- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Zabít nebo nechat žít?
Ale skutečně si myslíte, že občasné ponechání si úlovku pro konzumaci, je špatné? A proč? Rozumím veganům, pro které znamená maso na talíři smrt nevinných zvířat. Nerozumím ovšem rybářům, kteří odsuzují kolegu za to, že si dovolí třikrát do roka vzít domů kapra. Přitom ti samí „ochránci ryb“ chytají celý den dravce na živou rybku a večer si doma s rodinou ugrilují kusy „nevinného selátka“.
Vždy jsem žil v domnění, že pokud se chovám u vody slušně, mám rád přírodu, s ulovenými rybami zacházím tak, jak mi dovoluje řád, mohu si s čistým svědomím i občas rybu sníst. Kolik rybářů zastává názor „vždy chytit a pustit“? A jak se chovají na pstruhové vodě, když chytí štiku nebo tlouště?
Dále moderuje: pouštěč Profil
- Zobrazit zápisy s fotkou.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám... - Zobrazit jen s poděkováním.
- Zobrazit nejlépe hodnocené.
10x v oblíbených a 8x v ignorovaných.
NMrKos - Profil | Čt 28.6.2012 8:47:45
to samé platí o sportu a rybách kámoších - nesmysl podporovaný kapraři s mozkem namočeným do kliniku
normálně uvažující lovec postupně vymřel, částečně se to stalo tím že možná najednou nemá love tak bere vše, možná je to tím že nový lovec se nevychovává, možná je to obecně situací v naší zemi ... lidi jsou tupí, schází jim vzdělání, nedokážou často správně napsat tvrdé Y, stačí se podívat na silnice, v hypermarketu do fronty u poklady, všude stejné dnes a denně
Nmeteor - Profil | Čt 28.6.2012 8:46:02
PS: v neděli půjdeme s "Kozičem" rybařit na Dřevnici, kdyby jsi se chtěl připojit...
NMrKos - Profil | Čt 28.6.2012 8:41:28
na všech podobných vodách jsem chytal i před 25 lety a chytám i dnes
NButchi - Profil | Čt 28.6.2012 8:40:27
"rybařina je v současnosti masová záležitost všelisjaké lůzy, která neumí nic jiného než těžit ... to je špatně"
A tady se to všechno posralo.
Z mého pohledu je jedno, jestli si někdo vezme 30kg ryb nebo všechno pustí. Lůza je prostě lůza, jde jen o to, za co ten člověk bojuje. Takoví ti ultrapouštěči by nejradši ukřižovali ty, kteří si vezmou rybu, protože za tím vidí vlastní neúspěch a vnucují ostatním jediný správný názor, nejčastěji přejatý od nějaké pochybné ikony. Zaštiťují se sportem, líbáním ryb a blábláblá.
Masaři se zase nestarají o to, jestli budou mít co chytat příští týden, protože nejsou stavu uvažovat tak dopředu. Nejlépe vychytají, co jde, a pak řvou, že v té vodě nic není (zde zase platí : vlastní neúspěch = málo se vysadilo).
Rybařina není sport a ryby nejsou naši kámoši, i když si to někteří omezenci myslí. Chytám ryby, protože si můžu vybrat, jestli zabiju nebo pustím. Na rozdíl třeba od myslivosti. Toto právo respektuju i u ostatních, nehodlám však tolerovat agresivní vnucování a snižování něčího rozhodnutí.
Kam se vůbec poděl uvažující lovec, který hledá neúspěch nejprve u sebe, bere ryby v přiměřeném množství na okamžitou konzumaci, má nastavený vlastní kodex (příklad - svazomíra štiky 50cm, on má však pro sebe nastaveno třeba 65, 70 nebo tak podobně) a bere rybařinu tak, jak to bylo před všemi těmi nesmysly s mrazákozásobením jakož i líbáním ryb a tak dále?
NTomK78 - Profil | Čt 28.6.2012 8:38:41
Problémy neřešit, jen jiné omezit....
To je opravdu hrdinství, před kterým smekám...
NMrKos - Profil | Čt 28.6.2012 8:33:52
prostě ty ryby nežeru, chytání si bohužel odpustit nedokážu, jsem marod a nevadí mi to
NMrKos - Profil | Čt 28.6.2012 8:28:43
pár lovců s rybkou v březnu nebo pár exotů na nástěnce jejich MO v žebříčku top10 už potom nehraje žádnou roli... navíc lze předpokládat že odstraněním všelidovosti by někteří z nich odpadli též
nejde to pořád donekonečna, ta rybařina je v současnosti masová záležitost všelisjaké lůzy, která neumí nic jiného než těžit ... to je špatně
Nmalamut - Profil | Čt 28.6.2012 8:27:19
NButchi - Profil | Čt 28.6.2012 7:16:39
No, názor je to bezesporu originální. Já svaz jako takový, s jeho původní myšlenkou, naopak neodmítám. Pokud chceme z té vody brát, měli bychom do ní i dávat, respektive na těch revírech opravdu hospodařit.
