Třináct kroků k ozdravení našich pstruhových revírů

Autor diskuse: fotojakes - Profil , 28.1.2018

NFRANK71 - Profil | Út 6.2.2018 20:56:17

Mrknato >> Charlie se za své myšlenky stydí, takže má jako tiskového mluvčí JD.😊😊

    NFRANK71 - Profil | Út 6.2.2018 20:54:23

    roman_monfish >> aha takže nic. Jak se říká slibem nezarmoutiš. Takže je to vlastně jak říkal Kočica.. Někdo to není schopen prosadit za dobu působení ve svém ÚS, ale na centrále kde má menší možnosti to prosadí. Ještě o té červené karkulce.

      NCharlieTrapper - Profil | Út 6.2.2018 20:51:17

      roman_monfish >> Nevím, zda máš stejné info, ale z centra republiky chystali už dva kandidáty, nejprve jednoho, pak druhého. A z Kremlu taky bude jeden kandidovat. No, ale že by to někdo pustil na veřejnost, to ne. Asi se to dozvíme až na tom slavném sjezdu :-)

        NDenny - Profil | Út 6.2.2018 20:47:55

        Mrknato >> Ja nechtel do tehle otazky vubec vstupovat,ale prece jen me to neda.Jeste jednou jsem si precetl vsechny tve odpovedi v tehle otazce a ty opravdu jen kritizujes,nenasel jsem od tebe jedinou radu,jediny navod,proste nic,co by mohlo pomoc nebo jak to udelat lepe a to presto,ze pises ze mas 43 let zkusenosti na MP vodach.To,ze ryby nechovas ani s nimi neobchodujes prece neni duvod,aby jsi nemohl poradit nebo pomoct,tak kdyz to tak kritizujes,proc neprijdes s necim realnym,co by se dalo v praxi vyuzit .Tihle chlapy to delaji a jak je videt,delaji to dobre,protoze je neoddiskutovatelne,ze vysledky maji.Jsou veci,na kterych se urcite shodneme,ale v tomhle ja a urcite se mnou mnoho dalsich potocakovi a vsem,kdo se snazi vratit tyhle puvodni druhy ryb do ceskych vod obrovsky fandim.Tohle,co delaji a to,jak maji ted zarybnene vody potocakem a lipanem,to je opravdu realna prace vsech tech lidi tam u nich,kteri tam na tom maji zajem a kteri sa na tom podileji,aby se neco zmenilo k lepsimu. Kazdy kdo tam byl,ty vody si prosel a mel moznost si tam zachytat a poreferovat,musel uznat,ze se takove vody vidi jen velmi zridka,pokud vubec nekde v Cechach jsou.Pokud ano,tak jen dobre.To,ze nekde ty ryby nechteji,nevim proc,jen muj odhad je,ze pro mnohe je jednoduzsi nic v tomhle nedelat,nasypat lacine duhaky,ktere se vzapeti vychytaji a je jim jedno,ze po zbytek roku uz si rybar nijak na takovych vodach nema sanci opravdu paradne zachytat ,ulovky jsou vicemene nahodne a o nejake druhove pestrosti si muze nechat jen zdat.Nejsem proti duhakum ani sivenum,prave naopak,ale cpat je vsude za kazdou cenu,to je naprosto stejne,jako protezovat vsude kapra.Zminil jsi,ze jde zrejme o jakesi nacasovani,prestoze potocak psal,ze tomu,co dela predchazelo a v prubehu celeho toho obdobi probihalo mnoho porad s vodohospodari,ochranari,pstruhari,biology a ja nevim,kteri dalsi lide se vyjadrovali,meli moznost konsultovat,poradit nebo se jinak svym zpusobem na tom,byt neprimo, podilet.Ja myslim,ze vubec neni podstatne,kdy a kde,ale dulezite je ,ze vubec jsou lide,kteri tohle jsou ochotni delat.Co se tyka Dusana Hybnera,mam vuci nemu vyhrady,ale mit moznost ho volit,tak mu dam svuj hlas.Proc? Za temer 3 desitky let,presto,ze byla sance,se nezmenilo v ryrarine v podstate vubec nic a ty sam jsi me napsal,ze svaz byl napriklad proti rozsireni pravomoci RS.Z toho me vychazi,ze kdyz nenastanou zmeny ve vedeni,v dalsich letech se opet nic nezmeni.S DH bych se urcite neshodnul na K70,jenze kazdy,kdo dokaze uvazovat realne vi,ze bez kapraru a tedy i kapru rybarina a tedy ani svaz,doma neni schopny existovat a zcela na rovinu,kaprari byli jedina skupina,ktera si dokazala pres to,ze kapru je dost,prosadit nektere svoje navrhy.Rad bych videl nekoho,kdo by kandidoval na predsedu a verejne prohlasoval,ze nebude podporovat kaprare a kapry,myslis,ze by mel sanci?Jenze take u Dusana vidim to,ze ma zajem videt i jine ryby,je ochotny o tom nejen debatovat,ale i se sebrat a jet se sam na vlastni oci presvedcit,jak to vypada,nechat si poradit a mimo tech kapru podporovat celou radu jinych veci. Tvych 43 let zkusenosti,to prece o necem vypovida,tak proc nepomuzes?

