- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Výklad zákona 99/2004 Sb - Zákon o rybářství
A mám jeden dotaz, respektive prosbu, zda sem nechodí i nějaký právník, který by mi osvětlil jeden problematický bod. Prosím o zdržení se uvádění názorů, jak by to mělo být, rád bych slyšel, jak to opravdu je.
Podle zákona 99/2004 Sb, paragrafu 2, je ve vymezení pojmů, které jsou relevantní pro celý zákon, lov specifikován v bodě i následovně:
Pro účely tohoto zákona se rozumí lovem činnost směřující k ulovení ryby nebo vodního organizmu v rybníkářství anebo ulovení a přisvojení si ryby nebo vodního organizmu při výkonu rybářského práva za podmínek stanovených tímto zákonem
Tedy buď v rybníkářství provádím činnost směřující k ulovení ryby, nebo jinde, třeba na řece nebo přehradě, se lovem rozumí ulovení a přisvojení si. Tedy abych splňoval definici lovu na řece, musím rybu chytit a přisvojit si ji. Pokud si ji nepřisvojím, podmínka definice lovu, tedy "ulovení a přisvojení si" není splněna a lov neprovádím. Předpokládám, že u spojky "a" mezi ulovením a přisvojením se jedná konjunkci, kdy se má vyjádrit, že predpokládaný právní následek (konsekvent) nastane pri soucasném splnení (kumulaci) dvou nebo více podmínek (antecedentu).
Je to tak správně?
A dostávám se v tom samém zákoně k paragrafu 30, bodu i, tedy Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že neoprávněně chytá ryby.
Ovšem pojem chytání ryb není nikde specifikován. Hledal jsem tedy dále a pan Lubovský z Ministerstva zemědělství napsal práci SPRÁVNÍ TRESTÁNÍ NA ÚSEKU RYBÁŘSTVÍ. Tam jsou jednotlivé body rozepsány a bod i, tedy neoprávněně chytá ryby, je tam rozepsán poměrně podrobně a je tam uveden i výklad, cituji část:
Zákon o rybářství termín „chytat ryby“ zmiňuje pouze jednou, a to v ustanovení § 13 odst. 2 písm. b), kde uvádí, že „je zakázáno chytat ryby na šňůry, do rukou a do ok“. Logicky se tak nabízí nesprávný výklad, že ustanovením § 30 odst. 1 písm. i) se myslí toto chytání a nikoliv lov bez rybářského lístku jak to bylo myšleno v zákoně o přestupcích.
Tedy podle tohoto dokumentu podepsaného právníkem z MZE je ve smyslu tohoto zákona má být bod i, neoprávněné chytání ryb, vykládáno jako lov bez rybářského lístku.
A tedy se dostávám k tomu nejpodstatnějšímu - vše v rybářském zákoně, kde se mluví o nutnosti lístku a povolenkách, je spojeno s lovem. Včetně kontrol rybářské stráže, která smí kontrolovat pouze osoby provádějící lov. Po přečtení celého rybářského zákona včetně výkladu z MZE, se však naskýtá výklad, že pokud někdo ryby opět pouští a nepřisvojuje si je, tak neloví a nepotřebuje lístek ani povolenku.
Je tu tedy někdo, kdo může bod j paragrafu 2 zákona 99/2004 Sb. vyložit přesně? Podle mého názoru je při posuzování nutnosti RL a povolenky potřeba rozlišovat způsob chytání a místo, kde chytám. Pokud si chci ryby brát, potřebuji RL a povolenku vždy, pokud si je brát nechci, potřebuji RL a povolenku jen v rybníkářství (viz definice pojmů ve výše uvedeném zákoně).
Jak to tedy je?
- Zobrazit zápisy s fotkou.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám... - Zobrazit jen s poděkováním.
- Zobrazit nejlépe hodnocené.
10x v oblíbených a 12x v ignorovaných.
NDarcy - Profil | So 31.1.2015 15:00:28
Npotočák 62 - Profil | So 31.1.2015 14:58:52
NAnýzový dědek - Profil | So 31.1.2015 14:58:39
NKocháč - Profil | So 31.1.2015 14:58:21
NKubalorenc - Profil | So 31.1.2015 14:58:00
NAnýzový dědek - Profil | So 31.1.2015 14:57:09
A na toto se navazuje potom pojem LOV.
Nehledej díry tam, kde nejsou.
Ani ty a ani já nemáme právo vykládat zákon, ať už je jakýkoliv. Takže bych se buď podřídil (což je nejrozumnější řešení) nebo šel se svazkem stokorun na soukromý revír.
Nnofish - Profil | So 31.1.2015 14:52:41
V tomhle státě by se zákony musely upravovat každý den, aby to lidé nestíhali obcházet. Ta demokracie je fajn věc, ale občas by se hodila diktatura "bude to tak a tak a tečka"...
Nnofish - Profil | So 31.1.2015 14:49:47
NLosPafkos - Profil | So 31.1.2015 14:49:44
NKocháč - Profil | So 31.1.2015 14:48:41
Npotočák 62 - Profil | So 31.1.2015 14:48:15
Nkritik - Profil | So 31.1.2015 14:46:53
Význam slova vy-mr-dat taky není nikde právně definován ale každýmu je jasný, o co jde :))
Nnofish - Profil | So 31.1.2015 14:45:59
Nzdevac - Profil | So 31.1.2015 14:44:58
Ty se pleteš. Myslíš to dobře, ale...
Ten paragraf 13 nedefinuje lov, jen upravuje podmínky lovu, respektive říká, co při lovu smíš, a co ne. Ale pojem lov jako takový je definován v paragrafu 2. Paragraf se jmenuje Vymezení pojmů a začíná slovy Pro účely tohoto zákona se rozumí....
