Udírny a uzení

Všude píšete jak udíte své úlovky ryb,v gastro koutku se také stále něco udí.Ale jak postavit udírnu a jak připravit maso na uzení se píše málo.Proto zakládám tuto otázku kde se to vše můžeme dozvědět.
Autor diskuse: Stopař - Profil , 30.10.2011 všeobecné - ostatní
Dále moderují: džigit Profil + p.lorenc Profil + PYTLAKS Profil
Moderátorem vybraný zápis - stále nahoře.

Jirka R. - Profil | Čt 18.6.2026 16:29:08 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Pět kilo bůčku a tři sýra - na léto mám vystaráno...! 😄

    vladěna - Profil | Pá 23.5.2025 17:58:40

    Jirka R. >> jj,asi jsem to blbě napsal.myslel jsem ten klecový na studené uzení.co si o tom myslíš?

      Jirka R. - Profil | Pá 23.5.2025 17:01:33

      vladěna >> Mám standard se spirálou, vyhovuje.

        Jarin - Profil | Pá 23.5.2025 16:17:42

        jindřich >> ako pisal @vladěna - mam z palubiek a stoji von v zahrade natreta už asi 2x riedkym transparentnym olejom na drevo - uplne bez problemov ....jasne , že drevo časom tmavne inak v pohode.

          medvěd - Profil | Pá 23.5.2025 15:55:23

          tuzemak >> jj,vidím to na ten jíl,možná do toho trošku slámy

            tuzemak - Profil | Pá 23.5.2025 15:14:58

            medvěd >> Petře pokud bys chtěl dát do udírny šamot maltu, musel bys ten šamot vypálit, pokud se nevypálí,bude se brzo drolit.

              koki128 - Profil | Pá 23.5.2025 13:43:03

              jindřich - Ahoj. Dodělávám asi stejně velikou udírnu, jako je tvoje, mám ji taky z palubek a mám stejné kování. Rám, ve kterém to bude sedět chci dát do stejné matné barvy, jako panty a udírnu chci hodit do tmavší hnědé. Poohlížím se po nějaké ekologické barvě na úly.

                vladěna - Profil | Pá 23.5.2025 12:46:58

                Jirka R. >> děkuji za příspěvek.mám otázku.zkoušel jsi udit se spirálou a tím jeho generátorem kouře?mne od toho smokemeistru odrazuje to čištění na který si občané stěžují-))

                  vladěna - Profil | Pá 23.5.2025 12:40:48

                  jindřich >> ono je to v lidech.někomu se daří ,jinému méně a tak to pohaní.je pravda že dříve s těma kaiserkama bylo asi umění vyudit.projížděl jsem jejich stránky,zkouknul nějaký videa a snad bych se do toho mohl pustit protože kaiser má nějaký vylepšení.koupil jsem letos od něj jakýsi termostat tak snad ta obsluha bude jednoduší.zatím udím pořád v dřevěný ale pomalu dosluhuje.možná se mě bude dařit více než sousedovi-))

                    Jirka R. - Profil | Pá 23.5.2025 12:40:47

                    vladěna >> Snažím se udit maso i ryby přes čtyři dekády, udil jsem v ledasčem, krbová udírna, pilinová přenosná, lokomotiva a bukové špalíky, ale Kaiser je zatím uživatelsky nejlepší. Ostraha teploty uzení je celkem přijatelná, stejně tak spotřeba bukové štěpky, pozitivní chuť a kvalita masa ověřena mnoha someliéry... :-)

                      jindřich - Profil | Pá 23.5.2025 12:21:45

                      vladěna >> Soused si koupil Kaisera,a není spokojenej.

                        vladěna - Profil | Pá 23.5.2025 12:17:03

                        Jirka R. >> dostal jsem vloni k 65tinám a ještě jsem nezažehl-))

                          jindřich - Profil | Pá 23.5.2025 11:46:12

                          😁,tak jako já.

                            Jirka R. - Profil | Pá 23.5.2025 11:34:33

                            vladěna >> Jasně...

                              vladěna - Profil | Pá 23.5.2025 11:23:46

                              Jirka R. >> zdarec,kaiserka je tvoje?-))

                                vladěna - Profil | Pá 23.5.2025 11:22:14

                                jindřich >> taky jsem starej.radím jen když vím-))

                                  Jirka R. - Profil | Pá 23.5.2025 11:00:22 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                  Video Thumbnail
                                  Pro potěchu oka ryze amatérského uzenáře... :-)

                                    jindřich - Profil | Pá 23.5.2025 9:03:58

                                    vladěna >> Ale jo, ač jsem starej,tak si rád v těchto věcech nechám poradit 👍🙂

                                      vladěna - Profil | Pá 23.5.2025 8:22:29

                                      jindřich >> nemáš zač-))

                                        medvěd - Profil | Pá 23.5.2025 7:40:48

                                        džigit >> díky

                                          medvěd - Profil | Pá 23.5.2025 7:40:26

                                          Pedro1 >> díky