- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Zahrada pro lenochy aneb zahradnicko-budovatelské jádro
Tak sem prošel MRK a jeho "jádra" a nikde jsem nenašel nic o zahradě. Je jaro, budovatelská a pěstitelské pudy jsou nastartovány... aspoň u mě. Jak jste na tom vy? Máte zahradu, pěstujete, budujete? Taky Vám toho půlka letos zmrzla jako mě? :-)- Zobrazit zápisy s fotkou.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám... - Zobrazit jen s poděkováním.
- Zobrazit nejlépe hodnocené.
292x v oblíbených a 22x v ignorovaných.
NPedro1 - Profil | Pá 26.4.2024 9:09:28
Na Vánoce budou ořechy asi dost drahý:-)
Nschmetterling - Profil | Pá 26.4.2024 8:07:29
Príde jar, trošku sa oteplí a zrazu ožije. Ale len na záhrade, inde ten efekt nie je :)
Njeden3 - Profil | Pá 26.4.2024 7:55:05
a podle průzkumů se aktivní lidi dožívají vyššího věku i v lepší kondici, než apatičtí sledovatelé TV 👍
Nschmetterling - Profil | Pá 26.4.2024 7:19:46
Babku baví sa hrabať v zemi, tak snáď vďaka tým záhonom bude mať aj nejakú úrodu. Keby tam prestane chodiť, opustí sa a to v tomto veku nie je dobré...
NLasskoun - Profil | Čt 25.4.2024 21:12:39
Npohodak - Profil | Čt 25.4.2024 20:40:25
Na strane druhej ma to sluzit ako prenosove medium kde aj tak nebude - hodnota tak naco riesit nemrznucu
NLasskoun - Profil | Čt 25.4.2024 20:16:25
... škoda jen, že už se běžně neprodává E85, kterýžto byl vděčným zdrojem technického lihu (obsahoval ho 85%) ... stačilo jej pouze promíchat patřičným množstvím vody, na kterou se navázal (díky své afinitě k ní), vlivem čehož se to krásně oddělilo na dvě vrstvy s jasným rozhraním, vlivem čehož se pak ta lihovodní část dala snadno odpustit spodem... a zbylý benzín, co plaval nahoře, se pak dal ještě normálně použít v autě ...
Nretrívr - Profil | Čt 25.4.2024 20:00:28
NLasskoun - Profil | Čt 25.4.2024 19:52:09
... navíc, pokud bys ty zemní zásobníky (jámy do země + vyložené folií + napuštěné vodou) vyhloubil dostatečně hluboké, alespoň do metrové hloubky, tak voda bude zároveň sloužit i coby teplonosné médium pro "energii ze země" (viz princip sklepů, především těch vlhkých), což uspoří další energii, kterou bys jinak musel vyrobit - dodat ji jinak ... a nižším rostlinám většinou k přežití stačí, když mají tzv. "nohy v teple", nehledě na to, že teplo zespoda, vyzařující ze zeminy nebo z vodní hladiny, bude zároveň ohřívat vzduch proudící kolem nich ...
... jinak, možná si vzpomeneš na systém zemního kolektoru, o němž jsem Ti kdys vyprávěl (meandr vytvořený desítkami metrů chráničky, zakopané alespoň metr pod povrchem země, ale čím hlouběji tím lépe) ... neb i tento lze použít jako zdroje teplého vzduchu pro příhřev skleníku, stejně tak i pro předehřev spalného vzduchu pro krb nebo kamna (kdy se tím značně ušetří palivo) ... v horkém létě se potom tento dá zase naopak využít pro ochlazování vzduchu, čím se ušetří za energii pro klimatizaci domu (zůstanou pouze náklady spojené s provozem ventilátoru) ... zkrátka, ať už je venku studený nebo teplý vzduch (tak při dodržení tepelné kapacity okolní zeminy), z konce tohoto kolektoru stále vylejzá vzduch o teplotě mezi + 4 až 8 °C (zjednodušeně řečeno) ...
