Zahrada pro lenochy aneb zahradnicko-budovatelské jádro

Tak sem prošel MRK a jeho "jádra" a nikde jsem nenašel nic o zahradě. Je jaro, budovatelská a pěstitelské pudy jsou nastartovány... aspoň u mě. Jak jste na tom vy? Máte zahradu, pěstujete, budujete? Taky Vám toho půlka letos zmrzla jako mě? :-)
Autor diskuse: KUBA - Profil , 27.4.2012 všeobecné - domací dílna

NLasskoun - Profil | So 12.6.2021 11:58:38

krkoška >> ... nojo, Michale, jenže vy tam u vás máte nějakou podivnou pažravou odrůdu slimáků, co dokonce ožírá i kotvičník, takže se pak nediv, že jsou poň ještě mnohem více aktivnější ... ":oDD ...

    Nkrkoška - Profil | So 12.6.2021 10:32:53

    Lasskoun >> "... jinak, kerblík znáš? ... zkus ho zasít na exponovaná místa ... slimákům totiž nevoní - osobně vyzkoušeno ..."
    Ale pozor, ti, jež žijí na Valašsku, ať na kerblík moc nevsázejí, neb tu máme takové slimejše, kteří zdlábnou cokoli a to jich tu není až tolik a také mají mnoho jiných rostlin na výběr.
    Co pomohlo mě je to, že jsem chtěl uchránit bylinky, a proto jsem na záhony vysadil zbylou přísadu salátů, které slimaci většinou dávají přednost před ostatními rostlinami. Některé saláty přežily a bylinky jsou již statné, přesto občas nějaké slimaky zabiju, ale už to není nic dramatického.
    Pivo jsem také zkoušel a u nás jim chutná Radegast 10°

      NLSD - Profil | So 12.6.2021 9:00:40

      Přátelé,
      chtěl bych Vás všechny upozornit na to, že se poslední dobou internet hemží nabídkami na osvěžující (závlahové) sady od různých prodejců v ceně od 299 do 399 a někdy i víc za kus :-(
      Já naletěl a zakoupil na závlahu skleníku celkem 5 sad :-(
      Jelikož jsem ale potřeboval ještě nějaké ty trysky, tak jsem pohledal a zakoupil 3 (slovy tři) sady celkem za 42,- Kč. Ano, čtyřicetdva korun!!!
      :-))))))))))

        NNed - Profil | So 12.6.2021 5:44:21

        Lasskoun >> přesně jak píšeš na konci svého článku

          NLasskoun - Profil | Pá 11.6.2021 23:50:33

          Ned >> ... a ty misky s pivem máš kde? ... také je máš poblíž rostlin, které je zapotřebí uchránit, jak radí Adéla Krucká z Hobby.cz, autorka níže zmíněného článku?;o) ...

          ... pro ostatní: ... pivo je pro slimáky skutečně neodolatelným atraktantem, za kterým se leckterý z nich "vydá světa kraj" ... a to doslova ... tudíž, pokud misky s pivem umístíte někam dovnitř zahrady, spolehlivě si k sobě stáhnete slimáky z širokého okolí, a to i od sousedů ... no, a ti po cestě likvidují, na co přijdou ... takže správné umístění misek je naopak někam vně zahrady, popř. do jejích rohů a po obvodě ... rovněž osobní zkušenost ... ":o) ...

            NLasskoun - Profil | Pá 11.6.2021 23:32:11

            phoenix410 >> ... ad "vesměs to odpovídá tomu, co zde radí ostatní"
            ... Stando, a v tom je právě ten problém, neb většina podobných rad, prezentovaných v diskuzích, pochází právě z takovýchto článků, pro změnu zase "poskládaných" z všemožných internetových diskuzí ... a tak dokola ... ":o))) ... např. v případě tohoto článku možno docela zapochybovat, zda jeho autorka vůbec někdy měla co dočinění se slimáky ... rozhodně totiž nepíše o svých zkušenostech, to je na slunce jasné ...

              NNed - Profil | Pá 11.6.2021 23:01:36

              marktomark >> to je drsný... Mám rozhozený misky s pivem, to funguje perfektně, akorát to leze do peněz, nejraději mají Plzeň 😁

                Nmarktomark - Profil | Pá 11.6.2021 22:39:30

                Takto to nejak vyzeralo dakedy u mna. Tento rok ani ta fazula nevyrastla, hned ju zozrali ako klicila.
                Uhorky som sadil uz 10krat tento rok, ako klicia, hned ich zeru mini slimaky.

                  NLasskoun - Profil | Pá 11.6.2021 22:38:48

                  Leos >> ... nz ... ale v principu stačí více sledovat, jak to chodí v přírodě ... té spíše poděkuj, že rostliny naštěstí vybavila různými vychytanými opravnými mechanismy, jenž pak umožňují zachránit to, co občas pokazíme svou přemírou péče ... ":o)) ... neb např. téměř každá rostlina disponuje "mechanismem odpadních listů", do nichž v případě potřeby doslova nafedruje látky, jichž má nebezpečný přebytek, a potom je jednoduše nechá odpadnout ... takové mangrovy by bez nich vůbec nemohly existovat = do těchto listů pravidelně ukládají látky z mořské vody, v níž mangrovy vyrůstají ... (již jsem tu o těchto funkčních listech kdys zmiňoval,... tuším to bylo v souvislosti s batátami) ...

