- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Chyť a pusť racionálně (ratio = rozum)
A kdo řekne že ano, je si vědom toho, co a hlavně kolik toho takový sumec za rok sežere?
A to samé platí o štice řekněme nad metr.
A umí někdo vysvětlit pojem "poraněné plevelné rybičky" v kontextu s takto velkými dravci? To je totiž axiomatický blud, stále opisovaný všemi autory kdoví odkdy, že dravci žerou jen poraněné rybičky a tím že ozdravují vody.
Jen se skromě ptám, kde se pořád berou ty poraněné a jak jsou vlastně velké ty rybičky? A kdo a nebo co ty plevelné rybičky pořád zraňuje?
A v neposlední řadě co to jsou plevelné ryby?
je třeba z vod svazu likvidovat už chycené sumce nad 20kg a štiky nad metr?
A) ne, velké dravce pouštět17%
B) ne, naopak dosadit co nejvíc dalších dravců6%
C) ano, velcí dravci dělají neúměrné škody20%
D) ano, je lepší snažit se udržet dravce v omezeném počtu3%
E) ano, je to jídlo pro člověka a zhodnocení méně ceněné plevelné ryby3%
F) nestarat se a nechat to na přírodu51%
Od 20.9.2011 hlasovalo 274 čtenářů.
- Zobrazit zápisy s fotkou.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám... - Zobrazit jen s poděkováním.
- Zobrazit nejlépe hodnocené.
8x v oblíbených a 7x v ignorovaných.
NPavel Z - Profil | Út 20.9.2011 7:04:50
NButchi - Profil | Út 20.9.2011 7:02:09
Další věc je zásah člověka do rybí obsádky. Původní rybí populace jsou všemožně decimovány(rybáři, predátoři, znečištění, regulace, povodně), místo nich se nasazují atraktivní druhy, čímž se narušují potravní řetězce. Pokud by záleželo na většinovém názoru, sadili by se kapři i do každé toalety v domácnosti. Jestliže člověk něco podělal, jako že v tomto případě je to víceméně jasné, musí to i napravit. Ano, příroda je velice mocná, nicméně těch zásahů už bylo příliš mnoho.
Samozřejmě existuje spousta omezenců, kteří vidí jen to svoje a nejsou stavu uvažovat v širším měřítku. Budou fanaticky soudit každého, kdo si dovolí vzít trofejní rybu, protože jsou řádně vymytí komercí a nedokáží si udělat vlastní úsudek. Omezí se jen na tupé papouškování takových bludů, aniž by byli stavu je něčím podložit.
Co se týče například kaprů, vzniklo tady K70, které úplně popírá zdravý rozum. Na základě oněch zvrácených představ by měly ve vodách plavat hejna přežraných, 100x chycených a přestárlých prasečkinů, jen aby mohlo pár lidí ukojit svoje ego a kouleči mohli dál vesele přehazovat prachy vidlema. Že si ty ryby odvozili na soukromáky jejich kámoši, to už je tak nějak jedno - svedem to na svaz a na masaře, důchodce (to je kurva odporné).
Abych nešil jen do nich, tento trend už se bohužel začínat objevovat i u dravcařů.(čekám na prvního vláčkaře s podložkou), ale tyto úchylné jedince se tak nějak daří držet pod kontrolou. Nikdo nepřišel s Š80, C70 nebo S120. ZATÍM.
Já uznávám chyť a mysli hlavou s ohledem na koloběh. Tzn pokud člověk lupne 20kg sumce, nebo metrovou štiku, rozhodně se nemusí stydět za to, že by úlovek sežral. Ono se totiž uvolní v té vodě místo pro menší, které tak mohou dorůst. Nebo jako chceme chodit vláčet někam, kde je jedna velká kudla, resp jeden sumec, jinak hovno? Pokud je v té vodě dravců málo, zato bílé ryby po kokot, nemám nic proti puštění. My totiž máme jednou velkou výhodu, a sice možnost volby. Tím, že ji budeme někomu z našich řad upírat nebo vyčítat, se z nás lepší lidi nestanou. Fakt ne.
