Zahrada pro lenochy aneb zahradnicko-budovatelské jádro

Tak sem prošel MRK a jeho "jádra" a nikde jsem nenašel nic o zahradě. Je jaro, budovatelská a pěstitelské pudy jsou nastartovány... aspoň u mě. Jak jste na tom vy? Máte zahradu, pěstujete, budujete? Taky Vám toho půlka letos zmrzla jako mě? :-)
Autor diskuse: KUBA - Profil , 27.4.2012 všeobecné - domací dílna

schmetterling - Profil | Út 30.4.2024 9:32:29

Vash >> Tak zase to si nemáte čo vyčítať :D Veď ak chce stále vysedávať v knajpe a zavlažovať hrdlo pííívem, tak musí mať nejakú závlahu, ktorá sa mu postará o grunt nie? :D :D

    Vash - Profil | Út 30.4.2024 9:29:19

    schmetterling >> Twl drvoš zalejvá maximálně sebe 😉🍺🤣🤘 Ale chytrej je jak rádio to zase jó 😝

      schmetterling - Profil | Út 30.4.2024 9:22:56

      drvoštěp >> vďaka! polievaš s ním? Ako často musíš dobíjať akumulátor?

      Môj plán je nasledovný:

      K vyvýšeným záhonom umiestniť na paletu 250 l sud. Do sudu pravidelne dopĺňať vodu zo studne, ak bude pršať tak ho nechať otvorený. A do sudu čerpadlo, z ktorého pôjde kvapková závlaha do 2-3 záhonov...

        schmetterling - Profil | Út 30.4.2024 8:44:36

        Chlapi, chcem čo najviac uľahčiť babke prácu a keď jej už robím vyvýšené záhony, rád by som do nich dal aj nejakú automatickú závlahu na polievanie vodou zo suda. Môžete mi poradiť nejaké čerpadlo?

        Podmienkou je, aby toto čerpadlo bolo solárne alebo aspoň akumulátorové- prípojka elektriny nie je :)

          Vash - Profil | Út 30.4.2024 8:39:51

          sliver >> Jabloně, švestky, hrušky 😕🤬😭

            ciernabaca - Profil | Út 30.4.2024 8:26:53

            sliver >> Nám zasa zožrali slivky, egreše, višně, ale nepohrdli ani divokou šípkou, zlatým dážďom a tavolou.

              ciernabaca - Profil | Út 30.4.2024 8:24:09

              jeden3 - 30.4.2024 5:1627 >> Má myslím oká 13 mm a funguje nám to super. Keď sme ho nedávali, tak nám hryzce zožrali korene od stromov aj kríkov a to úplne. Odkedy ho dávame, máme pokoj, stromy aj kríky rastú v pohode. Akurát kopeme jamy veľké ako krava :-).

                sliver - Profil | Út 30.4.2024 7:48:51

                Vash >> prý žerou hlavně sladké dřevo, nevím co je na tom pravdy. U nás žerou téměř výlučně jabloně. Švestek, rynglí apod. se nikdy nedotkli.

                  Vash - Profil | Út 30.4.2024 7:32:58

                  jeden3 >> Hele fakt sou to svině a dokážou zlikvidovat i větší stromek 🤬 Dost mi jich zahubili. Zrovna včera sem sázel moruši co sem dostal a jámu sem pěkně vystlal pletivem 😤🤘 Já jim dám kurvám, ničit mi stromky 💪🤣

                    Tomazzz - Profil | Út 30.4.2024 7:13:13

                    aspoň něco hezkého po těch mrazech

                      jeden3 - Profil | Út 30.4.2024 5:59:27

                      Vash >> tož tedy začnu používat pletivo také
                      jen jsem ho zatím nikam nedal :-(
                      tak kde ho nemám,asi budu muset pořídit nějakou plašičku :-(

                        Vash - Profil | Út 30.4.2024 5:52:03

                        jeden3 >> Čuz. Nashi mám chvíli. Žádnou větší péči než ostatním stromkům nedávám a roste. Soused co už má dost velkou taky ne a pěkně plodí. A to pletivo opravdu pomáhá taky ho dávám bo se přišel o dost i už velkých stromů 😉

                          jeden3 - Profil | Út 30.4.2024 5:16:27

                          ciernabaca >> s tou odolností na mráz - oni píší,že je odolný stromek, že nepromrzne a nepopraká -ale květů se to samozřejmě netýká
                          králičí pletivo? ale to má přece dost velká oka proti hryzcům, ne? nechce to něco s menším okem?

