Udírny a uzení

Všude píšete jak udíte své úlovky ryb,v gastro koutku se také stále něco udí.Ale jak postavit udírnu a jak připravit maso na uzení se píše málo.Proto zakládám tuto otázku kde se to vše můžeme dozvědět.
Autor diskuse: Stopař - Profil , 30.10.2011 všeobecné - ostatní
Dále moderují: džigit Profil + p.lorenc Profil + PYTLAKS Profil
Moderátorem vybraný zápis - stále nahoře.

NJirka R. - Profil | Čt 18.6.2026 16:29:08 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Pět kilo bůčku a tři sýra - na léto mám vystaráno...! 😄

    Njeden3 - Profil | So 28.3.2026 13:59:06

    Skříťa >> my jsme kdysi udili na klasiku-tedy s ohništěm
    ale asi jsme tomu nedali,co to potřebuje a tak občas vzniklo cosi, co zde popisuješ- prostě ani pes by to nežral
    proto až teď po letech, na stará kolena inspirován zdejším vláknem a pokrokem v technice uzení se k tomu vracím

      Nchřenovák - Profil | So 28.3.2026 13:46:42

      jeden3 >> Já jsem si zajel pro štěpků do masoprofitu a myslím , že on ji nabízí tu samou

        Nchřenovák - Profil | So 28.3.2026 13:44:21

        jeden3 >> Z Prahy jsem to měl kousek a ještě jsem si na tři hodinky poseděl u Labička s boloňkou

          Npikr - Profil | So 28.3.2026 13:39:03

          1Mara >> Mám dřevěnou a nezateplenou, už několik let a udim celý rok poměrně velké dávky. použil jsem podlahové palubky, mají myslím 2,8 nebo 3 cm. 2000W spirála + dýmbox

            NSkříťa - Profil | So 28.3.2026 13:08:48 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

            jeden3 >> Nejsem žádný odborník, jak jsem říkal a jen se občas přifařím, když udí manžel mojí milované sestřenice a mají v udírně místo. :-) Podle mě jako laika je to vždy v pohodě. Na bílkách vajíček je vidět, že tam nějaký dehet je, ale už jsem fakt viděl taková zvěrstva, že jsem nechápal, jak to dotyčný mohl někomu nabízet ke konzumaci. Přeji pěný den.

              NSkříťa - Profil | So 28.3.2026 12:58:11

              jeden3 >> Tak my také skoro ne. Výrobky vypadají skvěle a chutnají ještě lépe. Upozornil jsem na zažloutlé provázky lovečáku z posledního uzení, ale bílý provázek se samozřejmě hned zabarví. :-) Tmavší už nebyl a pokaždé jsou ty výrobky v pohodě a "čisté". Už jsem viděl tak začernalá masa, atd., která byla už z dálky cítit jako spálený špaček cigarety a odmítl je jíst, i když se "uzanář" chlubil, jak jsou skvělá.

                Njeden3 - Profil | So 28.3.2026 12:52:31

                Skříťa >> no pokud se podíváš na fotky kolegy Kokiho,ten tam dehet prakticky nemá

                  Nkoki128 - Profil | So 28.3.2026 12:51:52

                  1Mara - Taky jsem ji chtěl udělat zateplenou, ale vykašlal jsem se na to. Ona ta udírna funguje parádně a nevím, v čem by to bylo lepší,kdyby byla zateplená. Jako taky udím v zimě,protože to je folklór,to je jasné. Ale jak mi vysvětlil jeden starý otěc, co celý život dělal s masem- kdysi se udilov zimě, protože byly zabijačky,ale teď si udím kdy chci. S tím dýmboxem ti nepomůžu, protože jinou zkušenost nemám. Ale tady ten funguje ok. Za mě dobrý, že ten dehet jde pryč. Hlavně, ať tobě ta udírna vyhovuje a dobře šlape. Dobře vyber💪

                    Njeden3 - Profil | So 28.3.2026 12:50:46

                    1Mara >> proto tam máš tu topnou spirálu dokonce s ventilátorem,který ti teplo a kouř rozděluje rovnoměrně
                    při -10 klidně udit můžeš, jen to bude brát víc elektriky - bude to víc topit
                    navíc v nezateplené dřevěné udírně nebudeš mít takové tepelné ztráty jako v nezateplené plechové

                      NSkříťa - Profil | So 28.3.2026 12:49:18

                      1Mara >> Udíme tak do těch 27 °C, ale dehet tam prostě bude, když něco spaluješ a do udírny vháníš kouř. :-)

                        N1Mara - Profil | So 28.3.2026 12:47:34

                        Skříťa >> tak i studeným kouřem musíš mít nějakou tu teplotu v udírně né třeba nevím jen 25st. :-)

                          NSkříťa - Profil | So 28.3.2026 12:45:36 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                          1Mara >> Nejsem žádný odborník, ale neco málo jsem už zažil. Čím méně dehtu, tím lépe. Uzení je o tom, že výrobky tepelně opracuješ horkým vzduchem a kouřem z různých dřevin dodáš jen příchuť. Rozhodně ne dehet. ;-) ...nebo udíš studeným kouřem a dodáš jen příchuť. Poslední únorový lovečák byl fakt luxusní.