Závěrem bych rád dodal, že to C&R je stejně v mnoha případech jen nafouknutá bublina. Někteří pouští jen jeden druh ryby, zatímco ostatní vesele posílá na gril. Jiní pouští proto, že je nebaví kuchání a škrábání. Další to slyšeli v divku Kuby Vágnera. Speciální skupina pouští, ale ne tam, kde se chytilo.
Extrémy škodí a myslení skutečně nebolí.
Naleš vavřina - Profil | Út 20.9.2011 6:46:57
NCarpHouser - Profil | Út 20.9.2011 6:41:14
NCarpHouser - Profil | Út 20.9.2011 6:37:53
NKajman60 - Profil | Út 20.9.2011 0:47:43
NRashid 28.93 - Profil | Út 20.9.2011 0:46:50
Na tomto faktu nemění nic ani více méně "vyčištění" životního prostoru od přirozeného nepřítele člověkem samotným, ani mozková kapacita dána člověku ať už evolucí, nebo Bohem (dle víry, či ateismu každého soudruha)....
Nnofish - Profil | Út 20.9.2011 0:32:48
NBOWDEN® - Profil | Út 20.9.2011 0:22:57
Jsi ještě mladý a to tě snad omlouvá, víš, srovnávat regulovanou pseudopřírodu s lidmi je fakt ohavné. Navíc vše, naprosto vše na co se kolem sebe podíváš je tu pro tebe jen od těch, co jsou nyní důchodci a lidi jako ty by jim měli líbat řitě!!! NAVÍC ONI SI NA SVÉ DŮCHODY SPOŘILI A VY mladí BYSTE JIM TY ÚSPORY CHTĚLI VZÍT?! Jasně, chápu.
Kromě toho mají mnozí mladí lidé vymyté mozky moderními ekomnichy. Divoká příroda tu nikde naštěstí není a tak srovnání s liškou a farmou na místě je.
Obávám se, že máš potíže s rozeznáváním dobra a zla a také s rozeznáváním základních pojmů jako je právo žít. To právo má jen člověk, příroda je tu pro něj a ne naopak. Na totmto tvrzení stojí základní judaisticko-křesťanská civilizace a vychází to už z První Knihy Mojžíšovy Genesis. Jsem ateista, ale to mi nebrání v tom být základně vzdělán a vyznávat základní pravdy. V té mnou zmíněné části Bible by ses dočetl, že Bůh dal člověku celou planetu a celou přírodu, se vším bejlím, všemi stromy s plody dobrými k jídlu, všemi hovady a zeměplazy, se všemi ptáky i rybami a vší havětí co se hemží ve vodách i na souši k neomezenému užívání.
Tak na tomto postavili lidskou civilizaci tví předkové, ale ty ignoruješ jak zdravý rozum, tak tradici předků. Nakonec co s předky, sám to píšeš, jasně.
NVapi - Profil | Út 20.9.2011 0:01:50
Nnofish - Profil | Po 19.9.2011 23:48:08
edit: Vždyť jsem to dole psal, metrová štika je pro mě stará ryba, jejíž místo třeba zastoupí tři menší. A ta poslední věta byla myšlena ironicky, nikdo neche abys pouštěl ty velké ryby kvůli rybám, ale kvůli tomu aby ji pak mohl ulovit taky.
NBOWDEN® - Profil | Po 19.9.2011 23:44:10
Asi se shodneme, že bez vysazování svazem by ve volných vodách moc ryb nebylo a tak pouštění velkých dravců je vlastně totéž, jako kdyby ti někdo do drůbežárny pořád pouštěl lišky. A jestli někdo myslí, že by liška likvidovala jen nemocná kuřata pak...
NBOWDEN® - Profil | Po 19.9.2011 23:38:44
A chci se dobrat k opaku horních měr a sice, že už chyceného vrcholového predátora by od určité velikosti nemělo být dovoleno pouštět.
Asi se tu do mě zase pustí jako do malomocného, ale prostě si to myslím a vím proč.
Nnofish - Profil | Po 19.9.2011 23:35:45
Jsi-li rybář, budeš ctít aby kolega tu velkou štiku pustil, protože tam na ni pak naběhneš ty........
Naleš vavřina - Profil | Po 19.9.2011 23:33:42 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
Co "sportovní" rybář způsobuje pouštěním těchto predátorů? Uměle porušuje přírodní rovnováhu záměrným navyšováním jejich početních stavů za součastného negativního vlivu na množství a dostupnost zdroje jejich přirozené potravy a kvality jejich životního prostředí.
