- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Výklad zákona 99/2004 Sb - Zákon o rybářství
A mám jeden dotaz, respektive prosbu, zda sem nechodí i nějaký právník, který by mi osvětlil jeden problematický bod. Prosím o zdržení se uvádění názorů, jak by to mělo být, rád bych slyšel, jak to opravdu je.
Podle zákona 99/2004 Sb, paragrafu 2, je ve vymezení pojmů, které jsou relevantní pro celý zákon, lov specifikován v bodě i následovně:
Pro účely tohoto zákona se rozumí lovem činnost směřující k ulovení ryby nebo vodního organizmu v rybníkářství anebo ulovení a přisvojení si ryby nebo vodního organizmu při výkonu rybářského práva za podmínek stanovených tímto zákonem
Tedy buď v rybníkářství provádím činnost směřující k ulovení ryby, nebo jinde, třeba na řece nebo přehradě, se lovem rozumí ulovení a přisvojení si. Tedy abych splňoval definici lovu na řece, musím rybu chytit a přisvojit si ji. Pokud si ji nepřisvojím, podmínka definice lovu, tedy "ulovení a přisvojení si" není splněna a lov neprovádím. Předpokládám, že u spojky "a" mezi ulovením a přisvojením se jedná konjunkci, kdy se má vyjádrit, že predpokládaný právní následek (konsekvent) nastane pri soucasném splnení (kumulaci) dvou nebo více podmínek (antecedentu).
Je to tak správně?
A dostávám se v tom samém zákoně k paragrafu 30, bodu i, tedy Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že neoprávněně chytá ryby.
Ovšem pojem chytání ryb není nikde specifikován. Hledal jsem tedy dále a pan Lubovský z Ministerstva zemědělství napsal práci SPRÁVNÍ TRESTÁNÍ NA ÚSEKU RYBÁŘSTVÍ. Tam jsou jednotlivé body rozepsány a bod i, tedy neoprávněně chytá ryby, je tam rozepsán poměrně podrobně a je tam uveden i výklad, cituji část:
Zákon o rybářství termín „chytat ryby“ zmiňuje pouze jednou, a to v ustanovení § 13 odst. 2 písm. b), kde uvádí, že „je zakázáno chytat ryby na šňůry, do rukou a do ok“. Logicky se tak nabízí nesprávný výklad, že ustanovením § 30 odst. 1 písm. i) se myslí toto chytání a nikoliv lov bez rybářského lístku jak to bylo myšleno v zákoně o přestupcích.
Tedy podle tohoto dokumentu podepsaného právníkem z MZE je ve smyslu tohoto zákona má být bod i, neoprávněné chytání ryb, vykládáno jako lov bez rybářského lístku.
A tedy se dostávám k tomu nejpodstatnějšímu - vše v rybářském zákoně, kde se mluví o nutnosti lístku a povolenkách, je spojeno s lovem. Včetně kontrol rybářské stráže, která smí kontrolovat pouze osoby provádějící lov. Po přečtení celého rybářského zákona včetně výkladu z MZE, se však naskýtá výklad, že pokud někdo ryby opět pouští a nepřisvojuje si je, tak neloví a nepotřebuje lístek ani povolenku.
Je tu tedy někdo, kdo může bod j paragrafu 2 zákona 99/2004 Sb. vyložit přesně? Podle mého názoru je při posuzování nutnosti RL a povolenky potřeba rozlišovat způsob chytání a místo, kde chytám. Pokud si chci ryby brát, potřebuji RL a povolenku vždy, pokud si je brát nechci, potřebuji RL a povolenku jen v rybníkářství (viz definice pojmů ve výše uvedeném zákoně).
Jak to tedy je?
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám...