                    Nmarktomark - Profil | Pá 11.6.2021 22:35:43

                    Za dva vecere, nazbierane okolo 1000kusov. Aj to nie z celej zahrady, zvysok som nasypal modre granule.
                    Keby sa dali jest tak mam obed na cely tyzden 😁

                      Nphoenix410 - Profil | Pá 11.6.2021 12:54:47

                      brach >> Může se ti hodit info z tohoto článku a vesměs to odpovídá tomu co zde radí ostatní: https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/na-slimaky-plati-pivo-kachny-sul-pichlave-bariery-i-zahradni-jezirko.A090620_020819_hobby-zahrada_mce

                        Nphoenix410 - Profil | Pá 11.6.2021 12:41:46

                        Ned >> drenáž není jezírko, musíš jim nabídnout lepší místo :-))

                          NLeos - Profil | Pá 11.6.2021 11:57:24

                          Lasskoun >> Ano, už to nechám tak. Možná jsem to v dobré víře fakt přestřelil.
                          Jinak to, co píšeš v posledním odstavci, se snažím dodržovat. Občas to pohnojím, a na podzim tam zaryju zelený hnojení a něco z kompostu.
                          Dík za rady.

                            NCalex - Profil | Pá 11.6.2021 11:35:02

                            brach >> Nedávat jim ale šrot....Nám se pár běžců slimákama a šrotem udusilo....
                            ...

                              Nbrach - Profil | Pá 11.6.2021 11:17:54

                              Jedině indický běžec - kachna nejen na slimáky..

                                NNed - Profil | Pá 11.6.2021 10:23:08

                                phoenix410 >> s těma žábama si nejsem až tak jistý. Jezírko sice nemám, ale mám pod přístavkem drenáže, kde mají ropuchy sídliště a zároveň mám hned v okolí hafo slimáků. Asi jsou vegetariáni 😃

                                  Nphoenix410 - Profil | Pá 11.6.2021 10:06:28

                                  brach >> Stejný problém se slimáky jsem měl taky i sousedi okolo. Jediné co pomohlo, tak bylo udržet si na zahradě žáby. Toho jsem docílil vytvoření jezírka ze zbytku jezírkové fólie. Jezírko je velké +/- 2 x 1,5m s hloubkou asi 60 cm. V jezírku nemám žádné čerpadlo, fontánku ani ryby a občas dopustím dešťovou vodou. Jediné co v jezírku mám, jsou nějaké vodní rostliny, nějací vodní brouci, vodní šneci a aktuálně spousty pulců. Od té doby co mám na zahradě jezírko, tak jsem nenašel žádné hnědé slimáky, občas se objeví ti černí, ale jejich poskromnu. Navíc jezírko má výhodu, že přiláká užitečný hmyz i ptáky, kteří tě zbaví neužitečného hmyzu. Okolní sousedi také slimáky nemají.

                                    NLasskoun - Profil | Pá 11.6.2021 9:34:23

                                    brach >> ... slimáky na záhoně nerozmazávat (ani je tak nestříhat apod.) a rozhodně je tam poté neponechávat, neb i z vajíček mrtvých slimejšů se mohou zanedlouho vykulit malí slimáčci ... navíc hnijící mrtvá těla slimáků lákají do zahrady další, neb jsou to kanibalové ...

                                    ... jinak, kerblík znáš? ... zkus ho zasít na exponovaná místa ... slimákům totiž nevoní - osobně vyzkoušeno ...

                                      NLasskoun - Profil | Pá 11.6.2021 9:26:13

                                      Leos >> ... jo, občas i pěstování může být vědou + příčin může být více .... zvláště pokud tomu v "dobré víře" nevhodně napomůžeme ...
                                      ... díky letošní vyšším teplotám + bohatým srážkám (v souvislosti s kořeny takřka přímo v hnoji) mohlo též dojít i k narušení zemního dusíko-amoniakálního cyklu, tedy takřka stejné situaci, jaká v parných létech ve velkém zabíjí ryby v přehřátých rybnících ... tedy k podobné situaci, jako když "přeleješ" kytky v květináčích, pročež voda + organika ve spodní části začne zahnívat >> rostliny potom zákonitě hynou ...
                                      ... takže, na Tvém místě bych v tuto chvíli zkusil omezit zálivku ve velkém = zalévat raději několikrát denně po malých dávkách, než jednorázově velkým množství vody ... + ponechat to na přírodě, měla by si s tím poradit ...

                                      ... jinak, než počáteční mohutné přihnojení je mnohem lepší, pokud se postupně přihnojuje po celou dobu vegetace (pochopitelně i mimo ni, např. příprava pomocí podzimního zeleného hnojení) ... rostlinám je to mnohem přirozenější + příjemnější, neb to více odpovídá podmínkám jako v přírodě, evolucí vypilovaným za poslední cca miliardu let ... ";o)

                                        NLSD - Profil | Pá 11.6.2021 8:42:44

                                        brach >>
                                        Jj, skořápky máme ve skleníku.
                                        No, a potom chodit po zahradě s kilovkou soli a sypat a sypat a sypat a ............. :-)