MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách
Otázky a diskuse Seznam Diskuse

Pokec - Vranovská přehrada

Na myšlenku založit tuto otázku mne přivedlo mnoho otázek ohledně Vranovské přehrady.Jelikož tuto vodu také často navštěvuji , tak mne aktualitky přijdou taktéž vhod.A fotografie jak historické tak současné, nebo úlovků zde také rád uvidím....... Nu, tak směle vpřed :-)

Autor diskuse: mishak ®
Zařazeno do: všeobecné - revíry, cestování, 22.1.2009

Nemůžete zapisovat do této diskuse, protože nejste zaregistrován nebo přihlášen.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 461 | Vybrat stránku | Starší >> | Konec ]

N teoretik - ® So 22.4.2017 17:53:43
Kolben - Úplně jasná odpověď: Koza se nažrala a vlk zůstal celej
N quietJT - ® Pá 21.4.2017 21:22:46
Starc55 >> Zazil jsem predchozi opravu hraze, kdy se tlakovou vodou obijela hraz. Bohuzel to byla tydenni rybarska dovolena v lokalite pod stitarsky lesem, takze s rybama to stalo zaprd. Nevim uz, o kolik byla upustena hladina, ale od chaty "na brehu" se slo dobre 40 m k vode. Otec se byl vloni na prehrade podivat ve stejnych mistech pri tom suchu. Mysli si, ze vody bylo vloni jeste min.
Nenapadlo me, ze ten odpar z hladiny bude az takova hodnota. Pokud bude zase suchej rok, jsem zvedavej, kam az to letos klesne.
N Starc55 - ® Pá 21.4.2017 21:12:42
quietJT >> Myslím, že jsem to pochopil stejně, jak ty. Nevím o tom, že by někdy pod přehradou tekl pouze 1 m3. Myslel jsem, že budou řešit, kolik se bude smět upouštět kubíků při extrémě nízkých přítocích, což je cca 1,5 - 2 m3/vt. S odparem vody z plochy nádrže asi nikdo nepočítá. Z Dalešic je to 0,5 m3 za vteřinu v průměru. Z Vranova nevím, ale asi víc vzhledem k charakteru nádrže. A vem si, jaký byly přítoky do Vranova loni.
N lesák - ® Pá 21.4.2017 21:04:50
Kolben >> Je mi to jasný,ostatně nic jinýho jsem ani nečekal.
N quietJT - ® Pá 21.4.2017 20:59:18
Kolben >> pochopil jsem to tak, ze kdyz vodu nepousti skoro vubec, simuluji stav sucha, a kdyz jedou naplno, simuluji prirozenou povoden, bez ohrozeni krajiny pod prehradou.Takze salamounska odpoved, ze je vse ok a nic se menit nebude?
N Starc55 - ® Pá 21.4.2017 20:55:35
Kolben >> Taky si to budu muset přečíst ještě jednou, ale v podstatě tomu rozumím.
N Kolben - ® Pá 21.4.2017 20:48:26
Včera (21.4.) jsem poslal připomínku Národnímu parku Podyjí ohledně průtoku vody pod Vranovem a poukázal na nedodržování dohody mezi EON a N.P.Podyjí Dnes jsem dostal jsem obsáhlou odpověď a nejsem z ní moc moudrý. Nerozumím tomu, že když je průtok do 45 m3,je to ještě OK. Pochopil jsem to tak, že ta dohoda byla na ho.no. Nebo tomu někdo z vás rozumí a myslí,že je to jinak ???

Vyjádření N.P. Podyjí :

Vážený pane Daňku,

těší nás, že se zajímáte o stav přírody v Národním parku Podyjí. Nicméně Vaše obava, že dohoda s výrobcem elektřiny ve Vranově není dodržována, je způsobena zejména nepřesným pochopením informací uvedených ve zmíněném článku iDNES. Problematika je poměrně složitá a se stručností sdělení se samozřejmě snižuje srozumitelnost. Pokusím se Vám tedy podat informaci méně stručně, ale přehledně.

