Rybáři a vinařství

Najdou se tady rybáři, kteří mají zálibu v pěstování révy, rádi o tom debatují a podělí se o své zkušenosti?
Autor diskuse: Bacha San - Profil , 20.2.2022 všeobecné - ostatní

Nsasan111 - Profil | Po 14.7.2025 23:02:36

:-))))))))

    NMikulas - Profil | Po 14.7.2025 0:06:58

    sasan111 >> a u me takhle :(

      Nsasan111 - Profil | Ne 13.7.2025 23:02:49

      Tož tak to u nás na dvoře vypadá, když nám to roste a je potřeba sečkovat a postřikovat :-)))))))

        NMikulas - Profil | Čt 10.7.2025 19:55:12

        sasan111 >> dekuju. No pocasi jsem bohuzel ovlivnit nemohl 🤨

          Nsasan111 - Profil | Čt 10.7.2025 17:36:37

          Mikulas >> Nic jsi špatně neudělal, jen hrozny měly smůlu při odkvětu...takzvaně sprchly. Když nedojde k opylení "kuličky", tak ta z hroznu postupně opadne. Réva je samosprašná, ale chlad, či naopak velký hic a sucho, mokré a chladné počasí v době kvetení způsobí, že k opylení nedojde a květenství hroznu se proředí....někdy třeba i na jen několik kuliček :-///////

          Sprchnutí révy je jev způsobený špatným opylením nebo oplodněním květenství, což vede k opadu květů a nevyvinutým, malým bobulím bez semen, nebo řídkému hroznu. Nejedná se o chorobu, ale o abiotickou poruchu, která může být způsobena špatnou výživou (nadbytek dusíku, nedostatek boru nebo molybdenu), nepříznivým počasím během kvetení (chladno, déšť), nebo je vázaná na odrůdu či klon či virové infekce.
          Příčiny sprchnutí:
          Špatné opylení/oplodnění: Chladné a deštivé počasí v době kvetení je častou příčinou.
          Výživa: Nadbytek dusíku nebo nedostatek molybdenu či boru může vést k tomuto problému.
          Odrůda a klon: Některé odrůdy a klony mají k sprchnutí vyšší tendenci.
          Virové choroby: Vějířovitost révy nebo svinutka révy mohou přispívat k tomuto jevu.
          Příliš bujný vegetativní růst: Přehnojení dusíkem nebo špatný výběr podnože mohou také hrát roli.

            NMikulas - Profil | Čt 10.7.2025 10:48:34

            Prosím o radu, potřebuju zjistit, co jsem udělal špatně respektive čeho se příště vyvarovat. Letos mi vše krásně rostlo, vykvetlo a dospělo až do fáze miniaturních kuliček na hroznech (asi jako brok). No a teď jsem se tomu cca 17 dní nevěnoval, nezalil, nic a místo původních krásných hroznů jsou tam chudáci, na nich je na každém doslova jen pár kuliček (na některých třeba 3-5). Kd je chyba? Je to těmi vedry (mám jižní svah a bylo až 38 stupňů) a nedostatkem vláhy nebo něčím iným? Réva je na místě třetím rokem. Hnojeno komplexním hnojivem na révu, nestříkáno ničím. Listy a rostliny celkově jsou ve velmi dobrém stavu, žádné skvrny, nic. Díky za každou radu.

              Nsasan111 - Profil | Čt 12.6.2025 18:18:07

              :-))))))))

                NKruan - Profil | Čt 12.6.2025 7:11:39

                sasan111 >> super..dikes...hořkou sul dokonce mam, tak ji tak prisypu...je to letos prvni uroda ...je to oblibeny/neoblibeny chorvat :)

                  Nsasan111 - Profil | St 11.6.2025 14:06:42

                  Kruan >> Nedostatek nějakého prvku, nejspíše hořčíku.

