pouštěč Profil
- Zobrazit zápisy s fotkou.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám... - Zobrazit jen s poděkováním.
- Zobrazit nejlépe hodnocené.
10x v oblíbených a 8x v ignorovaných.
NMAXXSKATER - Profil | Út 26.6.2012 12:21:04
Nkakr - Profil | Út 26.6.2012 12:08:22
Bubláš z mrákot.(copyr.M.D.)
Ještě nikdy a to se kolem ryb motám hodně dlouho jsem neviděl sumář s 5q přisvojených ryb. Podle Tebe jej u vás má každý druhý ....
Zřejmě hodně dobrý oddíl - není to náhodpou STS Chvojkovice??
NMates PB - Profil | Út 26.6.2012 11:58:49
NKrvulii - Profil | Út 26.6.2012 11:54:49
NMuskiehunter - Profil | Út 26.6.2012 11:46:11
Samozřejmě že občasné ponechání úlovku není nic špatného a neznám žádné kolegy ( a že jich znám hodně) kteří by se čílili kvůli tomu že si někdo ročně vzal 3 ryby. Sám už mám letos od vody odnesené 3 kapry a jednoho candáta... Problém ale vidím v samotném řádu a ponechání si 2 ušlechtilých ryb denně což je nesmysl!.
Rybařina je více a více populární a chytá dnes už doslova každý jouda, málokdo se umí k rybám chovat a málokdo dodržuje řád! S poslednímy lety se zdokonalily veškeré techniky, máme sonary a pevnější vlasce, lepší a aromatičtější krmení, barevnější woblery a širší škálu vercajku jako takového. Každý si všiml že ryb ubylo a čím dál tím více se jezdí do zahraničí protože u nás ty ryby zkrátka přestávají být v takové míře.....
Když na jaře vracím povolenku je tam zástup lidí a každý druhý se chlubí že má 5 metráků ryb a že popsal celý úlovkový list nebo mu ani nestačil....a nebudu mluvit o rybách které jeho papíry ani neprošly, sám to vidím o víkendu kdy jsem na svojí oblíbený sázavě, děděk ráno veme dva kapry a odpoledne to samé....
Shrnuto a podtrženo, vždy pustit je nesmysl ale brát je třeba s mírou........to bohužel většinou čeští rybáři neumí
Nmeteor - Profil | Út 26.6.2012 11:38:16
Určitě by se J.Tejčka obracel v hrobě, kdyby viděl současné "sportovce" vybavené echoloty, příposlechem a bečkami s pivem, jak se povalují na lehátku v bivacích... mno, možná se v hrobě obrací i tak :-/
Nkakr - Profil | Út 26.6.2012 11:31:57
Pojem sportovní rybář byl skutečně za první republiky hojně používán a rybář "sportovec" existoval..
Bylo to ovšem ve vztahu k přírodě a kolegům rybářům, rybář sportovec ryby lovil , konzumoval a nestyděl se za to.
NMiraryb - Profil | Út 26.6.2012 11:31:17
Nmeteor - Profil | Út 26.6.2012 11:27:03
Nkakr - Profil | Út 26.6.2012 11:23:53
Pokud umíš sečítat a dělit máš na offis webech úlovky i počty členů. Stačí sečíst váhy přisvojených ryb a podělit počty členů. Ušetřím Ti práci, za posledních cca 50 let je to zruba pořád stejné.
Roční průměr na člena je v rozmezí 12 až 15kg přisvojených ryb.
Průměry jsou ovšem ošidné, koupíme si kuře, já je sežeru a statisticky jsme sežrali každý půlku.......
V dobách dávných neexistovali žádní "sportovní rybáři", nýbrž "lovci" a co mírového uloveno bylo, bylo též sežráno. Vrátit mírovou rybu do vody bylo hodno péče doc. Chocholouška.
V dnešní době rozvinutého chyťapusťáctví je vše jinak, ti co pouštějí pomáhají ke konzumaci nasycených aminokyselin těm co nepouštějí:-))
Nmeteor - Profil | Út 26.6.2012 11:20:12
Ale vážně: občasné ponechání si úlovku pro konzumaci určitě není nic, o čem by člověk vůbec musel přemýšlet. Za zamyšlení by možná stály limity odnášených ryb, které jsou IMHO dost vysoko. Jinak lze souhlasit s víceméně celým tvým zadáním...
Dovolil bych si nastínit pár důvodů, proč jsou někteří rybáři takoví... moulové :-)
1) rybaří kdejaká lůza;
2) nedostatek vlastního myšlení;
3) ovlivněnost reklamou / známými osobnostmi (K.Nikl, L.Krása);
4) rybí "rasismus" (vyznává se CHaP pro kapra, ostatní ryby jsou "plevel" a mohou být snězeny);
5) zahleděnost do / na sebe, neschopnost se přizpůsobit pravidlům, zaměření na egoistické chtíče a tužby;
6) heslo dnešní doby "všechno a hned" se promítá (bohužel) i do rybařiny;
7) zřejmě naprostá absence alespoň "selského rozumu" co se týče přírody (= nejvíce je mladých kusů, nejméně těch starých, největších - všichni by chtěli lapat metrové kapry nejlépe na první nához);
8) mladická nerozvážnost (toto chování lze úspěšně "vystopovat" zejména u mladých rybářů);
9) mnozí takoví "ryboagresoři" určitě nikdy nezabili rybu (vlastní rukou, samozřejmě) - kuřecí / vepřové / hovězí maso je jim servírováno jako konečný produkt (= sami zvířata nezabíjí);
10) pomýlený názor, že je to tak správně;
11) naprostá nepřipravenost rybářů (= noví členové neabsolvují žádné rybářské kroužky, mnohdy dostanou "papíry", aniž by složili zkoušku; většina začínajících rybářů začne kaprařit a - ovlivněni časopisy, reklamou atd. - zřejmě mají pocit, že tahat "prasečkyny" je normální);
12) atd. atd. :-)
Víceméně všechny extrémy jsou špatné, "správná" cesta bývá plus minus uprostřed...
