- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Výklad zákona 99/2004 Sb - Zákon o rybářství
A mám jeden dotaz, respektive prosbu, zda sem nechodí i nějaký právník, který by mi osvětlil jeden problematický bod. Prosím o zdržení se uvádění názorů, jak by to mělo být, rád bych slyšel, jak to opravdu je.
Podle zákona 99/2004 Sb, paragrafu 2, je ve vymezení pojmů, které jsou relevantní pro celý zákon, lov specifikován v bodě i následovně:
Pro účely tohoto zákona se rozumí lovem činnost směřující k ulovení ryby nebo vodního organizmu v rybníkářství anebo ulovení a přisvojení si ryby nebo vodního organizmu při výkonu rybářského práva za podmínek stanovených tímto zákonem
Tedy buď v rybníkářství provádím činnost směřující k ulovení ryby, nebo jinde, třeba na řece nebo přehradě, se lovem rozumí ulovení a přisvojení si. Tedy abych splňoval definici lovu na řece, musím rybu chytit a přisvojit si ji. Pokud si ji nepřisvojím, podmínka definice lovu, tedy "ulovení a přisvojení si" není splněna a lov neprovádím. Předpokládám, že u spojky "a" mezi ulovením a přisvojením se jedná konjunkci, kdy se má vyjádrit, že predpokládaný právní následek (konsekvent) nastane pri soucasném splnení (kumulaci) dvou nebo více podmínek (antecedentu).
Je to tak správně?
A dostávám se v tom samém zákoně k paragrafu 30, bodu i, tedy Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že neoprávněně chytá ryby.
Ovšem pojem chytání ryb není nikde specifikován. Hledal jsem tedy dále a pan Lubovský z Ministerstva zemědělství napsal práci SPRÁVNÍ TRESTÁNÍ NA ÚSEKU RYBÁŘSTVÍ. Tam jsou jednotlivé body rozepsány a bod i, tedy neoprávněně chytá ryby, je tam rozepsán poměrně podrobně a je tam uveden i výklad, cituji část:
Zákon o rybářství termín „chytat ryby“ zmiňuje pouze jednou, a to v ustanovení § 13 odst. 2 písm. b), kde uvádí, že „je zakázáno chytat ryby na šňůry, do rukou a do ok“. Logicky se tak nabízí nesprávný výklad, že ustanovením § 30 odst. 1 písm. i) se myslí toto chytání a nikoliv lov bez rybářského lístku jak to bylo myšleno v zákoně o přestupcích.
Tedy podle tohoto dokumentu podepsaného právníkem z MZE je ve smyslu tohoto zákona má být bod i, neoprávněné chytání ryb, vykládáno jako lov bez rybářského lístku.
A tedy se dostávám k tomu nejpodstatnějšímu - vše v rybářském zákoně, kde se mluví o nutnosti lístku a povolenkách, je spojeno s lovem. Včetně kontrol rybářské stráže, která smí kontrolovat pouze osoby provádějící lov. Po přečtení celého rybářského zákona včetně výkladu z MZE, se však naskýtá výklad, že pokud někdo ryby opět pouští a nepřisvojuje si je, tak neloví a nepotřebuje lístek ani povolenku.
Je tu tedy někdo, kdo může bod j paragrafu 2 zákona 99/2004 Sb. vyložit přesně? Podle mého názoru je při posuzování nutnosti RL a povolenky potřeba rozlišovat způsob chytání a místo, kde chytám. Pokud si chci ryby brát, potřebuji RL a povolenku vždy, pokud si je brát nechci, potřebuji RL a povolenku jen v rybníkářství (viz definice pojmů ve výše uvedeném zákoně).
Jak to tedy je?
- Zobrazit zápisy s fotkou.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám... - Zobrazit jen s poděkováním.
- Zobrazit nejlépe hodnocené.
10x v oblíbených a 12x v ignorovaných.
NKubalorenc - Profil | Út 3.2.2015 10:38:22
Vím o jednom členovi RS, který nechodí na schůze, ignoruje doporučení MO a defakto s ní není vůbec co se týče výkonu funkce RS v kontaktu a přesto odvolán nebyl. Takže ne všude to funguje tak, že když se znelíbíš, tak jdeš.
