Udírny a uzení

Všude píšete jak udíte své úlovky ryb,v gastro koutku se také stále něco udí.Ale jak postavit udírnu a jak připravit maso na uzení se píše málo.Proto zakládám tuto otázku kde se to vše můžeme dozvědět.
Autor diskuse: Stopař - Profil , 30.10.2011 všeobecné - ostatní
Dále moderují: džigit Profil + p.lorenc Profil + PYTLAKS Profil
Moderátorem vybraný zápis - stále nahoře.

NJirka R. - Profil | Čt 18.6.2026 16:29:08 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Pět kilo bůčku a tři sýra - na léto mám vystaráno...! 😄

    Nmedvěd - Profil | So 17.5.2025 18:58:31

    Potřebuji trošku poopravovat zděnou udírnu.Tchán prý jednou za čas vymazal vydrolená místa šamotem .Máte prosím někdo zkušenost?

      Njindřich - Profil | Čt 15.5.2025 17:46:37

      Tak jsem zase protáhnul udírnu, bok s pepřem a kousek kýty,aby nebylo o víkendu smutno 😄

        Njindřich - Profil | Út 13.5.2025 14:39:39

        hakin >> Na 100%, všechno výborný,dobře se s ní dělá 👍👍

          Nhakin - Profil | Út 13.5.2025 14:28:30

          jindřich >> Takže s udiarnou spokojnosť?

            Njindřich - Profil | Út 13.5.2025 13:39:34 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

            No,a hotovo😋

              NPYTLAKS - Profil | Út 13.5.2025 11:19:55 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

              Jelení a uherák bez uzení

                Njindřich - Profil | Út 13.5.2025 10:23:08

                Tak už jsou v boudě. Včera jsem si mimořádně vzal 50tku a karasa (stříbrňáka).👍😄

                  Nstefan_pista - Profil | Po 12.5.2025 12:29:34

                  sliver >> ahoj, tiež solím kuchynskou soľou, do vákua a chladničky na 3 týždne. Údim ale dymom pri 80C na teplotu masa aspon 68C. Studeným dymom by som takto naložené mäso neúdil. Hodne zdaru.

                    Njindřich - Profil | Ne 11.5.2025 21:32:45 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                    Já měl dneska poslední kousek domácí (svoji) krkny s brkaši. Mám naložený další,tak půjdou tento týden

                      NJirka R. - Profil | Ne 11.5.2025 20:32:13 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                      Zátiší s večeří ryze amatérského uzenáře... 🙂

                        Nsliver - Profil | Ne 11.5.2025 16:59:55

                        Pánové díky, zkusím to teda nechat tak.

                          NJarin - Profil | Ne 11.5.2025 16:37:51

                          sliver >> Len teda za seba , maso nasolim 22g na kilo zavakuujem a mam to v chladničke pri 5-6 st. C tak 3-4 tyždne = zatial žiadny problem nebol - teplota udenaia cca 70 - 75 st.

                            NSkříťa - Profil | Ne 11.5.2025 10:35:15

                            sliver >> Babička asi měla jen smůlu. Měl jsem vepřovou kýtu jen v soli při cca 2-3 °C ve vakuu i naloženou v láku a v pohodě. ;-)

                              Ndžigit - Profil | Ne 11.5.2025 10:28:17

                              sliver >> no pokud si nakládal kvalitní maso, dodržel hygienu a uložil opravdu v 0-4 °c, tak to nebude tak horké.
                              Tou špekulací sem myslel přebalování a to okolo. Moh by si narobit vic škody, než takhle ;-)

                                Nsliver - Profil | Ne 11.5.2025 9:31:30

                                džigit >> 20g. To není špekulování, to je strach. Moje babička se kdysi přiotrávila.

                                  Ndžigit - Profil | Ne 11.5.2025 6:18:29

                                  sliver >> nechal bych to tak, nešpekuluj. Nechej to naloženo déle a uvidíš. Pokud si dal správné množství soli a máš to uloženo do 4°C, jen prodluž dobu naložení.

                                    Nvalcha186 - Profil | So 10.5.2025 21:47:39

                                    F16 >> Udím dost dlouho, nakládám jen do soli, pak lák a nikdy se nic nezkazilo. Od 10 do 60 kg. Teď bude 80 kg sele. Napícháno solným lákem. Jinak se dá míchat praganda se solí.

                                      Nsliver - Profil | So 10.5.2025 20:13:57

                                      džigit >> takže umýt a znova ? Jak to udělat, abych nepřesolil ? Nebo ty tři dny je nic ?

                                        Ndžigit - Profil | So 10.5.2025 19:16:45 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                        F16 >> asi neví, jak funguje botulotoxin

                                          NF16 - Profil | So 10.5.2025 17:03:48

                                          sliver >> nemáš se čeho bát. Mě žena pragandu zakázala a vysvětlit jí to nejde.😀