Rozhodně však ne takovým způsobem, jak to probíhá teď. Uplácení členské základny tržní rybou, aby i další rok přišly prachy na povolenky. Kupodivu to 90 procentům lidí stačí. Recyklace kapřího a duhového masa je mi odporná. Takhle to vypadá, když se něco začne dělat pro lidi. Lid chce sumce, kapry a duháky, pročež jim mnozí v rámci zachování příjmů a stávajících kamarádšaftů velice rádi vyhoví. Někdy nemusí být názor většiny správný, tak je tomu podle mě právě teď.
Ano, jsem pro přestat sadit. Takovým způsobem, jako se to dělá teď. Připomíná mi to situaci z dřívějších dob, kdy byla do lesa navezena zvěř a šlechtou vystřílena. Toto by mohlo eliminovat tu lůzu, která běhá kolem vody a čeká na svůj kousek krajíce.
Mimochodem, organizování se lidí, kteří mají společný zájem, je podle mě úplně normální a běžná věc. Máš svaz sokolníků, modelářů, v Anglii sdružení lidí, kteří šukají auta.
NButchi - Profil | Čt 28.6.2012 7:01:20
Víš, že mně je každý extrém cizí. Odnášení nadměrného množství ryb stejně jako pouštění za každou cenu.
Ja Mrkose neznám, tedy nevím, jak to má postavené on.
Každopádně je přinejmenším podivné, že se tou mortalitou nikdo nezabývá. Kapřaři vůbec, páč oni mají přece clinic, podložku a dávají kaprům jména. Ostatní se s tím taky zrovna nepřerazí.
Já většinu ryb taky pouštím, ale nebudu se za nic schovávat - jsem prostě líný je kuchat, ty tanečky s nožem mi zkazí hezký den u vody. Nosit třeba kapry mně doma zakázali, páč to už nikdo nechce jest. Zabít potočáka nebo lipana, to by mi musela huba upadnout. Nepopírám, že jsem je dřív bral, ale 10ks kombinace Po (33+) a Li (37+) za rok nikoho nezabilo. Candáti se mi vyhýbají. Okouni ne, ale tam je zase problém s množstvím. Jednoho zabiješ a přestane to brát :-))) K rybám se chovám šetrně, mortalita tam 100% nějaká bude, každopádně se ji snažím udržovat na nejmenší možné míře.
Je masař a masař. Jeden známý, když jde na pstruhovku, úplně v pohodě vezme po hlavě pětadvacítku. Hlavně, aby něco přinesl. Toto je ten přístup, který se mi nelíbí. Pochopitelně je to v rámci RŘ, tedy nedělá nic nelegálního, průser je v tom přístupu. Tam si myslím, že má český rybář velké mezery - urvat si ten svůj kousek za každou cenu.
NKozič origin - Profil | Čt 28.6.2012 0:11:42
Nmalamut - Profil | St 27.6.2012 23:35:08
Ntonda1953 - Profil | St 27.6.2012 23:18:50
NKozič origin - Profil | St 27.6.2012 23:04:34
Je nasnadě uvědomit si, co je účelem toho, proč se lidi druží ve spolcích. Pokud má být posláním toho družení sazení, pak si takový svaz opravdu takové účastníky zaslouží, protože je vlastně potřebuje.
Oni si chcou jakože dělat co chcou a chcou mít ty papíry, aby jako byli rybáři. A svaz si je naoplátku krmí sazenými brojlery.
Tenhle krátkozraký vztah je nicneřešící začarovaný kruh.
Jsem za svobodný lov na svobodných vodách. Jsem proti sazení. Bude se chytat to, co je a když nebude, tak se nebude chytat. Chytat sazené ryby je jako dávat sám sobě dárek pod vánoční keř. Organizovat se v takovém bezmocném svazku je k ničemu.
Až nebude svaz a nebude se sadit, tak všeci šmejdi odtáhnou na rybníčky, kde jim za úplatu dovolí chytat si jiné nasazené šmejdy.
Mně nikdo kaprem neopije! Lov je o pochopení přírody a jestli je ta příroda v prdeli, tak to musíme tak brát a nešidit se.
Nmalamut - Profil | St 27.6.2012 22:59:19
NLee-Haney - Profil | St 27.6.2012 22:35:59
Hrouzky jsem ještě nejedl to je pravda.Upřímně mám radši ryby mořské,i když uzeným kaprem nepohrdnu pokud ho dotyčný umí udělat.