                          Edit: Na provázcích je vidět, že tam nějaký dehet stejně bude.

                            N1Mara - Profil | So 28.3.2026 12:28:24

                            koki128 >> Moc děkuji za odpověď , vypadá dost dobře ta udírna, já chci zateplenou, protože ono udit v -10 a třeba i méně je pro mě ideální čas, prostě v zimě :-)) Já se ještě rozhodnu , zatím na koupi či výrobu mám čas, zatím si dávám věci co se mě líbí nějak dohromady :-)) Líbí se mě ten termostat s programi od té firmy Udíme doma a jeho ovládání jak mají vše přednastavený a popsaný a vše se tím ovládá, jak teplota, tak regulace kouře. Ale co nevím, jestli by tenhle regulátor šel a fungoval na ten Romanovo TOMI HT 2,4. Ale to je do budoucna, ještě nevím, tedy jaký ten dým box je lepší, jestli ten se skleničkou a tedy je méně dehtu jde do udírny a nebo ten bez té skleničky a tudíž do udírny jde kouř takový jaký je s dehtem :-) Jinak moc díky za odpověď :-)

                              N1Mara - Profil | So 28.3.2026 12:08:36

                              Emilooo >> tohle mě přesně dělal ten Borniak, ten dehet tekl po stěnách a i ze stropu na maso a klobásy a nedalo se to pak jíst :-))

                                NEmilooo - Profil | So 28.3.2026 11:56:50 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                Trochu klobás k hokeji.

                                  Nkoki128 - Profil | So 28.3.2026 11:48:41

                                  1Mara - Čau. Já takto. Výroba všechno sám, kromě krabičky s termostatem. Dělal jsem to z palubek 19mm. Zateplení jsem neřešil, protože se nechystám udit když budou hlásit -20😜. Termostat a motorek koupený na Allegru. Cca 300 Kč kus. Odvod kouře zezadu na stěně. Ovládání termostatu jen zapínací a vypínací teplota- Ideální. Motorek se dá regulovat. Jedu na nejnižší výkon. Všechno šlape ne jedničku. Maso je na chlubení. Celá udírna mě vyšla na cca 7000 Kč. Dělal jsem ji jako zakázku ,která nedopadla. Uvažoval jsem, že ji prodám, protože je zbytečně velká. Ale zase jsem se s ní nadrbal, tak se mi nechce ji zbavovat. Řekl jsem manželce a dcerám, že ji prodám a peníze jim dám. Byly rády 🤣🤣🤣. Než jsem jim vysvětlil,že jsem si dělal srandu.

                                    Njeden3 - Profil | So 28.3.2026 10:55:10

                                    chřenovák >> zítra jedu pro bůček a hned ho budu vakuovat,abych to mohl co nejdřívě prubnout
                                    tady asi sádlo nikde z magelici nekoupím,tak ho asi budu muset objednat
                                    koukal jsem na jeden recept a jen jsem rto video viděl,tekla mi slina jako bernardýnovi

                                      Njeden3 - Profil | So 28.3.2026 10:50:49

                                      chřenovák >> právě že tento kouká míň a to mě definitivně přesvědčilo
                                      já si to nechal poslat , přece jen při dnešních cenách ropy :-)
                                      ale dovolal jsem se mu a nechal si věci vysvětlit - hlavně jestli k tomu už fakt nic nepotřebuju dokoupit
                                      a ještě jsem ho udecal,aby mi do balíku přihodil dva pytle té jejich štěpky, to víš, při jdené dopravě
                                      a předpokládám,že to mají vyzkoušené a že je fakt dobře vysušená, kámoš mě upozornoval, že není štěpka jako štěpka a že si on parkrát naběhnul

                                        Njeden3 - Profil | So 28.3.2026 10:47:34

                                        1Mara >> má ten tvůj 150mm
                                        odečti tloušku stěny tvé udírny od 150mm a to bude koukat dovnitř

                                          N1Mara - Profil | So 28.3.2026 10:45:34

                                          chřenovák >> no to bude stejné jako na tom mém odkazu :-) Díky :-)