Třináct kroků k ozdravení našich pstruhových revírů

Autor diskuse: fotojakes - Profil , 28.1.2018

NMrknato - Profil | Út 6.2.2018 8:04:38

fotojakes >> Dík za reakci a dovol mně, abych ji zhodnotil.

1a2 odstavec) Netuším kolik má vaše MO, nebo dokonce ÚS pronajatých vodních ploch, ani se mi to nechce zjišťovat. Takovému způsobu hospodaření, které jste si zvolili, by slušelo to, kterému se dle stanov říká "samostané hospodaření MO" o kterém rozhoduje MO. Jak může ÚS rozhodovat o hospodaření na revírech které nejsou jeho? Pak se nedivím v jakém stavu jsou P vody a původní druhy ryb, když vám tam ÚS musí platit dost jednostrannou obsádku prosazenou členi.

3 odstavec) Pro koho platí brigády je věc zatím každé MO. Za stavu, kdy se nebudou plnit manuální prací, nevidím důvod, aby je krom elévů do 15 let neplnili bankovkami všichni a nebo za omilostněného členi to platila sama MO....... je to právo volby MO.
Podobné to je spočtem členi v.s. prodaných povolenek. Proč asi členi platí členské a neberou si povolenku? Podle mě je to tím, že si nekupují společnou, ale povolenky na soukromáky MO, která by měla být SH, ale taknějak není....... není kdo by ji k tomu přiměl tím, že jejich členi neprodá společné povolenky (územní a CS). A zse tady máme důvody proč není na původní druhy ryb.

předposlední věcný odstavec) MO nemůže hospodařit dlouhodobě se ztrátou. Já naopak neznám MO, která skutečně pěstuje kapř pouze za svazocenu a nemusí přisypávat ze svého.
Samozřejmě se najdou i tací cifršpioni, kteří vykáží a asi pavdivě, kolik pytlů chleba zadarno, kolik práce zadarmo a.j. položek je stála produkce 500 kapř a takový cifršpion se pak pochlubí že 1kg kapř stál MO např. 28,-Kč........ Bohužel ale už nepočítá hodnotu brigád, odpisy a oprávky majetku a to je systémová chyba celeho svazu.

Ano, je čas pracovat, měj se......

    NThomic - Profil | Út 6.2.2018 1:46:02

    Mrknato >> nerad bych se pletl v logice, ale myslim ze tam mate argumentační chybu. Vycházíte z předpokladu zarybneni (pro zjednodušení jen) kapra v hodnotě 145 milionů (rok 2016). Jenže cena tato hodnota kapra vychází z kalkulace, která počítá cenu na kilogram, do které ale nejsou započteny prave brigády a podobne; relevantni tedy neni počítat cenu, ale kilogramy, protože cena se pak odvíjí od nich. Za rok 2016 to bylo 2,9 milionu kg, tj kalkulovaná cena kapra prave díky tomu, ze se do toho nezapočítávají brigády je cca 50 Kč; pokud počítáte následně reálnou hodnotu zarybneni, musíte si stanovit referencni cenu- jaká bude? Cena kg kapra na volném trhu pro spotřebitele v dané kategorii (kolik by za nej zaplatil rybář pokud by ho koupil misto aby ho chytil na svazovce), nebo cenu kg kapra v rámci redistribuce CS povolenky, nebo cenu násady plus naklady na vykrmeni? Pokaždé vám vyjde něco úplně jiného. Tech 145 milionů vychází (pokud vim) z kalkulace v rámci přesunu prostředků uvnitř svazu mezi hospodari a produkcnimi MO, což je ale pro hodnocení výše zarybneni irelevantní. Otázka by měla byt "odpovídá množství vysazenych ryb hodnotě povolenky", a pak si myslim ze ano; při 3,5 milionech vysazenych kg za rok a cca 220 tis členů je to 16 kilo na člena (reálně víc, počet členů je vyšší než počet prodaných povolenek).

      Nfotojakes - Profil | Út 6.2.2018 0:08:41

      Mrknato >> V některých ÚS dělají ty pronajaté a koupené "louže" značnou část celkové rozlohy revírů. Takže až se něco posere na volných vodách, budou rybáři jako celek za tyhle vody rádi, protože jsou tak roztroušeny mezi tolik katastrů a majitelů, že se k nim nedá dostat změnou zákona a tlakem na pár politiků a úředníků.

      Nejen pro naší organizací jsou tyhle vody základem fungování, proto se nemůžeš divit, že se je snažíme udržet a získávat nové. I za cenu aktivit, které organizace fungující na jednom úseku velké řeky nemusí až tak řešit. I když v rámci dobrých vztahů třeba s obcemi je řeší.