10x v oblíbených a 12x v ignorovaných.
potočák 62 - Profil | So 31.1.2015 16:20:08
Mrknato - Profil | So 31.1.2015 16:19:44
Anýzový dědek - Profil | So 31.1.2015 16:18:24
Pochop nejprve prioritu. K tomu, abys mohl lovit musíš být oprávněn, ale to nevylučuje možnost že podle zákona nelovíš, ba naopak. I když nelovíš tak k tomu musíš být oprávněn.
zdevac - Profil | So 31.1.2015 16:15:38
A pak že já mám zvrácenou logiku :-) Píšeš hlouposti. Jestliže nevykonávám lovení, nemusím být k lovení oprávněn. Abych musel respektovat podmínky pro výkon jakékoliv činnosti, musím nejdříve vykonávat tu činnost.
Asi jako kdyby si šel hokejista zahrát fotbal, ale protože je hokejista, tak i při fotbale musel dodržovat hokejová pravidla. Je to stejné, jako když si jdu v klidu zachytat, ale ty po mě chceš, abych při tom dodržoval pravidla pro lov, i když obyčejné chytání a lov jsou v podání zákona dvě odlišné činnosti.
Mrknato - Profil | So 31.1.2015 16:14:29
zdevac - Profil | So 31.1.2015 16:09:24
Téměř všechny body v § 16 Oprávnění rybářské stráže se týkjí kontroly lovící osoby. Pokud nesplňuji definici lovení, nelovím, RS nemá oprávnění men kontrolovat.
Jediné, co se na to může vztahovat, je
od osoby důvodně podezřelé ze spáchání přestupku nebo trestného činu v bezprostřední blízkosti rybářského revíru předložení rybářského lístku, popřípadě povolenky k lovu nebo jiného dokladu opravňujícího osobu k lovu anebo dokladu o nabytí ryby nebo vodního organizmu,
Jsem u vody a chytám ryby, tedy mohu být důvodně podezřelý. RS by v tomot případě měla zjistit, zda mám přisvojenou rybu. Pokud ne a jedná se o normální vodu, ne rybníkářství, mělo by to tím končit. Alespoň takm to zákon říká. jakmile zjistí, že nelovím, není co řešit.
Jestliže jsem u vody třeba s udicí, ale nemám ani vybavení na odnos a přechovávání ryb, měl bych podle rybářského zákona být mimo pravomoc RS.
Anýzový dědek - Profil | So 31.1.2015 16:03:49
zdevac - Profil | So 31.1.2015 16:00:07
Zákon není děravý nebo špatný, naopak. Pouze rybářský svaz a RS řvou a odmítají to veřejně připustit, protože tím ztratí část moci a vlivu. Takže zákon tu jednou je takovýto a je potřeba se zamyslet nad tím, proč tu není nějaká osvěta nebo oficiální výklad, který by vyloučil chybnou interpretaci.
Zatím tu vidím jen jak jsem bllbej, jak zasloužím nakopat, že jsem pytlák, a pár neobratných pokusů mi podstrčit něco, co je sice pravda, ale nevztahuje se k problematice.
Celé to na mne dělá dojem, že se tu akorát mlží, aby se nemusela připustit pro svaz hořká pravda :-(
Mrknato - Profil | So 31.1.2015 15:58:51
*Shimi* - Profil | So 31.1.2015 15:57:48
nofish - Profil | So 31.1.2015 15:57:01
Kocháč - Profil | So 31.1.2015 15:56:57
Všem RS co se chystají překračovat pravomoce přeji štěstí ve výběru těch, kterým budou chtít cokoliv odebrat :o)
Anýzový dědek - Profil | So 31.1.2015 15:55:52
nofish - Profil | So 31.1.2015 15:54:48
*Shimi* - Profil | So 31.1.2015 15:54:16
Anýzový dědek - Profil | So 31.1.2015 15:51:22
Pokud nepochopíš co je to být Oprávněn k lovu, tak nemá smysl dále diskutovat.
zdevac - Profil | So 31.1.2015 15:51:17
Správně. RS nemá právo tě při chyť a pusť kontrolovat. Teoreticky by mohla argumentovat tím, že měla podezření, že si ryby necháváš. Ale pokud se to neprokáže, právo nemá. Nejdřív tedy musí najít ryby, teprve pak tě smí kontrolovat.