Dohoda s výrobcem elektřiny neměla vést k úplnému zastavení kolísání průtoků. Bylo dohodnuto pouze omezení výkyvu, tedy dodržování vyššího minima a nižšího maxima než v minulosti. Konkrétně byl minimální zůstatkový průtok zvýšen z 1 na 2,8 m3 (nejnižší průtok 3,19 m3 je tedy v souladu s dohodou) a provoz všech tří turbín „velké“ elektrárny (tedy Vranov I, do nějž teče voda z přehrady) omezen na výjimečné vynucené stavy (povodně, nutné opravy, technické problémy apod.). Přičemž jedna turbína má hltnost 15 m3, to znamená, že při provozu jedné turbíny je průtok pod přehradou kolem 15 m3, při provozu dvou turbín kolem 30 m3 a při provozu 3 turbín kolem 45 m3. Nejvyšší průtok 17, 40 m3 tedy znamená provoz jedné turbíny, je tedy také v souladu s dohodou.

Cílem dohody tedy nebylo zajistit celoročně konstantní průtok (to by ostatně bylo pro řeku podobně nepřirozené, jako extrémní každodenní kolísání), nýbrž omezit provoz elektrárny tak, aby bylo možné přiměřené fungování vodního ekosystému pod přehradou. Konkrétní úroveň minimálního a maximálního průtoku byla stanovena na základě řady let výzkumů a několika hydrologických a hydrobiologických studií, které zde nemohu podrobně citovat. Zjednodušeně řečeno ale byly výsledky následující:

K minimálnímu zůstatkovému průtoku:

Při původně stanoveném minimálním průtoku 1m3 docházelo na řadě míst toku k obnažování rozsáhlých ploch dna v místech, která by přirozeně byla bez vody jen při extrémních stavech sucha, tedy maximálně v jednotlivých případech ročně, v některých letech třeba vůbec ne. Při průtoku 2,8 m3 je již většina plochy „běžného dna“ trvale pod vodou, takže k závažným škodám na populacích vodních živočichů nedochází. Podle dohody k poklesu průtoku pod tuto hladinu může dojít pouze při tzv. výjimečných manipulacích, které mají vždy závažný důvod, nejčastěji extrémní sucho. Zjednodušeně řečeno vysychání koryta hrozí zhruba ve stejné frekvenci, jako na přirozeném toku. Pokud bude odtok z přehrady „přiškrcen“ kvůli extrémnímu suchu, byl by v Dyji nedostatek vody i přirozeně (tedy bez existence přehrady), což logicky přirozenému vývoji společenstva nemůže uškodit.

K maximálnímu průtoku:

Hydromechanické modely podpořené konkrétními zkušenostmi z terénu ukázaly, že narušování dna, nepřirozenému pohybu usazenin a poškozování druhů žijících v řece je významné teprve při průtocích kolem 45 m3. Z toho plyne, že (podle současných vědeckých poznatků) souběžný provoz až dvou turbín zásadně negativně neovlivňuje život v řece. Proto je ve zmíněné dohodě formulován požadavek souběžného užití všech tří turbín pouze ve výjimečných situacích, jejichž předpokládaná frekvence je podobná frekvenci přirozených povodní v krajině. Podobně jako u výjimečných nízkých průtoků by tedy neměla narušit fungování říčního společenstva. V loňské sezóně navíc při výrobě elektřiny běžela většinou jen jediná turbína, dvě byly spuštěny pouze výjimečně (v jednotlivých případech), takže dohoda je ze strany výrobců elektřiny plněna vrchovatě.

Shrnuto: po intenzivním studiu stavu říčního společenstva a možných rizik jsme toho názoru, že omezené kolísání dané zmíněnou dohodou je rozumným kompromisem, který zajistí, aby energetické využívání vody nemělo negativní vliv na přírodu Podyjí. A samozřejmě stav společenstev v řece je nadále sledován, takže pokud v budoucnu budou zjištěny závažné problémy, budeme je jako orgán ochrany přírody řešit. Stejně tak průběžně (skutečně v denní, maximálně několikadenní frekvenci) sledujeme průtoky v řece, takže o případném porušení dohody ze strany výrobce bychom se okamžitě dozvěděli.

Doufám, že jsem Vás nezahltila složitým vysvětlováním a že se mi podařilo Vaše obavy o stav řeky Dyje v národním parku rozptýlit.