Takže postup má být takový, že na základě paragrafu 2 stanovíme pojmy a určíme, co vlastně která činnost znamená, a v dalších paragrafech pak najdeme další omezení a další úpravu pro jednotlivé činnosti.
A jestliže nesplňuji definici toho, co se lovem pro účely tohoto zákona rozumí, nemohou se na mě podmínky té činnosti, kterou nedělám, vztahovat.
NAnýzový dědek - Profil | So 31.1.2015 14:42:09
Takže princip zůstává stejný a pochybuju, že by některý soukromník nechal chytat kohokoliv bez zaplacení.
NKocháč - Profil | So 31.1.2015 14:40:18
Ngoter - Profil | So 31.1.2015 14:38:24
NLosPafkos - Profil | So 31.1.2015 14:37:59
Nzdevac - Profil | So 31.1.2015 14:36:50
A mohl bys mi to, prosím, vysvětlit? Možná, že jsem to pochopil opravdu špatně. Vycházel jsem z dokumentu Metodická pomůcka pro přípravu návrhů právních předpisů (III. část).
U té spojky "a" jsem předpokládal že jde o konjunkci. Viz. ta metodická pomůcka strana 16. Spojky nebo anebo jsou tam zmíněné také, ale pro náš účel je důležitá právě ta spojka "a" před přisvojením si. Aby nastal právní následek, musí být splněny všechny podínky.
Jak bys to s tím "a přisvojení si" interpretoval ty?
Nnofish - Profil | So 31.1.2015 14:35:10
Asi tak. Jestli si myslíš, že když ryby nebereš, nemusíš mít povolenku a že my, co ryby chytáme a nějaké i bereme domů ano, pořád nechápeš ten základní princip. Svazu neplatíš za ryby, ale za možnost lovit ryby. Že ji nevyužiješ na plno je tvá svobodná volba. Chápu, že si myslíš, že pokud rybu neodneseš, nejedná se o lov, ovšem při tvém myšlení si můžu vylézt na posed a střílet po prasatech. Pokud jim bud střílet pod nožičky a žádné nezabiju, nelovím.... (a když ho trefím, bude to jako s těma rybama, zemřelo omylem, já jej zabít nechtěl).
Osobně si teda myslím, že lidi s takovými myšlenkovými pochody, jako tu máš teď ty, nemají u vody co dělat. Na rovinu...
Edit: Mimochodem. Máme tu zákony a slovíčkaření. A pak také slušné vychování, které velí nehledat díky slovíčkům skulinky jak chodit na ryby bez povolenky. Zkus si zajít na nějakou soukromou vodu chytat a pouštět bez povolení k lovu, on ti majitel vysvětlí, jak to je s těmi spojkami a slovíčky ...
Čtenáři této diskuse také sledují
NFóry59883
NČína - objednali ste uz nieco?15760
NBrněnské jádro364683
NPerly MRKu ...!1171
NGastrorožek aneb o jídle a všem okolo36023
NRybářsko-houbařské jádro .-)45013
NSranda bez nadsázky 🤘10867
NRevíry MO Žďár nad Sázavou3532
NČerná listina Bazaru - upozornění na podvodné či nefér jednání1517
NProblémy se psy u vody553
Kde to žije - všechna témata
SoNRybáři a vinařství 930
SoNATTs hlásiče a ATTx příposlech 553
SoNBoilies TB baits- chytací řada 47
SoNKde sehnat protisměrné válečkové ložisko na Daiwu fuego 0
SoN🔥 Grill a grilování 🔥 592
SoNLov pod jezem v letních vedrech? 43
SoNRybářský kniho - koutek 145
SoN471226 - Blatecký mlýn 1A 14
PáNRybářské odznáčky ... 547
PáNPřehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru (Bleskovka) 14
PáNRybáři vs ochránci přirody 90
PáNZkušenosti s pruty Scorpion od Mivardi 5
PáNHlídač slev eshopů 752
ČtNElektro tříkolka na ryby 40
ČtNDivoký potočák nebo granulák? 63
Co je nového - všeobecné
ČtNBleskovka: V Chrudimce hrozí račí mor: Ochranáři varují před vstupem do vody
StNBleskovka: Přehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru
. . . NBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
. . . NBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . NBleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . NBleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
Akční nabídky
Prologic Mikina Mirror Carp Hoodie | SLEVA -40%Za 599 Kč
Je vyrobena z měkkého materiálu – kombinace polyesteru a bavlny. Na přední straně má decentní obrázek ikonického lysce a logo Prologic na paži a na hrudi. Břečťanově zelená barva je ideální pro diskrétnost a nenápadnost na břehu, ale skvěle vypadá i při domácí pohodě nebo procházkách po městě.
NOVINKA - Spacák 5 Season Luxury Sleeping BagZa 2.330 Kč
Vysoce kvalitní spací pytel, který byl pečlivě vyvíjen a jeho vnitřní vrstva kombinuje, jemný microfleece a delší vlas, který imituje hřejivou ovčí srst.
Oznámení - obecné
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - obecné
10.7.Obsazeno Noční rybářské závody...
18.7.Dobřany - Noční rybářské závody
25.7.17. ročník rybářských závodů ...
25.7.Lovosický úhoř
1.8.Plavaná+Feeder Talian
1.8.Noční rybářské závody v Lišicích...
8.8.Letní rybářské závody Vranovská...
8.8.Noční závody dvojic
14.8."Noční Dešná"
15.8.Rybářské závody Hradčany u...
Doporučujeme e-shop
Saccon Carp
Rybářský e-shop se zaměřením na moderní kaprařinu. Máme dlouholeté zkušenosti, na trhu úspěšně působíme přes 10 let....