A na chyť a pusť by se neměla vztahovat ani pravidla o omezení doby chytání a podobně. Neříkám, že je to tak dobře, jen že to tak je.
zdevac - Profil | So 31.1.2015 15:47:37
Jde o podmínky lovu, nejedná se o definici lovu. Jsou to dvě odlišné věci.
*Shimi* - Profil | So 31.1.2015 15:46:03
Mrknato - Profil | So 31.1.2015 15:43:32
Proč je prosím tě definován lov v rybníkářství a při VRP jinak? Když si budu při rybníkářství připravovat sítě, manipulovat ze stavidlem, tak jde jasně o lov. Pokud budu na břehu revíru manipulovat se stavidlem s udicí, tak už lovím?
Toto co tady zmínil zdevac není vyčůraností, ale poukázáním na lemplovské zákony, stejně tak jako pasáž zákona o BP..... Za "vydrbávání" zase považuju pseudovýklady svazostruktur, co je a co není lov, co jsou a co nejsou BP. Toto je opravdu na soudech.
Čtenáři této diskuse také sledují
Fóry59883
Čína - objednali ste uz nieco?15760
Brněnské jádro364683
Perly MRKu ...!1171
Gastrorožek aneb o jídle a všem okolo36023
Rybářsko-houbařské jádro .-)45013
Sranda bez nadsázky 🤘10867
Revíry MO Žďár nad Sázavou3532
Černá listina Bazaru - upozornění na podvodné či nefér jednání1517
Problémy se psy u vody553
Kde to žije - všechna témata
SoRybáři a vinařství 930
SoATTs hlásiče a ATTx příposlech 553
SoBoilies TB baits- chytací řada 47
SoKde sehnat protisměrné válečkové ložisko na Daiwu fuego 0
So🔥 Grill a grilování 🔥 592
SoLov pod jezem v letních vedrech? 43
SoRybářský kniho - koutek 145
So471226 - Blatecký mlýn 1A 14
PáRybářské odznáčky ... 547
PáPřehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru (Bleskovka) 14
PáRybáři vs ochránci přirody 90
PáZkušenosti s pruty Scorpion od Mivardi 5
PáHlídač slev eshopů 752
ČtElektro tříkolka na ryby 40
ČtDivoký potočák nebo granulák? 63
Co je nového - všeobecné
ČtBleskovka: V Chrudimce hrozí račí mor: Ochranáři varují před vstupem do vody
StBleskovka: Přehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru
. . . Bleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
. . . Bleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . Bleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . Bleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
Akční nabídky
SPRO kufřík Power Catcher Lure TowerZa 598 Kč
Díky kompaktním přepravním rozměrům a integrovanému madlu se snadno přenáší a je ideální na cesty. Věž obsahuje 4 průhledné plastové krabičky na nástrahy a navíc velký horní úložný prostor, který je ideální pro uložení nářadí nebo většího příslušenství.
Sensas pelety Super Feed 650gZa 115 Kč
Klasické zakrmovací pelety. Můžete je použít jako přídavek do vašeho krmení nebo s nimi volně krmit rukou nebo prakem.
Oznámení - obecné
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - obecné
10.7.Obsazeno Noční rybářské závody...
18.7.Dobřany - Noční rybářské závody
25.7.17. ročník rybářských závodů ...
25.7.Lovosický úhoř
1.8.Plavaná+Feeder Talian
1.8.Noční rybářské závody v Lišicích...
8.8.Letní rybářské závody Vranovská...
8.8.Noční závody dvojic
14.8."Noční Dešná"
15.8.Rybářské závody Hradčany u...
Doporučujeme e-shop
PÁRYSŮV RYBÁŘSKÝ RÁJ
Rybářské potřeby pro všechny, kteří propadli kouzlu rybařiny. Díky unikátnímu věrnostnímu systému nakupujete neustále se...










