Udírny a uzení

Všude píšete jak udíte své úlovky ryb,v gastro koutku se také stále něco udí.Ale jak postavit udírnu a jak připravit maso na uzení se píše málo.Proto zakládám tuto otázku kde se to vše můžeme dozvědět.
Autor diskuse: Stopař - Profil , 30.10.2011 všeobecné - ostatní
Dále moderují: džigit Profil + p.lorenc Profil + PYTLAKS Profil
Moderátorem vybraný zápis - stále nahoře.

NJirka R. - Profil | Čt 18.6.2026 16:29:08 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Pět kilo bůčku a tři sýra - na léto mám vystaráno...! 😄

    Njindřich - Profil | Ne 8.6.2025 20:54:00

    pikr >> Tak já se riznam,že mi lapla,tak jsem vzal kýbl vody a chrstnul jsem ho tam. Já vůl jsem tam navolil místo 29° tak jsem namackal 229°,abych tam dal na pekáči štepky na usušení. No a ony blafly😆. Naštěstí jsem byl i toho 👍😆

      Npikr - Profil | Ne 8.6.2025 20:41:55

      jindřich >> Ano stavěl jsem jí sám. Vodu do udírny neleju😀 Tak nějak nevím proč bych měl. Jedine že by nedej bože lapla😉

        Njindřich - Profil | Ne 8.6.2025 17:53:18

        pikr >> Krásnej stroj. Mám podobně daný sondy,tak byly i v plechový. Nikdy jsem nechránil, pokud tam budeš lít vodu,tak bych maznul silikonem vstup šňůry do vlastní sondy. Jinak nic. Udírnu jsi stavěl sám?👍👍

          Ndžigit - Profil | Ne 8.6.2025 15:01:45

          koki128 >> můžeš.ale není to nezbytné. Pokud nebudeš v udírně sprchovat. Měly by mít ochranu proti stříkající vodě. Problém zřejmě vznikl u domácích vařičů piva. JAk se jim tam dostala vlhkost, odešla ;-)

            Npikr - Profil | Ne 8.6.2025 14:44:05

            koki128 >> Když jsem ji stavěl. Tak jak to je na fotce používám celou dobu a bez ochrany 😉

              Npikr - Profil | Ne 8.6.2025 14:38:25

              koki128 >> Mám čidlo jen tak už asi 4 roky, udim cca 20x ročně a čidlo stále funguje

                Njindřich - Profil | Ne 8.6.2025 14:37:17

                koki128 >> podle mě blbost

                  Nkoki128 - Profil | Ne 8.6.2025 12:37:13

                  Čau všem. Mám dotaz na všechny, kteří mají elektrické udírny. Slyšel jsem, že čidlo, které řídí teplotu by mělo být nějak chráněné, pro jeho větší životnost. Jakože ho nějak ještě uložit do nějakého obalu. Je to pravda? Je to nutné? Děkuji

                    NSkříťa - Profil | Pá 6.6.2025 20:17:29

                    jindřich >>To mě ani nenapadlo. :-) Pěkný večer i Tobě.

                      Njindřich - Profil | Pá 6.6.2025 20:06:14

                      Skříťa >> Hezký večer 👋

                        Njindřich - Profil | Pá 6.6.2025 20:05:30

                        Skříťa >> Tak až tak jsem to nemyslel😄

                          NSkříťa - Profil | Pá 6.6.2025 19:53:06

                          jindřich >> Prdlajz. Dokud sám dýchám a chodím, tak se mám dobře. :-) Pěkný zbytek večera.

                            Njindřich - Profil | Pá 6.6.2025 19:46:21

                            Skříťa >> Nemáš to lehký 🙄

                              NSkříťa - Profil | Pá 6.6.2025 19:28:16

                              jindřich >> To mi povídej, ale já ve starším cihlovém domě nemám ani balkon. Jinak bych už tam měl elektrickou osmdesátku. Strejda mi sice nabízel, ať ji mám u nich ve sklepě a udím u nich za domem (sestřenice bydlí jinde než její otec), ale to bych byl tam kde jsem. Zase bych musel někoho pořád otravovat...

                                Njindřich - Profil | Pá 6.6.2025 19:14:07

                                Skříťa >> Je škoda, že nemáš svojí

                                  NSkříťa - Profil | Pá 6.6.2025 18:37:30

                                  jindřich >> Díky moc za odpověď. Takže 70 °C na 3-4 h bude v pohodě a potom bych to mohl klasicky odvařit na správnou teplotu v jádře (suvíčko nemám). Takhle mi to stačí. Ještě před Tvojí odpovědí jsem hned psal sestřenici, kdy budou udit teplým kouřem. ;-)

                                    Njindřich - Profil | Pá 6.6.2025 18:31:52

                                    Skříťa >> Ty 2,5% úplně stačí,já to i napichnu s měřím

                                      Njindřich - Profil | Pá 6.6.2025 18:30:07

                                      Skříťa >> Dal jsem sušit, asi hoďku,a potom na 70° 2,5 hoďky. Potom jsem to dotahnul na souvičku na 71° a fertik. Klidně sppamuj,já pokud budu vědět, řeknu

                                        NSkříťa - Profil | Pá 6.6.2025 18:11:33

                                        jindřich >> Jen ještě poprosím o info a přestanu spamovat (možná). :-) Jak dlouho a na kolik stupňů jsi udil ten Jindřichův Kabanos? ;-)

                                          NSkříťa - Profil | Pá 6.6.2025 18:03:48

                                          jindřich >> Říkal jsem si, že použít 2% soli jako při výrobě bude málo, ale asi to tak bude lepší a pro vakuum to bude stačit. Díky moc.
                                          Ve vakuu teď mám druhý den vepřovou kýtu napíchanou 6,5% lákem a nechám ji tam do příštího čtvrtka. Ta bude v pohodě. :-)