Zahrada pro lenochy aneb zahradnicko-budovatelské jádro

Tak sem prošel MRK a jeho "jádra" a nikde jsem nenašel nic o zahradě. Je jaro, budovatelská a pěstitelské pudy jsou nastartovány... aspoň u mě. Jak jste na tom vy? Máte zahradu, pěstujete, budujete? Taky Vám toho půlka letos zmrzla jako mě? :-)
Autor diskuse: KUBA - Profil , 27.4.2012 všeobecné - domací dílna

novič - Profil | So 15.11.2014 7:31:08

No Bláhovo oranžové a Kidd´s Orange Red stéle mám na zahradě a patří k nejoblíbenějším.

    Royale with Cheese 3 - Profil | Pá 14.11.2014 8:54:16

    medvěd >> oni to nechtějí posílat poštou. Paní mi řekla ze ne, protoze se jim stromky opakovaně vrátili zničené.

      splavek - Profil | Čt 13.11.2014 19:29:29

      Royale with Cheese 3 >> Když jsem nastoupil před třiceti lety do podniku, kde dělám dodnes, tak jsme měli ve výsadbách jak tu Coxovu renetu, klasiku i cherry, Parménu zlatou zimní, Boskopské, Ontario a James Grive.. Ve starých výsadbách ještě pořád máme Spartan, Jonathán,(to už jde jen na průmyslové zpracování, na obchodě neprodejné) ale to už se ruší a postupně nahrazuje modernou, jinak by jsme zkrachovali. Ten James Grive jsme sázeli i teď do nejnovějšího sadu, sice né velké kvantum, ale pro rozšíření sortimentu je třeba mít i pozdně letní odrůdy, zejména malí obchodníci to berou do krámu. Ale ty výše jmenované odrůdy jsou už z hlediska jak pěstitelského, tak spotřebitelského překonané. Ale na druhou stranu, se mi líbí projekty na zachování starých odrůd a obdivuji nadšence co to dělají. Má to něco do sebe a hlavně se udržuje genofond, který je velmi důležitý k novému šlechtění odrůd. Na druhou stranu, třeba takový Idared, což už je poměrně letitá odrůda se sází dál, ve variantě Red Idared, pořád žádané zboží.

        Royale with Cheese 3 - Profil | Čt 13.11.2014 6:33:00 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

        MOc pěknej projekt http://www.tradicniodrudy.cz/

        EDIT: a tohle taky http://taxonweb.cz/

          Royale with Cheese 3 - Profil | Čt 13.11.2014 6:15:12

          splavek >> dobrý jablko je poklad. Bláhovku, a renety obecně, miluju. Zkoušel jsem zasadit i Coxovu renetu, ale ty sudetský podmínky nedala : černá hniloba do kmínku a smrt.

            splavek - Profil | Út 11.11.2014 17:52:46

            Royale with Cheese 3 >> Tak Blahovo oranžové, to je stará klasika, taky jsme to kdysi měli na zahradě. Ono s tím skladováním to máš pravdu, to je trochu problém, u nás v práci máme sklad z větší části udělaný tak, že po zaskladnění se box vzuduchotěsně uzavře. Jablka během pár dní spotřebují téměř veškerý kyslík(v tom skladě se hlídá jak teplota a vlhkost vzduchu, tak obsah kyslíku). A v takto uzavřené atmosféře vydrží jako utržená ze stromu. Téměř po celou skladovací sezonu.(nejdéle vydrží samozřejmě pozdnější odrůdy) Výhoda toho je, že i třeba ranější odrůdy můžeš dávat na trh postupně. Tak jak si žádá zákazník. Něco jiného je skladovat doma ve sklepě...atd...a něco jiného je profesionální práce.

              Royale with Cheese 3 - Profil | Út 11.11.2014 7:49:37

              splavek >> myslím si to samé. Dalším problémem je skladování moderních (produkčních) odrůd. Otec zaplavil zahradu moderními odrůdami, jablka jsou výborná, ovšem uchovat něco během zimy ve sklepě se rovná zázraku a nakonec tam přežije jediné, Bláhovo oranžové ... :-)

                splavek - Profil | Po 10.11.2014 18:30:11

                Royale with Cheese 3 >> Ananasová reneta, tak to se musím přiznat, že tohle slyším poprvé v životě. Ale zní to hezky. Odrůd jabloní je tolik, že nejen já trochu poučený amatér, ale myslím, že i školený pomolog má občas problémy s určením. Na druhou stranu si myslím, že pro takové to domácí pěstování jsou tyhle staré odrůdy jsou vhodnější díky větší odolnosti vůči houbovým chorobám(strupovitost a padlí) a hlavně jsou to krajové odrůdy a hodí se do daných klimatických podmínek. Ono to produkční ovocnaření, to už je jiný level než zahrádkáři a tohle si hodně z nich neuvědomuje, takže si pořídí něco čemu nejsou schopni dát vše potřebné a pak spláčí nad výdělkem.

