Zahrada pro lenochy aneb zahradnicko-budovatelské jádro

Tak sem prošel MRK a jeho "jádra" a nikde jsem nenašel nic o zahradě. Je jaro, budovatelská a pěstitelské pudy jsou nastartovány... aspoň u mě. Jak jste na tom vy? Máte zahradu, pěstujete, budujete? Taky Vám toho půlka letos zmrzla jako mě? :-)
Autor diskuse: KUBA - Profil , 27.4.2012 všeobecné - domací dílna

NMikulas - Profil | Pá 29.4.2016 21:00:03

splavek >> vsak jo. Neberu to jako dogma, zkousim...

    Nsplavek - Profil | Pá 29.4.2016 18:21:17

    Mikulas >> Nic pro mně , tomuhle asi nejspíš nepropadnu. Nějak mi jde proti srsti to neorání, nerytí...atd...adt... Výsledek bude nejspíš slabá úroda. Když už do toho investuji čas, práci a finanční prostředky, tak to nemůže být spořitelna se záporným úrokem.

      NMikulas - Profil | Čt 28.4.2016 21:27:37

      splavek >> ja chapu duvody k rezu, ale zkousim to i jinak :)

        Nsplavek - Profil | Čt 28.4.2016 19:56:27

        ladan1303 >> Nejen to, také zmlazuješ (nejplodnější dřevo je dva až tři roky staré) odstraňuješ suché a poškozené dřevo, prosvětlíš korunu( ve tmě toho moc nenaroste) a koriguješ násadu květů a tím i plodů, ať nemáš mnoho malé šepletě.

          Nladan1303 - Profil | Čt 28.4.2016 19:45:37

          splavek >> řezem se také tvaruje koruna, ne?

            Nsplavek - Profil | Čt 28.4.2016 19:43:41

            Mikulas >> No nevím permakulturní, mi zní skoro jako multikulturní. Takže to nebudí žádnou moji důvěru. Nějak se nemohu zbavit dojmu, že vynechávat řez ovocných dřevin je špatně a nevede k ničemu kloudnému. V tomhle jsem dost konzervativní.

              NMikulas - Profil | Čt 28.4.2016 19:35:44

              splavek >> no oni prave permakulturni zahradnici nerezou vubec. Tak to zkousim taky :)

                Nsplavek - Profil | Čt 28.4.2016 19:34:17

                Mikulas >> Pravidelný řez je základ. Přes to nejede vlak.

                  NMikulas - Profil | Čt 28.4.2016 19:30:18

                  splavek >> ale jak to jednou zacnu rezat, budu uz muset rezat porad :(

                  Mysi ousko zni super, to jsem neznal :))

                    Nsplavek - Profil | Čt 28.4.2016 19:15:40

                    Mikulas >> Řez provádět každý rok, od prvopočátku. Myší ouško je fáze růstu, kdy se začínají první lístky klubat s poupat a mají ještě takové šedé ochmýření, proto se tomu říká myší ouško. To je doba, kdy je potřeba udělat i postřik proti přezimujícím škůdcům a houbovým chorobám.
                    Průklestovat pravidelně!!! Jak už říkal nebožtík doktor Plzák ." není nad pravidelnost" :-):-):-))))

                      NMikulas - Profil | Čt 28.4.2016 11:25:11

                      splavek >> já uvidím moje stromky a keříky až zítra, tak jsem jak na trní, co s nimi ty mrazy udělaly.

                        NMikulas - Profil | St 27.4.2016 22:42:39

                        splavek >> to znamena v kolika cca letech? 4-5?

                          Nsplavek - Profil | St 27.4.2016 19:07:34

                          Mikulas >> Tak dávej vědět, jak se ti daří pěstovat pláňata, tohle by mně docela zajímalo.
                          Tem řez bych asi nezavrhoval, ono to má něco do sebe. Osobně bych ty pláňky průklestoval až v době, kdy jsou poupata ve fázi myšího ouška. Tím by se měl zbrzdit růst a podpořit plodnost.

                            Nsplavek - Profil | St 27.4.2016 19:03:46

                            Mikulas >> No tak se u nás v práci začali sčítat škody po mrazech, je to fakt blbý. Višně téměř všechny zmrzly, jabloně tak minimálně 50 až 80%, víc se uvidí za pár dní, hrušky téměř stopro a kupodivu černý rybíz vypadá, že přežil , červený nevím. Víc se uvidí s odstupem pár dní zatím to jsou jen první hrubé odhady. Slabá zima zapříčinila dřívější nástup vegetace a tyto mrazíky, ve své podstatě pravidelné v tuto dobu, jsou tímto pádem smrtelné.

                              NMikulas - Profil | St 27.4.2016 10:46:00

                              splavek >> ty mrazíky jsou teď blbé, ale mě naštěstí vykvetl zatím jen rybíz a pak myrobalány/špendle a ty už jsou spíš odkvetlý. A potvrzuju, že kvalitní jablečná pálenka je delikatesa!

                                NMikulas - Profil | St 27.4.2016 10:42:45

                                Ravachol >> ahoj, zkusím nafotit, je to holt hobby. Nemůžu potvrdit, co píše splavek, "pláňky" jsou tak v 50% případů, ale to mi nevadí, když je to kolcatý, uvolní místo jinému pokusu :). A má taky pravdu, že u peckovin je to ještě lepší %, ale ty mi zatím nejdou.

                                já čerpám z víc permakulturních autorů, nejvíc asi Jar Svoboda (http://knihy.abz.cz/prodej/kompletni-navod-k-vytvor​eni-ekozahrady-a-rodoveho-statku ), celkem suepr kniha, i když někdy až trochu moc "zelená", důležité je, že to nejsou žádná dogmata, prostě to jen zkouším blíž k přírodě. Ženy strejda má velké a krásné sady jabloní ad. a když viděl moje stromky, byl zděšen :) rozdíl je ale v tom, že já to nedělám na maximální produkci a kšeft, ale jen pro radost. Tudíž proto řežu jen výjimečně, mrtvé větve nebo jinak problematické. Moje jabloně stojí na svých vlastních kořenech, nehádají se s podnoží, která by je škrtila a omezovala vzrůst, nebo zas naopak, jsou prostě samy sebou, mají tolik větví, kolik se rozhodly, že budou potřebovat, já to za ně nerozhoduju :) a tak se mi pak nemůže stát, že se větve zlámou pod tíhou jablek, atd.

                                Ale samozřejmě bych se tím neuživil, to je jasné. Pokud chceš záruku kvality a jistotu správné odrůdy, tak splavek ví přesně. Já nevím, jen zkouším :)

                                  Nsplavek - Profil | Út 26.4.2016 20:39:11

                                  Royale with Cheese 3 >> Já několikrát pálil z višní a to byla dobrota. Ale kvalitního destilátu z jablek(musí být dobré ovoce a ne žádné otřepané nedozrálé kyseláče od cesty) se nemusíš vůbec bát, ono taky záleží na pálení to se nedá ošulit.
                                  Nejlepší je samozřejmě kadlátková.

                                    NRoyale with Cheese 3 - Profil | Út 26.4.2016 20:35:51

                                    splavek >> to jo, ale musí to bejt z peckovin nebo z hrušek.

                                      Nsplavek - Profil | Út 26.4.2016 20:34:34

                                      Royale with Cheese 3 >> Já zase docela jo. :-):-))))) Rozhodně se ho nebojím. Kvalitní ovocný destilát je radost a potěšení.