Chyť a pusť je ušlechtilá myšlenka, v současné době ale "překroucená" demagogií majitelů soukromých vod (nepřichází o největší "taháky" jejich vod a ještě jim za možnost puštění těchto ryb jiní platí), tak i producentů rybářského vybavení a nástrah (koho můžu lákat na lov ryb v běžných netrofejových velikostech???).
CHaP neodsuzuji, ale nesouhlasím s chováním některých kolegů k těmto úspěšným rybářům, kdy tito úspěšní lovci jsou veřejně šikanováni a odsuzováni za ponechání právoplatně nabyté kořisti. Pouze zachovávají přírodní rovnováhu úplně stejně, jako jimi ulovený predátor po celý jeho život. Právo volby o osudu úlovku je výsostným a nezpochybnitelným právem úspěšného lovce. Místo oprávněného uznání za um lovce je čeká veřejný lynč podněcovaný vlastnostni jako je závist, nepřejícnost, chamtivost a falešný pocit "vyjímečnosti" osoby reptala.
NjindraŠ - Profil | Po 19.9.2011 23:32:48
NBOWDEN® - Profil | Po 19.9.2011 23:30:37
Selekce u rostlin a živočichů je přece jen rozdíl. Ale budiž, když už jsi to pojal takto.
Já jsem člověk a tedy vyřazuju z pěstování ty ředkvičky, které jsou nedovyvinuté a slabé, neduživé. Mám rozum. Predátor rozum nemá a bere to, co mu dá nejméně práce a co mu nejvíce chutná - viz jiná diskuze o línovi. Ryby tedy ničí neselektivně, ne tedy jen neduživé a nežádoucí "plevelné".
NVenca888 - Profil | Po 19.9.2011 23:25:31
Jinak obecně mi přijde bezvýhradný chyťapusťáctví uhozený u jakýkoliv ryby...
Nnofish - Profil | Po 19.9.2011 23:22:16
Čtenáři této diskuse také sledují
NBrněnské jádro364683
NFóry59871
NČerná listina Bazaru - upozornění na podvodné či nefér jednání1517
NPokec - Vranovská přehrada15072
NUdírny a uzení51142
NRybářsko-houbařské jádro .-)45011
NMorava 10 a Morava 10A8266
NPerly MRKu ...!1171
NKoi a zahradní jezírka6733
NZahrada pro lenochy aneb zahradnicko-budovatelské jádro22055
Kde to žije - všechna témata
0:14NLov pod jezem v letních vedrech? 10
ČtNElektro tříkolka na ryby 40
ČtNPřehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru (Bleskovka) 3
ČtNDivoký potočák nebo granulák? 63
ČtNRybáři vs ochránci přirody 86
ČtNZkušenosti s pruty Scorpion od Mivardi 4
ČtNDiskuse k článku: Invazivní druhy ryb v našich vodách 2 - Sumeček americký 21
ČtNCandát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti (Bleskovka) 48
ČtNPoradna: Sumcařina 2574
ČtNStaré Česke rybářské vybavení 399
StNMedkovy rybníky Kroměříž 188
StNBečva Vsetinská 4a Nový hrozenkov 0
StNPovodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech (Bleskovka) 31
StNATTs hlásiče a ATTx příposlech 546
StNPoradna: Redakce MRK.cz 1766
Co je nového - všeobecné
ČtNBleskovka: V Chrudimce hrozí račí mor: Ochranáři varují před vstupem do vody
StNBleskovka: Přehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru
PáNBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
. . . NBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . NBleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . NBleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
Oznámení - obecné
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - obecné
26.6.24h závod dvojic na Vojtově...
27.6.Dětské rybářské závody Talian
10.7.Obsazeno Noční rybářské závody...
18.7.Dobřany - Noční rybářské závody
25.7.17. ročník rybářských závodů ...
25.7.Lovosický úhoř
1.8.Plavaná+Feeder Talian
1.8.Noční rybářské závody v Lišicích...
8.8.Letní rybářské závody Vranovská...
8.8.Noční závody dvojic











