Třináct kroků k ozdravení našich pstruhových revírů

Autor diskuse: fotojakes - Profil , 28.1.2018

Mrknato - Profil | Po 5.2.2018 1:19:43

fotojakes >> Souhlasím, ale nenapsal jsem, že by svaz měl diktovat producentům cenu. V případě spojení ceny povolenky a brigád by 10-20% zvýšení tržních cen nebránilo vysazovat kvalitnější násady a v podstatně větším objemu. Dalším krokem by mohlo být nabídnutí svazochovných rybníků producentům k nájmu, nebo odprodeji.

Je podle tebe svazový chov v MO na menších plochách rybníků schopen konkurovat velkoproducentům bez brigád?

    Mrknato - Profil | Po 5.2.2018 1:08:33

    Thomic >> Nevím jestli Svaz produkuje na svých chovných vodách 3,5 milionů kilogramů násad. Na stránkách rybsvaz.cz se uvádí jiné číslo a tomu bych věřil spíš 1,2 milionu tun, tedy 3x méně.
    Já ryby nechovám, nekupuju a ani neprodávám, ale to co psal CharlieTrapper sedí. Jen mi je divné, jestli cena pronájmů rybníků bude cloumat i cenou kapra na domácím trhu? Já si myslím že ne. Už i to by mělo vést k nákupům mimo svaz, kdy cenu násad zvyšují brigády a to je řeč jen o kapř. Chápu, že pro ÚS je nízká svazocena "výhrou" a část nákladů se přenese na MO a CS rybolov to uživatelé neplatí a rybáři to až na výjimky netuší.

    Zkuste zauvažovat, jaký dopad by mělo propojení brigád s cenou povolenky? Vím u P revírů, že některé MO skutečně násady přeprodávají a paradoxně nedovolí uživateli vysadit levnější z centrálních nákupů, což o to, líznout si chce každý, ale co pak takové MO dělají s brigádami? U nás je cca 60% MO, které jedou společně, ale pro případ "ztroskotání" mají i své soukromáky, které provozují z brigád. Jak potom ÚS organizují společný rybolov? Většina chovných rybníků tu je od r.75, kdy MO ještě hospodařily a doteď se s nimi nic neudělalo, naopak, po r. 2004 zavládlo zděšení a MO začaly znovu a usilovněji nakupovat, pronajímat rybníky a revíry, které až na výjimky mají jen pro sebe. Myslím, že pro společný územní rybolov by vyřazení MO z VRP vedlo ke kvalitnějšímu zarybnění společných revírů, kdy by uživatel nemusel odkupovat vše co "vypěstují". A to ještě napadlo p. Knapa a Hýbnera zarybňovat pstruhovky váčkovým plůdkem a fušovat Povodím s.p. do řemesla, upravovat toky a ještě za to připlácet MO. Jen se divím, že hoši nešli dál a v rámci ochrany kapř nestanovili vysazovat do revírů ročka kapra....

      fotojakes - Profil | Po 5.2.2018 0:20:21

      Thomic >> Svaz (jednotlivé ÚS, případně rada) je pro producenty ryb samozřejmě velký partner, ale určitě ne dominantní. Cenu ryb určuje zejména přeshraniční obchod, který tvoří 50% objemu trhu, navíc s rostoucí tendencí. Svaz i přes poměrně velké množství zaujímá do 10% trhu, navíc roztroušeno mezi jednotlivé složky svazu a napříč republikou. I když tady kolega Mrknato tvrdí jak by mohl svaz producentům diktovat co mají chovat a za kolik to svazu prodávat, tak neumí dopočítat jednoduchá čísla. I kdyby se ve svazu přestalo chovat a vše se nakupovalo, nebude to více než 20% trhu s rybou, což je pořád málo pro to, aby si mohl diktovat. Navíc by musel svaz vyjednávat o nákupech ryb jako jeden celek.

      Svaz je dominantním producentem pro vlastní potřebu, v globálu se jedná o stovky malých producentů, jejichž produkci hravě zastane jedna firma z Třeboně.

      Ceny vodní plochy letí nahoru stále bez ohledu na ceny ryb.