          Nroman_monfish - Profil | Út 6.2.2018 20:40:57

          FRANK71 >> "Kdo nechce, hledá důvod, kdo chce, hledá způsob."
          Říká Ti to něco? ;) :)

            NFRANK71 - Profil | Út 6.2.2018 20:31:01

            CharlieTrapper >>aha takže doteď to nešlo, ale najednou to půjde, z Prahy zatím nikdo nekandiduje.

              NMrknato - Profil | Út 6.2.2018 20:25:57

              CharlieTrapper >> Nechci se vtírat mezi odborníky na slovo vzaté, ale copak ÚS nemá evidenci počtu vysazených ryb? To byste mohli počet ryb počítat ze socioekonomické studie.

              Rozpočet ÚS je něco jiného, než jeho jedna položna na násady. V ÚS se žádná redistribuce nekoná, u Vás možná..... Připočítáním brigád poskočí cena násad ne o desítky korun, ale min. násobek ceny násad.

              Redistribuci počítá Rada a ta skutečně vychází z úlovků a nikoliv násad. No tak nevím, kdo je tu větší odborník.......

                NCharlieTrapper - Profil | Út 6.2.2018 20:18:50

                roman_monfish >> Ty dotazy, co ti tady někteří kladou, mne pobavily. Je vidět, že vůbec netuší, jaká je realita a jaké jsou odlišnosti ve středočeském ÚS od jiných ÚS. Spíš bych se ptal, proč to nezavedly ty ostatní ÚS :-) Kdyby si raději někteří "diskutéři" snažili zavést před vlastním prahem (nebo prahou? ) :-)))))))))))

                  NFRANK71 - Profil | Út 6.2.2018 20:18:50

                  roman_monfish >> mě nezajímají sliby.

                    Nroman_monfish - Profil | Út 6.2.2018 20:14:25

                    FRANK71 >> Nebuď líný a projdi si to. Máš to tam uvedené dost polopatě., tak nevím, proč bych to měl opakovat ;)

                      NHonza7 - Profil | Út 6.2.2018 20:13:27

                      Mrknato >> Ahoj Pavle, k Tvému egu jsem pouze uvedl, že to začíná vypadat a ne že to tak je. K té zkušenosti letité - to se k tobě nehodí. Na to je tady jiný expert, který chce dodat větší váhu k svým názorům. Sám dobře víš, že každý tady má zkušenosti, protože se zrovna nenarodil včera. Délka zkušeností není opravdu garancí kvality myšlenek na kterých se dá stavět.
                      Kde se asi nejvíce budeme rozcházet já považuji za naši povinnost udržet naše původní ryby i pro budoucí generace. Duhák a siven jsou ryby, které by měly mít zde velmi omezený prostor.
                      Teď doufám, že se nedotknu žen, ale u mužů většinou daleko lépe funguje pragmatismus, tím chci říct, když se s někým neshodnu na pěti věcech, tak by to nemělo bránit zrealizovat dalších 95 věcích v kterých máme shodu. Zkus se na tohle podívat z tohoto pohledu.
                      Jinak zrovna v mém oboru daleko víc platí, že se snažíme posouvat hranice našich možností každý rokem dál a dál. Víme co umíme teď, ale nejsme s tím spokojeni a vše se dělá proto aby pacient se vyhnul zdravotním komplikacím a nebo aby byly co nejmenší.
                      O to stejné se pokouší i Honza Knap s panem Hýbnerem - s tím, že chtějí chránit životaschopnou populaci pstruha potočního a lipana. Tak okopávat takové jedince co chtějí bojovat za jejich záchranu je opravdu proti zdravému rozumu.

