Udírny a uzení

Všude píšete jak udíte své úlovky ryb,v gastro koutku se také stále něco udí.Ale jak postavit udírnu a jak připravit maso na uzení se píše málo.Proto zakládám tuto otázku kde se to vše můžeme dozvědět.
Autor diskuse: Stopař - Profil , 30.10.2011 všeobecné - ostatní
Dále moderují: džigit Profil + p.lorenc Profil + PYTLAKS Profil
Moderátorem vybraný zápis - stále nahoře.

NJirka R. - Profil | Čt 18.6.2026 16:29:08 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Pět kilo bůčku a tři sýra - na léto mám vystaráno...! 😄

    Njindřich - Profil | Pá 6.6.2025 16:22:38

    Skříťa >> a myslím si,že by stačilo dát 2-2,5% na kg a nechat ve vakuu. To by slaný nebylo

      NSkříťa - Profil | Pá 6.6.2025 16:19:02

      jindřich >> Nejsem odborník, ale podle mě jsem té soli měl moc a nechal to v ní dlouho. Barvu má krásnou a večer jsem kus snědl, ale bál jsem se, že mi v noci zkolabují ledviny. 😁 Příště také raději zkusím silnější kus hovězího, nebo znovu krkovičku. 😉

        Njindřich - Profil | Pá 6.6.2025 15:10:39

        Skříťa >> Já naposledy dělal hovězí,na 24 hodin cukr a potom sůl taky na 24. Oplachnul, osušil a do vinotéky na 11°. Bylo to dobrý a měla krásnou červenou barvu.

          NSkříťa - Profil | Pá 6.6.2025 14:30:14

          jindřich >> Asi prostě moc soli na menší a křehčí maso. Panenku jsem dělal poprvé a stejně jako krkovici jsem ji celou zasypal solí a pragandou. Nechal +- stejně dlouho. Klasické opláchnutí, osušení a potom dal do vinotéky.

            Njindřich - Profil | Pá 6.6.2025 13:41:58

            Skříťa >> jak to že presolena? Mě se to stávalo zpočátku,ale potom jsem dal první dávku cukr a potom sůl. A byl klid. Teď jsem dlouho nesušil, akorát po prouzení,ale to je jinak.jak dáváš sůl?

              NSkříťa - Profil | Pá 6.6.2025 12:04:14

              jindřich >> Mlýnek asi ano. Já jsem koukal na ty multifunkční roboty a ti stáli nesmysl. Mně se kutr nevyplatí, protože nemám udírnu (nemám ji kde mít) a nemůžu pořád otravovat sestřenici kvůli uzení.
              Držím palce, ať se můžeš věnovat uzenářství i po sedmdesátce. 😉
              Jinak panenka se nepovedla. Zařízl jsem ji dřív a je přesolená. To se mi ještě nestalo. 😢

                Njindřich - Profil | Pá 6.6.2025 10:00:13

                Skříťa >> mlýnek Kenwood stojí asi 3500, kutr je daleko dražší. A pro mě to nemá cenu,je mi skoro 70😁, kolik toho asi ještě uplacam 😄

                  NSkříťa - Profil | Pá 6.6.2025 8:38:31

                  jindřich >> Tak to bych se ho také nezbavoval. 😉 Koukal jsem na ceny Kenwood a v mém případě bych si spíš došetřil na malý 5 kg kutřík.

                    NPYTLAKS - Profil | Pá 6.6.2025 7:21:42

                    džigit >> asi blbé světlo je tam tuším 20g sladké a 10g pálivé na kg

                      NPYTLAKS - Profil | Pá 6.6.2025 7:20:36

                      zelenac >> už sů fuč:-)

                        Njindřich - Profil | Pá 6.6.2025 6:50:17

                        Skříťa >> To mám ještě z firmy ,je to pěkný stroj,velikej na 7 litrů. Na tom dělám vánočky, mazance a mícháme díla na uzeniny. Kenwood je super. Na ruční mlýnek jsem už zapomněl 🙂

                          NSkříťa - Profil | Pá 6.6.2025 6:07:23

                          jindřich >> Já ty multifunkční přístroje nemusím, ale je fakt, že hodně šetří místo. Také jsem to neměl zmrzlé na kost, ale zapotil jsem se a zároveň jsem měl zmrzlou ruku, kterou jsem přidržoval mlýnek. 😁

                            Njindřich - Profil | Pá 6.6.2025 5:33:20

                            Skříťa >> Já to právě na elektrickým melu 😁,zatím drží. Až chcípne,koupím nástavec na Kenwood,ten mám ještě z firmy. Ten vydrží nesmysly,já vůl jsem to měl udělat hned. Ono to nemusí být zmrzlý na kost,aby to bylo tuhý

                              Njindřich - Profil | Pá 6.6.2025 5:28:28

                              Menca >> Tak gratuluju, ať se daří 😁👍

                                NMenca - Profil | Pá 6.6.2025 2:24:46 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                jindřich >> Díky za nápad. Dneska se nám narodil vnuk jménem Max, tak pojmenuji klobásky na jeho počest Maxovky

                                  NSkříťa - Profil | Čt 5.6.2025 22:19:46

                                  jindřich >> Díky za tip. Na Vánoce to s tou vinnou budu muset vyzkoušet, i když to znamená věnovat tomu víc času. Zatím jsem to dělal jen se zmrzlým hovězím na lovečák a na ručním mlýnku. Byla to slušná pakárna. V elektrickém "neprofi" mlýnku bych se zmrzlé maso mlít neodvážil. Bál bych se, že se hned celý rozpadne. 😁

                                    Njindřich - Profil | Čt 5.6.2025 18:55:36

                                    Skříťa >> Já právě vždycky když měli na hodně jemno,nechávám zamrazit. Potom se mlýnek tak nezasere. Je pravda, že vychází z mlýnku zvuky,že se modlím aby vydržel,ale zatím to dává 😁

                                      NSkříťa - Profil | Čt 5.6.2025 18:06:29

                                      jindřich >> Aha, vypadá to dobře a chuť bude určitě skvělá. Jen tak dál. ;-) Já kutr nemám, takže třeba na vinnou to projedu 2x na šajbě 2,7 a musí to stačit...mně to stačí. Ono už při druhém řezání se kvůli nasáklé housce dost zadělává mlýnek a je to opruz. :-D

                                        Njindřich - Profil | Čt 5.6.2025 10:18:56

                                        Skříťa >> Spojku jsem projel 3x přes trojku, zmrzlý. Tak je to skoro jako. Má to chuť jako dobrej kabanos. Asi není na tom co zkurvit 😁. Na to dovaření mám souvicko

                                          NSkříťa - Profil | Čt 5.6.2025 9:36:26

                                          jindřich >> Krása střídá nádheru. Spojku jsi kutroval, nebo se mi to jen zdá?