NMrknato - Profil | Út 3.2.2015 10:38:21
NMrknato - Profil | Út 3.2.2015 10:33:08
Saddám nesouhlasil s Frankem71, ale RS pro revíry MO Pardubice dostala doporučení nekontrolovat porušování zákona na písníku Machač. Na jednu stranu to bylo pochopitelné, ale na druhou to ukazuje, RS až tak úřední osoba, jako jiné, není....... a systém RS je skutečně postavený na hlavu, když dopustí, aby záležitosti státu (VRP) kontrolovala a postihovala osoba propojená s uživatelem a i jím odměňovaná. Zatím tady žádná RS nepopsala, jak naprášila svoji MO a svého uživatele za nedodržování zákona 99/2004.
N*Shimi* - Profil | Út 3.2.2015 10:27:27
Nhraji - Profil | Út 3.2.2015 10:24:16
NMrknato - Profil | Út 3.2.2015 10:23:31
Ntorwald - Profil | Út 3.2.2015 10:09:33
Odvolat jí muže ten, kdo jí ustanovil = magistrát, odbor životního... .
Bohužel RS jsou jen lidé. A i ti hřeší... . Neomlouvá je to.
NKubalorenc - Profil | Út 3.2.2015 10:02:33
U "profi" RS je situace malinko jiná. Ti by měli být na malinko jiné úrovni ( daleko více zkoušení a školení, vícero zkušeností ) a potom se dá požadovat aby byli "neomylní". I když na některé zdejší vychcánky by asi stejně neměli.
NSaddám - Profil | Út 3.2.2015 10:02:08
NMrknato - Profil | Út 3.2.2015 9:54:54
NSaddám - Profil | Út 3.2.2015 9:51:06
Taky jsem si přečetl tvou úvahu, že za pár tisícovek si to zkusíš. Jestli máš zájem , můžeš. Ve správním řízení to za pár tisícovek bude, o výbavu přijdeš a i kdyby sis zaplatil JUDr. Sokola s právním úkonem á 10000 Kč, a on ti něco vyhrál, zaplatíš si ho dle správního řádu sám, bez nároku na náhradu. Přeji ti mnoho štěstí. Blatník.
Ntorwald - Profil | Út 3.2.2015 9:17:48
To co píšeš pravdou je, ale také nemusí. Záleží, kdo je opravdu uživatelem revíru. Ty můžeš mít koupený rybník, ale máš vlastně jen koupený pozemek, ale revír třeba Váš není, ale může být. To já nerozporuji. Někde je výhradním uživatelem Svaz (nahamonil to od MO) = dříve to bývali jednotlivé MO (do roku 2004 myslím) - v tom případě žádá Svaz. Některé MO nemuseli do "společného hospodaření" jít a jsou tedy držiteli dekretu = pak jedná s magistrátem MO (většinou ale nedá komisi pro zkoušení nových RS a nechá je vyškolit na Svazu). Zřizovatelem RS je ale pořád ten Odbor životního prostředí a je v jeho kompetenci, jestli RS ustanoví a jakou působnost ti ustanoví. Ano, většinou dají na to, co si v té žádosti napíšeš, ale dát také nemusí. Je to na nich.
Pokud ti tam napíši i chovné zařízení MO XY, tak je to ideál!
NMrknato - Profil | Út 3.2.2015 8:17:02
Co hrozí RS, když nebude plnit své povinnosti? Nic......
NKubalorenc - Profil | Út 3.2.2015 7:57:37
Revíry a rybochovná zařízení MO XY
NMrknato - Profil | Út 3.2.2015 6:39:58
Sleduji že většina členi nedokáže rozlišit demokratické principy ve svazospolcích, od exekutivního rozměru VRP...... Jestli by se něco mělo probirat na školeních členi, tak právě toto....... bohužel v tomto má hokej i většina čilimníků, co školí adepty 1. RL.
Nsven - Profil | Po 2.2.2015 23:50:08
Máš velmi zkreslené představy o tom, jakým způsobem se taková věc zařizuje.
O zřízení RS se nehlasuje v žádném výboru a tím méně výbor cosi magistrátu navrhuje.
Tedy mu ani na žádnou kartičku nic nezapisuje, jak se domníváš....
...." Pro zajištění ochrany řádného výkonu rybářského práva a chovu ryb v rybnících je uživatel
rybářského revíru povinen a subjekt hospodařící na rybochovném zařízení oprávněn navrhnout
rybářskou stráž. Rybářskou stráž ustanovuje, odvolává a zrušuje a stanovuje rozsah působnosti na návrh uživatele rybářského revíru či jiného oprávněného subjektu obecní úřad obce s rozšířenou působností"....