      Ten výpočet ti značně kulhá, svaz má sice 240 tisíc členů, ale brigády platí pro cca třetinu až polovinu, děti, ženy, důchodci je většinou neplatí, nebo jen nějakou menší část. Povolenku si také bere jen část rybářů, u nás kolem 75%. Z té částky se platí i ty nájmy za revíry, to taky udělá nějakou kačku. Režie, distribuce násad, výroba povolenek, soupisů, atd...

      Cena násad do revírů, které produkují MO je daná, ÚS, který násady do revírů nakupuje platí MO, nebo producentům z těch peněz na násady. U nás MO dostávají za kapra o nějaké procento méně, než producenti, vedlejška je plus mínus po nedávných korekcích srovnatelná s trhem. Jasně, některé MO můžou produkovat ryby se ztrátou (výroba je stojí více než jim za násady dá ÚS), ale to může fungovat jen v malém. Neumím si představit, že by mě výbor a členi nechali trvale rybníkařit se ztrátou. Po svém předchůdci jsem to převzal v situaci, kdy to bylo krůček od ukončení chovu a přerodu rybníka v revír, nebo spíše přihrání soukromému zájemci o rybník.

      A už končím, zase jsem se neudržel, reagoval na tebe a na to nemám čas :-)

        NMrknato - Profil | Po 5.2.2018 23:37:48

        fotojakes >> Dík za info, ale řekl bych že se na to díváš spíš z pozice SHMO, nebo majitele kaprodromu, (tím se tě nechci dotkonut, ani dát ránu do kotníku...) který je vděčný za každou "louži". Pokud by se něco podě*alo, tak těch pár ha nakoupených a pronajatých vod společnou rybařinu a naprostou většinu svazorybářů nevytrhne.

        Já si myslím, že společná rybařina je tu pro rybáře, a ne pro uživatele, aby na ní spekulovali. Podle mě má umožnit, aby rybář z hor si mohl jet zachytat na dolní tok řeky, nebo přehradu a rybář z nížiny zase na ryby do podhorských pstruhových říček. Proto by všude měly být ryby a ne jen na profláklých VIP revírech, kdy sama Rada inzeruje, že jejich revíry jsou zarybňovány nadstandardně a to je výhoda CS rybolovu, který sama organizuje? Kapry z pstruhových rybníků se daří vyklízet, ale asi ve Stč. P revírech nastává jiná šmelina s duháky, jak tu naznačil splávkař a Frank71.

        Jistě, pohled na svazochov a profichov jsi popsal dobře, ale z pohledu uživatele, nikoliv rybáře. Rybáře asi nezajímá, kolik dostávají zaměstnanci, nebo brigádníci odměn a kolik za ně zaměstnavatel, nebo svaz odvádí či rozdá povolenek grátis. Rybáře, nebo konkrétně mě zajímá, na kolik vyjde konečná cena násady. Není pravda, že člen na brigádě nestojí svaz nic. Stojí málo, stojí cca 70,-Kč/hod, ale členi je jak maku. 240000 x 70,-Kč x 10. (kdo je povinen brigádami je zatím na rozhodnutí MO a platit mohou všichni).
        No, když se na to podívám jako rybář, tak za mých cca 2.000,-Kč (povolenka + brigády), ČRS nasadí ryby za 190 milionů (kapř, sumců přiměřeně, dravců, lososovitých málo a ostatních skoro nic). Pokud vezmeme 240000 členi x 2.000,-Kč tak si členi mohou lovit, a nebo si sehnat nějakou brigádu mimo svaz, aby měli 700,-Kč na úhradu brigády, ale podstatné je to, že k nákupu násad by bylo téměř 500 milionů.......

        I kdyby byly násady mimo svaz, dražší o 1/4 a to je ta nejhorší varianta brod, pak by na zarybnění dravci, lososovitými a ostatními původními byla ta samá částka, kterou se zarybňuje dnes a to nepočítám, že z cca 50% nakupuje svaz násady mimo svaz už dnes.

        Hraji tady zmínil vox populi vox dei a sám se provařil, že je neschopný čilimník a jeho výsledky na Svitavě nesvědčí o respektování ideí společného rybolovu, tedy rovnoměrného zarybňování ale abych byl férový, tak i u nás to není lepší, viz Rada...... A proto si myslím, že společný rybolov potřebuje změnu zvrchu od ÚS (jmenovaného hospodáře) a RO (státu) a ne plantavých 13 kroků...... pro zvolení kandidatanapredsedu, kde všechny MO=uživatelé, nepotřebují ÚS.

