Udírny a uzení

Všude píšete jak udíte své úlovky ryb,v gastro koutku se také stále něco udí.Ale jak postavit udírnu a jak připravit maso na uzení se píše málo.Proto zakládám tuto otázku kde se to vše můžeme dozvědět.
Autor diskuse: Stopař - Profil , 30.10.2011 všeobecné - ostatní
Dále moderují: džigit Profil + p.lorenc Profil + PYTLAKS Profil
Moderátorem vybraný zápis - stále nahoře.

NJirka R. - Profil | Čt 18.6.2026 16:29:08 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Pět kilo bůčku a tři sýra - na léto mám vystaráno...! 😄

    Nsliver - Profil | So 21.6.2025 9:50:55

    HoumrP >> nonono, co tak zhurta ? Když jsem udil 10 kg masa, tak proč bych tam ten půlkilový kousek nepřidal ? Z výzkumných důvodů jsem to musel udělat :-) Pravda, na ocet jsem zapomněl, taky sem byl na vojně :-)
    Sežral jsem to ještě teplé, bez vady :-) Preventivně jsem dezinfikoval slivkou, takže žiju.

      Njindřich - Profil | So 21.6.2025 8:41:54

      Káceč >> Já jsem byl v kuchyni dva roky,z toho jsem rok dělal hlavního kuchaře. Zase až tak špatný to nebylo,i když ne vždy akorát. Jednou dokonce prišly malý půlky prasat a měly abscesy na bůčku. To jsem vrátil do skladu. Ale co vyprávěli kluci z některých posádek,ani jsem nechtěl věřit

        NKáceč - Profil | Pá 20.6.2025 23:01:01

        HoumrP >> a i kdyby byly, tak každej z nás dostal při nástupu injekci proti smrti :-)

          NHoumrP - Profil | Pá 20.6.2025 22:55:54

          Káceč >> Ale za nás, před sto lety, nebyly ty bakterie tak agresivní 😅

            NKáceč - Profil | Pá 20.6.2025 22:46:20

            Kdo absolvoval dvouletou službu u ČSLA, tak ten podobně vypadajícího masa sežral hafo a pořád žije. Stačila ředěná octová lázeň, škodlivých bakterií nebylo a jak chutnalo :-) Několikrát jsem dělal dozorčího kuchyně, tak vím svoje :-)

              NHoumrP - Profil | Pá 20.6.2025 22:34:11

              sliver >> A stojí to za to, se posrat? Takovej hnus, kolik ti toho po okrájení zbylo? 40 dkg? Nechápu. Inu, šetřit se musí...

                Nsliver - Profil | Pá 20.6.2025 10:13:44

                tak sem to ořezal a udím to. Uvidíme, vyhodit to můžu vždycky.

                  Np.lorenc - Profil | Pá 20.6.2025 6:09:31

                  sliver >> Me to přijde že tam byl vzduch. Oříznout a snad to bude ok...

                    Njindřich - Profil | Pá 20.6.2025 3:05:44

                    sliver >> Jak to čtu, vyzkoušel bych to zpracovat, vyhodit to můžeš vždycky

                      Nvalcha186 - Profil | Čt 19.6.2025 23:27:59

                      sliver >> Špatný postup naložení. Pořádně vmasírovat do masa. Teď jsme dělali 15 kg kýtu, 55 kg sele do udírny a pak na rožeň . Napícháno cca 8 l roztoku ze soli, 1 kg na 10 l. Bylo to málo slané chce to 1,3 kg na 10 l. Uzení 60-70 od pátku ráno do soboty 09,00 hod. a hned na rožeň a konzumace. Kýta se odřezávala a do večera zkonzumováno.

                        NSkříťa - Profil | Čt 19.6.2025 21:31:26

                        sliver >> Možná to maso bylo chycené už před nasolením. Mně se to jednou stalo hned se šesti kusy starší krkovice. Okraje vypadaly přesně takto a nesmrdělo to. Raději jsem všechny poslal do popelnice.

                          NHoumrP - Profil | Čt 19.6.2025 21:17:58

                          sliver >> Ser na to a vyhoď to. Stávají se horší věci. Nevypadá to vábně.

                            Ndrvoštěp - Profil | Čt 19.6.2025 20:54:08

                            sliver >> Pro klid duše můžeš maso vykoupat v manganistanu.

                              Nsliver - Profil | Čt 19.6.2025 20:47:00

                              drvoštěp >> nelepí, normální konzistence.

                                Ndrvoštěp - Profil | Čt 19.6.2025 20:30:16

                                sliver >> A lepí na dotek.

                                  Nsliver - Profil | Čt 19.6.2025 20:18:22

                                  tak sem to ořezal, je to krásně proleželé čisté. Bylo to jen na povrchu. Tak nevím co s tím ? Kdyby to byla hniloba, tak to asi smrdí.

                                    Nsliver - Profil | Čt 19.6.2025 20:10:22

                                    jindřich >> čistá praganda

                                      Njindřich - Profil | Čt 19.6.2025 20:03:13

                                      jindřich >> Ještě..jestli jsi nemíchal sůl s pragandou,i to by mohlo být

                                        Njindřich - Profil | Čt 19.6.2025 20:01:50

                                        sliver >> Stane se to ,jestli to nesmrdí,vyudil bych to a odriznu potom,bude to mít asi podobnou barvu

                                          Nsliver - Profil | Čt 19.6.2025 19:58:17

                                          jindřich >> obaloval jsem to poctivě, ale mohlo se stát. Bublina určitě ne. Otáčel jsem to, tak nevím. Ale co s tím, stačí okrát nebo celé vyhodit ?