Udírny a uzení

Všude píšete jak udíte své úlovky ryb,v gastro koutku se také stále něco udí.Ale jak postavit udírnu a jak připravit maso na uzení se píše málo.Proto zakládám tuto otázku kde se to vše můžeme dozvědět.
Autor diskuse: Stopař - Profil , 30.10.2011 všeobecné - ostatní
Dále moderují: džigit Profil + p.lorenc Profil + PYTLAKS Profil
Moderátorem vybraný zápis - stále nahoře.

NJirka R. - Profil | Čt 18.6.2026 16:29:08 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Pět kilo bůčku a tři sýra - na léto mám vystaráno...! 😄

    Njeden3 - Profil | So 28.3.2026 19:55:57

    p.lorenc >> hezky frčíš 👍 šikula

      Njeden3 - Profil | So 28.3.2026 19:54:33

      Skříťa >> 👍

        Np.lorenc - Profil | So 28.3.2026 19:30:14

        jeden3 >> má 😀 ale ten hnoják je jistota 🙂
        No a když už jsem tam byl tak něco do zásoby na horší časy.

          Np.lorenc - Profil | So 28.3.2026 19:25:18

          HoumrP >> Když jsem kdysi koupil udirnu dali mi k tomu dárek tuhle směs, bylo to slaný a byl tam nakreslený losos, zkusil jsem to 😀 sám jsem zvědav 🤔

            NSkříťa - Profil | So 28.3.2026 19:05:09

            jeden3 >> Díky za radu. Já měl za to, že vadí právě to teplo a proto jsem sušil jen v zimě na kozoli u otevřené ventilačky v ložnici, kde v mrazech mívám 12-16 °C. Samozřejmě ve sterilním obvazu. Ve vinotéce s aktivním ventilátorem je to jiná pohoda, pokud je plně funční. Teď spíš řeším, že mám špatně nastartované chilli papričky, ale to patří jinam. :-)

              Njeden3 - Profil | So 28.3.2026 18:46:17

              Skříťa >> hele,teplo ale nevadí..vadí světlo
              takže já to řešil v bytě tak,že jsem u stropu udělal takové ráhno, na které jsem věšel jednotlivé kouska sušených výrobků
              obalil jsi je v koření atd, které recept potřebuje, pak jsem je solí a omotal obvazovinou (bez zápachu samozřejmě/ t jsem potom vložil do síťovaného sáčku a ten zavěsil na to ráhno
              teplo nevadí, ale mělo by to být ve tmě,aby to nežluklo

                NSkříťa - Profil | So 28.3.2026 18:40:31

                jeden3 >> Na sušení jsem letos "zapomněl" a teď už je teplo. Možná se hecnu a dám do kupy vinotéku, která má vadnou základovou desku a bojím se ji nechávat bez dozoru zapnutou, abych nevyhořel. Potom bych to mohl zase rozjet i za tepla. ;-)

                  NSkříťa - Profil | So 28.3.2026 18:33:54

                  koki128 >> Takže to máme víceméně stejně. :-D Jinak za mě lepší dávat, než brát. :-) Na otázku "proč zase udíš?" by mohla být odpověď "protože mě to baví."

                    NStráňoš - Profil | So 28.3.2026 18:25:05

                    1Mara >> zrovna minulý týden jsme s kamarádem udili zvěřinové klobásy kanec / daněk / trocha boku jako pojivo , musím říct že nebe v hubě , on je mistr kouře, já jen pomocník , ale on se vyzná v udírnách jako málokdo, můžu se ti zkusit zeptat na doporučení … :-))

                      NJarin - Profil | So 28.3.2026 17:46:03

                      1Mara >> Tvoj post - nesekol si sa sa v desatinnej čiarke = "v pohodě dle fotky a co vidím, tak ten ventilátor 2,7kw. je dle mě vystouplí v udírně jen taky do max. 6cm. a to je pohoda :-))""

                      PS 2, 7 kW motor utiahne lyžiarsky vlek v poho.... ja len ,že ako to je bo potom sa asi picnem....

                      Nič v zlom...

                        NEmilooo - Profil | So 28.3.2026 17:45:08

                        1Mara >> naopak, já jsem spokojen. Po každém 3 tím uzením čistím. Trvá to 10 minut.

                          NHoumrP - Profil | So 28.3.2026 17:37:35

                          p.lorenc >> Čím máš ty filety posypané ? Neříkej že šrotem a že na ně půjdeš chytat ty veliké 😂.

                            Njeden3 - Profil | So 28.3.2026 16:02:34

                            p.lorenc >> vždyť má cenovku z Makra v hubě 😂🤣

                              Njeden3 - Profil | So 28.3.2026 16:01:31

                              koki128 >> chceš adresu :-)

                              napiš do třeba do plkárny a můžeš se okamžitě postavit k udírně :-)

                                Njeden3 - Profil | So 28.3.2026 15:59:54

                                Skříťa >> jj to jsem také dělal, neuzenou slaninu, různá sušená masa podle italských receptur- to zkus, není to náročné a fakt chuťově hodně vděčné

                                  Nkoki128 - Profil | So 28.3.2026 15:10:49

                                  Skříťa - Manželka mi říkala proč zase udíš Říkám ji,že už nemám žádné maso. A ona jako proč už nemáme žádné maso Protože jsem ho všechno rozdal asi. A proč to rozdáváš Protože dávat je stejně dobré, jako brát 😉😀. A stejně to moc nejím, takže tak. Takže nadělám balíčky a rozdávám.

                                    Np.lorenc - Profil | So 28.3.2026 14:40:34

                                    Už se vrátili 🙂 na hnojaka 😀

                                      NSkříťa - Profil | So 28.3.2026 14:22:26

                                      chřenovák >> Masoprofit má celkem slušnou nabídku a rád ji využívám. Nože, střeva, obaly, atd.. atd.

                                        NSkříťa - Profil | So 28.3.2026 14:20:18

                                        jeden3 >> Uzení s ohništěm je podle mně "vyšší dívčí" a za úspěchem stojí spousta zkušeností a pokažených výrobků. :-) Mně hlavně štve, že nemám možnost mít vlastní udírnu, protože nemám ani balkón, kam bych ji mohl dát. Baví mě vyrábět uzenářské výrobky, i když je skoro nejím. Většinu hned rozdám a mám radost, že ostatním chutnají. Rád bych udil častěji, ale nejde to. Takhle můžu vyrábět maximálně šunku, vepřovky, aglickou bez zauzení, vinné klobásy, klobásy na gril, taliány, sušit maso, atd., ale to je málo.

                                          Njeden3 - Profil | So 28.3.2026 13:59:57

                                          chřenovák >> já jsem teď pořád ještě na boudě na Moravě, to by bylo na zájezd na plavařku moc z ruky :-)