...dále pak, pokud jsou přes den teploty pod nulou, které by mohly ohrozit rostliny ve skleníku, zvláště když je nevytápěný, ale přesto venku svítí sluníčko, tak si lze při-vypomoci zcela stejným principem jako u Trombeho stěny ... = uvnitř skleníku, cca 10 až 20 cm od jeho jižní prosklené stěny (příp. i od východní nebo aj západní, příp. pouze u severní stěny) stačí dočasně natáhnout černou folii nebo černou látku či černý papír atd., pomocí nichž se bude absorbovat VEŠKERÁ energie z dopadajícího záření (tj. napříč celým spektrem = jak infra, ale i viditelného pásma ";o), která bude ohřívat vzduch ... pak už stačí pouze ventilátor, který bude foukat podél tohoto "výměníku" a zároveň bude přitom promíchávat vzduch uvnitř skleníku (jehož napájení se dá lehce obstarat pomocí solárního panýlku, jenž rovněž může být součástí oné absorpční plochy, jelikož i on se dopadajícím světlem ohřívá) ...
... mmch, to s tím ventilátorem může prakticky pomoci v jakékoliv skleníku ... neb k čemu je teplý vzduch v jeho horní části (kam vystoupá vlivem změny měrné hustoty), když rostliny jsou přitom dole? ...
Njeden3 - Profil | Čt 25.4.2024 19:11:06
skleníky budou až druhá fáze
Njeden3 - Profil | Čt 25.4.2024 19:05:26
Nsliver - Profil | Čt 25.4.2024 18:51:08
Njeden3 - Profil | Čt 25.4.2024 18:48:28
Nsliver - Profil | Čt 25.4.2024 18:38:53
A jeden pořádný geotermální skleník by vyšel lépe než osm normálních. A postavíš ho sám, žádná raketová věda to není.
Njeden3 - Profil | Čt 25.4.2024 18:16:11
a ono i nákup nemrznoucí směsi na rozvod do 8 skleníků by vyšel v řádu desítek tisíc korun
Nsliver - Profil | Čt 25.4.2024 18:08:31
Njeden3 - Profil | Čt 25.4.2024 17:57:35
vyhoda vzduchu je,že jakmile přestanu topit, nemusím nci řešit
pokud budu mít vodu -tak to budu řešit celou zimu
ten horkovzduch má sice menší účinnost,to je jasné, ale na to , udržet třeba v dubnu 4 noci teplotu těsně nad nulo by to stačilo v pohodě
rozhodně by to nebyl dobrý systém na celozimní pěstování
Čtenáři této diskuse také sledují
NFóry59868
NUdírny a uzení51140
NRybářsko-houbařské jádro .-)45010
NSranda bez nadsázky 🤘10858
NKulinářský kroužek aneb vše co se dá uvařit z ryb5795
NGastrorožek aneb o jídle a všem okolo36020
NZoologický koutek MRKu.33418
NKutilské jádro MRKu5344
NGastronomická katastrofa aneb, jak vařím já.144806
NBušákovy plky a frky a různé věci od našich vod413034
Kde to žije - všechna témata
11:00NRybáři vs ochránci přirody 81
8:59NCandát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti (Bleskovka) 48
8:21NPoradna: Sumcařina 2574
6:48NStaré Česke rybářské vybavení 399
StNMedkovy rybníky Kroměříž 188
StNZkušenosti s pruty Scorpion od Mivardi 3
StNBečva Vsetinská 4a Nový hrozenkov 0
StNPovodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech (Bleskovka) 31
StNATTs hlásiče a ATTx příposlech 546
StNPoradna: Redakce MRK.cz 1766
StNHlídač slev eshopů 751
ÚtNDaiwa Whisker SS 2600 173
ÚtNKurz Teo Daška pro Otoše 305
ÚtNÚprava chodu woblerů. 11
ÚtNPolsko, okolí Dunajce 6
Co je nového - všeobecné
StNBleskovka: Přehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru
PáNBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
. . . NBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . NBleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . NBleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
. . . NBleskovka: Záhada ryby, která žije 100 000 let bez samců, vyřešena!
Oznámení - obecné
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - obecné
26.6.24h závod dvojic na Vojtově...
27.6.Dětské rybářské závody Talian
10.7.Obsazeno Noční rybářské závody...
18.7.Dobřany - Noční rybářské závody
25.7.17. ročník rybářských závodů ...
25.7.Lovosický úhoř
1.8.Plavaná+Feeder Talian
1.8.Noční rybářské závody v Lišicích...
8.8.Letní rybářské závody Vranovská...
8.8.Noční závody dvojic
Doporučujeme e-shop
SvětPVA.cz – Carp PVA Specialist
Jsme specializovaný rybářský e-shop zaměřený na PVA materiály, nástrahy a produkty pro moderní kaprařinu a method...



