                  Royale with Cheese 3 - Profil | Po 10.11.2014 16:44:53

                  splavek >> tak jsem projel databáze starých odrůd a vylučovací metodou je to nejspíše ananasová reneta ( ale plody na stromě byly poměrně velké, což zase nesedí :-( ). Pokusím se to dostat do zahrady, dík moc za rady. Doufám, že ten strom nějakej chytrák neporazí. PLody už tam sotva budou, pokud ještě něco zbyde a pojedu okolo, hodím sem fotku.

                    Petr64 - Profil | Ne 9.11.2014 19:43:43

                    XMASSS >> Normálně ho dávám až na konci listopadu.V práci ale začali vymejšlet kraviny a nemám jistotu,jestli se do zámrzu dostanu na zahradu.
                    Sadbu zasypávám směsí popela,písku a hlíny.Na chvojky pak celou zimu sypu popel ze dřeva.Mám na zahradě jílovitou půdu,tak ju pomalu odlehčuju.

                      XMASSS - Profil | Ne 9.11.2014 19:35:37

                      Petr64 >> Už dáváš ? Já o tom dneska přemýšlel a asi ještě týden počkám... Čím si to zasypával ?

                        Petr64 - Profil | Ne 9.11.2014 19:04:28 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                        Tak jedna z posledních prací na zahradě.:o)
                        Celkem 350 kousků našlo asyl na záhonech.:o))))

                          splavek - Profil | Čt 6.11.2014 19:49:06

                          Royale with Cheese 3 >> Ahoj kolego, ještě jsem ti chtěl napsat, pokud by jsi z toho stromu chtěl rouby a moc nezmlazuje, tak v předjaří na něm uřež nějakou větev. Ta by měla zmladit a narůst na ní mladé jednoleté letorosty a máš rouby. Pokud máš fotku, ta ji sem dej, taky by mě to jablko zajímalo.

                            Royale with Cheese 3 - Profil | Čt 6.11.2014 7:48:39

                            Bono 27,15 >> byl jsem v Břežanech. Pokud tě zajímá ten strom, je u cesty k Vozhři.

                              Bono 27,15 - Profil | St 5.11.2014 18:56:54

                              Dodlinka >> sestricky nahani je :-)

                                Dodlinka - Profil | St 5.11.2014 18:35:18

                                Bono 27,15 >> Proč ne? Doktoři buď hrají golf, nebo muškaří. A ve volném čase nahánějí sestřičky. :-)

                                  Bono 27,15 - Profil | St 5.11.2014 18:23:17

                                  Royale with Cheese 3 >> ty jsi byl v pondeli na rybach?!

                                    splavek - Profil | St 5.11.2014 17:39:53

                                    Royale with Cheese 3 >> Musím se přiznat, že tohle bych těžko určoval. Zvlášť staré odrůdy, s nimi jsem nikdy moc nesetkal. Klidně to můžou být ty renety co jsi uváděl, možná parména zlatá zimní. Možná by jsi víc informací získal u nějakého pomologa, možná někde u zahrádkářů. Doupov to byly Sudety, takže nejspíš to budou staré německé odrůdy. Asi bych volil nějaký pomologický atlas.

                                      Royale with Cheese 3 - Profil | St 5.11.2014 11:22:38

                                      splavek >> vyznáš se v odrůdách ? Troufal by sis určit podle fotky ? V pondělí jsem objevil cestou z ryb na východním okraji Doupova starou jabloň s nejlepšími jablky, jaká jsem kdy jedl. Výrazná renetová chuť, lehce banánová příchuť, křehká šťavnatá dužnina, žluté vetší jablko, některé plody s decentním načervenalým žilkováním. Tipoval bych to na sudetskou nebo šampaňskou renetu, ale moc dobře se v tom nevyznám. Rád bych ho do zahrady, ale strom je starý a prakticky bez letorostů, se získáním roubů to asi bude velký problém.