      http://www.cz-ryby.cz/tables-show/

        CharlieTrapper - Profil | Ne 4.2.2018 23:42:45

        Thomic >> Toho, abych z někoho dělal pitomce jsem dalek, od toho jsou jiní a Vy je dobře znáte :-)) Pro nás je samozřejmě velice významné to, že naše MO produkují významné množství ryb, zejména kapra (i když mnohdy v nedostatečné kvalitě). To nám umožňuje zarybňovat revíry a dokupovat pouze chybějící množství od produkčních rybářů a tím i do jisté míry máme možnost jednat o ceně. Produkční rybáři a soukromníci nám rádi prodávají, ale v mnoha případech také proto, že jsme schopni (a ochotni) odebrat ryby v době, kdy nemají odbyt nebo mají nadvýrobu. To kompenzují obvykle cenou. Kdyby svaz přestal fungovat (ale přesně nevím, co tím konkrétně myslíte), stejně by byli nějací uživatelé revírů a poptávali by ryby. Mnoho MO (zejména ty produkční) by bezesporu zůstaly fungovat (možná by se z nich staly soukromé subjekty). Pokud by klesla poptávka po kaprovi nasazovaného do revírů (což by při nefunkčnosti svazu bylo možné předpokládat), producenti by se ho snažili uplatnit na trhu a to by tlačilo cenu dolů. Dále nevěřte tomu, že udržíme současnou cenu nájmů produkčních rybníků nastávající hladině, vidím u nás, jak majitelé ženou ceny vzhůru, a že je tady rybníků požehnaně. Současně neudržíme ani cenu násad a tudíž ani ceny povolenek. Navíc vezměte v potaz ještě jednu, ne sice běžnou, nicméně občas se objevující skutečnost, o které se ví, ale nemluví. Některé produkční MO nakupují ceny od soukromníků a dále je prodávají ÚS za vyšší ceny. Svaz drží ceny násad uměle centrálními rozhodnutími. Rozumím tomu, že nechce ceny tendrovat, jsou za tím zjištné důvody. A ještě jedna drobná poznámka nakonec. Máme obecně tendenci se strašit tím, co se stane, když ...(doplňte si cokoliv sám). Jenže ono se obvykle nestane vůbec nic. Když totiž u jakéhokoliv systému změníte vstupní hodnoty, tak po počátečních výkyvech se rychle zase vyrovná a stabilizuje :-)

          Thomic - Profil | Ne 4.2.2018 23:22:43

          CharlieTrapper >> Bohužel neporadil, proto jsem to psal velmi opatrně, připraven na to, že ze mě někdo udělá pitomce:-) měl by to být standardní model chování trhu, ale beru že produkce ryb je do určité míry specifická a může se chovat jinak než ostatní komodity.
          Nemůže být nižší cena, kterou můžou občas soukromníci nabízet, buď snaha o dumping nebo právě to, že nízkou poptávkou (díky vlastní produkci) se potřebují ryb zbavit i za relativně nižší cenu..? Což by se se snížením vnitrosvazové produkce mohlo rychle změnit.

            CharlieTrapper - Profil | Ne 4.2.2018 23:13:05

            Thomic >> Pane kolego, fakt nevím, jestli je to Vaše úvaha a nebo jestli Vám to někdo poradil. Tohle jsem si kdysi myslel taky, ale takhle by ten systém zřejmě nezachoval. Nám např. komerční producenti nabízejí kapra v průběhu roku dokonce levněji, než kolik platíme našim MO. Trh se chová poněkud jinak. Ale je to na delší a spíš osobní diskusi, nejlépe s lidmi, kteří tomu opravdu rozumí. Pár jich tady máme :-)

              Thomic - Profil | Ne 4.2.2018 23:07:18

              Mrknato >> Zeptám se, čistě z neznalosti, na jednu věc. V součtu Svaz produkuje (=sloví z chovných rybníků, líhně nepočítám) cca 2,2 miliony kilogramů ryb, nasadí cca 3,5 milionu kilogramů, takže nějakých odhadem 70% si produkuje sám. To z něj jako celek dělá dominantního producenta.
              V praxi tak do velké míry stanovuje cenu násady na českém trhu z pozice dominantního producenta a zároveň odběratele.
              Pokud by Svaz přestal produkovat, jak tu někteří naznačují, vedlo by to podle mě k několika následkům. 1) co s chovnými rybníky? Aby se vyrovnala poptávka a nemusely se vozit pochybné ryby z venku, musela by je postoupit soukromým producentům tak, aby nabídka takového množství na trhu zůstala zachovaná. Ano, svaz by ušetřil na jejich nájmech. 2) Cena násady od soukromých dodavatelů by letěla nahoru, protože by Svaz musel skupovat v podstatě celý objem trhu, aby zůstala zachovaná současná úroveň zarybňování, což by vedlo 3) k navýšení lukrativnosti byznysu s násadami a tudíž nárůstu investičních cen rybníků, případně jejich nájmů, a Svazu by se pronájem revírů buď prodražil, nebo by o ně přišel, protože by musel přeplácet soukromé podnikatele, co by v produkci viděli potenciální zisk.
              Rozhodně si nedělám nárok na to, že v týhle rovnici není chyba, klidně mě na ni prosím upozorněte.