S pozdravem

Lenka Reiterová

Vedoucí odboru ochrany přírody

Správa NP Podyjí
N Starc55 - ® Pá 21.4.2017 19:03:06
fano >> Pravda. Jestli nenaprší bude krize už v červnu. Uvidíme. Vyřešily by to nějaké prudší bouřky, ale ne zas moc, aby to nespadlo na jednom místě, jak tenkrát ve Vysočanech.
N fano - ® Pá 21.4.2017 17:35:04
Starc55 >> Taky to sleduji každý den.Měl jsem radost,že v září bude dost vody.To jezdívám na 14 dní na Vranov na chatu.Ale s takovým to přístupem to s tou vodou nebude pravda a bude zase malo :-((((
N Starc55 - ® Pá 21.4.2017 16:15:05
fano >> Ano, to jsou ty údaje o manipulaci s odtokem z přehrady na stránkách PMO. Sleduji denně.
N fano - ® Pá 21.4.2017 12:00:33
Starc55 >>
N Starc55 - ® Pá 21.4.2017 11:03:48
Kolben >> Předpokládám, že ještě "nestihli" udělat ten nový manipulační řád, o kterém tam píší. Podle mě jedou furt postaru, jinak by nemohli takhle upouštět při stávajícím přítoku. Prostě si tu jednu turbínku na pár hodin denně pustí. Kdyby byl dostatečný přítok, tak nic proti tomu, naopak. Od toho tam ty turbíny přece jsou.
N fano - ® Pá 21.4.2017 8:37:34
Kolben >> To máš pravdu,to by mne taky zajímalo.Taky to sleduji,tu dohodu plnili jen chvíli.Do naplnění jim zbývá ještě 1,30m.
N Kolben - ® Čt 20.4.2017 23:33:09
Dnešní odtoky z přehrady od 3,19 do 19,40 m3/sec.
Kde je ta dohoda NP Podyjí s Eonem o stabilním průtoku ???
http://brno.idnes.cz/dyje-bude-mit-stabilni-prutok-​vranovska-prehrada-fb5-/brno-zpravy.aspx?c=A161031_​2282855_brno-zpravy_krut
N mrkva - ® Čt 20.4.2017 21:33:15
Morris01 >> Děkuji za pochvalu, někdy je potřeba udělat něco navíc!! Štiky mi bylo líto dost, ale nepochybuji, že jich tam ještě pár bude... Prostě to už letos nedala! Když jsme ji z mola zahlédl, vypadala jako kudlička, a nakonec taková slušná kudla...
Jinak nějakou rybačku dáme, až se tam sejdem... 😉
N Morris01 - ® Čt 20.4.2017 18:04:01
mrkva >> Aleši, tak to máš velkou pochvalu!!! Jinak štiky je škoda, je krásně vybarvená, ale tak to někdy chodí... Těším se na rybačku, musíme to letos nějak udělat a zajedem spolu.
N honzulaw - ® St 19.4.2017 17:50:08
ahoj kdyby mel nekdo zajem tak rodice pronajimaji chatu na bitove v zatoce horka zde pridvam odkaz:
http://www.e-chalupy.cz/jizni_morava/chata-bitov-07​05.php
N mrkva - ® Po 17.4.2017 19:11:15
dlouho jsem se neozval, tak to napravím... dnes jsem nalodil přítelkyni a jeli jsme odlehčit trošku přírodě...
jinak k rybám - od čtvrtka na chajdě, rybám se vůbec nechtělo a jelikož jsou okouni hájeni, nic jiného u nás ještě nebere a bylo mrtvo... což potvrdila dnešní štička, která se tuhá objevila u chajdy... :-( měla 103 cm a žádné viditelné zranění jsem nenašel, měla to za sebou jen chvíli, žábry měly ještě načervenalou barvu... zřejmě ji mrdlo při tření... ještě z ní lehce šly jikry, ale drtivá většina již byla pryč... nikdy jsem se s tím nesetkal, ale příroda se ztrátami asi počítá...
N Kolben - ® Ne 9.4.2017 20:41:35