                        NFRANK71 - Profil | Út 6.2.2018 20:11:47

                        roman_monfish >> mě by spíš zajímalo proč už to u vás nefunguje. Jako předseda ÚS určitě na to má větší vliv než předseda Svazu.

                          Nroman_monfish - Profil | Út 6.2.2018 20:06:30

                          FRANK71 >> Myslím, že nejlepší je zeptat se přímo.
                          http://dusan2018.cz/2-digitalizace-svazove-agendy-d​sa/
                          Stačí si projít komentáře a není jich zas tak moc, abys našel odpověď přímo od pana předsedy :)

                            NCharlieTrapper - Profil | Út 6.2.2018 19:02:30

                            Thomic >> Nechci zasahovat do odborné diskuse o ceně ryb (zejména kapra), kterou vedete s odborníkem na slovo vzatým :-) se kterým já nemám sílu diskutovat. Zkuste ty ryby počítat jinak, myslím tím ulovené a ponechané ryby (je to převzatá múvaha našeho bývalého hospodáře). Vezměte rozpočet územního svazu a podělte ho počtem ulovených ryb. Dostanete se zhruba na jednotkovou cenu redistribuce. Když připočtete cenu brigád, poskočíte o pár desítek korun výš. Nákupní cena kapra od MO se pohybuje okolo ceny produkčních rybářů (alespoň u nás) s tím, že ryby produkované MO mají proměnlivou velikost. Využití brigád (nebo jejich úhrady) tuto cenu samozřejmě zkresluje a vliv má i rozdílná produktivita malých (MO) oproti velkým (profi) producentům. Nicméně dopějete ke zjištění, že cena za kg redistribuce (ulovených ryb) odpovídá zhruba dvojnásobku nákupních cen. Tzn. že ulovená ryba nás stojí zhruba dvojnásobek ceny nasazené ryby.

                              NMrknato - Profil | Út 6.2.2018 17:50:28

                              Honza7 >> Prosím tě kdy a kde jsem někoho dehonestoval? Co kdo dělá nebo nedělá je jeho věc. Já ryby nechovám, a neobchoduju s nima. To že se k tomu vyjadřuju na základě víc jak 43 leté zkušenosti rybařiny na horních MP tocích a na pstruhovkách je blbě?
                              Nijak nelobuju za složení našeho ÚS, naopak, ale rozhodně nejsem fanda počínání p. Knapa a nechci to tady rozebírat. Sám přiznal, že ani okolní MO od něj nechtějí odebírat "divoké ryby" Za prvé netuším co je divoká ryba. Podle výše uvedených 13 kroků to je asi napůl vycuclý váčkový plůdek. Jistě, na Trutnovsku může být říčka a i jinde, kde jsou zbytky ryb, které se ještě nějak přirozeně rozmnožují, ale exportovat tuto metodu do celého ČRS považuju za nesmysl a když přihlédnu s jakým člověkem se k tomu spojil, tak nevím jakým slovem to vyjádřit, abych poprvé nedehonestoval.......

                              Moje ego když už ho dehonestuješ, začalo trpět koncem 80tých let, když začaly mizet původní druhy ryb. Nikdo nepřišel na to proč a jak to zastavit. Proto je velmi nepravděpodobné, že by to vyřešil p. Knap a Hýbner. Podle mě je tato aktivita přesně načasována a bojím se, že bude sloužit k úplně jinému účelu a bude to stát zbytečné peníze. To budu milý Honzo raději vděčný za duháky a siveny, když budou všude v řekách a ne jen v P rybnících.....