EDIT: ad. "vegani": pokud je člověk vegetarián (nedejbože vegan), pak by v rámci svého přesvědčení neměl vůbec rybařit (a to ani "jakožemetodou" CHaP), jelikož rybařina je od základu (tak trošku) trápením ryb, což musí být v přímém rozporu s přesvědčením daného vegetariána / vegana... stejně tak by ryby neměli chytat buddhisti, že ano :-)
Ngusti - Profil | Út 26.6.2012 11:15:23
Je to celé veľmi zvláštne, je dôležitejší zámer (idem uloviť rybu za účelom jej konzumácie) alebo následok ( chcel som pustiť, ale nebola v stave aby to po ulovení prežila)??
Môj názor je, že chytanie len pre to aby som chytal je samozrejme super, ale netvárme sa, že tento spôsob je pre ryby nejakým super zážitkom, ktorý ich nestresuje, resp. im nespôsobuje žiadne zranenia, TAk TO NIE JE.
Mojím osobným záverom, ako som sa k tomu postavil je, že lovím ryby za účelom ich konzumácie (nikdy som ešte kvótu 50ks ponechaných ročne nevyčerpal) ale na počet mmnou ponechaných rýb pripadá omnoho väčší počet rýb pustených (malé, veľké, druhy, ktorým neholdujem at'd.).
Nech sa každý riadi platnou legislatívou a vo vodách bude rýb dosť. Omnoho dôležitejšími by boli pre ryby a naše vody, keby boli rybárske zväzy schopné vytvoriť dostatočný tlak na správne orgány, tak aby bola zvýšená ochrana prirodzeného prostredia rýb a najmä aby dochádzalo k dôslednej kontrole rôznych nariadení, lebo povedzme si úprimne, kto nepozná v priebehu leta, svoj oblúbený revír s kryštálovo čistou vodou pokrytý centimetrovou vrstvou opaľovacieho krému na hladine a to napriek tomu že v danej lokalite je zakázané kúpanie, volné púšťanie psov, at'd.
Augustin
NIvo - Profil | Út 26.6.2012 11:00:30
Ncarp2413 - Profil | Út 26.6.2012 10:54:51
NTWIN 69 - Profil | Út 26.6.2012 10:51:12
NPíďa2 - Profil | Út 26.6.2012 10:47:01
Čtenáři této diskuse také sledují
NFóry59866
NRetro ...50707
NUdírny a uzení51139
NRyby, které mizí z našich vod.7259
NAkvaristika4245
NRybářský retro bazar.16778
NZoologický koutek MRKu.33417
NKulinářský kroužek aneb vše co se dá uvařit z ryb5794
NGastrorožek aneb o jídle a všem okolo36016
NBrněnské jádro364683
Kde to žije - všechna témata
0:02NZkušenosti s pruty Scorpion od Mivardi 1
PoNÚprava chodu woblerů. 10
PoNNepromokavá bunda na boat a brození 66
PoNATTs hlásiče a ATTx příposlech 537
PoNLabe fishing store 18
PoNStaré Česke rybářské vybavení 392
PoNŽermanky a bivakovani 4
PoNPoradna: Sumcařina 2570
PoNCandát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti (Bleskovka) 39
PoNRybáři vs ochránci přirody 42
PoNZměna fungování SZ na MRKu - chcete Whatsapp styl místo "emailovych" SZ? 177
PoNKurz Teo Daška pro Otoše 301
PoNVýber signalizátorů 2+1 ATTS, Flacarp X7, FOX Mx 145
PoNJakou věc by jste si už nikdy nekoupili ...... 87
NeNHlídač slev eshopů 750
Co je nového - všeobecné
PáNBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
StNBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . NBleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . NBleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
. . . NBleskovka: Záhada ryby, která žije 100 000 let bez samců, vyřešena!
. . . NBleskovka: Kvalitu vody v lipenské přehradě podle studie ovlivňuje fosfor z rašelinišť
Oznámení - obecné
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - obecné
26.6.24h závod dvojic na Vojtově...
27.6.Dětské rybářské závody Talian
10.7.Obsazeno Noční rybářské závody...
18.7.Dobřany - Noční rybářské závody
25.7.17. ročník rybářských závodů ...
25.7.Lovosický úhoř
1.8.Plavaná+Feeder Talian
1.8.Noční rybářské závody v Lišicích...
8.8.Letní rybářské závody Vranovská...
8.8.Noční závody dvojic
Doporučujeme e-shop
Rybářské centrum Olomouc
Rybářské potřeby pro Vaše životní úlovky. Na prodejní ploše 160 m2 a na eshopu naleznete vše pro sladkovodní i mořský...










