- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Chyť a pusť racionálně (ratio = rozum)
A kdo řekne že ano, je si vědom toho, co a hlavně kolik toho takový sumec za rok sežere?
A to samé platí o štice řekněme nad metr.
A umí někdo vysvětlit pojem "poraněné plevelné rybičky" v kontextu s takto velkými dravci? To je totiž axiomatický blud, stále opisovaný všemi autory kdoví odkdy, že dravci žerou jen poraněné rybičky a tím že ozdravují vody.
Jen se skromě ptám, kde se pořád berou ty poraněné a jak jsou vlastně velké ty rybičky? A kdo a nebo co ty plevelné rybičky pořád zraňuje?
A v neposlední řadě co to jsou plevelné ryby?
je třeba z vod svazu likvidovat už chycené sumce nad 20kg a štiky nad metr?
A) ne, velké dravce pouštět17%
B) ne, naopak dosadit co nejvíc dalších dravců6%
C) ano, velcí dravci dělají neúměrné škody20%
D) ano, je lepší snažit se udržet dravce v omezeném počtu3%
E) ano, je to jídlo pro člověka a zhodnocení méně ceněné plevelné ryby3%
F) nestarat se a nechat to na přírodu51%
Od 20.9.2011 hlasovalo 274 čtenářů.
- Zobrazit zápisy s fotkou.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám... - Zobrazit jen s poděkováním.
- Zobrazit nejlépe hodnocené.
8x v oblíbených a 7x v ignorovaných.
NXAXAP - Profil | Út 20.9.2011 8:54:07
NButchi - Profil | Út 20.9.2011 8:47:42
To je jak z Harryho Pottera - ten, jehož jméno se nevyslovuje :-D
Pro mě má alias "Žerebaits".
Samozřejmě - nevadí, že je to potravně chudá voda a žerebaits lekne hlady. Masařům ukážeme jediný správný způsob, bude li třeba, použijeme i násilí. Pravdu máme my.
Stejně je to jen o tom, že by chtěli chytat na hod 20kg kapry, aby se mohli vyfotit do Kaprofanatika (netipa copyright), když se to nepovede, můžou za to všichni. Slovo trofejní nabývá absurdních rozměrů.
NCarpHouser - Profil | Út 20.9.2011 8:47:03
NHolajz2 - Profil | Út 20.9.2011 8:46:15
Ke všemu je třeba přistupovat s rozumem. Když si chceš vzít rybu, vem si ji. Když ne, pusť ji zpět. Když se budem bavit o sumcích... Na menším revíru raději vzít, na větším to není nutné. Pokud např. takových sumců na větším revíru (řekněme nad 10 ha) je jen několik jedinců, rybí obsádka zejména bílé ryby je myslím schopna reprodukce v takovém množství, aby se stala alespoň z části součástí jídelníčku velké ryby. Ostatní ryby (kapr, lín) jsou vysazovány a na nich jsou pak páchány nemalé škody. Otázka ale je, co se sumcem např. 50+ kg? Slyšel jsem názory ve smyslu "v žádném případě nepouštět a raděj hodit na kompost, když už se to nedá žrát". No jo, ale my rybáři se přece ženeme (jako Hemingwayův starý Santiago) k vodě, abychom ulovili velikou rybu - sumce (kterého zná i nejposlednější nerybář), kapra nebo štiku....a když tuhle velkou rybu vezmeme, bude mít rybář, co přijde po nás, menší šanci na "životní úlovek", když velkých ryb bude ve vodě méně... a každý z nás chce takovou rybu ulovit a pochlubit se sní - bez ohledu na velikost ega. A tohle je možná původní myšlenka C&R. Ale bohužel vše je o penězích, a tak jsme neustále masírováni názory, že ryby se nemají brát...a my, co si čas od času rybu odneseme, jsme pranýřováni jako zločinci. :-( Člověk je na vrcholu potravního řetězce a C&R asi nejvíce křičí ti, kteří ryby nejedí....z jakýchkoli důvodů.
K70 se dá pochopit, ale u dravců s horní hranicí nesouhlasím, protože páchá škody na rybí obsádce revíru. Je na každém z nás, zda mu udělá větší radost ponechaná nebo puštěná ryba. RADOST je přece to hlavní, co u vody hledáme. A je na každém z nás, co si pod tím představí - klid, pobyt v přírodě, ulovený rošťák nebo puštěná ryba...
Plevelná ryba je vžitý pojem pro bílou rybu. Souvisí to s historickou tradicí rybníkářství a "průmyslovým" chovem kapra.
Poraněná rybka je ta, která je pro dravce přitažlivá, ne? A tak se její pohyby snažíme gumovými šidítky napodobovat... ;-) Ale nemocné nebo uhynulé ryby se v revíru vyskytují a pak úřadují dravci, ne?
NCarpHouser - Profil | Út 20.9.2011 8:44:53
NButchi - Profil | Út 20.9.2011 8:44:04
No jo, jenže ryby plavou pod vodou, kde nejsou vidět, a připadá mi, že na ně lidi serou.
Jsou maximálně tak dobré jako papání pro toho černého ptáčka, který k nám létá v zimě, nebo tu roztomilou vydru, kterou jsme včera viděli v zoo.
