- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Výklad zákona 99/2004 Sb - Zákon o rybářství
A mám jeden dotaz, respektive prosbu, zda sem nechodí i nějaký právník, který by mi osvětlil jeden problematický bod. Prosím o zdržení se uvádění názorů, jak by to mělo být, rád bych slyšel, jak to opravdu je.
Podle zákona 99/2004 Sb, paragrafu 2, je ve vymezení pojmů, které jsou relevantní pro celý zákon, lov specifikován v bodě i následovně:
Pro účely tohoto zákona se rozumí lovem činnost směřující k ulovení ryby nebo vodního organizmu v rybníkářství anebo ulovení a přisvojení si ryby nebo vodního organizmu při výkonu rybářského práva za podmínek stanovených tímto zákonem
Tedy buď v rybníkářství provádím činnost směřující k ulovení ryby, nebo jinde, třeba na řece nebo přehradě, se lovem rozumí ulovení a přisvojení si. Tedy abych splňoval definici lovu na řece, musím rybu chytit a přisvojit si ji. Pokud si ji nepřisvojím, podmínka definice lovu, tedy "ulovení a přisvojení si" není splněna a lov neprovádím. Předpokládám, že u spojky "a" mezi ulovením a přisvojením se jedná konjunkci, kdy se má vyjádrit, že predpokládaný právní následek (konsekvent) nastane pri soucasném splnení (kumulaci) dvou nebo více podmínek (antecedentu).
Je to tak správně?
A dostávám se v tom samém zákoně k paragrafu 30, bodu i, tedy Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že neoprávněně chytá ryby.
Ovšem pojem chytání ryb není nikde specifikován. Hledal jsem tedy dále a pan Lubovský z Ministerstva zemědělství napsal práci SPRÁVNÍ TRESTÁNÍ NA ÚSEKU RYBÁŘSTVÍ. Tam jsou jednotlivé body rozepsány a bod i, tedy neoprávněně chytá ryby, je tam rozepsán poměrně podrobně a je tam uveden i výklad, cituji část:
Zákon o rybářství termín „chytat ryby“ zmiňuje pouze jednou, a to v ustanovení § 13 odst. 2 písm. b), kde uvádí, že „je zakázáno chytat ryby na šňůry, do rukou a do ok“. Logicky se tak nabízí nesprávný výklad, že ustanovením § 30 odst. 1 písm. i) se myslí toto chytání a nikoliv lov bez rybářského lístku jak to bylo myšleno v zákoně o přestupcích.
Tedy podle tohoto dokumentu podepsaného právníkem z MZE je ve smyslu tohoto zákona má být bod i, neoprávněné chytání ryb, vykládáno jako lov bez rybářského lístku.
A tedy se dostávám k tomu nejpodstatnějšímu - vše v rybářském zákoně, kde se mluví o nutnosti lístku a povolenkách, je spojeno s lovem. Včetně kontrol rybářské stráže, která smí kontrolovat pouze osoby provádějící lov. Po přečtení celého rybářského zákona včetně výkladu z MZE, se však naskýtá výklad, že pokud někdo ryby opět pouští a nepřisvojuje si je, tak neloví a nepotřebuje lístek ani povolenku.
Je tu tedy někdo, kdo může bod j paragrafu 2 zákona 99/2004 Sb. vyložit přesně? Podle mého názoru je při posuzování nutnosti RL a povolenky potřeba rozlišovat způsob chytání a místo, kde chytám. Pokud si chci ryby brát, potřebuji RL a povolenku vždy, pokud si je brát nechci, potřebuji RL a povolenku jen v rybníkářství (viz definice pojmů ve výše uvedeném zákoně).
Jak to tedy je?
- Zobrazit zápisy s fotkou.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám... - Zobrazit jen s poděkováním.
- Zobrazit nejlépe hodnocené.
10x v oblíbených a 12x v ignorovaných.
NBigD - Profil | So 31.1.2015 15:43:12
NAnýzový dědek - Profil | So 31.1.2015 15:42:18
Protože v tom případě jsi stejnej osel :-)
Shalom
Nnofish - Profil | So 31.1.2015 15:40:40
N*Shimi* - Profil | So 31.1.2015 15:38:09
Jinak k tématu. Nemůžu jinak než s tebou souhlasit. Je to sice nelogický a nemorální, ale podle zákona, pokud nepřisvojíš, tak nelovíš, tečka. Je to evidentní chyba v zákoně.
