Domácí výroba sýrů

Pozoruji tady zvětšený zájem o výrobu domácích sýrů, také začínám, tak si zde můžeme předávat poznatky o výrobě sýrů a vše kolem toho.
Autor diskuse: PYTLAKS - Profil , 9.1.2019 všeobecné - ostatní

jaké máte nejraději sýry

A) s bílou plísní7%

B) s modrou plísní21%

C) pařené0%

D) s mazem na povrchu0%

E) tvrdé bez ok4%

F) tvrdé s oky11%

G) všechny57%

Od 7.1.2021 hlasovalo 28 čtenářů.

NPYTLAKS - Profil | Čt 4.4.2019 17:35:24

Vybliz >> tak nějaký čas počkat musíš,jinak nezjistíš jak to má doopravdy chutnat:-)

    NVybliz - Profil | Čt 4.4.2019 17:24:11

    Pánové, obdivuji vaši pevnou vůli! Já bych potřeboval asi časový zámek na lednici, abych to vydržel a nezakrojil dřív, než příjde ten správný čas.

      Nsazava - Profil | St 3.4.2019 22:31:29

      To je vždycky můj průser když něco udělám zapomínám fotit!

        NPYTLAKS - Profil | St 3.4.2019 21:26:42

        medvěd >> já to asi tak dlůho nevydržím,je to prvotina,tak budu zvědavý:-)

          Nmedvěd - Profil | St 3.4.2019 21:18:06

          PYTLAKS >> manchego bude mít příští týden 6 měsíců.Nejspíš bude čas

            NPYTLAKS - Profil | St 3.4.2019 21:13:47

            medvěd >> hlavně chutná,dělal jsem to kozí manchego,ale zapomněl jsem ho před zráním vyfotit,tak až se zakrojí,tak ho snad cvaknu,ještě chvílu počkám a zkusím ten mimolet,to už bude minimálně 3 měsíce uzrátý.-)

              Nmedvěd - Profil | St 3.4.2019 21:11:12

              PYTLAKS >> krasavec

                NPYTLAKS - Profil | St 3.4.2019 21:10:28

                brie

                  NKruan - Profil | St 27.3.2019 14:31:41

                  medvěd >> šmarja pano to je nadhera !!!

                    Nmedvěd - Profil | St 27.3.2019 14:20:14 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                    troška Jacka šla pod nůž

                      NLeos - Profil | Po 25.3.2019 18:00:39

                      Tak jsem udělal objednávku a teď čekám, až to dorazí. Tak snad se bude dařit.

                        NPYTLAKS - Profil | Ne 24.3.2019 7:47:50

                        salfi >> já tam nic nestříkám,v boxu si sýry udělajů klima samy,jen reguluju pootevřením nebo zavřením víka,teplotu reguluju sám:-)

                          Nsalfi - Profil | Ne 24.3.2019 7:43:45

                          PYTLAKS >> delam je poprve, zacal jsem skoro se 100%, fixirkou jsem rosil steny, ted to pomalu ubiram. Myslis, ze je to spatne? Ted uz by to melo vejt uplne dosucha? A co viko a privod vzduchu? Mam to mit odklopeny?

                            NPYTLAKS - Profil | Ne 24.3.2019 7:32:58

                            salfi >> pod mřížků je vysrážená vlhkost:-)

                              Nsalfi - Profil | Ne 24.3.2019 7:30:08

                              PYTLAKS >> prvnich 5 dni tam byla vlhkost 97%, ted postupne ubiram

                                NPYTLAKS - Profil | Ne 24.3.2019 6:43:38

                                salfi >> tam už musíš mít 100%vlhkost:-))já ty zrací bedny vytírám do sucha

                                  Nsalfi - Profil | So 23.3.2019 20:17:25 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                  Camemberty po 10 dnech

                                    NPYTLAKS - Profil | So 23.3.2019 16:03:45

                                    Leos >> jack

                                      NLeos - Profil | So 23.3.2019 14:50:33

                                      PYTLAKS >> Děkuji za radu. A to je recept na jakej sýr?

                                        NPYTLAKS - Profil | So 23.3.2019 8:46:57

                                        Leos >> na kamembert si kup přímo kulturu iota ca + sigma 71 nebo 74,na jacka alfa+lambda

                                        Mléko zahřejeme na 30°C a přidáme mezofilní kulturu (ALPHA neboOMEGA ) + malé množství jogurtové kultury. Vše dobře zamícháme a necháme zrát 60 minut.
                                        Poté přidáme takové množství syřidla, aby sýření bylo ukončeno za 45 minut.
                                        Sýřeninu krájíme na velikost hrachu a necháme 5 minut odpočívat. Pomalu, během 30-40 minut dohříváme na 39°C a stále mícháme. Na této teplotě udržujeme kolem 15 minut a stále promícháváme.
                                        Sýřeninu necháme usadit na dno. Odebereme všechnu syrovátku a sýřeninu nadále 10-15 minut promícháváme, než začne být pevná a matná.
                                        Sýřeninu nasolíme 2% soli a zamícháme. Sýřeninu přendáme do plachetky, kterou dostatečně stáhneme. Plachetku dáme na rovnou desku a druhou desku dáme nahoru.
                                        Zalisujeme tlakem asi 4 kg na každé kilo sýřeniny. Lisujeme podle požadované tuhosti 6-8 hodin. Zalisování může být i ve formě.
                                        Vylisovaný sýr nasolíme ještě na sucho a necháme 1-2 dny při pokojové teplotě oschnout.
                                        Necháme při 10-12°C a 85% vlhkosti 2-6 týdnů i déle.