Panadero >> Štítarský les, to není konkrétní místo. To je úsek celé Švýcarské zátoky proti proudu až za čerpačku tedy asi 7 km břehu včetně Vranovské pláže. V tom úseku jsou všechny možnosti-od bahnitého úseku ve Švýcarské zátoce přes písčitou pláž až po kamenitý až skalnatý úsek. Takže na tvoji otázku se nedá odpovědět. Uveď evidenční číslo chaty.
N mishak - ® Čt 6.4.2017 16:58:13
Panadero >> třeba bude lodička u chajdy, tu tam má snad každá chata...........)
N Lejonardo - ® Čt 6.4.2017 15:47:44
Panadero >> Ahoj, v tuhle dobu tam budou většinou brát cejni, plotice a oukleje, možná i kapřík se splete, ale málo kdy.
N Panadero - ® Čt 6.4.2017 15:22:37
Dobrý den, v létě jedeme na dovolenou na vranovskou prehradu, konktrétně máme zervovanou chatu v lokalitě Štítarský les. Chtěl bych se zeptat, zda-li má někdo z vás zkušenosti s rybolovem v této lokalitě, konkrétně by mě zajímalo jestli je tato lokalita vhodná ke kaprařině, chceme chytat klasicky odhozem ze břehu, čluny nemáme. :) Díky za odpovědi.
N teoretik - ® St 5.4.2017 22:51:43
mishak >> a co film? Už jsem to sem kdysi dal, zrovna mi to vypadlo z archivu.
http://film.nfa.cz/portal/avrecord/0067028
N sasan111 - ® Pá 31.3.2017 23:15:40
srne32 >> Kdo chodí lovit nemá čas brázdit MRK :-)))
N srne32 - ® Pá 31.3.2017 18:58:14
marmyš >> Ajo tak to jo, no ja jedu zítra tak snad něco dodám. Jestli bude teda co :-)
N marmyš - ® Pá 31.3.2017 15:57:28
srne32 >> Chodí,ale ne na Vranov.
N srne32 - ® Pá 31.3.2017 15:56:19
To nikdo nechodí na ryby, takovy hezký počasí :-)
N mishak - ® Ne 26.3.2017 8:41:49
Kolben >> hledám fotografie na oživení textu
N Kolben - ® So 25.3.2017 22:56:03
mishak >> Co se týká toho retro vybavení,tak mám k tomu poznatek.
Kamarád Vítek (můj kámoš), jezdil za panem Grosem,blahé paměti. Byl to porybný,který měl chatu na Želetavce-tu poslední na špici naproti přístavišti pod hradem. Pan Gros požádal Vítka, hodně zručného kutila , by mu opravil jakýsi retro naviják. Vítek po chvilce kutění s navijákem se nasral a hodil naviják do přehrady.Pan Gros byl z toho na prášky,protože v té době takový Roen,či co to bylo, byl pro něj jměním.Vítek si to u pana Grose pak vyžehlil tím,že mu za týden přivezl jiný nový naviják.
Takže rada pro tebe : Jestli sháníš historii starého rybářského vybavení,hledej na dně přehrady.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 461 | Vybrat stránku | Starší >> | Konec ]

[ otázky | všeobecné | revíry, cestování ]

Co je nového - všeobecné
Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniIMPERIAL BAITS - Boilie Protector Spray (BPS) 600 ml

Za 224
Boilie protektor spray, zkráceně BPS, je absolutní inovací při domácí výrobě boilie.


akce, rybareniIMPERIAL BAITS - Flying Carptrack WORM UP 100g

Za 224
Naše plovoucí boilie zkrátka ztělesňuje ideální plovoucí nástrahy. Ať se rozhodnete pro použití samostatně nad kobercem drobných návnad (či úplně bez nich) nebo ve spojení s potápivou kuličkou (prezentace na panáčka), vždy zaručuje maximální ůspěch!


Doporučujeme e-shop
Rubrika E-shopy
PÁRYSŮV RYBÁŘSKÝ RÁJ s.r.o. PÁRYSŮV RYBÁŘSKÝ RÁJ s.r.o.

Rybářské potřeby pro všechny, kteří propadli kouzlu rybařiny. Díky unikátnímu věrnostnímu systému nakupujete neustále se slevami 5 –...