Udírny a uzení

Všude píšete jak udíte své úlovky ryb,v gastro koutku se také stále něco udí.Ale jak postavit udírnu a jak připravit maso na uzení se píše málo.Proto zakládám tuto otázku kde se to vše můžeme dozvědět.
Autor diskuse: Stopař - Profil , 30.10.2011 všeobecné - ostatní
Dále moderují: džigit Profil + p.lorenc Profil + PYTLAKS Profil
Moderátorem vybraný zápis - stále nahoře.

Jirka R. - Profil | Čt 18.6.2026 16:29:08 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Pět kilo bůčku a tři sýra - na léto mám vystaráno...! 😄

    jindřich - Profil | Pá 23.5.2025 7:38:19

    vladěna >> Fajn,dík za radu 👍🙂

      vladěna - Profil | Pá 23.5.2025 7:09:01

      jindřich >> a proč by to nešlo.všechny nátěrové hmoty na vzduchu schnoucí obsahují těkavé látky které se odpaří a v podstatě zůstane jen pigment který je neškodný.normálně to natři po všechny venkovní hrany a máš vystaráno.do udírny nic nepronikne.jen bych to nechal týden odpočinout kvůli vytvrzení-))

        Pedro1 - Profil | Pá 23.5.2025 6:54:37

        medvěd >> Starou udírnu jsem pravidelně vymazával jílem, tam kde se to vydrolilo.

          jindřich - Profil | Pá 23.5.2025 6:53:43

          vladěna >> Právě na to jsem myslel, mám plechovku oleje na nábytek, myslíš že by to šlo? Mám bobky,aby to nešlo dovnitř 🤔

            vladěna - Profil | Pá 23.5.2025 5:59:58

            jindřich >> natři tenkovrstvou lazurou.dobře to vypadá a je to ochráněný před vlhkostí-))

              jindřich - Profil | Pá 23.5.2025 2:46:42

              Takhle to vypadá zvenku, tak jsem myslel natřít. Nad tím je taková pergola,aby na to nepršelo.tak mě napadlo natřít zvenku

                jindřich - Profil | Pá 23.5.2025 2:40:25

                Smutek >> Zakouřená je,myslel jsem zvenku

                  Káceč - Profil | Čt 22.5.2025 21:58:27

                  jindřich >> vysušená smrková střecha na udírně ráda chytá, to jen, abys věděl. Vím, o čem píšu, stalo se už 3x a z toho 2x v jednom týdnu :-)

                    drvoštěp - Profil | Čt 22.5.2025 21:49:44

                    Smutek >> 👍👍

                      Smutek - Profil | Čt 22.5.2025 21:48:30

                      jindřich >> taky mám ze smrkových desek a trvalo mi to asi 5 uzení než jsem ji jakž takž zakouřil,tak ji nech v začátku jet naprázdno klidně dva dny ať to chytne aro'ma.

                        jindřich - Profil | Čt 22.5.2025 21:39:33

                        drvoštěp >> viděl jsem, že je mají natřený, ale moc sei to nezamlouvá. Jasně, dík

                          drvoštěp - Profil | Čt 22.5.2025 21:36:39

                          jindřich >> Nenatírat. Teplem vytopit. Jak u zděné.

                            jindřich - Profil | Čt 22.5.2025 18:44:37

                            Chlapi ,natírali jste něčím udírnu, mám smrkovou,po střechou,ale když je na podzim mlha,tak je to mokrý i pod tou stříškou

                              jindřich - Profil | Ne 18.5.2025 14:54:37

                              xr125l >> Za nic 😄

                                xr125l - Profil | Ne 18.5.2025 14:45:31

                                jindřich >> dík

                                  džigit - Profil | Ne 18.5.2025 14:05:09

                                  medvěd >> vydrolit co nedrží, napenetrovat a máznout zdící maltou smíchanou s lepidlem na kachličky

                                    jindřich - Profil | Ne 18.5.2025 13:35:11

                                    xr125l >> V kouři to bylo 6 hodin,byl to docela fofr, kýta tam mohla být klidně déle,ale bylo to dobrý

                                      xr125l - Profil | Ne 18.5.2025 10:50:51

                                      jindřich >> Kolik hodin jsi tomu dal? Vypadá to o.k.

                                        medvěd - Profil | Ne 18.5.2025 10:17:58

                                        džigit >> ta udírna se mi ale dost drolí.Topeniště mám ze šamotových cihel,kouřovod z dvouplášťového nerezu.to je v pořádlu

                                          džigit - Profil | Ne 18.5.2025 9:59:07

                                          medvěd >> topeniště ano, komoru šamotem nemusiš