NButchi - Profil | St 27.6.2012 22:35:04 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
Naprosto s tebou souhlasím, že je potřeba dostat lidi od vody. Dneska chytá kde kdo, upřímně mě překvapilo, kolik lidí není stavu poznat některé druhy ryb.. Dokonce ani ty, které byly až donedávna běžné..
Dřív jsem hodně zastával ten názor, že je potřeba zdražit povolenku, omezit počet úlovků a podobně. Faktem je, že u nás je rybářů až moc. Nerad to říkám, ale kolem vody se pohybuje příliš mnoho póvlu, mentálního suterénu této země.
Postupně jsem však došel k závěru, že ani toto by nikam nevedlo. Jedná se o to, že existuje velké množství "rybářů", pro které je nějaký RŘ jen cár papíru. A ty nějaká cena povolenky nezajímá, budou klidně chytat i bez ní. Bez skrupulí masí dravce v březnu, dubnu, chytají na nepovolené nástrahy, mají nahozených 8 prutů. Nic jim není cizí. Ještě se tím chlubí.
A tenhle problém nevyřeší žádné omezení. Protože jeho kořen je v mentalitě lidí, kteří nemají žádnou úctu k pravidlům, zajímá je jen jejich vlastní prospěch, uvažují naprosto krátkozrace, bez domýšlení následků. Takové to uvažování - já sem jezdím tolik a tolik let, takže je to vlastně moje a já si můžu dělat, co chci.
Jediné řešení vidím v úpravě legislativy, důsledné kontrole a tvrdých trestech pro přistižené jedince. Ovšem žádné válení se v kriminále. Veřejně prospěšné práce na sádkách, roznášení ryb po revíru i tím nejnepřístupnějším terénem. Tudy by mohla vést cesta.
NLee-Haney - Profil | St 27.6.2012 22:33:42
Čtenáři této diskuse také sledují
NFóry59868
NRetro ...50707
NUdírny a uzení51139
NRyby, které mizí z našich vod.7259
NAkvaristika4245
NRybářský retro bazar.16777
NZoologický koutek MRKu.33418
NKulinářský kroužek aneb vše co se dá uvařit z ryb5794
NGastrorožek aneb o jídle a všem okolo36018
NBrněnské jádro364683
Kde to žije - všechna témata
17:29NCandát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti (Bleskovka) 45
16:03NATTs hlásiče a ATTx příposlech 546
15:57NPovodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech (Bleskovka) 30
15:20NRybáři vs ochránci přirody 78
14:34NPoradna: Redakce MRK.cz 1766
10:11NStaré Česke rybářské vybavení 396
8:49NPoradna: Sumcařina 2572
2:11NHlídač slev eshopů 751
ÚtNDaiwa Whisker SS 2600 173
ÚtNKurz Teo Daška pro Otoše 305
ÚtNZkušenosti s pruty Scorpion od Mivardi 2
ÚtNÚprava chodu woblerů. 11
ÚtNPolsko, okolí Dunajce 6
ÚtNLabe fishing store 19
PoNNepromokavá bunda na boat a brození 66
Co je nového - všeobecné
PáNBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
StNBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . NBleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . NBleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
. . . NBleskovka: Záhada ryby, která žije 100 000 let bez samců, vyřešena!
. . . NBleskovka: Kvalitu vody v lipenské přehradě podle studie ovlivňuje fosfor z rašelinišť
Akční nabídky
-25% akce na FOX a FOX RAGEZa 48 Kč
FOX Weekend od čtvrtku 25.6. do pondělí 29.6.2026 (do půlnoci), akční ceny na celý sortiment vč. novinek. Stačí se zaregistrovat a zadat kód: G_FOX25. Více na www.chytil.cz
JRC Lehátko Cocoon II Flatbed Wide | SLEVA 33%Za 5.249 Kč
Velmi pohodlná silná polstrovaná matrace. Vnitřní matrace je vyjímatelná, což usnadňuje její čištění. Super pevný ocelový rám na 8 nohách. Nohy odolné proti blátu s otvory pro kolíky. Úložný vak se zipem. Včetně popruhu se sponou pro snadnou přepravu. Rozměry: 220x100x40-55 cm
Oznámení - obecné
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - obecné
26.6.24h závod dvojic na Vojtově...
27.6.Dětské rybářské závody Talian
10.7.Obsazeno Noční rybářské závody...
18.7.Dobřany - Noční rybářské závody
25.7.17. ročník rybářských závodů ...
25.7.Lovosický úhoř
1.8.Plavaná+Feeder Talian
1.8.Noční rybářské závody v Lišicích...
8.8.Letní rybářské závody Vranovská...
8.8.Noční závody dvojic
Doporučujeme cestovku
CA Worldfishing
Specializujeme se na rybářské zájezdy do atraktivních destinací! Cestovní agentura World Fishing se zabývá...