          Nfotojakes - Profil | Po 5.2.2018 22:17:31

          Mrknato >> jakou kvalitu? Násady co dostávám jsou kvalitní, nejedná se o žádné ryby, které by někdo někde dlouho držel na sádkách, nebo něco podobné. Jen jednou mi tu přistála várka kapra, který byl před expedicí nakrmen pšenicí, ale to byl ojedinělý exces za tři roky a myslím, že se to opakovat nebude.

          Jestli tím myslíš získat víc vedlejšky, tak tu dostaneš jen za zvýšený objem odebraného kapra. Toto se mi potvrdilo i teď, když na HO padlo, že se loni podařilo díky zvýšenému odběru kapra vyvázat z exportu i nějaký metrák štiky navíc. Takže za těch deset let co jsem odešel od rybářů, se toho moc nezměnilo. Odprodávat majetek, vodní plochy? Co svaz ve své historii opravdu po***l je to, že neskoupil po revoluci vodní plochy, když to šlo za drobné. Navíc z chovného se dá vždycky udělat revír., tedy za cenu degradace nádrže, protože bez lovení se bude rybník zanášet sedimenty.

          Svazochov má oproti profíkům jednu zásadní výhodu, zpravidla nemá kmenové zaměstnance, odvody na SP, ZP, minimální mzdy a podobně. Jeden pikolík k lopatě na plný úvazek tě stojí podstatně více než brigády a povolenky zdarma pro svazácké nadšence, kteří se chovu věnují.

            Nfotojakes - Profil | Po 5.2.2018 21:50:54

            Mrknato >> nepodsouvej mi co jsem nenapsal, z brigád se neplatí pronájem revírů, brigády se využívají k tomu, aby se majitelům vyhovělo v požadavcích z nájemních smluv. Krom placení nájmu se o uzavřené vodní plochy musíme starat nad rámec zákona o rybářství, jinak majitel ukončí nájem, pronajme jinému a ten se stane i novým uživatelem na novém revíru.

              NRožnovák - Profil | Po 5.2.2018 20:27:11

              potočák 62 >> už jsem hodil ručník do ringu :-)

                Nroman_monfish - Profil | Po 5.2.2018 20:15:36

                Mrknato >> Nemám na cestu, redistribuce sype málo a tak raději půjdu naše příjmy podpořit s CS povolenkou v kapse ;) :)

                  NMrknato - Profil | Po 5.2.2018 20:01:49

                  roman_monfish >> Že bys i tam pomáhal realizovat 13 kroků...?)))))))

                    Nroman_monfish - Profil | Po 5.2.2018 19:26:23

                    Mrknato >> :) :) :) Jak je na Marsu?

                      NMrknato - Profil | Po 5.2.2018 18:20:11

                      VL.K. >> Vidíš, já si taky myslel, že kapř se chová, ale od tý doby co jste kapř sklízeli na poli a ještě ne na svém vím, že kapř se pěstuje..... Celý život se člověk učí.....

                        NMrknato - Profil | Po 5.2.2018 18:14:44

                        roman_monfish >> A to si tady troufneš napsat, ty který jsi háklivý na kotníky? Jak se po tom co jsi napsal musí cítit Jihočeši? Něco podobného napíše fotojakeš, že brigády potřebuje na placení pronájmů, protože u nich netečou řeky. Tak na co tedy máme ten CS rybolov? Když jednoho kilového duháka z MP rybníku zapíšeš do přehledu MP CS povolenky, tak uživatel dostane cca 105,-Kč. Ale když toho samýho kilovýho duháka chytíš na P rybníku a zapíšeš do P CS povolenky tak uživatel dostane přes 310,-Kč. Kam se hrabe Čapí hnízho a zase to je Středočeský kraj....... a vyšetřovatel Nevtípil nezná středočeskou realitu.....)))))

                          Nhraji - Profil | Po 5.2.2018 15:10:51

                          Ono je třeba vidět problematiku činnosti svazu komplexně. Svaz je v nezávidění hodné situaci. Musí plnit pokyny majitele revírů, tedy státu, musí plnit ustanovení zákonů a musí samozřejmě usilovat o nějaký udržitelný stav rybích obsádek, nebo jejich zlepšení, v revírech. Na druhé straně musí dát i na hlas lidu, tedy členské základny. A řekněme si na rovinu, naprosté většině členské základny jsou úplně jedno ryby jako hrouzek, ouklej, slunka, ježdík, snad jedině, když potřebuji nástražku na dravce, se zajímají, ale jinak chtějí kapry, čím víc, tím líp, dravce, opět, čím víc tím líp. Nenechme se mýlit zdejší "rybářskou pražskou kavárnou", která volá po chránění ryb, vysazování původních ryb a omezování všeho a všech. Na tohle obyčejní rybáři neslyší. Oni ani neví, že je nějaký MRK na internetu. Oni chtějí kapra, štiku, candáta (radši dva) a sumce.
                          Důležité je vidět, že do volených orgánů svazu nevolí stát ani úředníci MZe či krajských úřadů, ale volí tam členové spolků. Proto nelze jen tak dlouhodobě ignorovat požadavky členské základny, protože vox populi, vox deí. A ti ve vyšších funkcích mají ty tlaky ze všech stran větší.

