- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Domácí výroba sýrů
Pozoruji tady zvětšený zájem o výrobu domácích sýrů, také začínám, tak si zde můžeme předávat poznatky o výrobě sýrů a vše kolem toho.Autor diskuse: PYTLAKS - Profil , 9.1.2019 všeobecné - ostatní
jaké máte nejraději sýry
A) s bílou plísní7%
B) s modrou plísní21%
C) pařené0%
D) s mazem na povrchu0%
E) tvrdé bez ok4%
F) tvrdé s oky11%
G) všechny57%
Od 7.1.2021 hlasovalo 28 čtenářů.
- Zobrazit zápisy s fotkou.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám... - Zobrazit jen s poděkováním.
- Zobrazit nejlépe hodnocené.
120x v oblíbených a 10x v ignorovaných.
NPYTLAKS - Profil | Čt 4.4.2019 17:35:24
Vybliz >> tak nějaký čas počkat musíš,jinak nezjistíš jak to má doopravdy chutnat:-)
NVybliz - Profil | Čt 4.4.2019 17:24:11
Pánové, obdivuji vaši pevnou vůli! Já bych potřeboval asi časový zámek na lednici, abych to vydržel a nezakrojil dřív, než příjde ten správný čas.
NPYTLAKS - Profil | St 3.4.2019 21:26:42
medvěd >> já to asi tak dlůho nevydržím,je to prvotina,tak budu zvědavý:-)
Nmedvěd - Profil | St 3.4.2019 21:18:06
PYTLAKS >> manchego bude mít příští týden 6 měsíců.Nejspíš bude čas
NPYTLAKS - Profil | St 3.4.2019 21:13:47
medvěd >> hlavně chutná,dělal jsem to kozí manchego,ale zapomněl jsem ho před zráním vyfotit,tak až se zakrojí,tak ho snad cvaknu,ještě chvílu počkám a zkusím ten mimolet,to už bude minimálně 3 měsíce uzrátý.-)
NLeos - Profil | Po 25.3.2019 18:00:39
Tak jsem udělal objednávku a teď čekám, až to dorazí. Tak snad se bude dařit.
NPYTLAKS - Profil | Ne 24.3.2019 7:47:50
salfi >> já tam nic nestříkám,v boxu si sýry udělajů klima samy,jen reguluju pootevřením nebo zavřením víka,teplotu reguluju sám:-)
Nsalfi - Profil | Ne 24.3.2019 7:43:45
PYTLAKS >> delam je poprve, zacal jsem skoro se 100%, fixirkou jsem rosil steny, ted to pomalu ubiram. Myslis, ze je to spatne? Ted uz by to melo vejt uplne dosucha? A co viko a privod vzduchu? Mam to mit odklopeny?
Nsalfi - Profil | Ne 24.3.2019 7:30:08
PYTLAKS >> prvnich 5 dni tam byla vlhkost 97%, ted postupne ubiram
NPYTLAKS - Profil | Ne 24.3.2019 6:43:38
salfi >> tam už musíš mít 100%vlhkost:-))já ty zrací bedny vytírám do sucha
NPYTLAKS - Profil | So 23.3.2019 8:46:57
Leos >> na kamembert si kup přímo kulturu iota ca + sigma 71 nebo 74,na jacka alfa+lambda
Mléko zahřejeme na 30°C a přidáme mezofilní kulturu (ALPHA neboOMEGA ) + malé množství jogurtové kultury. Vše dobře zamícháme a necháme zrát 60 minut.
Poté přidáme takové množství syřidla, aby sýření bylo ukončeno za 45 minut.
Sýřeninu krájíme na velikost hrachu a necháme 5 minut odpočívat. Pomalu, během 30-40 minut dohříváme na 39°C a stále mícháme. Na této teplotě udržujeme kolem 15 minut a stále promícháváme.
Sýřeninu necháme usadit na dno. Odebereme všechnu syrovátku a sýřeninu nadále 10-15 minut promícháváme, než začne být pevná a matná.
Sýřeninu nasolíme 2% soli a zamícháme. Sýřeninu přendáme do plachetky, kterou dostatečně stáhneme. Plachetku dáme na rovnou desku a druhou desku dáme nahoru.