                                NHonza7 - Profil | Út 6.2.2018 16:08:02

                                Mrknato >> Ahoj Pavle, je řada věcí na které se shodneme. Bohužel v některých diskusích opravdu dokážeš člověka velmi nemile překvapit. Když dokážeš dehonestovat činnost lidí, kteří jsou ochotni o svém volném čase zdarma makat pro ČRS v rámci zachování původních druhů ryb ( pstruh potoční, lipan, vranka a další ) a sám nemáš co nabídnout, to je už opravdu zoufalý počin.
                                Znovu ti opakuji za Honzou Knapem a jeho partou stojí výsledky a určitě se tomu neděje na základě božího zázraku. Je za tím spousta práce, práce a znovu práce. Když už to nedocení vyšší struktury našeho ČRS, tak drtivá většina členů to vidí a před takovou obětavostí hluboce smeká o to je dost alarmující, když někdo jejich činnost podkopává příspěvky a sám nic nepředvede. Zkus tady doložit něco co děláš sám pro zachování našich původních druhů ryb.
                                Začíná to vypadat, že když tě nikdo k daném projektu nepřizval, tak utrpělo ego a takový projekt je potřeba co nejdříve pošpinit.

                                  NFRANK71 - Profil | Út 6.2.2018 15:02:25

                                  roman_monfish >> ahoj ještě bych se zeptal na jedno. Ty jsi takový tiskový mluvčí vašeho předsedy. Všiml jsem si, že jedním z bodů na předsedu svazu je jednotný počítačový systém k zapisování trestanců. Chtěl bych vědět proč teda u Vás nefunguje Lipan, který je nyní jen u severočechů, západočechů a jihočechů.

                                    NMrknato - Profil | Út 6.2.2018 13:09:21

                                    Thomic >> Podívej, okolo pstruhovek se léta dohadují skuteční odborníci, praktici a vědátoři a dohodnout se nemůžou, resp. nejsou schopni donutit původní druhy se přirozeně rozmnožovat. Pak by tato debata neměla smysl. Tady se dali dva dokupy a měli to hotový za chvíli...... to je ale hodně divný.

                                    Já tady nechci spočítat skutečně reálnou cenu násad na halíř ze svazochovů. Co známe je rozpětí za které je možné nakupovat násady mimo svaz. Jde mi o to, nastínit, kolik tato činnost stojí rybáře při praktikování zarybňování svazorybou. Myslím, že lze dohledat přesnou svazocenu v každém ÚS, cenu a množství redistribuce a lze dohledat výši brigád v každé MO. To stačí. K čemu MO potřebují brigády? Já bych řekl že k hospodaření a to je správa majetku k chovu a provozování chovu ryb. Samo, že všechny MO nepěstují jen kapř, ale chovají o ostatní druhy, i když minimálně, ale většina MO nechová nic. Pak nebude chybou pro porovnání výhodnosti, (kolik kg získají samodomo chovem a kolik rybou mimo svaz) když se ti pojem cena nelíbí. Porovnat pro rybáře kolik ze svých plateb spotřebuje dodání určitého množství ryb ze svazu a to samé provést u dodávek mimo svaz. Rozdíl bude ohromný. Rozvážet ryby po revíru dejme bokem. Někdy to dělají profichovatelé v rámci ceny násad a ve svazu to někdy dělá jiná složka než MO a účtuje jak ryby svazové, tak i nesvazové. To samé platí i o vydávaání povolenek a sumarizaci. Na to mají MO členské. A k otázce co udělat s chovnými rybníky? Když neprodat, nebo nepronajmout, tak nechat na nich lovit jak členy, tak nečleny mimo režim VRP na těžební poukazy, ale tento lov nijak nespojovat s VRP, tedy ani se sumarizací, redistribucí, členstvím, ale za takovou cenu, aby na tom uživatel, nebo MO neprodělal. U nás se něco podobného zkoušelo na zrušeném rybochovu v Dašicích, ale nefungovalo to..... MO tam netočila pivo, neopékala úlovek, jako v Polské pstražně a ani o obsluhu těžařů neměl nikdo z čilimníků, nebo svazopodnikatelů zájem.

                                    A že se současný model chovu ryb v MO územním čilimníkům líbí, tak o tom žádná..... I takový kritik Traper si to pochvaluje...... Pro ÚS je svazocena skutečně konečnou cenou a tedy proč ne, když to MO provozují z vlastního rozhodnutí, ale já tuším, že rozpočty a i brigády se rozpouští za vstřícnost k vrchnosti ne vždy účelně pro smysl hospodaření.....

