Zahrada pro lenochy aneb zahradnicko-budovatelské jádro

Tak sem prošel MRK a jeho "jádra" a nikde jsem nenašel nic o zahradě. Je jaro, budovatelská a pěstitelské pudy jsou nastartovány... aspoň u mě. Jak jste na tom vy? Máte zahradu, pěstujete, budujete? Taky Vám toho půlka letos zmrzla jako mě? :-)
Autor diskuse: KUBA - Profil , 27.4.2012 všeobecné - domací dílna

Nkrkoška - Profil | Ne 23.8.2020 18:15:59

Petr64 >> je sklizený 😉

    Nmarktomark - Profil | Ne 23.8.2020 11:35:42 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

    Fazulky tento rok nic moc. Aronia celkom dobre, uz robim teraz prvy sirup.

      NPetr64 - Profil | Pá 21.8.2020 12:21:42

      krkoška >> To už bude znova narostlej.:-)

        Nkrkoška - Profil | Pá 21.8.2020 11:50:38

        Petr64 >> oki, dík za informace. Já nejsem měsíc a půl doma, takže nemám tucha jak že to s tím mým vypadá...
        V půlce září už budu vědět jak na tom jsem😉

          NPetr64 - Profil | Pá 21.8.2020 11:34:26 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

          krkoška >> Tak uplynul měsíc a pacibulky začaly vypadávat. Nastal čas drolení.:-)
          Fčíl to nechám zaschnout,proženu přes síto a uskladním na jarní výsev.

            NEDAmrk - Profil | Pá 21.8.2020 10:38:59 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

            Také přidám svoji zkušenost s Aronii, plně doporučuji viz etiketa (% na etiketě jsou originál po pálení, dále pak ředěno na 53%)

              NLasskoun - Profil | St 19.8.2020 15:53:04 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

              ceczubr >> ... u nás si ještě chvíli počkáme, až budou sladký jak cumel ... ":o) ... sice to tak možná nevypadá, ale keř je totálním přetížením rozložen (už má zase zpátky pod dva metry výšky), takže doufám, že tu nálož vydrží ...... kupodivu, u nás žádní ptačí požerači plodů nejsou, takže ani aronii nemusíme chránit sítěmi (každý rok jim tam pravidelně na zimu nechávám pár neočesaných souplodí, ale netknuty tam vždy vydrží až do jara ... ":o// ... něco je špatně, hodně špatně) ...

              pozn.: ... potupně nafoceno = ten první (nejčerstvější) snímek celkového keře pochází z počátku srpna, ten nejstarší pak z počátku července ...

                NLasskoun - Profil | St 19.8.2020 14:51:00

                "Chmel letos roste zvláštně, diví se pěstitelé přírodní anomálii ...
                ... pozoruhodná anomálie: na mnoha místech letos chmel roste trochu atypičtěji - chmelové šišky se více sdružují v horní části rostliny, nikoliv v jeho celé délce.

                Chmelař Pavel Kozlovský, který působí v Chmelařském institutu v Žatci, pro on-line deník Aktuálně.cz potvrdil, že letos některý chmel vypadá trochu jinak, než je obvyklé. Chmelové šišky jsou podle něj na rostlině posazeny výše, ale zase jich je tam o to více."
                https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/chmel-letos-ro​ste-atypicteji-urodu-to-ale-neohrozi-brigadnik/r~ed​544df2e15011ea9c800cc47ab5f122/

                ... mostecko hlásí totéž ... ":o) ... letos by stačilo sklízet pouze horní čtvrtinu, u některých rostlin dokonce pouze horní šestinu nebo dokonce ještě kratší úsek ...

                Q: ... je zde ještě někdo, kdo pěstí chmel? ... co má třeba i jen jednu jedinou rostlinu na zahradě, popř. za plotem? ...

                  Nmedvěd - Profil | St 19.8.2020 8:51:20

                  ceczubr >> taky se na ně v sobotu chystám koupat ve slivovici

                    Nnadrazak - Profil | St 19.8.2020 8:48:51

                    SUFO >> Ahoj,dík za rady,já už se k tomu chystal na podzim,ještě,že to tak dopadlo a já se optal.:-)))

                      NSUFO - Profil | St 19.8.2020 8:44:29 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                      nadrazak >> Zdravím, borůvky střihám na jaře, přibližně podle toho návodu.
                      Na zahradách se nejčastěji pěstují borůvky chocholičnaté (Vaccinium corymbosum), známé jako borůvka velkoplodá či kanadská. Borůvka nasazuje květy na jednoletých výhoncích, které vyrůstají z dvouletého dřeva. Nejvhodnější termín pro řez borůvkových keřů je časné jaro. Slabě rostoucí odrůdy potřebují silnější, tedy hlubší řez, než silněji rostoucí odrůdy. V 6 – 7 roce po výsadbě by každý keřík měl mít 7 – 12 výhonků různého stáří, ale žádný z nich by neměl být starší než čtyřletý.

                      Při řezu nejprve odstraňte všechny poškozené části rostliny (polámané, namrzlé či napadené škůdci). Pak odstřihněte staré převislé odplozené části větví, ale i slabé výhonky, které keř příliš zahušťují. Na keři by měly zůstat ty nejkvalitnější vzpřímeně rostoucí výhony.

                      Borůvka chocholičnatá má tvrdé dřevo. Netvoří zával (kalus) a tudíž nedokáže zacelit rány. Proto při řezu používejte opravdu ostré nástroje a neřežte na větevní kroužek jako např. při řezu jabloní. U borůvek je vhodné ponechat patku.

                      Okopirovano.

                        Nnadrazak - Profil | St 19.8.2020 8:36:39

                        draveček >> Jasně,mám je druhý rok a ještě jsem na ně nesáhl abych něčemu neuškodil.:-))

                          Ndraveček - Profil | St 19.8.2020 8:33:09

                          nadrazak >> ahoj, tak s tim zkušenosti nemam, ale určitě poradi někdo jiny, borůvkařů je tady dost.

                            Nnadrazak - Profil | St 19.8.2020 8:19:18

                            draveček >> Díky,ty borůvky se nějak stříhají a kdy,nevíš náhodou ??

                              Ndraveček - Profil | St 19.8.2020 8:14:23

                              nadrazak >> to už jsou pořádné stromiska.

                                Nnadrazak - Profil | St 19.8.2020 7:54:43 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                Tyhle jsou asi o čtyři roky starší.:-))

                                  Nnadrazak - Profil | St 19.8.2020 7:51:44 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                  Borůvky zatím malé keříky ale plodí statečně.:-))

                                    Nnadrazak - Profil | St 19.8.2020 7:49:59 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                    Není tomu tak dávno,co jsem je přivezl v květináčích.:-)

                                      Nceczubr - Profil | Út 18.8.2020 22:15:28 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                      Lasskoun >> Mě už plody začaly měknout a sládnout a hlavně mě je začali sklízet kosi a drozdi, už jsou v kořalce a bude jeřabinkový likér.