Zahrada pro lenochy aneb zahradnicko-budovatelské jádro

Tak sem prošel MRK a jeho "jádra" a nikde jsem nenašel nic o zahradě. Je jaro, budovatelská a pěstitelské pudy jsou nastartovány... aspoň u mě. Jak jste na tom vy? Máte zahradu, pěstujete, budujete? Taky Vám toho půlka letos zmrzla jako mě? :-)
Autor diskuse: KUBA - Profil , 27.4.2012 všeobecné - domací dílna

NFero123 - Profil | Ne 17.4.2016 20:03:47

Petr64 >> Zduř zahradníku,tady mám moji školku.:-))

    NPetr64 - Profil | Ne 17.4.2016 19:59:52

    draveček >> Rajský,papriky a giganty jsem přehrál na manželku.To není moje starost.:o))

      Ndraveček - Profil | Ne 17.4.2016 19:50:13

      Petr64 >> tak to máme naplánované stejně a v květnu přidám ven rajčata a pak už jen zalivat :-o

        NPetr64 - Profil | Ne 17.4.2016 19:48:00

        draveček >> Sazečku (semena)budu dávat do země až za dva tejdny.Přidám keříčkovou fazolku (na grilování) a pozdní hrách.Pak už jen cukety,hokaido a hotovo.:o)

          Ndraveček - Profil | Ne 17.4.2016 19:42:06

          Petr64 >> pěkné, my taky dnes celý den budovali ;-) semínka jsou v půdě, teď už jen čekat až se něco vyklube, cibule šalotky už vylezli.

            NPetr64 - Profil | Ne 17.4.2016 19:37:43

            Tak co,lenoši budovatelé?Já už mám nachystanej materiál na nákup čudlofutra.:o))

              NRavachol - Profil | Ne 17.4.2016 19:24:51

              Royale with Cheese 3 >> presne, je to proste nazor od nazoru, zahrada od zahrady - ja momentálně razim teorii, ze pokud je rostlina ve fazi vytvareni korenoveho systemu v pozdnim podzimu a v zimě, chemicky hnojivo je spis kontraproduktivni. Co to tak sleduju, prijde mi ze bez chemickyho hnojiva pres zimu, ktery pusobi spis v ty povrchovy vrstvě trávník víc koření do hloubky ...pro tvorbu korenovyho systemu u travniku je za mě hnojivo zbytecny cpani chemky do pudy. jak rikas, nejlepsi to vyresit kvalitní půdou. Trávník je taková ideální plocha na pokusy na dlouhý roky, kdyz to cloveka baví :)

                NRoyale with Cheese 3 - Profil | Ne 17.4.2016 19:06:38

                Ravachol >> to je věčná diskuze, jestli se má trávník v zimě hnojit nebo nemá. Něco jsem si o tom přečetl, jsou názory pro i proti. Pokud beru fakt, že permakulturní rostliny "rostou" i v zimě ( vytváří kořenový systém a ukládají v něm zásoby živin), jsem pro to hnojit. Samozřejmě něčím úplně jiným než v létě, pomalu uvolňujícími hnojivy, prosypávat kompostem apod.
                Pike by potřeboval tatrovku ornice nebo půl tatry kompostu, a měl by vystaráno.

                  NRavachol - Profil | Ne 17.4.2016 16:23:17

                  Pike >> Jasný, 9mm je už strašně přepálený. Si to vyzkoušej napred na kousku - jestli máš vertikutátor z pujčovny, maj je většinou nastavený na moc hluboko a pak tím trávník jen zbytečně skalpuješ. Co mám tak vypozorovaný, na každej trávník nastavuješ znova - pujčíš si vertikutátor od souseda, kterej má jinak vysokej nebo hutnej travní drn a jeho nastavení může bejt na tvuj travnik moc nebo zas málo. Zas se toho nemusí za každou cenu vyčesat kubík :)

                    NPike - Profil | Ne 17.4.2016 16:16:46

                    Ravachol >> díky moc. Půjdu na 3mm hloubky. 9mm se mi zdá moc. Asi budu muset hlavně některé místa doset. S tím delším sečením díky za tip.