                            NVL.K. - Profil | Po 5.2.2018 15:00:09

                            roman_monfish >> no vidíš, zvedl se prodej P povolenek, bude větší příjem....lidi to chtějí, mají o to zájem. Je dobré, že někdo naslouchá rybářům a snaží se jim vyjít vstříc. Jen někdo se stále čertí a kejhá nesmysly :-( Každý má stejné možnosti.....radši už mlčím, aby se mi nerozšiřovala má složka :-)))

                              NFRANK71 - Profil | Po 5.2.2018 14:58:52

                              roman_monfish >> to je jen zamyšlení, nemám data, takže nemůžu hodit. Jen jsem se zamyslel jestli tato ,,forma,, je správná. Myslim z hlediska Svazu. Jinak díky za odpověď.

                                Nroman_monfish - Profil | Po 5.2.2018 14:43:23

                                FRANK71 >> 1) Chodím tam jako rybářská stráž hodně často a většina jsou územní povolenky. V naší MO jich máme letos prodaných už tuším okolo padesáti a z toho je cca 20 CS. Vloni jich bylo asi v této době 12. 2) Redistribuce za odlov na CS povolenky možná ani neuhradí skutečné náklady. Nemůžeš počítat jen nakoupenou a odlovenou rybu, ale služby okolo revíru, jeho pořízení, náklady na RS ... Nebuď tak jednoduchý jako lidé, kteří Ti za svezení autem řeknou, že Tě to stálo jen za naftu ;) Redistribuce v tomto případě opravdu není rozmnožující se zlaté vejce.

                                  NFRANK71 - Profil | Po 5.2.2018 14:25:10

                                  roman_monfish >> pokud jsem dobře četl, jede se na pstruhové povolenky. Takže vlastně je to k získání peněz z redistribuce na úkor těch, kteří opravdu provozují pstruhové reviry( potoky, řeky.). Příště se můžou takto provozovat i rybníky mimopstruhové a nakonec zjistíme, že zákon 99 ani nepotřebujem. Nekritizuji, jen se zamýšlím.

                                    Nroman_monfish - Profil | Po 5.2.2018 14:16:53

                                    FRANK71 >> Je to dobrá otázka. Bohužel však zřejmě bez znalosti středočeské reality. Aby ty potoky co v kraji máme (bohužel jsme mimo horská pásma) bylo z čeho udržovat jsou na to třeba peníze. Odkud se ty peníze dají získat asi dobře víš. Jeden z důvodů pro vznik těchto rybníků. Druhý třeba odvedení vytrvalých pstruhařů z říčních mimopstruhových revírů v zimním období na tyto rozlohou nevelké uzavřené lokality. Chápeš? Ono těch souvislostí je spousta a to Tvoje zamyšlení je strašně zjednodušující. Ale pokud víš o lepším reálném řešení sem s ním.

                                      NFRANK71 - Profil | Po 5.2.2018 13:37:03

                                      Všimnul jsem si jak si pan Hýbner postěžoval na FB, že je kritizován zde kvůli sypáni duháků. Já jen napíšu takové zamyšlení. Opravdu má Svaz jít formou,, rybnikářství,, , aby si borci mohli zavláčet i v lednu?

                                        Npotočák 62 - Profil | Po 5.2.2018 6:45:01

                                        Rožnovák >> Jenom něco pro upřesnění.Není to tak,jak si to Mrknato představuje a to,že jsem s DH něco zpracoval a uživatelé revíru jsou postaveni před hotovou věc.Musím uznat,že mě u něho překvapuje neznalost stanov,jednacího řádu a td. Těch 13 kroků je řekněme pracovní materiál,který byl zaslán členům HO při radě,aby si to prostudovali,promysleli a popřípadě se poradily s dalšími okolo sebe. Jak asi Mrknato neví,tak členové HO při radě jsou především uživatelé revíru včetně uživatele z našeho US.Ve čtvrtek bylo zasedání HO při radě,kde to bud´ projednali-neprojednali-poslali dál na radu-rozhodli se s materiálem dál pracovat.To už je zcela v jejich kompetenci a dozvíme se to,až bude zápis z HO popřípadě z rady na stránkách svazu.Petrův Zdar