Zalisujeme tlakem asi 4 kg na každé kilo sýřeniny. Lisujeme podle požadované tuhosti 6-8 hodin. Zalisování může být i ve formě.
Vylisovaný sýr nasolíme ještě na sucho a necháme 1-2 dny při pokojové teplotě oschnout.
Necháme při 10-12°C a 85% vlhkosti 2-6 týdnů i déle.
Mléko zahřejeme na 30°C a přidáme mezofilní kulturu (ALPHA neboOMEGA ) + malé množství jogurtové kultury. Vše dobře zamícháme a necháme zrát 60 minut.
Poté přidáme takové množství syřidla, aby sýření bylo ukončeno za 45 minut.
Sýřeninu krájíme na velikost hrachu a necháme 5 minut odpočívat. Pomalu, během 30-40 minut dohříváme na 39°C a stále mícháme. Na této teplotě udržujeme kolem 15 minut a stále promícháváme.
Sýřeninu necháme usadit na dno. Odebereme všechnu syrovátku a sýřeninu nadále 10-15 minut promícháváme, než začne být pevná a matná.
Sýřeninu nasolíme 2% soli a zamícháme. Sýřeninu přendáme do plachetky, kterou dostatečně stáhneme. Plachetku dáme na rovnou desku a druhou desku dáme nahoru.
Zalisujeme tlakem asi 4 kg na každé kilo sýřeniny. Lisujeme podle požadované tuhosti 6-8 hodin. Zalisování může být i ve formě.
Vylisovaný sýr nasolíme ještě na sucho a necháme 1-2 dny při pokojové teplotě oschnout.
Necháme při 10-12°C a 85% vlhkosti 2-6 týdnů i déle.
Čtenáři této diskuse také sledují
NUdírny a uzení51147
NFóry59882
NRybářsko-houbařské jádro .-)45013
NKulinářský kroužek aneb vše co se dá uvařit z ryb5796
NGastrorožek aneb o jídle a všem okolo36023
NSranda bez nadsázky 🤘10867
NZahrada pro lenochy aneb zahradnicko-budovatelské jádro22068
NJádro chilli žroutů11225
NKutilské jádro MRKu5344
NČína - objednali ste uz nieco?15760
Živě na MRK.cz
Kde to žije - všechna témata
SoNRybáři a vinařství 930
SoNATTs hlásiče a ATTx příposlech 553
SoNBoilies TB baits- chytací řada 47
SoNKde sehnat protisměrné válečkové ložisko na Daiwu fuego 0
SoN🔥 Grill a grilování 🔥 592
SoNLov pod jezem v letních vedrech? 43
SoNRybářský kniho - koutek 145
SoN471226 - Blatecký mlýn 1A 14
PáNRybářské odznáčky ... 547
PáNPřehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru (Bleskovka) 14
PáNRybáři vs ochránci přirody 90
PáNZkušenosti s pruty Scorpion od Mivardi 5
PáNHlídač slev eshopů 752
ČtNElektro tříkolka na ryby 40
ČtNDivoký potočák nebo granulák? 63
Co je nového - všeobecné
ČtNBleskovka: V Chrudimce hrozí račí mor: Ochranáři varují před vstupem do vody
StNBleskovka: Přehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru
. . . NBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
. . . NBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . NBleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . NBleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
Oznámení - obecné
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - obecné
27.6.Dětské rybářské závody Talian
10.7.Obsazeno Noční rybářské závody...
18.7.Dobřany - Noční rybářské závody
25.7.17. ročník rybářských závodů ...
25.7.Lovosický úhoř
1.8.Plavaná+Feeder Talian
1.8.Noční rybářské závody v Lišicích...
8.8.Letní rybářské závody Vranovská...
8.8.Noční závody dvojic
14.8."Noční Dešná"
NEJLEPŠÍ Z KATALOGU
Doporučujeme e-shop
Saccon Carp
Rybářský e-shop se zaměřením na moderní kaprařinu. Máme dlouholeté zkušenosti, na trhu úspěšně působíme přes 10 let....
















