Zahrada pro lenochy aneb zahradnicko-budovatelské jádro

Tak sem prošel MRK a jeho "jádra" a nikde jsem nenašel nic o zahradě. Je jaro, budovatelská a pěstitelské pudy jsou nastartovány... aspoň u mě. Jak jste na tom vy? Máte zahradu, pěstujete, budujete? Taky Vám toho půlka letos zmrzla jako mě? :-)
Autor diskuse: KUBA - Profil , 27.4.2012 všeobecné - domací dílna

NPedro1 - Profil | Pá 26.4.2024 9:09:28

Najezdil jsem ve středu po asi 300 km po vesnicích a jak čumím kolem sebe, tak jsem nikde neviděl ořešák, co by nebyl spálenej na troud.
Na Vánoce budou ořechy asi dost drahý:-)

    Nschmetterling - Profil | Pá 26.4.2024 8:07:29

    jeden3 >> Ono je to vidieť každú zimu. Keď nemôže chodiť na záhradu a sedí len doma ide to s ňou psychicky dole vodou. Už je aj 5 rokov vdova, ale našťastie býva so svokrou a švagrom v byte, takže nie je úplne sama.

    Príde jar, trošku sa oteplí a zrazu ožije. Ale len na záhrade, inde ten efekt nie je :)

      Njeden3 - Profil | Pá 26.4.2024 7:55:05

      schmetterling >> přesně, člověk v požehnaném věku má mít nějakou praci-koníček, jinak se to promění jen na čekání na smrt
      a podle průzkumů se aktivní lidi dožívají vyššího věku i v lepší kondici, než apatičtí sledovatelé TV 👍

        NKruan - Profil | Pá 26.4.2024 7:53:10

        no tam to zase rano vypadalo...

          Nschmetterling - Profil | Pá 26.4.2024 7:19:46

          retrívr >> je to úžasne mokré a ženina babka (83 rokov) je už z toho zúfalá. Tá záhrada je jej dielo, ja sa tam len občas vyskytnem a spácham diverznú sabotážnu činnosť, akou je teraz budovanie tých záhonov.

          Babku baví sa hrabať v zemi, tak snáď vďaka tým záhonom bude mať aj nejakú úrodu. Keby tam prestane chodiť, opustí sa a to v tomto veku nie je dobré...

            NTomazzz - Profil | Čt 25.4.2024 22:01:51

            Je to horší než to vypadalo, letos bude zero...😭🤧😞

              NLasskoun - Profil | Čt 25.4.2024 21:12:39

              pohodak >> ... případně, pokud je to topení celé vyrobeno z polyethylenu nebo něčeho iného, co nekoroduje, tak potom jako nemrznoucí náplň postačí i obyčejná solanka ... např. z obyčejné NaCl, ale z důvodů možných poruch systému ideálně CaCl2, neb chlorid vápenatý méně škodí rostlinám i půdě, a je aj méně korozivní ... navíc oproti roztoku NaCl u něj stačí nižší koncentrace, tudíž při stejných požadovaných hodnotách pak méně snižuje měrnou tepelnou kapacitu vody (jelikož oproti NaCl je silnějším depresorem bodu tuhnutí) ...

                Npohodak - Profil | Čt 25.4.2024 20:40:25

                Ako nemrznuca zmes sa da pouzit aj klasicka zimna zmes do ostrekovacov... a vide to na par drobných. Samozrejme kupit to vo velkom baleni napr od Berneru kde maju koncentrat do -60 a nariedis to na -5 co na daný ucel postacuje
                Na strane druhej ma to sluzit ako prenosove medium kde aj tak nebude - hodnota tak naco riesit nemrznucu

                  NLasskoun - Profil | Čt 25.4.2024 20:16:25

                  jeden3 >> ... zcela výjimečně souhlasím se "slivkoněm", neb nemrznoucí směs snadno získáš aj vypálením padaného ovoce, kterého v ostatních letech bývají hromady podél cest, popř. vypálením naloženého vykvašeného starého pečiva s trochou cukru apod., pomocí jednoduché destilace, kdy stačí dokonce pouze jeden destilační cyklus (vezmeš to celý, tedy i s úkapem a dokapem, i trochou vody, jelikož stejně to ještě budeš ředit) ...

                  ... škoda jen, že už se běžně neprodává E85, kterýžto byl vděčným zdrojem technického lihu (obsahoval ho 85%) ... stačilo jej pouze promíchat patřičným množstvím vody, na kterou se navázal (díky své afinitě k ní), vlivem čehož se to krásně oddělilo na dvě vrstvy s jasným rozhraním, vlivem čehož se pak ta lihovodní část dala snadno odpustit spodem... a zbylý benzín, co plaval nahoře, se pak dal ještě normálně použít v autě ...

                    Nretrívr - Profil | Čt 25.4.2024 20:00:28

                    schmetterling >> Moc Tě obdivuji, vůbec nezávidím. Máš to úžasné ale ta práce. Pravda jsi pro mne věkově vnouček, pak asi jo. Vím dobře co to obnáší.