                                      NThomic - Profil | Út 6.2.2018 9:10:34

                                      Mrknato >> Když já právě do p.. posílám nerad, navíc aktivní rybáři jsou vlastně dost malá rodina, která se občas může potkat i mimo virtuální prostor, a pak je to občas rozpačitý:-) Ale ok, tykám ti pod podmínkou, že v reálu v tom případně budeme pokračovat.
                                      Ta kalkulace je a bude vždycky zavádějící právě proto, že vaříme z agregovaných dat - všichni máme přinejlepším čísla jako součet všech MO a US. Proto si nemyslím, že je možné porovnávat cenu násady mimo svaz a podíl toho, co celkem rybáři zaplatí vůči celkové reálné váze násady. Není totiž pravda, že by v případě nákupu produkce mimo svaz zmizely všechny náklady s tím spojené.
                                      Aby bylo možné udělat porovnání variant "produkovat sami vs. nakupovat zvenku", museli bychom mít kalkulaci toho, kolik je přesná cena nákladů na pronájem a údržbu stávajících revírů, administraci povolenek a organizační složky; a tuhle kalkulaci ze všech MO a ÚS nemáme.
                                      Bez toho se spočítat reálný náklad na kilo vyrobených ryb uvnitř svazu prostě nedá. Ty peníze se totiž i během roku několikrát protočí uvnitř svazu - Ús odkoupí od produkční MO násadu, ta ty peníze použije na údržbu revíru a nákup ryb které produkovat neumí na zarybnění, které odchytají držitelé CS, za které dostane Ús kompenzaci v rámci redistribuce a tak dále. Pokud v tomhle modelu nějaká část "přerozdělení" vypadne a ty finance místo svazového soukolí skončí mimo Svaz, model se změní - a nejsem ekonometrik, abych byl schopen udělat přesnou prognózu jak.

                                        NMrknato - Profil | Út 6.2.2018 8:49:47

                                        Thomic >> Klidně mně tykej, lepši mě pak pošleš do p..... ))) Ja tady vykám jen Hýbnerovi právě proto......

                                        Potěšilo mě, že hodnotu násad kapř jsem zpatra odhadl téměř přesně, pokud tebou uváděná hodnota 145 milionu (2016) je svazofaktum. A teď k logice. Všude kde hovořím o ceně násad, tak to je vztaženo na kg. Rybáře nezajímají referenční ceny. Ale já je uvažuju. Ve vedlejši diskus Visagrad polemizoval se sumou za kapř, kterou jsem odhadl na 140 milionů. Jednou mu vyšlo 300 milinoů a pak zase 90 milionů. Odhadoval a počítal jsem svazocenu (45,-Kč/kg je to starší číslo) náklad pro uživatele na zarybnění, pak náklady rozpočtu MO (brigády odpisy, dopravu) a pak i redistrubuci (cca 105,-Kč/kg, také asi starší číslo) a i nákup mimo svaz, počítal jsem cca 55,-Kč/kg. Součet nákladů ÚS, MO a Rady se započtením vlivu ceny mimo svaz, mně vyšlo velmi hrubě těch cca 150,-Kč/kg kapř, což je reálná cena pro rybáře.

                                        Tato cena obsahuje náklady rozpočtu ÚS (uživatele), velkou část rozpočtu MO (brigády, odpisy majetku, dopravu a.j.) a pak redistribuci, po odečtení svazoceny. Současně jsem započítal (nikoliv připočítal vliv nákupů mimo svaz) který cenu pro rybáře naopak snížil. Z tohoto faktu, ve kterém nevidím argumentační chybu, považuji chov ryb ve svazu pro rybáře za velmi neefektivní, ale co mají rybáři dělat?

                                        Když podělíš 2,9 milionu kg násad kapř cenou 145 milionů Kč, tak ti vyjde kolik????? No ta svazozena přeci....... a to je mystifikace jako noha. K těm 145 milionům je třeba připočíst dalčích 300 aby se zohlednila skutečná cena pro rybáře a proto uvažuju o nákupech mimo svaz, ač je to pro kešflou MO velmi bolestivé, která by skutečně byla za cca 50,-Kč/kg. To je agrumentační chyba svazu příteli, ne moje.