                Mrknato - Profil | Ne 4.2.2018 22:46:04

                Rožnovák >> Kolik je svazocena jakékoliv ryby není vůbec důležité, ale to ty určitě víš. To je takový volební program...... Už mě omrzelo tu psát, že skutečná cena pro rybáře není svazozena. Reálná cena cena ryby ze svazu se skládá ze tří rozpočtů a tedy i tří částí...... a je mnohem vyšší než cena od jakéhokoliv soukromníka. Problém je dnes co s MO? K čemu jsou? Je to fosílie z roku 75, která prodražuje rybařinu a a působí štěpení svazu na SHMO, které až tak SH nejsou.

                Podle stanov může být členství řádné, čestné a přispívající. Klidně, bez jakýchkoliv změn stanov může ÚS přijímat členy přispívající, kteří by formu brigád směřovaly jako příspěvek na zarybnění ve výši brigády. A je to vyřešené. No a pokud nám zůstane Rada, tak místo hospodaření na Orlíku a dalších revírech může kontrolovat finanční hospodaření a RO podporu původním druhům.
                A oprava "chodníku" je vyřešená......

                  Mrknato - Profil | Ne 4.2.2018 22:24:50

                  Turňa >> Jirko, ty žádné argumenty nemáš. Říkat co si člověk myslí je nějaké okopávání? Já zažil pěknou rybařinu a nevidím důvod proč se jí nepřiblížit. Každej rozumnej rybář ví, že čas hospodaření MO spočívající v "rýžování lososoidů" agregátem skončil, už není co rýžovat. A zřejmě jediný problém je, kdo bude teď dodavatelem duháků pro ČRS a kdo ovládne hospodaření na pstruhovkách. Adepta už máme. No a co se týká obměny územního výboru, tak nám to nový svěží vítr z Rady pěkně pohnojil. Nazdar.

                    Turňa - Profil | Ne 4.2.2018 20:17:06

                    Mrknato >> Pavle nezlob se, že na tebe nereaguji argumenty, protože jak psal hraji - sračky. Za celou dobu co jsem na MRKu vidím, že umíš lidi jen nasírat, osočovat a okopávat kotníky. Že by z tebe nějaká myšlenka jak to udělat ve svazu lépe, vypadla,, nehrozí. Prostě vidíš jen sebe a svou "svatou" pravdu, když tepeš jiné. Asi se ti líbí dosavadní způsob jednání Vašeho Územního svazu! a správcům tohoto webu to, že tu mají kašpárka. Petrův zdar.

                      Rožnovák - Profil | Ne 4.2.2018 19:34:01

                      Mrknato >> Jen pro upřesnění na svazových líhních se skutečně dělájí i jiné než lososovité ryby, stčí kouknout na státní veterinární správu kde má každé rybochovné zařízení svoji kartu včetně druhů které má povoleno chovat, soukromnící tam jsou taky tak si to můžeš srovnat. V podstatě zastáváš teorii že když se ti v obci rozbije chodník musíš si o nápravu napsat na vládu. Víš kolik Us propláci za jednohi Po2, kolik za plůdek. Přitom když se plůdek nebo tržní PO nakupuje mimo svaz, jde většinou o průmyslového PO, vyjde podsataně dráž, protože jednak je dražší a tento plůdek má daleko nižší návratnost a granulovaný PO v tržní velikosti se ve vodě moc neohřeje stehně jako duhák. Jinak dodávku ryb zajišťuje snad hospodář dané mo dle zp a odpovídá za to aby byla v pořádku v odpovídajícím množství a pokud možno za dobrou cenu a pokud není z vlastních zdrojů je celkem logické že prvně bude hledat možného dodavatele v řadách okolních MO s nadprodukcí, pokud tedy je. Základem všeho je dát do kupy potoky, pohlídat odběry vody a budování příčných prvků při rekonstrukcí toků, když už to moc nejde svépomocí. K několika posledním opatření co přišly shora v posledních letech na podporu losovitých se raději nebudu vyjadřovat. Právě proto vkládám naději do zřízení pstruhařského odboru kdy se praktici s nižších orgynizačních složek dostanou výš a budou moci něco ovlivnit a při tom budou mít stále zachovány vazby na své Mo od nichž můžou průběžné přijímat nové podněty.

                        Mrknato - Profil | Ne 4.2.2018 18:38:58

                        Rožnovák >> Asi si nerozumíme. Já to po MO nechci. Nechci aby dělala prodělečnou práci, kterou zaplatí ve finále všichni členi. Podívej, co píše hraj, v MRS žádná MO nechová ryby a může si dovolit dát výnosy z brigád do zarybnění z profi chovů. To jsou sekáči. To jsem věru nevěděl. Dostal mě, pokud to je pravda. To říkám, protože před několika lety tvrdil, že jejich MO drží dekret na Svitavu a Kakr ho tady ukazoval, ale ten dekret jim nepatřil.......