                            ciernabaca - Profil | Út 30.4.2024 5:00:11

                            jeden3 >> Ahoj, máme 3 ázijské hrušky - 1x Kumoi, 2x Niijseiki (Vysočina, cca 450 mnm). Tento rok dopadli najhoršie zo všetkých našich stromov - u dvoch zmrzli kvety aj časť listov a u jednej kvety. Tvrdili nám, že sú odolné mrazom, ale podľa našich skúsesností moc nie sú - ak kvitnú a sú májové mrazíky, tak ich zakrývame, to zvládnu (tento rok bol ale extrém, mrzlo u nás príliš a dlho). Sú ale dosť žvotaschopné, My máme ešte mladé stromky, ale každý rok kvitnú ako blázni, musíme ich dosť pretrhávať, aby sa im nepolámali konáre. Inak ničím ich nestriekame, max. proti mšiciam (používame Zdravú záhradu). Hnojíme ich ako všetky stromy na jar konským hnojom. Máme ich na slnečnej stráni, ale myslím, že by mali zvládnuť aj polotieň. Vďaka hryzcom všetky naše stromy sadíme do cca metrových jám, ktoré vystelieme králičím pletivom a potom miešame našu zem so záhradníckym subsstrátom.

                              jeden3 - Profil | Út 30.4.2024 4:26:03

                              tohle jsem dal trošku omylem do vinařství
                              tak to dám ještě sem, kam to patří více :-)

                              jinak - švestky, které už byly před mrazy odkvetlé - vše zčernalo a opadalo, stejně jabloně
                              co nasazovlo na květ - 100% pryč.......
                              výhony na víně...pryč
                              dva ořešáky - kaput
                              rybíz - zůstal zelený, ale jinak vše pryč
                              broskve??? KO - na podzim jdou ze země a místo nich tam vymyslím nějaké polární odrůdy 🤔
                              a pokud neobrazí to víno alespoň růstově, jde na podzim také ze země a místo vína tam zapíchám vřeten nějakých odolných odrůd ovoce

                              a tak bych měl dotaz na zkušenosti v pěstováním ovoce Nashi - máte to někdo? jaké stanoviště pro stromky vybrat a připravit , jakou půdu, čím ideálně hnojit ...nejde mi ani tak o to sklidit metrák ovoce z pár stromků, ale hledám stromky, které vypadají dobře, jsou odolné a tak na ně nebudu muset stříkat každý rok tuny chemie :-( myslím,že chemie je kolem nás i tak dost

                                jeden3 - Profil | Út 30.4.2024 3:21:39

                                OG >> jenže jsi psal,že napáječia je dost děravá , protože prvotní předpoklad napáječky je, že v ní "drží" voda :-)
                                chtěl jsem ti jen poradit, jak udělat mini jezírko za co nejméně peněz, aby ti v něm voda zůstávala

                                  sliver - Profil | Po 29.4.2024 20:08:15

                                  OG >> takhle to je past, ne napáječka.

                                    OG - Profil | Po 29.4.2024 19:49:10

                                    jeden3 >> Kdo by se kopal s takovou dírou a zase takový prostor tam nemám. Je to trubka průměr 30cm a hloubka asi 60cm a nahoře rozšíření na necelý metr. Jak jsem psal, je to spíš květináč na leknín a napaječka pro hmyzáky

                                      jeden3 - Profil | Po 29.4.2024 17:30:21

                                      OG >> navrhnu ti jiné řešení, kup si zahradní "vědro ? na deštovku a zakopej to
                                      ale ještě spíše bych doporučil třeba 200l plastový sud - ten plast na něm není tak křehký a tak v zimě vydrží více
                                      voda ti nebude unikat a nemusíš řešit stále dokola těsnost
                                      ty 200l sudy koupíš na bazarech už od pár stovek