Návrh na ustanovení RS, postupuje MO nadřízenému orgánu, tedy Územnímu Svazu a teprve ten vstupuje z titulu uživatele, do jednání s příslušným úřadem.
V tomto případě s referátem Rybářství a Myslivosti, odboru Životního prostředí, Obce s rozšířenou působností.
Jak již bylo výše uvedeno: uživatel je povinnen - hospodařící subjekt je oprávněn.
Uživatel, v tomto případě ÚS, může v rámci své povinnosti navrhovat ke schválení i osoby, které nebyly navrženy konkrétní MO nebo ani nejsou členy konkrétní MO a dokonce ani nejsou ani členy Svazu....
Tedy k věci.... jakožto ved. RS, jsem o územní pravomoc pro stávající členy RS naší MO, žádal přímo Územní Svaz.
Ten žádosti vyhověl a požadavek přenesl na příslušný úřad.
Pokud se týká vody o jaké píšeš, jistě není nikdo tak pošetilý (alespoň doufám) aby žádal evidentního pytláka na chovné vodě o předložení rybářských dokladů ale jistě rovnou volá PČR.
Chápeš ?
Nzdevac - Profil | Po 2.2.2015 23:33:08
Neomlouvej se, tohle k tomu patří víc, než většina komentářů ostatních. Není špatné se seznámit s tím, jak to vidí ostatní, zejména když jsou zevnitř.
Zároveň chápu, že můj příspěvek mohl řadu lidí dost naštvat, protože pokud by ten výklad byl pravdivý, ty poctivé staví do téměř neřešitelné role. Takže chápu, že pokud by můj výklad byl správný, že se někteří snaží ho za každou cenu popřít, protože je to pro dobro věci. A možná, že si tu povolenku opravdu koupím, posledních pár komentářů mi dalo víc, než předcházejích 400 příspěvků.
Já svůj dotaz psal v souvislosti s tím, že kluk začal chytat na místním soukromém lomu, který má 500m2 a kde je pár karasů, sem tam lín, a pár okounků a dva kapři a majitel tam místním dětem dovolil si chytat, jak chtějí, je to zábava pro kluky z vesnice. Kluk má prut za 300 stovky, k tomu naviják za 200, a pár smáčků. K Vltavě na horní část Vltavy jsme se dostali za celé léto jednou. Na malého smáčka mu skočilo pár mrňavých štik a jeden okounek okolo 20cm. Všechny ryby šly samozřejmě zpět, když mám chuť na rybu, zajdu si půl kapra koupit do Teska nebo Makra. Jestli se letos dostaneme k vodě, tak zase jednou dvakrát za léto. Nechci pytlačit, ale zároveň mi přijde opravdu divné a skoro neuvěřitelné, že bychom měli za usmáčkování pár 10 - 20 cm rybek platit stejně, jako ti, co tam celé léto bivakuji a chytají jednu rybu za druhou a tady se pak chlubí, jaké ty ryby byly na másle. Takže jsem si našel rybářský zákon a podíval se, co je vlastně moje povinnost a co potřebuji. A z toho to vše vzniklo. A omlouvám se všem, ale opravdu by mi oddělení CaR od klasického rybaření přišlo logické, takže proto jsem definici lovu, kde je podmínka přisvojení, považoval za správnou.
Chápu, že že nemůžete vědět, zda se ptá kluk, co jednou za prázdniny jde s 5cm smáčky na okouny, nebo zda jen hledá nějaký vyčůránek skulinku, jak přijít k rybám, aniž by platil. No nic. Někdy nezaškodí se na věc podívat i očima jiných, zejména, když člověk přesně neví, o co jde.