NAnýzový dědek - Profil | So 31.1.2015 15:37:26
I. Lov ryb
§ 13 odstavce 1, 7 a 9 zákona č. 99/2004 Sb.
(1) Lov ryb a vodních organizmů smí být prováděn v rybářském revíru zpravidla lovem na udici nebo jiným způsobem lovu, který stanoví příslušný rybářský orgán; v rybářském revíru může jednotlivá oprávněná osoba provádět lov nejvýše na 2 udice.
(7) Při lovu v rybářském revíru je osoba provádějící lov povinna mít u sebe rybářský lístek, povolenku k lovu, nejde-li o uživatele rybářského revíru, popřípadě doklad o udělení výjimky podle odstavce 4 nebo 5 § 13 zákona č. 99/2004 Sb. a na požádání je předložit rybářské stráži, rybářskému hospodáři, popřípadě jeho zástupci nebo osobám pověřeným příslušným rybářským orgánem nebo orgánům Policie České republiky.
(9) Osoba provádějící lov je povinna vyznačit v povolence k lovu datum lovu, rybářský revír, počet, druh a hmotnost ulovených ryb.
Zdroj : http://www.rybsvaz.cz/?page=rybarsky_rad&lang=cz&fromIDS=#rybarsky_rad_zalozka_1_1
Nnofish - Profil | So 31.1.2015 15:36:57
Zbytek tvých myšlenkových pochodů nekomentuji. I když v tok slovíčkaření máš pravdu, nemá to nic společného se slušným vychováním a to si musíš moc dobře uvědomovat. Pokud bychom hledali v zákonech za každou cenu chyby, najdeme je v každém, to je snad všem jasné. Jen ti ještě poradím, pokud tě zajímá názor rybáře, právníka a soudce (myslím) v jedné osobě, zkus napsat dotaz sem http://www.rybsvaz.cz/?page=vase_dotazy&lang=cz&fromIDS=
Nzdevac - Profil | So 31.1.2015 15:31:10
Splňuji podmínky lovu tím, že manipuluji s čeřenem nebo udicí?
Mohl bys mi dát zdroj, ze kterého čerpáš? Možná jsem to přehlédl. Jaký pargaraf a bod definují termín lovu tak, jak uvádíš? Třeba tím vyřeším celou debatu. Je to to, na co se celou dobu ptám. Děkuji.
NFRANK71 - Profil | So 31.1.2015 15:30:37
NAnýzový dědek - Profil | So 31.1.2015 15:29:33
Tady je ten hund zakopán...:-)
NAnýzový dědek - Profil | So 31.1.2015 15:27:14
Že nelovíš podle tvého výkladu je věc vedlejší. Manipuluješ s s udicí nebo čeřenem a tím splňuješ termín lovu
Ale k tomu, abys toto mohl legálně provádět, musíš být osoba oprávněná k lovu.
Nzdevac - Profil | So 31.1.2015 15:23:33
Já bych si v této souvislosti dovolil upozornit, že pokud nebudu dělat nic nezákonného a rybářská stráž mne neoprávněn zadrží a zavolá na mne policii, že bych ji pak žaloval o odškodnění. Jestliže mne RS zadrží a ukáže se, že na to neměla právo, je to její pochybení a jejich neznalost zákona. A že mkne někdo bude kvůli své neznalosti tahat celý den po policii a ještě mi tím třeba vniknou nějaké náklady či morální újma (jednáte se mnou a s mým děckem jako když porušuji zákony, ale přitom je neporušuji, viděl bych to na Zadostiučinění za vzniklou nemajetkovou újmu), mohlo by to být pro tu RS následně dost nepříjemné.
A v době mobilů s online připojením není problém celý průběh kontroly zaznamenávat rovnou na net, takže RS nepomůže prakticky nic. Jediné, co z toho RS může mít, je ostuda.
A někoho vymáchat a nakopat? Jistě, i to lze. Ale pokud je můj přístup v souladu se zákonem, tak bude vám stát ublížení na zdraví a risk vysokého odškodnění a případně trest odnětí svobody za to?
NRST - Profil | So 31.1.2015 15:18:32
Npotočák 62 - Profil | So 31.1.2015 15:15:14
Nzdevac - Profil | So 31.1.2015 15:11:38
Necituješ to nějak divně? Takhle to nezní. Ty píšeš
"...se rozumí lovem činnost směřující k ulovení ryby anebo ulovení a přisvojení si ryby..."