                      NLasskoun - Profil | Čt 25.4.2024 19:52:09

                      jeden3 >> ... ad účinnost ... mno, účinností bych to zrovna nenazýval, anžto celková vstupní energie se z principu nikam neztratí ... ale u distribuce tepla pomocí "teplovzduchu" musíš průběžně topit po celý den (neb když přestaneš topit, po chvíli ovzduší skleníku začne velmi rychle chladnout, jakmile vychladnou kamna), kdežto u vody stačí zatopit pouze jednou až dvakrát denně (díky měrné tepelné kapacitě vody / akumulaci tepla do vody) ...
                      ... navíc, pokud bys ty zemní zásobníky (jámy do země + vyložené folií + napuštěné vodou) vyhloubil dostatečně hluboké, alespoň do metrové hloubky, tak voda bude zároveň sloužit i coby teplonosné médium pro "energii ze země" (viz princip sklepů, především těch vlhkých), což uspoří další energii, kterou bys jinak musel vyrobit - dodat ji jinak ... a nižším rostlinám většinou k přežití stačí, když mají tzv. "nohy v teple", nehledě na to, že teplo zespoda, vyzařující ze zeminy nebo z vodní hladiny, bude zároveň ohřívat vzduch proudící kolem nich ...
                      ... jinak, možná si vzpomeneš na systém zemního kolektoru, o němž jsem Ti kdys vyprávěl (meandr vytvořený desítkami metrů chráničky, zakopané alespoň metr pod povrchem země, ale čím hlouběji tím lépe) ... neb i tento lze použít jako zdroje teplého vzduchu pro příhřev skleníku, stejně tak i pro předehřev spalného vzduchu pro krb nebo kamna (kdy se tím značně ušetří palivo) ... v horkém létě se potom tento dá zase naopak využít pro ochlazování vzduchu, čím se ušetří za energii pro klimatizaci domu (zůstanou pouze náklady spojené s provozem ventilátoru) ... zkrátka, ať už je venku studený nebo teplý vzduch (tak při dodržení tepelné kapacity okolní zeminy), z konce tohoto kolektoru stále vylejzá vzduch o teplotě mezi + 4 až 8 °C (zjednodušeně řečeno) ...
                      ...dále pak, pokud jsou přes den teploty pod nulou, které by mohly ohrozit rostliny ve skleníku, zvláště když je nevytápěný, ale přesto venku svítí sluníčko, tak si lze při-vypomoci zcela stejným principem jako u Trombeho stěny ... = uvnitř skleníku, cca 10 až 20 cm od jeho jižní prosklené stěny (příp. i od východní nebo aj západní, příp. pouze u severní stěny) stačí dočasně natáhnout černou folii nebo černou látku či černý papír atd., pomocí nichž se bude absorbovat VEŠKERÁ energie z dopadajícího záření (tj. napříč celým spektrem = jak infra, ale i viditelného pásma ";o), která bude ohřívat vzduch ... pak už stačí pouze ventilátor, který bude foukat podél tohoto "výměníku" a zároveň bude přitom promíchávat vzduch uvnitř skleníku (jehož napájení se dá lehce obstarat pomocí solárního panýlku, jenž rovněž může být součástí oné absorpční plochy, jelikož i on se dopadajícím světlem ohřívá) ...
                      ... mmch, to s tím ventilátorem může prakticky pomoci v jakékoliv skleníku ... neb k čemu je teplý vzduch v jeho horní části (kam vystoupá vlivem změny měrné hustoty), když rostliny jsou přitom dole? ...

                        Njeden3 - Profil | Čt 25.4.2024 19:11:06

                        sliver >> já ještě pořád řeším stromy a keře :-)
                        skleníky budou až druhá fáze

                          Nsliver - Profil | Čt 25.4.2024 19:08:12

                          jeden3 >> že si ještě nic nepěstoval ?

                            Njeden3 - Profil | Čt 25.4.2024 19:05:26

                            sliver >> doma :-) máš ty sadbové sady, to nezabere moc místa :-)

                              Nsliver - Profil | Čt 25.4.2024 18:51:08

                              jeden3 >> aha, a kde vypěstuješ sazenice do osmi skleníků teda ? Zase jenom v takovém množství ve skleníku a můžeš začít od ledna.

                                Njeden3 - Profil | Čt 25.4.2024 18:48:28

                                sliver >> ale já nechci skleníky na zimní proboz, jde jen o možnost pokrýt pár mrazových nocí třeba v dubnu

                                  Nsliver - Profil | Čt 25.4.2024 18:38:53

                                  jeden3 >> 60 l sud vyjde na necelé 4 000,-. Ředí se to tak 1: 2. Asi 16 radiátorů po pět l vody, tak kde vidíš desetitisíce ?
                                  A jeden pořádný geotermální skleník by vyšel lépe než osm normálních. A postavíš ho sám, žádná raketová věda to není.

                                    Njeden3 - Profil | Čt 25.4.2024 18:16:11

                                    sliver >> bohužel nejsem multimilionář :-)
                                    a ono i nákup nemrznoucí směsi na rozvod do 8 skleníků by vyšel v řádu desítek tisíc korun

                                      Nsliver - Profil | Čt 25.4.2024 18:08:31

                                      jeden3 >> do topných systémů existujou nemrznoucí směsi. Anebo si postav geotermální skleník a máš klid.

                                        Njeden3 - Profil | Čt 25.4.2024 17:57:35

                                        Lasskoun >> zní to logicky - ale pokud bych tohle chtěl honil malám topeništěm,asi bych to nedal
                                        vyhoda vzduchu je,že jakmile přestanu topit, nemusím nci řešit
                                        pokud budu mít vodu -tak to budu řešit celou zimu
                                        ten horkovzduch má sice menší účinnost,to je jasné, ale na to , udržet třeba v dubnu 4 noci teplotu těsně nad nulo by to stačilo v pohodě
                                        rozhodně by to nebyl dobrý systém na celozimní pěstování