Ale to nám nezabrání těm uchylům s prutama zabránit jim v jejich týrání, vydrýsek a kormoránek pak kvůli nim nemá co papat. A vůbec je to rybinou smrdící chátra, která místo hodnotného víkendu v nákupním centru opruzuje u vody.
NBOWDEN® - Profil | Út 20.9.2011 8:43:29
Nevím co vás ve školách učí, úctu ke starším a k člověku obecně a k jeho práci asi stěží...
Nmeteor - Profil | Út 20.9.2011 8:40:24
Nmeteor - Profil | Út 20.9.2011 8:38:42
Jinak víš jak to je: zachraň násaďáka - zachráníš budoucí "dvacku" - a o ty (a ještě těžší) jde především :-) Je to dosti pomýlený názor / pohled na rybařinu, ale málokdo se ho vzdá - a snad ještě menšímu množství lidí to skutečně dojde... bohužel.
NXAXAP - Profil | Út 20.9.2011 8:35:29
NButchi - Profil | Út 20.9.2011 8:34:28
Řekl bych, že ty jsi tu asi nejdéle ze všech :-)))
Určitě to má něco do sebe, reagovat na nové trendy a nezakrnět.
Nicméně si myslím, že tyto by měly být přijímány obezřetně a na základě nějakého přemýšlení.
Tedy žádné bezhlavé, nepodložené přejímání a dehonestování těch, kteří s nimi z nějakého důvodu nesouhlasí.
Ekofašisti a zelení hašišáci se z nás doufám nikdy nestanou (defibrilátor, chirurgická sada, gumové háčky)
NBOWDEN® - Profil | Út 20.9.2011 8:32:47
NMartin M. - Profil | Út 20.9.2011 8:28:26
NButchi - Profil | Út 20.9.2011 8:21:02
Právě. Jedna protěžovaná ryba, jejíž jméno má specifické skloňování.
Ale to už je jejich věc. Spíš mě točí ten alibismus, že ostatní se vlastně jíst můžou.
Od té doby, co jsem začal psát na MRK, jsem přišel o spousty iluzí.
Nmeteor - Profil | Út 20.9.2011 7:54:12
PS: myšlení bohužel mnohdy bolí a mnozí ho zřejmě ani nejsou schopni (na nějakém použitelném levelu).
NButchi - Profil | Út 20.9.2011 7:28:49
Díky. Připadá mi, že se lidi nechají zblbnout čím dál snadněji.
NČendík - Profil | Út 20.9.2011 7:24:12
NMartin M. - Profil | Út 20.9.2011 7:17:23
Čtenáři této diskuse také sledují
NBrněnské jádro364683
NFóry59881
NČerná listina Bazaru - upozornění na podvodné či nefér jednání1517
NPokec - Vranovská přehrada15072
NUdírny a uzení51146
NRybářsko-houbařské jádro .-)45011
NMorava 10 a Morava 10A8266
NPerly MRKu ...!1171
NKoi a zahradní jezírka6733
NZahrada pro lenochy aneb zahradnicko-budovatelské jádro22061
Kde to žije - všechna témata
PáNLov pod jezem v letních vedrech? 31
PáNATTs hlásiče a ATTx příposlech 550
PáN🔥 Grill a grilování 🔥 591
PáNRybářský kniho - koutek 143
PáNRybářské odznáčky ... 547
PáNPřehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru (Bleskovka) 14
PáNRybáři vs ochránci přirody 90
PáNZkušenosti s pruty Scorpion od Mivardi 5
PáNHlídač slev eshopů 752
ČtNElektro tříkolka na ryby 40
ČtNDivoký potočák nebo granulák? 63
ČtNDiskuse k článku: Invazivní druhy ryb v našich vodách 2 - Sumeček americký 21
ČtNCandát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti (Bleskovka) 48
ČtNPoradna: Sumcařina 2574
ČtNStaré Česke rybářské vybavení 399
Co je nového - všeobecné
ČtNBleskovka: V Chrudimce hrozí račí mor: Ochranáři varují před vstupem do vody
StNBleskovka: Přehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru
. . . NBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
. . . NBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . NBleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . NBleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
Akční nabídky
Sensas pelety Super Feed 650gZa 115 Kč
Klasické zakrmovací pelety. Můžete je použít jako přídavek do vašeho krmení nebo s nimi volně krmit rukou nebo prakem.
JRC Lehátko Cocoon II Flatbed Wide | SLEVA 33%Za 5.249 Kč
Velmi pohodlná silná polstrovaná matrace. Vnitřní matrace je vyjímatelná, což usnadňuje její čištění. Super pevný ocelový rám na 8 nohách. Nohy odolné proti blátu s otvory pro kolíky. Úložný vak se zipem. Včetně popruhu se sponou pro snadnou přepravu. Rozměry: 220x100x40-55 cm
Oznámení - obecné
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - obecné
27.6.Dětské rybářské závody Talian
10.7.Obsazeno Noční rybářské závody...
18.7.Dobřany - Noční rybářské závody
25.7.17. ročník rybářských závodů ...
25.7.Lovosický úhoř
1.8.Plavaná+Feeder Talian
1.8.Noční rybářské závody v Lišicích...
8.8.Letní rybářské závody Vranovská...
8.8.Noční závody dvojic
14.8."Noční Dešná"