To bys pak měl pravdu, ale celé to zní správně "rozumí lovem činnost směřující k ulovení ryby nebo vodního organizmu v rybníkářství anebo ulovení a přisvojení si ryby "
Tedy ta první část před "anebo" se vztahuje k rybníkářství, teprve ta druhá, ulovení a přisvojení, je obecná. Proto také píšu, že je rozdíl, kde chytám. Podle typu vody a toho, co u vody děláš, potřebuješ nebo nepotřebuješ povolenku a lístek.
NRST - Profil | So 31.1.2015 15:09:04
NRST - Profil | So 31.1.2015 15:06:31
Nzdevac - Profil | So 31.1.2015 15:02:40
Jasně, že nesplňuji pojem oprávněná osoba k lovu. Já podle zákona nedělám činnost, která je lov. Takže proč bych měl být jakoukoliv oprávněnou osobou, když nelovím?
Nzdevac - Profil | So 31.1.2015 15:01:04
Tak ještě jednou - s lovem udicí máš pravdu. Ale mohl by sis jen přečíst, co rybářský zákon definuje jako lov? Paragraf 2, bod j? Jestliže se nejedná o rybníkářství, nebo si ryby nepřisvojím, nejedná se lov. Tedy tvůj popis lovu udicí se na to nevztahuje.
Čtenáři této diskuse také sledují
NFóry59883
NČína - objednali ste uz nieco?15760
NBrněnské jádro364683
NPerly MRKu ...!1171
NGastrorožek aneb o jídle a všem okolo36023
NRybářsko-houbařské jádro .-)45013
NSranda bez nadsázky 🤘10867
NRevíry MO Žďár nad Sázavou3532
NČerná listina Bazaru - upozornění na podvodné či nefér jednání1517
NProblémy se psy u vody553
Kde to žije - všechna témata
SoNRybáři a vinařství 930
SoNATTs hlásiče a ATTx příposlech 553
SoNBoilies TB baits- chytací řada 47
SoNKde sehnat protisměrné válečkové ložisko na Daiwu fuego 0
SoN🔥 Grill a grilování 🔥 592
SoNLov pod jezem v letních vedrech? 43
SoNRybářský kniho - koutek 145
SoN471226 - Blatecký mlýn 1A 14
PáNRybářské odznáčky ... 547
PáNPřehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru (Bleskovka) 14
PáNRybáři vs ochránci přirody 90
PáNZkušenosti s pruty Scorpion od Mivardi 5
PáNHlídač slev eshopů 752
ČtNElektro tříkolka na ryby 40
ČtNDivoký potočák nebo granulák? 63
Co je nového - všeobecné
ČtNBleskovka: V Chrudimce hrozí račí mor: Ochranáři varují před vstupem do vody
StNBleskovka: Přehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru
. . . NBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
. . . NBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . NBleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . NBleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
Akční nabídky
CHYTIL.cz poslední kusy -55%Za 23 Kč
Nyní se slevou až -69%: AVID, FOX, KORUM, PRESTON a SONUBAITS. Oblečení, pruty, krmení, křesla, háčky a další. Platí do vyprodání zásob na www.chytil.cz
SPRO kufřík Power Catcher Lure TowerZa 598 Kč
Díky kompaktním přepravním rozměrům a integrovanému madlu se snadno přenáší a je ideální na cesty. Věž obsahuje 4 průhledné plastové krabičky na nástrahy a navíc velký horní úložný prostor, který je ideální pro uložení nářadí nebo většího příslušenství.
Oznámení - obecné
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - obecné
10.7.Obsazeno Noční rybářské závody...
18.7.Dobřany - Noční rybářské závody
25.7.17. ročník rybářských závodů ...
25.7.Lovosický úhoř
1.8.Plavaná+Feeder Talian
1.8.Noční rybářské závody v Lišicích...
8.8.Letní rybářské závody Vranovská...
8.8.Noční závody dvojic
14.8."Noční Dešná"
15.8.Rybářské závody Hradčany u...
Doporučujeme e-shop
SvětPVA.cz – Carp PVA Specialist
Jsme specializovaný rybářský e-shop zaměřený na PVA materiály, nástrahy a produkty pro moderní kaprařinu a method...