Ntorwald - Profil | Po 2.2.2015 22:44:49
chráněná rybí oblast nemusí být nutně rybochovné zařízení. A o tu mi vůbec nejde.Ta bývá součástí revíru nebo je revírem samotným = pokud má RS svazovou působnost, může kontrolovat i tam. Tys jim asi nezařídil nic. Pokud jsi ve výboru, mohl jsi maximálně vyzvat k hlasování a navrhnout tyto osoby na výkon RS magistrátu. Ten pak přihlédl k vašemu výborovému návrhu a něco jim do kartičky napsal. Většinou se píše Působnost: rybářské revíry takového/makového svazu. (neříkej to tak autokraticky, že tys jim zařídil :D)
Jde mi o rybníček xy, vlastněný nějakou MO začleněnou do svazu AB. V tomto rybíčku si tato MO chová všemožné vodní organismy, ať už s nimi dělá cokoliv (prodává, sadí do svého revíru, ...). Tento rybníček však není zahrnut do soupisu revírů = není tudíž revírem (to není žádné sci-fi, takových chovňáčků jsou stovky - jen my jich máme 6). No a na tyhle rybníčky RS s průkazkou působnosti: "Revíry svazu AB" má pravomoc nulovou. Protože RS může působit jedině na rybrevíru své působosti.
Ty se tam budeš procházet, spatříš individuum pochybné a ještě navíc s prutem. Sebereš nějakému takovému Zdevacovi :D prut, který má nahozen v tomto xy rybníčku, přestože on dle svého neprovádí lov, protože si rybu nechtěl ponechat a už jsi překročil svou pravomoc, protože si úřadoval na místě mimo svou působnost. V tu chvíli můžeš jedině volat 158, že někdo loví tam, kde není vyhlášen revír. Chápeš?
Jinak tohle je už dost mimo topic a zadavateli se omlouvám.
Čtenáři této diskuse také sledují
NFóry59883
NČína - objednali ste uz nieco?15760
NBrněnské jádro364683
NPerly MRKu ...!1171
NGastrorožek aneb o jídle a všem okolo36023
NRybářsko-houbařské jádro .-)45013
NSranda bez nadsázky 🤘10867
NRevíry MO Žďár nad Sázavou3532
NČerná listina Bazaru - upozornění na podvodné či nefér jednání1517
NProblémy se psy u vody553
Kde to žije - všechna témata
21:32NBoilies TB baits- chytací řada 45
19:39NATTs hlásiče a ATTx příposlech 552
17:20NRybáři a vinařství 929
15:31NKde sehnat protisměrné válečkové ložisko na Daiwu fuego 0
13:41N🔥 Grill a grilování 🔥 592
11:19NLov pod jezem v letních vedrech? 43
10:56NRybářský kniho - koutek 145
7:27N471226 - Blatecký mlýn 1A 14
PáNRybářské odznáčky ... 547
PáNPřehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru (Bleskovka) 14
PáNRybáři vs ochránci přirody 90
PáNZkušenosti s pruty Scorpion od Mivardi 5
PáNHlídač slev eshopů 752
ČtNElektro tříkolka na ryby 40
ČtNDivoký potočák nebo granulák? 63
Co je nového - všeobecné
ČtNBleskovka: V Chrudimce hrozí račí mor: Ochranáři varují před vstupem do vody
StNBleskovka: Přehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru
. . . NBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
. . . NBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . NBleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . NBleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
Akční nabídky
JRC Lehátko Cocoon II Flatbed Wide | SLEVA 33%Za 5.249 Kč
Velmi pohodlná silná polstrovaná matrace. Vnitřní matrace je vyjímatelná, což usnadňuje její čištění. Super pevný ocelový rám na 8 nohách. Nohy odolné proti blátu s otvory pro kolíky. Úložný vak se zipem. Včetně popruhu se sponou pro snadnou přepravu. Rozměry: 220x100x40-55 cm
Camping MEVA🏕️ Buďte připraveni na každé dobrodružství! S vybavením Meva si užijete pohodlí při kempování, rybaření i cestování. Vařiče, kartuše i další spolehlivé vybavení, na které se můžete vždy spolehnout.
Oznámení - obecné
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - obecné
27.6.Dětské rybářské závody Talian
10.7.Obsazeno Noční rybářské závody...
18.7.Dobřany - Noční rybářské závody
25.7.17. ročník rybářských závodů ...
25.7.Lovosický úhoř
1.8.Plavaná+Feeder Talian
1.8.Noční rybářské závody v Lišicích...
8.8.Letní rybářské závody Vranovská...
8.8.Noční závody dvojic
14.8."Noční Dešná"
Doporučujeme e-shop
PÁRYSŮV RYBÁŘSKÝ RÁJ
Rybářské potřeby pro všechny, kteří propadli kouzlu rybařiny. Díky unikátnímu věrnostnímu systému nakupujete neustále se...