                        Kdo může chovat ryby a mít slušné líhně jsou ÚS, ale ty se jich zbavili. Tohle by mělo řešit "13kroků", nebo vytvořit podmínky pro společné nákupy násad mimo svaz, což je věc uživatelů, tedy ÚS a ne MO, které si nakupují násady samostatně v daleko menším objemu a tedy podstatně dráž. Co na to HO ÚS a Rady? Jaká je mortalita "vymačkaných ryb odborníky" v malých MO? Jak ulovené ryby z revíru vykazují? Nemohou malé Po znovu odlovit do chovných potoků a prodat uživateli znova? Kdo jsou ti, kteří se brání nákupům násad a tržních ryb mimo svaz, které jsou pro členi v globále o mnoho levnější, ale čilimníkům to ztíží utracení rozpočtu MO.

                        Kdy už někdo spočítá, kolik opravdu stojí násady dobráků, mesiášů z MO, nákladů z jejich rozpočtů, proplacené z rozpočtu ÚS a z rozpočtu Rady (redistribuce)? Tady fakt nejde o to, kdo se rozhodne... rozhodnout se může SHMO. Rada a Sněm by měl udělat v hierarcii svazu pořádek a ne to nahrazovat tím, že se bude montovat do VRP.

                          F16 - Profil | Ne 4.2.2018 17:59:17

                          Rožnovák >> oni s navzájem se Slováky pomáhají.Poslední roky si Slováci berou jikry.V těch vedrech mu padlo moc chovných ryb.Už se chce na to vykašlat...

                            Rožnovák - Profil | Ne 4.2.2018 17:48:46

                            F16 >> díky za rozšíření obzorů, opravdu jsem nevěděl v ZP ji nemáme :-). Na tom Slovensku se ten areál rozkládá asi na 10 ha, ale kecal bych jestli to patří svazu nebo to má někdo jiný.

                              hraji - Profil | Ne 4.2.2018 17:47:48

                              Mrknato >> já to tvé psaní s dovolením shrnu do jednoho slova - sračky.
                              Jakmile schází argumenty, nastupují sračky. Nech si své rady a šílené konstrukce, co by měl a neměl dělat MRS. A už vůbec nerozhoduj, co udělá náš spolek s vlastním majetkem. Jo a mimochodem, nenakupujeme kapry od spolků, pokud vím, tak jen od profesionálů.

                                Rožnovák - Profil | Ne 4.2.2018 17:44:43

                                Mrknato >> Dobře chápuli tě dobře, máš za to že v naších svazových podmínkách kde většinu práce udělají lidi ve volném čase a v zázemí udržované s příspěvků členů svazu je možné držet generační ryby všech druhů ryb bez toho aby se sáhlo do revírů. Chápu že soukromník který má nesporně vyšší výnosy a je orientován ekonomicky si může dovolit stálé generační hejno u druhů jež nevyžadují nutně tekoucí vodu nebo jim je ochoten v některých případech tyto podmínky nasimulovat protože disponuje zpravidla větší užitnou plochou, rybochovnýmí zařízeními, finančnímí prostředky a nemusí si každou výraznějšší investici nechat posvětit na Včs. Takže když to shrnu ano někde kde mají dostatečné zázemí si můžou dovolit generační hejno u ryb u kterých jim to podmínky dovolí, ale chtít po každé mo aby držela generačky u všech ryb na které má zp je neproveditelné, když každá nedisponuje líhní.

                                  Mrknato - Profil | Ne 4.2.2018 17:27:41

                                  Rožnovák >> Generaček

                                    Mrknato - Profil | Ne 4.2.2018 17:27:21

                                    hraji >> Bez jakéhokoliv pejorativního nádechu vás mám proto za Potěmkinovskou MO, pokud jste společně hospodaříci MO v rámci MRS. Jak mohou jiné MO které chovají "levného kapř" i pro vás, dát takovou částku do zarybnění? Nemohou. Proto by byl správný přístup MRS, aby Vám částku na zarybnění z kasičky MRS krátil, nebo aby podíl peněz na zarybnění zvýšil přeposíláním cca 500,-Kč za člena k uživateli (to je MRS, ten na půdě) ne vy dole, z každé MO, i té vaší.Takto to mají třeba v Zč. ÚS. Pak by jste nás možná dohnali....... Potom by si i ostatní MO mohli rozhodnout, zdali to pětikilo dají do "svého zarybnění" nebo chovu, podle toho na čem víc vydělají....

                                      Rožnovák - Profil | Ne 4.2.2018 17:25:16

                                      Mrknato >> chovná hejna čeho? buď konkrétní.

                                        nofish - Profil | Ne 4.2.2018 17:20:09

                                        poky82 >> já našel jediný smysl v tom, že za to někdo dostal peníze, jinak po prohléídnutí nějakých grafů a náhodně vybraných stránek se mi zdálo, že je to mimo realitu. Tak to bude chtítí asi znovu a víc se soustředit.