                      NRavachol - Profil | Ne 17.4.2016 16:11:32

                      Pike >> Cus, zas není potreba uplne laboratorní presnost :)pokud vetrikutujes a nijak extra tomu nenaložíš ( spousta lidí to dělá strašně hluboko a neprořezává travní drn ale spíš orá :) Z mejch zkušeností se mechu vertikutací nezbavíš(pokud máš), je to jen na provzdušnění - na mech změnit styl pěstování:hnojení + dobrá výška a frekvence seče.Je dobrý to po vertikutaci ještě vzít plastovejma prutovkama a trochu na ně přitlačit . klidně to pak dostej, dopískuj a zalej zrovna. Já to vídím tak, žě pískovat až v tu chvíli, kdy je trávník očividně probuzenej a plně roste. Dobře se písek rozmetá plastovejma hráběma a pak ještě jednou měkkým koštětem. Pokud to budeš pískovat, bude se v tom po deštích líp chodit a trávník chozením za mokra nebudeš tak ničit.Klidně to s odstupem pár dní i pohnoj, s hnojivem se mi vyplatilo to resit spíš v menších dávkách než doporučuje výrobce ale častěji (ať se zbytečně nevyplavují živiny a trávník to může vstřebat). Na podzim hnojit jiným hnojivem než na jaře (trávník nepotřebuje tolik důsíku), přes zimu a v pozdním podzimu vůbec ( většina živin se bez užitku vyplaví a jen si zasoluješ půdu). Dokud se trávník neprobudí - pokud neroste, nehnojit. Jestli budou takový vedra jak vloni, ideálně nechat přes vrcholný léto trávník trochu vyšší ať si sám stíní a ke konci léta sečí postupně snižovat. Ale zelený to bude i když budeš jen sekat bez jiný péče :)

                        NPike - Profil | Ne 17.4.2016 12:26:24

                        Royale with Cheese 3 >> já mám ten trávník nezavedený a půda hnusná. Vláha fakt důležitá, to vidím po desťích. Hnojit budu, potřebuju i doset. Nechci žádný pažit, ale aby tráva rostla rozumně. Uvidíme, jestli se to zlepší.

                          NRoyale with Cheese 3 - Profil | Ne 17.4.2016 11:30:07

                          Pike >> já myslim, že vertikutace je zbytečná hysterie a je jedno, kdy ji budeš dělat. Tráva rostla miliardy let nebo tak nějak i bez vertikutace. Důležitá je voda a hnojení.

                          Sousedi kvůli mechu vertikutají neustále a mech mají pořád. Nehnojí. Já nevertikutám vůbec a tráva roste bez problémů. Mech jsem zlikvidoval hnojením. Podotýkám, že trávník nemá žádný kvalitní podklad, je to jílovitá hlína po překopání pozemku.

                          Jinak zavedené trávníky se hnojí až v červnu. Na jaře má trávník živin dost a je zbytečné ho hnojit. Měl se ovšem hnojit v pozdním podzimu a v zimě.

                            NPetr64 - Profil | Čt 14.4.2016 20:38:13

                            *plech* >> Na pacibulky je ještě čas.Klidně je ale do země dej.

                              N*plech* - Profil | Čt 14.4.2016 19:22:17

                              Malý kousek mistecka na zahone, pacibulky cesneku- má cenu je ještě vysadit?

                                NPike - Profil | Čt 14.4.2016 10:34:25

                                Požádal bych zkušené kolegy o schválení či opravení mého postupu péče o trávník.

                                O víkendu poseču a pokud nebude moc mokro či moc sucho, tak trávník zvertikutuju.
                                Druhý den bych trávník pohnojil. Pokud nebude pršet, tak průběžně pokropím
                                O týden později bych dosel trávu na slabší místa a dopískoval.

                                Jde mi o potvrzení či opravení těch časových odstupů a nebo jestli třeba nejdřív nezasít a pak až hnojit a nebo jestli pohnojením a dosetím trávy dát větší odstup. Nebo jestli mezi vertikutací pak až posét a pohnojit atd.

                                Díky moc

                                  N*plech* - Profil | Út 12.4.2016 19:14:12

                                  No jsou to opravdu zajímavá semena :-)

                                    NMikulas - Profil | Út 12.4.2016 13:56:08

                                    *plech* >> to jsou hroty šípů z doby kamenné a žádná ačokča

                                      Ndraveček - Profil | Út 12.4.2016 12:58:05

                                      *plech* >> ahoj určitě ačokča:-)))

                                        Nmlaďoch - Profil | Út 12.4.2016 12:19:34

                                        sjan >> dávám 3 rostliny ročně,listy nahradí špenát,jsou dobrý i do zeleninovejch salátů, a plody mně chutnají jen malý