Zahrada pro lenochy aneb zahradnicko-budovatelské jádro

Tak sem prošel MRK a jeho "jádra" a nikde jsem nenašel nic o zahradě. Je jaro, budovatelská a pěstitelské pudy jsou nastartovány... aspoň u mě. Jak jste na tom vy? Máte zahradu, pěstujete, budujete? Taky Vám toho půlka letos zmrzla jako mě? :-)
Autor diskuse: KUBA - Profil , 27.4.2012 všeobecné - domací dílna

NLasskoun - Profil | Čt 25.4.2024 16:20:57

jeden3 >> ... na rozdíl od vzduchu má voda tu výhodu, že akumuluje teplo, takže při ní pak nemusíš topit celou noc ... tudíž zkombinuj to, vodu + cirkulaci vzduchu ... popř. můžeš navíc ty zásobníky s vodou zakopat do země (+ nad tím pěstovat rostliny), a v létě je pak využít pro zálivku ...
... přičemž ty vodní zásobníky mohou být klidně pouze jámy v zemi vyložené fólií, naplněné vodou + překryté např. paletami, folií a zeminou ... a když jim necháš přístupné konce (/otevřené), tak se dají využít i pro aquaponii ... neb ryby k životu světlo v podstatě nepotřebují ... = můžeš tím vytvořit fungující ekosféru uvnitř skleníku, ze které budou těžit jak rostliny, tak i ryby, ve finále pak aj Ty ... příp. tyto "bazény" vůbec nezakrývat, což umožní ty rostliny pěstovat na deskových plovácích přímo v nádržích (coby hydroponii, klidně i v kombinaci s pěstebním substrátem v květináčích nad hladinou - do vody zasahují pouze kořeny), což má navíc tu výhodu, že vodu pak nemusíš čerpáním honit stále dokola ... postačí pouze vzduchování, které rozvíří rybí výkaly a dopraví je ke kořenům rostlin, zasahujících do vody ... v tom případě tam ale pochopitelně nemůžeš chovat ryby, co mají zálibu v "požírání zeleného", popř. jim musíš zabránit přístupu ke kořenům ...

    Njeden3 - Profil | Čt 25.4.2024 15:37:57

    Vash >> no když o tom tak přemýšlím, tak by to chtělo spíše krb s výměníkem v krbové vložce či nad ní, protože krovky by člověka v tak malé místnosti asi upekly 😂🤣 a rto i kdyby jako kuřác celou nco hulil a tak hodně větral 😂😂
    pokud vezmeš topidlo s takovýma 8kW do vody , pak by jsi s tím měl v pohodě vytemperovat 8 skleníků i při -10C venku - tedy udržet v tom skleníku teplotu alespon těsně nad nulou
    horkovzduch by byl asi daleko jednodušší -stačil by ventilátory honěný rozvod vzduchu a nemusel by člověk řešit vypouštění na dobu, kdy mrzne a skleník je prázdný , ale účinnost bude o dost menší

      NVash - Profil | Čt 25.4.2024 15:23:48

      jeden3 >> Dobrej nápad 👍😉🤘

        Njeden3 - Profil | Čt 25.4.2024 15:16:47

        Vash >> asi v druhé fázi výstyvby zahrady přejdu na ten můj "velikášký" plán
        stejně plánuji postupnou výstavbu několika skleníků, tak je podle prvotního nápadu postavím do kruhu a uprostřed si postavím "klubovnu" s krbovkama s výměníkem na horkovzduch nebo výměníkem na teplou vodu
        a pak udělám rozvod do těch skleníků
        prostě, když budu vědět,že v noci bude mrznout, přesunu se do chatky s nějakou dobrou knihou či tabletem a hlavně s budíkem a budu do rána topit a temperovat
        protože jinak mi celá zahrada bude dobrá tak na pěstování mechů a lišejníků 😂🤣

          NPedro1 - Profil | Čt 25.4.2024 13:53:59

          Vash >> Přesně tak, co nezmrzlo teď, domrzne v květnu:-)

            NVash - Profil | Čt 25.4.2024 13:45:47

            jeden3 >> Nedá 😉 Ale zase má to zmrznout teď nebo v květnu 🤨
            Poslední roky týden dva po zmrzlých bylo -6 Skleník osázen a vše šlo do kopru 😭

              Njeden3 - Profil | Čt 25.4.2024 12:45:57

              inža >> u nás má mrznout ještě na pátek noci
              pak už snad klid-ale dá se tomu ještě věřit,že už nic nepřijde?

                Ninža - Profil | Čt 25.4.2024 12:12:28

                Skleník v pohodě(už bez ředkviček a přežily i pokusné feferonky), venku česnek. cibule, pórek a 2 druhy salátu. Brambory to troch lízlo, uvidím co borůvky. Zmrzlé víno (50%) a ořešák. Dnes -1 C. Od zítra to snad už bude v pohodě.

                  Njeden3 - Profil | Čt 25.4.2024 11:40:48

                  Káceč >> :-(
                  takže jkmile budde v Polsku akce na výprodej jablek, jedu koupit 30kg aby bylo co zavařit :-(

                    NKáceč - Profil | Čt 25.4.2024 11:38:03

                    Jarní mrazy zničily téměř sto procent úrody ovocných stromů v Čechách a přibližně polovinu na Moravě. Škody přesáhnou miliardu korun.

                    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-mrazy-v-cechach-znicily-veskere-ovoce-skody-presahnou-miliardu-250599

                      Njeden3 - Profil | Čt 25.4.2024 8:55:36

                      tak u nás dnes už zase sněží........
                      asi letos budeme sklízet sněhuláky

                        Nschmetterling - Profil | St 24.4.2024 20:56:51

                        Lasskoun >> ja mám síce záhradu pod vodou ale mám nachytanú kopu švestiek, rybíz, jostu a nezmrli ani jahody. Tak aspoň niečo bude.

                          NPetr64 - Profil | St 24.4.2024 18:42:16

                          hering >> Su zvědavej,jaká zeleninová úroda bude. Mám na záhonech zatím jen česnek a vysetou cibulu. Ve skleníku jen ředkvičky a kedlubny,který mi něco vesele ožírá. Na volné části zahrady jsem teprve minulej týden zaoral hnůj.

                            Nschmetterling - Profil | St 24.4.2024 18:34:48

                            Ned >> u nás tieto dni nenapršalo veľa, možno okolo 15 mm. Ale záhrada je po zime podmáčaná, minulý rok to vyzeralo úplne rovnako. Preto som na jeseň ani neryloval a ani som sa neponáhľal so sadením jarných vecí..

                              NNed - Profil | St 24.4.2024 18:03:37

                              schmetterling >> hmmm...u nás za poslední 4 dny spadlo 0,6 mm srážek...

                                Nschmetterling - Profil | St 24.4.2024 17:57:49

                                Má niekto sadenice rejže? 🙄

                                  N1Mara - Profil | St 24.4.2024 17:56:55

                                  hering >> No tohle překryješ tou buničinou a je to :-)

                                    NSUFO - Profil | St 24.4.2024 17:41:30

                                    Pedro1 >> jinak vydali i brožury , měl jsem ale potratil😞

                                      NPedro1 - Profil | St 24.4.2024 17:39:32

                                      SUFO >> Děkuji.