                  Nedostatek hořčíku u vinné révy se projevuje na listech, které žloutnou, zejména mezi žilkami. U červených odrůd se může objevit červené zbarvení. Žilky a okolí zůstávají zelené. Příznaky se objevují nejprve na starších listech. Nedostatek hořčíku může také vést k nekrotickým skvrnám a nekrotizaci okrajů listů.
                  Podrobnější informace:
                  Žloutnutí listů: Nedostatek hořčíku způsobuje, že listy mezi žilkami žloutnou.
                  Zelené žilky a okolí: Žilky a okolí žilek zůstávají zelené.
                  Nekrotické skvrny: V případě silného nedostatku se mohou objevit nekrotické skvrny a nekrotizace okrajů listů.
                  Červenání u modrých odrůd: U modrých odrůd může nedostatek hořčíku vést k červenému zbarvení listů, spíše než k žloutnutí.
                  Stav hroznů: Nedostatek hořčíku může také ovlivnit zdraví hroznů a způsobovat vadnutí třapiny, snížení výnosu a cukernatosti.
                  Příčina: Hořčík je důležitou součástí chlorofylu, a tím ovlivňuje fotosyntézu.
                  Jak to poznat?
                  Příznaky na starších listech: Příznaky nedostatku hořčíku se objevují nejprve na starších listech.
                  Mezižilkové žloutnutí: Listy mezi žilkami žloutnou, zatímco žilky zůstávají zelené.
                  Nekrotizace: Nekrotické skvrny a nekrotizace okrajů listů mohou být dalším příznakem.
                  Co s tím?
                  Hnojivo:
                  Hořká sůl je hnojivo obsahující hořčík, které lze použít k listové aplikaci nebo jako zálivku ke kořenům.
                  Dávkování:
                  Pro vinnou révu je vhodné dávkování 30-50 g hořké soli na 1 litr vody, aplikované postřikovačem nebo zálivkou.
                  Termíny aplikace:
                  Hořká sůl se může aplikovat celoročně, nejvhodnější je po odkvětu do začátku srpna.
                  Další tipy:
                  Organická hnojiva:
                  Organická hnojiva, jako kompost, mohou pomoci zlepšit kvalitu půdy a tím i dostupnost živin pro rostlinu.
                  Vzdušná půda:
                  Pravidelné okopávání a odstraňování plevele pomáhá zajistit, aby byla půda vzdušná a kyprá.

                    NKruan - Profil | St 11.6.2025 12:43:22

                    Kucí. Co tomu chybí ? Listy jsou takove svetle a nekde jsou takove rezave ...

                      Nsasan111 - Profil | St 4.6.2025 22:44:52

                      Tak letos nám ta chemická ochrana začala poněkud brzo....deště, vysoká vzdušná vlkost, teplo v noci i ve dne a plísně mají ideální podmínky :-////////

                        Nsasan111 - Profil | St 4.6.2025 22:42:28

                        Zmyjak >> Ty si také brouk :-)))))))))))))))))

                          NZmyjak - Profil | St 4.6.2025 19:04:39

                          Poslušně hlásím,víno už se vzpamatovalo,ale u nějakých hlav to odrovnalo spodní pupeny které se už nerozjely. Teď jsou přírůstky větší než co stačí brouk sežrat,ale stále tam jsou ti hajzlici. Na jaře už na ně budu připravený.

                            NŠUKI - Profil | St 28.5.2025 22:30:52

                            Kruan >> Vlašáku není nikdy dost!!!

                              NKruan - Profil | St 28.5.2025 22:08:28

                              sasan111 >> mam tu Drafos. To je hnojivo a zaroven to chrani , tak to vcilka vemu tim . A ted košt :)

                                Nsasan111 - Profil | St 28.5.2025 14:51:41

                                :-)))))))))))))

                                  Nsasan111 - Profil | Út 27.5.2025 15:59:11

                                  Kruan >> Postříkat to něčím proti padlí, oidiu :-)))))...a proti plísni révové, perenospoře...oděné spoře :-)))))) a každých čtrnáct dní :-)))))

                                    NKruan - Profil | Út 27.5.2025 15:34:22

                                    sasan111 >> Tak co ted ? U tam mam po kvetu a mam kuličke :) Esi mi to chytne tu kurefskou plisen, tak to useknu u zeme a hodim do kamen :)

                                      Nvalcha186 - Profil | Čt 15.5.2025 10:20:16

                                      sasan111 >> Možná dfiscus. Je to na padlí a stříkám s ním hrušně. Ten bpordel se mi na ně stěhuje z jalovců. Loni to pomrzlo, ale na listech to bylo. Nestříkal jsem. Zkusím to tím discusem a uvidíme. Nevím jak swe to tam dostalo, když to je uzavřené, i když asi otvíráme dveře.

                                        Nsasan111 - Profil | Čt 15.5.2025 9:10:07

                                        valcha186 >> to bude oidium, začni Kumulusem , prostě něco na padlí 🙂